Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση RAM σε Macbook Pro... Αξίζει;


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω το macbook pro mid 2012 13' με 4GB RAM αλλά θέλω να τον αναβαθμίσω στα 8 ή 16GB γιατί κάνω πολύ απαιτητική χρήση και φτάνει πολύ εύκολα στα όρια (σύμφωνα με το memory clean και με την απόδοση του).

 

Το θέμα είναι ότι το budget μου τώρα με οδηγεί σε μία λύση η οποία δεν ξέρω αν είναι σωστή. Λέω να βγάλω τις δύο δυάρες ram που έχω και να βάλω μία 8GB και όποτε μπορέσω να βάλω μία ακόμα 8άρα. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι καλό, να έχω πάνω μόνο μια ram δηλαδή.

 

Η δεύτερη λύση μου φαίνεται η καλύτερη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή. Να βγάλω την μια 2άρα RAM και να βάλω μια 8άρα έτσι ώστε να έχω 10GB και αν δω ότι θέλω κι άλλο να βάλω κάποια στιγμή μια ακόμα 8άρα... γίνεται αυτό; 

 

Τι από τα 2 μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

 

Έχω το macbook pro mid 2012 13' με 4GB RAM αλλά θέλω να τον αναβαθμίσω στα 8 ή 16GB γιατί κάνω πολύ απαιτητική χρήση και φτάνει πολύ εύκολα στα όρια (σύμφωνα με το memory clean και με την απόδοση του).

 

Το θέμα είναι ότι το budget μου τώρα με οδηγεί σε μία λύση η οποία δεν ξέρω αν είναι σωστή. Λέω να βγάλω τις δύο δυάρες ram που έχω και να βάλω μία 8GB και όποτε μπορέσω να βάλω μία ακόμα 8άρα. Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι καλό, να έχω πάνω μόνο μια ram δηλαδή.

 

Η δεύτερη λύση μου φαίνεται η καλύτερη αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτή. Να βγάλω την μια 2άρα RAM και να βάλω μια 8άρα έτσι ώστε να έχω 10GB και αν δω ότι θέλω κι άλλο να βάλω κάποια στιγμή μια ακόμα 8άρα... γίνεται αυτό; 

 

Τι από τα 2 μου προτείνετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

μπορείς να κάνεις άνετα το δευτερο

δεν υπάρχει κάποιος περιορισμος

σου λέει μέχρι 16 οποτε κανένα πρόβλημα μπορείς να προχωρήσεις σε αγορά της 8αρας και να την συνδυάσεις με τη παλιά σου 2αρα ούτως η άλως στην ίδια συχνότητα θα βρίσκονται και οι 2!

 

σημειωση:για καλύτερα αποτελέσματα καλο θα είναι να έχεις δυο ίδιες μνήμες να δουλεουν σε dual channel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haha το περσινό έχει 

Ωπ, τωρα το παρατηρησα οτι το εχει γραψει..

 

-----------------------

 

Βαζοντας μια μονο μνημη να ξερεις οτι θα πεσουν σημαντικα οι επιδοσεις της ενσωματωμενης καρτας γραφικων..

 

Τι ειναι αυτο που κανεις και ειναι απαιτητικο;

Πιστευω οτι με εναν ssd χωρις να προσθεσεις ram το μηχανημα θα ειναι αισθητα πιο γρηγορο και πιο ανετο απο οτι αν προσθεσεις απλα ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωπ, τωρα το παρατηρησα οτι το εχει γραψει..

 

-----------------------

 

Βαζοντας μια μονο μνημη να ξερεις οτι θα πεσουν σημαντικα οι επιδοσεις της ενσωματωμενης καρτας γραφικων..

 

Τι ειναι αυτο που κανεις και ειναι απαιτητικο;

Πιστευω οτι με εναν ssd χωρις να προσθεσεις ram το μηχανημα θα ειναι αισθητα πιο γρηγορο και πιο ανετο απο οτι αν προσθεσεις απλα ram.

