Προς το περιεχόμενο

Εγκρίθηκαν και οι τρεις δεσμευτικές προσφορές για το ηλεκτρονικό εισιτήριο


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

οτι νικαει ο ισχυροτερος ;)

 

Ναι, κι αν ανατρέξεις λίγο πίσω στη σύγχρονη ιστορία μας, θα δεις και στην πράξη τι σημαίνει αυτό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν δεν είχες μπουκιά να βάλεις στο στόμα των παιδιών σου τότε να δω τι θα έκανες...

μπερδεύεις τη βούρτσα με την π... γκουχ γκουχ οδοντόβουρτσα...

τα σουπερμάρκετ είναι ιδιωτικές επιχειρήσεις τα μμμ είναι δημόσια...όπως πχ η δημόσια "δωρεάν" υγεία, παιδεία κτλ.

 

 

αλλά εαν θες και μια προσωπική δήλωση εκτός θέματος, ναι είμαι υπέρ της αλλοτρίωσης των σουπερ μαρκετ...

τα μμμ δ ε ν ειναι δημοσια.Μεσα Μαζικης Μεταφορας!!!αλλιως θα λεγαμε Μ Δ Μ!Οπως τα ταξι!!Μονο που εκει ταξιτζης ειναι:το κρατος,ο δημος,ο αναδοχος,το κρατος μαζι με μετοχους,ο ενοικιαστης του κρατους κ.οκ.Αν θες παιρνεις κι εσυ μινι μπας,φτιαχνεις μια γραμμουλα και η κονομας η μπαινεις μεσα.Ε τοτε που πρωτοβγηκαν τα μμμ,την πρωτοβουλια  ανελαβε το κρατος,θα μπορουσε να ηταν ενας καποιος ιδιωτης.

Με αυτη τη λογικη και το ηλεκτρικο αγαθο ειναι.Να γινει δημοσιο!Να μην πληρωνει οποιος δεν γουσταρει!και να πληρωνουμε εμεις για εσας κ α ι παλι!!!!!!(Αντε μην τα παρω και με τις μ@@@@ες μετρα που πηραν για την αιθαλομιχλη).

Παλαια διασπαρτα σε ολη την ελλαδα υπηρχαν επιμερους "εργοστασια"-και καλα-παραγωγης ηλ.ρευματος και πουλαγαν σε οποιον ηθελε και πληρωνε.Ανελαβε το κρατος,αγορασε τις τοτε εγκαταστασεις των πολλων μικρων (αναγκαστικα η μη δεν ξερω) και τα υπολοιπα εγιναν οπως τα ξερουμε.

Δεν θα χρηματοδοτουμε εμεις τους τζαμπατζηδες!!!!!!!!!Οχι!!!!Αλλο ανεργος αλλο τζαμπατζης!!Κι αν θελει το κρατος να κανει κοινωνικη πολιτικη προς ευπαθεις ομαδες(και εννοειται οτι πρεπει να κανει),ας το κανει με δικα του λεφτα κι οχι να γινεται μαγκας με τα δ ι κ α  μου λεφτα(βλεπε κομιστρα μμμ αυτων που πληρωνουν).

Ουτε αν μπαινει μεσα το "μαγαζι" των μμμ,να βουταει το χερι στον κρατικο προυπολογισμο για να ισολογισει την κατασταση.

Κι αυτοι που που μενουν επαρχεια???Γιατι να πληρωνουν τις βολτιτσες των πακιστανων στο μπακλ....εεε κεντρο της αθηνας????

Αιντε μην πω περισσοτερα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι δημοσια? μετρο και ησαπ ειναι χτισμενα σε ιδιωτικα χωραφια? χτιστηκαν με ιδιωτικα κονδυλια?παιρνουνε ιδιωτικες επιχορηγησεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη βάση που το θέτεις, ναι είσαι...

