Προς το περιεχόμενο

HTC M8. Παρουσιάζεται επίσημα στα τέλη Μαρτίου;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με φήμες, η ναυαρχίδα της HTC με την κωδική ονομασία HTC M8 (πιθανότατα θα κυκλοφορήσει επίσημα με το όνομα HTC One 2 ή HTC One Two ή HTC One+) θα παρουσιαστεί επίσημα στη Νέα Υόρκη, σε μία εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί αργά τον Μάρτιο.Αν και κατά καιρούς έχουν κυκλοφορήσει διάφορες φήμες για το κινητό, δεν γνωρίζουμε τη παραμικρή λεπτομέρεια που να προέρχεται από επίσημη τοποθέτηση της εταιρείας. Σύμφωνα με όσα γνωρίζουμε από φήμες, θα βασίζεται είτε στην πλέον σύγχρονη έκδοση του Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8974AB), είτε στο κορυφαίο Snapdragon 805 chipset.

 

Ορισμένοι εκτιμούν ότι θα διαθέτει οθόνη 4.95 ή 5 ιντσών ανάλυσης 1080p. Ενδέχεται ωστόσο αργότερα μέσα στη χρονιά, η νέα έκδοση του HTC One Max, να διαθέτει WQHD (1440 x 2560 pixels) οθόνη. Το HTC M8 πάντα σύμφωνα με εκτιμήσεις, θα διαθέτει επίσης υψηλότερης ανάλυσης κάμερα τεχνολογίας UltraPixel (6 με 8 MPixel).

 

Μία πρόσφατη διαρροή, θέλει το HTC M8 να διαθέτει on-screen buttons και όχι capacitive πλήκτρα εκτός οθόνης όπως στην περίπτωση του HTC One. Υποτίθεται ότι τα on-screen buttons βοηθούν τις εταιρείες να κατασκευάσουν smartphones με μικρότερα περιθώρια και επομένως διαστάσεις (αν και αυτό, όπως έχουμε δει σε smartphones της Sony για παράδειγμα, δεν συμβαίνει πάντα). Αυτή η προσέγγιση ωστόσο, έχει και άλλο ένα πλεονέκτημα για τον κατασκευαστή, αφού είναι αρκετά πιο οικονομική από την ενσωμάτωση ξεχωριστών capacitive πλήκτρων στην συσκευή.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Αν η εικόνα που διέρρευσε και αφορά στα πλήκτρα χειρισμού του HTC M8 είναι αληθινή, τότε η HTC φαίνεται πως θα επανέλθει στο layout με τα τρία πλήκτρα.

 

Link.png Site: PhoneArena

Link.png Site: PhoneArena

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε μου δε συμπαθησα τους αισθητηρες τεχνολογιας ultrapixel.

 

παει να κανει τη διαφορα η htc, αλλα αντι να την κανει προς τα πανω την κανει προς τα κατω.

 

αν θελουν ποιοτικες φωτογραφικες στα κινητα τους να ανεβασουν το μεγεθος του αισθητηρα και να βαλουν xenon flash. Τη μερα ολα βγαζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να βάλουν, το μέγεθος του φακού ενός οποιουδήποτε κινητού έχει μέγεθος...φακής. Τι καλές φωτογραφίες να βγάλει όταν δεν μπορεί να συλλάβει αρκετό φως; 

Και με 4 μεγκαπίξελ χάλια φωτογραφίες, και με 13 χάλια. Απλά στα 13 θα είναι μια χάλια φωτογραφία μεγαλύτερης ανάλυσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ ρε htc το service σου και την υποστήριξη των συσκευών σου να διορθωνες...θα ήταν πολυ διαφορετικά τα πράγματα για σένα...!

Και τις κάμερες....και τις οθόνες.... άσε άρχηγε υπερτιμημένη κινεζιά είναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο τα high-end android δεν παίρνουν κάρτα μνήμης είναι εξ' ορισμού άχρηστα.

 

Στο S4 μου με παιχνίδια και εφαρμογές έχει ήδη 1,2GB ελεύθερο μόλις από την εσωτερική. Στην εξωτερική φωτογραφίες και μουσική. Αν δεν είχε την υποδοχή για microSD πού θα τα είχα τα τελευταία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο τα high-end android δεν παίρνουν κάρτα μνήμης είναι εξ' ορισμού άχρηστα.