συμφωνώ με τον δίσκο SSD άλλα περί οικονομικών το θέμα πάει στον φίλο :)

άλλα δε θα είναι μια άλλα δυο..απλα η δεύτερη η καινούργια...θα είναι 8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πιστεύω οτι συγκριτικα, αγορά ssd ή ram, ο ssd είναι χρόνια μπροστά!! Καλύτερα να αγοράσεις ssd, αλλα πες μας πρώτα τι χρήση κάνεις στο μηχάνημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

@haha το περσινό έχει

Ωπ, τωρα το παρατηρησα οτι το εχει γραψει..

 

-----------------------

 

Βαζοντας μια μονο μνημη να ξερεις οτι θα πεσουν σημαντικα οι επιδοσεις της ενσωματωμενης καρτας γραφικων..

 

Τι ειναι αυτο που κανεις και ειναι απαιτητικο;

Πιστευω οτι με εναν ssd χωρις να προσθεσεις ram το μηχανημα θα ειναι αισθητα πιο γρηγορο και πιο ανετο απο οτι αν προσθεσεις απλα ram.

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις... Κάνω σύνθεση μουσικής. SSD σίγουρα θα βάλω κάποτε αλλα όχι τώρα, γιατί όταν βάλω θα κάνω την πατέντα με τον SuperDrive για να κρατήσω και τον HDD μου αλλα τώρα δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα. Οπότε πάω για 8αρα ram και αφήνω μέσα την μια 2αρα. Έχετε κάποια συγκεκριμένη ram να μου προτείνετε; Υ.Γ. Αυτός είναι ο υπολογιστής: http://support.apple.com/kb/sp649Sent from my iPhone using Insomnia

Προσωπικά πιστεύω οτι συγκριτικα, αγορά ssd ή ram, ο ssd είναι χρόνια μπροστά!! Καλύτερα να αγοράσεις ssd, αλλα πες μας πρώτα τι χρήση κάνεις στο μηχάνημα!

Κάνω σύνθεση μουσικής ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γρήγορες απαντήσεις... Κάνω σύνθεση μουσικής. SSD σίγουρα θα βάλω κάποτε αλλα όχι τώρα, γιατί όταν βάλω θα κάνω την πατέντα με τον SuperDrive για να κρατήσω και τον HDD μου αλλα τώρα δεν θέλω να δώσω τόσα χρήματα. Οπότε πάω για 8αρα ram και αφήνω μέσα την μια 2αρα. Έχετε κάποια συγκεκριμένη ram να μου προτείνετε; Υ.Γ. Αυτός είναι ο υπολογιστής: http://support.apple.com/kb/sp649Sent from my iPhone using Insomnia

 

Κάνω σύνθεση μουσικής ...

Στην περίπτωση που δεν πάρεις δίσκο τώρα και το σκεφτείς για το μέλλον το να πάρεις την 8 τώρα και να την λειτουργησεις με την 2αρα δεν θα έχεις πρόβλημα

Σαφώς όπως είπα παραπάνω θα λειτουργούν καλύτερα 2χ8 αλλά ανεβαίνει η τιμή αρκετά:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη αναβαθμιση που εχεις να κανεις ειναι οπως ειπαν τα παιδια ενας καλος ssd.

τωρα στο θεμα μνημης, το θεμα ειναι να διαπιστωσεις την αναγκη στην πραξη κι οχι επειδη βλεπεις μεσω μιας εφαρμογης οτι σου τελειωνει η διαθεσιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη αναβαθμιση που εχεις να κανεις ειναι οπως ειπαν τα παιδια ενας καλος ssd.

τωρα στο θεμα μνημης, το θεμα ειναι να διαπιστωσεις την αναγκη στην πραξη κι οχι επειδη βλεπεις μεσω μιας εφαρμογης οτι σου τελειωνει η διαθεσιμη.

Σωστός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η καλυτερη αναβαθμιση που εχεις να κανεις ειναι οπως ειπαν τα παιδια ενας καλος ssd.

τωρα στο θεμα μνημης, το θεμα ειναι να διαπιστωσεις την αναγκη στην πραξη κι οχι επειδη βλεπεις μεσω μιας εφαρμογης οτι σου τελειωνει η διαθεσιμη.

