Προς το περιεχόμενο

μικρο-μικρο κολληματα σε Win XP Sp1 - διορθωνεται???


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε ολα τα παιδια

Εχω ενα μικρο προβληματακι και θα ηθελα την βοηθεια εαν υπαρχει λυση.

Απο τοτε που απεκτησα τον P4 στα 2.4 παρατηρησα το εξης που και που (δεν υπαρχει καμμια ειδους περιοδικοτητα ωστε να βρω καποια αιτια) κατο ψιλοκολληματακια δηλαδη εκει που ανοιγω κλεινω παραθυρα ή εναλλασω εφαρμογες το συστημα ψιλοκολλαει για 2-3(αντε το πολυ 4-5) δευτερολεπτα και μετα ολα μελι γαλα κανενα προβλημα.Εως ΤΩΡΑ δεν με εχει ενοχλησει κυριως γιατι κατα τα αλλα το συστημα ειναι εντελως σταθερο και ολοι οι ελεγχοι(sandra , goldmem ...) εχουν βγει επιτυχης χωρις προβληματα.Το θεμα ειναι οτι ΤΩΡΑ με ενοχλει γιατι εβαλα ενα παιχνιδακι :) το Crazy Taxi και μου σπαει τα νευρα γιατι σε καθε παιχνιδι ολο και καποιο ψιλοκολληματακι θα μου κανει και οπωσ και να το κανουμε εαν ειναι σε P4 2.4 να εχουμε τετοιο ζορι σε παιχνιδακια αστα να πανε.

Γιαυτο λοιπον ρωταω εαν καποιος εχει αντιμετωπισει κατι παρομοιο και εαν εχει βρει λυση

 

Το συστημα ειναι: P4 2.4 ghz - Gigabyte Titan 667 (845PE) - 512 MB Kingston -Dvd-Cd-Rw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kalhspera, kai ego exo P4 [email protected] kai exo parathrhsei kai ego auto pou les (kai prin to overclocking), kolaei gia 4-5 deuterolepta. Gia ta paixnidia de ksero giati den trexo paixnidia sta XP. Pantos exo valei SP1 kai exo kanei kai ola ta update, alla ta kolimatakia paramenoun. Vevaia auto tyxainei peripou 1-2 fores to mhna, opote de me apasxolei idiaitera. Den ksero an exei sxesh pantos koita ligo ta services (na afhseis mono ta aparethta), mporei gia auto na kolaei to paixnidi.

Des kai sto internet sto site tou paixnidiou an exei allos paromoia problhmata.

 

PX eixa akousei oti to ColinMcRae3 kanei conflict me kati codecs tou powerdvd.

 

Vasika ta paixnidia den einai katholou kologrammena kai prokaloun arketa provlhmata, gia auto ego exo valei kai ta win98 kai paizo ekei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συστημα ειναι: P4 2.4 ghz - Gigabyte Titan 667 (845PE) - 512 MB Kingston -Dvd-Cd-Rw

Κάρτα γραφικών έχει ο υπολογιστής σου? Γιατί χωρίς μία τέτοια, δεν πα να έχεις και 10Ghz επεξεργαστη... 8)

@backgman: το να κλείσει τα services δεν είναι λύση για τα παιχνίδια... Εκτός του ότι δεν τις αγγίζουμε αν δεν είμαστε απόλυτα σίγουροι τι κάνουμε και τι κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια για τισ γρηγορες απαντησεις σας

Οσον αφορα την καρτα γραφικων αυτη ειναι Geforce4 440Mx και ο σκληρος 40gb IBM

Οσον αφορα τα services τα γνωριζω και εγω αυτα τα sites αλλα μετα απο πολλους πειραματισμους και tweak δεν εχω δει και κατι πραγματικα ουσιαστικο.(Παντα η καλυτερη λυση ειναι ενα καλο format)

αυτο που με προβληματιζει ειναι αυτη η απαντηση οτι υπαρχει μια περιπτωση να φταει η motherboard. Και εμενα μου εχει περασει απο το μυαλο αλλα 1ον ειναι Gigabyte(Αμα και οι καλες μαρκες εχουν προβληματα αστα τοτε να πανε καλυτερα να βρουμε καμμια Amiga :D :D )

και 2ον δεν εχω βρει καποιο τροπο να το αποδειξω - να βαλω ρε παιδια ενα προγραμμα και να αποτυχει οποτε να ξερω οτι φταιει και αμα ειναι να τη σουταρω :( :(

Περιμενω και αλλες αποψεις και θα ηθελα να ακουσω και αν υπαρχουν και αλλοι με το ιδιο προβλημα και βασικως με την ιδια motherboard οποτε μηπως τελικα καταληξουμε σε προβλημα της motherboard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Proton th Gigabyte den th theoro kalh marka, giati exo akousei ta xeirotera apo filous kai gnostous. Yparxei ena programma to prime95 to opoio testarei CPU+M/B+RAM. An den exeis kanei OC sto P4 kai den exeis piraksei tis mnhmes (xronismous kai tetoia CAS ,...) kai to trexeis 24-48 ores (to torture test) kai de sou vgalei error, tote den exeis hardware provlhma. Dokimase to kai pes ti egine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den eipa oti h gigabyte den einai kalh marka, eipa oti ego de th theoro kalh marka. Exei megalh diafora. Ksero gia toulaxiston 4-5 M/B palies kai kainourgies (apo filous) oti h parousiasane "periergh" symberifora (kai den enoo se kathestos OC) h ksafnika krasarane kai petaxtikane. Gia kamia allh M/B (ASUS,EPOX,ABIT,MSI,INTEL,CHAINTECH,...) den exo akousei kati paromoio, mono gia mia chaintech pou kaike apo "gerh" ptosh tashs.

Genika eimai ths apopshs oti o kathenas apo tis empiries pou exei apo to diko tou pc h filon tou, analoga me ta problhmata pou antimetopizei, diamorfonei kai mia apopsh gia tis diafores etairies (hardware,software). H dikia mou apopsh loipon einai oti h gigabyte den einai aksiopisth sta M/B oso alles etairies, me eksisou ftina montela.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια και παλι

Νομιζω οτι ξεφυγε η συζητηση οσον αφορα την μητρικη.

Το θεμα ειναι εαν καποιος που αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα εαν το ελυσε και πως.

Ευχαριστω παντως για τισ απαντησεις σας.

 

Υ.Γ. ξεχασα να ανφερω κατι πολυ σημαντικο. οταν επαιξα το crazy taxi τις πρωτες φορες που ηταν παρεπιμπτοντως αρκετη ωρα που και που ακουσα απο το speakerακι του pc ενα beep.Δεν ξερω κατα ποσο βοηθαει την διαγνωση του προβληματος δεδομενου οτι η θερμοκρασια του επεξεργαστη συμφωνα με το SpeedFan δεν ξεπερασε τους 48 C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...