 

Στο S4 μου με παιχνίδια και εφαρμογές έχει ήδη 1,2GB ελεύθερο μόλις από την εσωτερική. Στην εξωτερική φωτογραφίες και μουσική. Αν δεν είχε την υποδοχή για microSD πού θα τα είχα τα τελευταία;

Σωστός. Εγώ στο s4 έβαλα μια 64άρα και βρήκα την υγειά μου. Δε με ανησυχεί πλέον το θέμα του χώρου.

 

Αυτός είναι και ο λόγος, που παίρνω με βαριά καρδιά τα nexus... Αλλά εκεί η Google προσπαθεί να προωθήσει το cloud. Ενώ η Samsung που παράγει κάρτες μνήμης, βάζει microsd για να πουλήσει.

 

Αλλά, προσωπικά για μένα, θα πρέπει τουλάχιστον ένα από τα 2 (κινητό ή τάμπλετ) να παίρνει κάρτα μνήμης. Και αυτό που δεν παίρνει να έχει τουλάχιστον 32GB εσωτερική.

 

(Από τα διάφορα stores δε μου αρέσει να αγοράζω μουσική ταινίες γιατί έχουν drm. Δηλαδή, πληρώνεις αλλά δε σου ανήκει αυτό που πληρώνεις, απλά σου δίνουν την άδεια να το χρησιμοποιήσεις. Ε όχι.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αχ ρε htc το service σου και την υποστήριξη των συσκευών σου να διορθωνες...θα ήταν πολυ διαφορετικά τα πράγματα για σένα...!

Το ότι είναι χάλια στην Ελλάδα, όπως σχεδόν όλα τα service, δεν σημαίνει ότι είναι και στο εξωτερικό έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις κάμερες....και τις οθόνες.... άσε άρχηγε υπερτιμημένη κινεζιά είναι.

Δεν διαφωνώ μαζί σου,αλλα αυτό ειναι κατι που συμβαίνει έν μέρει και σε άλλους <<κολοσσους>> της κινητής,η μήπως η ποιότητα κατασκευής(υλικών)της samsung ξεπερνάει κάποιες κινεζιες με το μισό και λιγότερο κόστος από αυτήν...και μην ψάχνουμε πολυ,ας συγκρίνουμε λίγο αυτούς τους <<κολοσσούς>>(samsung-htc) με τις ναυαρχίδες τους με κινεζιες τύπου oppo find 5 midnight edition και mi3 όσον αφορά τιμές και τι προσφέρουν,αλλα αυτό ειναι μεγάλη ιστορία με πολλές απόψεις και αντιπαραθέσεις....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι χάλια στην Ελλάδα, όπως σχεδόν όλα τα service, δεν σημαίνει ότι είναι και στο εξωτερικό έτσι...

Μιλάω σαν παθών με ενα htc one x από Ισπανία το imei του όπως μου είπαν μετά (αγορασμένο από Ελλάδα,πλαίσιο παρακαλώ)για αλλαγή οθόνης πήρα το κινητό μου πίσω μετά από ενάμιση μήνα και όπως μετά από πολλά,παρά πολλά emails και τηλέφωνα κλπ η ίδια η htc (Κύπρου συγκεκριμένα η οποία ειναι υπεύθυνοι για τον τομέα που ανήκει η Ελλάδα)παραδέχτηκε ότι το λάθος και η καθυστέρηση οφείλεται στην πολιτική της htc κι όχι στην arvato την οποία κατηγορουσα με μενος...

Οπότε από εκεί αντλώ το δικαίωμα να αναφέρομαι στο service της,μακάρι να ειναι όπως λες σε άλλες χώρες...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός. Εγώ στο s4 έβαλα μια 64άρα και βρήκα την υγειά μου. Δε με ανησυχεί πλέον το θέμα του χώρου.

 

Αυτός είναι και ο λόγος, που παίρνω με βαριά καρδιά τα nexus... Αλλά εκεί η Google προσπαθεί να προωθήσει το cloud. Ενώ η Samsung που παράγει κάρτες μνήμης, βάζει microsd για να πουλήσει.

 

Αλλά, προσωπικά για μένα, θα πρέπει τουλάχιστον ένα από τα 2 (κινητό ή τάμπλετ) να παίρνει κάρτα μνήμης. Και αυτό που δεν παίρνει να έχει τουλάχιστον 32GB εσωτερική.