 

Με ψησατε ρε παιδιά... :Ρ

 

Φυσικά δεν βγάζω ένα συμπέρασμα. Αλλα δουλεύω πολλές φορές με αρκετά προγράμματα ανοιχτά που πρέπει να τρέχουν ταυτόχρονα και συχνά παθαίνει εγκεφαλικά... Να ρωτήσω... Αν πάρω SSD πχ 128GB θα περάσω μόνο το σύστημα μέσα; Και τα υπόλοιπα σε εξωτερικό ή στον HDD στην θέση του SuperDrive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιανικο setup για εμενα που εχω mbp2001 αφου διαβασα εδω μεσα ειναι ενας ssd στην θεση του σκληρου σου (για ενενα τουλαχιστον 240) και τον δισκο που εχεις τωρα μαζι με ενα frame απο ebay (10euro) στην θεση του dvd.

το τελευταιο εξωτερικο αν το χρειαζεσαι. ας σου πουν ομως και οι πιο ειδικοι απο εμενα.

σε δευτερο χρονο, βαλε ραμ, αλλα πηγαινε κατευθειαν σε 16, οχι 8. εμενα με 8 βλεπω πως εξαντλειται πολυ ευκολα με mavericks σε σχεση με ML που επισης ετρεχα με 8. δεν μου κρεμαει το mac ακομα, αλλα πιθανολογω πως σε 1-2 χρονια θα ζοριζεται, και σκεφτομαι κριμα που δεν εκανα την υπερβαση για τα 16.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jmiliad καλημέρα,

 

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση στην περίπτωσή σου. Για να μην απογοητευτείς λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής. Με τον SSD θα φορτώνουν τα πάντα γρήγορα, άμεσα και η απόκριση του συστήματος θα είναι εκπληκτική. Χωρίς επαρκή μνήμη όμως, ο SSD δεν θα έχει νόημα. Αυτό σημαίνει πως όταν θ'αρχίσεις να φορτώνεις όργανα στο πρόγραμμα, να κάνεις μίξεις κλπ ενώ ταυτόχρονα θα έχεις ανοικτά κι άλλα παράθυρα, τότε το σύστημα θα...κλατάρει και θα χρειαστείς reboot. Με άλλα λόγια, για τις ανάγκες σου η μνήμη RAM είναι υποχρεωτική και ο SSD σε καμία περίπτωση δεν μπορεί ν'αντικαταστήσει την ανεπαρκή RAM.  

 

Τί θα έκανα στην θέση σου. Θα έβαζα πρώτα μνήμη RAM (8+2) για να πάω στα 10. Στη συνέχεια θα έπαιρνα έναν SSD (έστω 128Gb). Απαντώντας στο ερώτημά σου θα σου πω πως στον SSD θα περάσεις λειτουργικό και όσα προγράμματα σε ενδιαφέρουν και χρησιμοποιείς άμεσα, π.χ Logic. Τον HDD κράτα τον για backup, μουσικές κλπ. Το λειτουργικό καθώς και τα βασικά σου προγράμματα δεν πιστεύω να πιάσουν πάνω από 60-70Gb στον SSD. Οπότε θα είσαι οκ.

 

Έχε υπ'όψιν το εξής λοιπόν. Στην παρούσα φάση, χωρίς SSD αλλά με επαρκή μνήμη μπορείς να δουλέψεις. Χωρίς μνήμη RAM όμως, όπως καταλαβαίνεις όχι. Ο συνδυασμός τους βέβαια είναι ό,τι καλύτερο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρω SSD πχ 128GB θα περάσω μόνο το σύστημα μέσα; Και τα υπόλοιπα σε εξωτερικό ή στον HDD στην θέση του SuperDrive;

 

Αν πάρεις SSD απλά κάνε clone με το Carbon Copy Cloner τον HDD στον SSD και τελείωσες. Clean install, migration κλπ δεν θα σου προσφέρουν τίποτα παραπάνω και μόνο χρόνο θα χάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...