 

(Από τα διάφορα stores δε μου αρέσει να αγοράζω μουσική ταινίες γιατί έχουν drm. Δηλαδή, πληρώνεις αλλά δε σου ανήκει αυτό που πληρώνεις, απλά σου δίνουν την άδεια να το χρησιμοποιήσεις. Ε όχι.)

 

Αααααυτός ακριβώς είναι ο λόγος που πήρα κι εγώ την 64άρα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) πότε θα σταματήσει η κατρακύλα των ιντσών; Έστω 5.0' πάλι καλά που δε ανακοίνωσαν 5.5'' ή 6΄΄. Ελπίζω να  βγει  μη κουτσουρεμένο mini στις 4-4.3'' με μικρο bezel.

β) Τι στα κομμάτια μπορεί ένα κινητό σε 5'' να χρειάζεται ανάλυση 1920Χ1080 pixels οθόνη εκτός από τον επιβαρύνει τον επεξεργαστή και να τρώει πιο γρήγορα την μπαταρία. Δλδ αν είχε 720p (1/2 σε pixel) ή μικρότερο αν ρωτάς εμένα, τι πρόβλημα θα υπήρχε; Θα pixelιαζε; 

 

Specs που επιβαρύνουν την μονάδα (μειώνουν την αυτονομία για ελάχιστο κέρδος μή ορατό καλύτερης και καλά ποιότητας οθόνης). Πιο σημαντικά είναι σε λογικά pixel να έχεις οθόνη με καλύτερη γωνία θέασης και σωστό βαθύ μαύρο παρά να έχει ένα μάτσο pixels που θέλεις μικροσκόποιο για να δεις ότι υπάρχουν.

 

Όσο για την κάμερα ας αντιγράψουν την φιλοσοφία του pureview έστω στο πιο χαλαρό (μικρότεροι αισθητήρες) να βρουν την υγειά τους. Βάλε έναν μεγαλούτσικο 20mp και κάνε subsumbling στα 8mp να έχεις και οξύτητα και χαμηλό θόρυβο και μικρότερο αρχείο. Θα βγει λίγο πιο παχιά ή περιοχή του φακού, οκ, κανένα πρόβλημα θα τραβάει φωτογραφίες όμως..

 

άλλη μια ναυαρχίδα με παραφορτωμένα specs.. και τιμή φαντάζομαι. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) πότε θα σταματήσει η κατρακύλα των ιντσών; Έστω 5.0' πάλι καλά που δε ανακοίνωσαν 5.5'' ή 6΄΄. Ελπίζω να  βγει  μη κουτσουρεμένο mini στις 4-4.3'' με μικρο bezel.

β) Τι στα κομμάτια μπορεί ένα κινητό σε 5'' να χρειάζεται ανάλυση 1920Χ1080 pixels οθόνη εκτός από τον επιβαρύνει τον επεξεργαστή και να τρώει πιο γρήγορα την μπαταρία. Δλδ αν είχε 720p (1/4 σε pixel) ή μικρότερο αν ρωτάς εμένα, τι πρόβλημα θα υπήρχε; Θα pixelιαζε; 

 

Specs που επιβαρύνουν την μονάδα (μειώνουν την αυτονομία για ελάχιστο κέρδος μή ορατό καλύτερης και καλά ποιότητας οθόνης). Πιο σημαντικά είναι σε λογικά pixel να έχεις οθόνη με καλύτερη γωνία θέασης και σωστό βαθύ μαύρο παρά να έχει ένα μάτσο pixels που θέλεις μικροσκόποιο για να δεις ότι υπάρχουν.

 

Όσο για την κάμερα ας αντιγράψουν την φιλοσοφία του pureview έστω στο πιο χαλαρό (μικρότεροι αισθητήρες) να βρουν την υγειά τους. Βάλε έναν μεγαλούτσικο 20mp και κάνε subsumbling στα 8mp να έχεις και οξύτητα και χαμηλό θόρυβο και μικρότερο αρχείο. Θα βγει λίγο πιο παχιά ή περιοχή του φακού, οκ, κανένα πρόβλημα θα τραβάει φωτογραφίες όμως..

 

άλλη μια ναυαρχίδα με παραφορτωμένα specs.. και τιμή φαντάζομαι. 

Τα ειπες ολα!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...