 

τα μμμ είναι κατα βάση τα μέσα που χρησιμοποιούμε όσοι δεν έχουμε τη δυνατότητα να πηγαίνουμε μέχρι την τουαλέτα με το αμάξι μας ή δεν έχουμε καν αμάξι (οκ είναι και αυτοί που θέλουν να κατέβουν κέντρο και σκέφτονται που θα παρκαρουν)

 

αν παίρνεις μισθό 250-400€ και θες τα 45€ για την κάρτα, τότε φίλε μου λαθρεπιβάτης για πάντα

 

και έρχομαι να θέσω το ερώτημα...αξίζει 1.5€(+1.5 για επιστροφή) η μετακίνιση με τα μμμ? είδικά απο τη στιγμή που ο φόρος δεν είναι ανταποδοτικός(βλέπε σάπια λεωφορεία, λίγα δρομολόγια, ασυνέπεια στα δρομολόγια κτλ κτλ)

και ναι μην το πεις το παραμύθι, οτι ο φόρος δεν είναι ανταποδοτικός επειδή δεν είναι καν αποδοτικός και οτι αν χτύπαγαν όλοι εισιτήριο θα υπήρχαν έσοδα και μπλα μπλα μπλα... τις μαλακιες αυτές τις ακούω και στο δελτίο του mega αν θέλω, ευχαριστώ άλλο πρετεντέρη δεν θα πάρω...

 

πιο καλό παράδειγμα είναι τα διόδια...υπάρχει μεγάλο ποσοστό ανθρώπων που περνάει τζάμπα απο τα διόδια?(ρητορικό)

τράβα να δεις τώρα πως είναι ο δρόμος κορίνθου πατρών και έλα πες μου που πάνε όλοι αυτοί οι φόροι...

 

και τέλος απλά να σου πω πως έκανα πρωτοχρονιά αθήνα-καρδίτσα και πίσω και πλήρωσα 30€(περίπου) διόδια για 620km διαδρομή...βάλε τέλη κυκλοφορίας+φόρος καυσίμου να δεις πόσο πάει...

Διαβαζω το μηνημα του φιλου στην αρχη και φρικαρα. Σκεφτηκα κοιτα να δεις, καλα μας κανουν. Ο φιλος μας ειναι απο αυτους, που οποιος δεν εχει εισητηριο και τον πιασει ελεγκτης θα παει με το μερος του ελεγκτη και θα φωναζει.

Οταν κανουν απεργια φιλε τα ΜΜΜ και καλα κανουν, ειμαι μαζι τους. Οταν ομως κανω εγω τη απεργια μου και δεν χτυπαω εισητηριο, αυτος που μια μερα πριν εκανε απεργια με γραφει να πληρωσω προστιμο. Ο καθενας κοιταει την παρτη του δηλαδη.

 

Ευτυχως παντως που υπαρχουν αποψεις σαν του mrkokaney. Μια μικρη ηλιαχτιδα...

Οι αλλοι ανθρωπακια γεματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιανόητο για μένα είναι να συζητάμε το "δικαίωμα κάποιου να μπαινει τζάμπα στα ΜΜΜ". Αδιανόητο.. Κανένας δεν καταλαβαίνει ότι όταν δεν πληρώσεις εσύ, κάποιος άλλος θαπρέπει να πληρώσει για σένα; Φόροι, χαράτσια, αύξηση εισιτηρίων; Στα εξωτερικά που πάνε οι "μάγκες οι Ελληνάρες" μια χαρά χτυπάνε το εισιτηριάκι.. Στο Ελλάντα κάνουν τους καμπόσους..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιο μετρό ισχύει αυτό; Γιατί όπου πήγα εγώ δεν πλήρωσα στην έξοδο αλλά στην ΕΙΣΟΔΟ.

 

θα σου πω και εγω οτι ναι εισαι :)

οχι για την αλλαγη αλλα γιατι εισαι .

Σε διαφορα μετρο και τρενα της ευρωπης οπως και διοδια η πληρωμη γινεται οταν βγαινεις και αναλογα απο που εχεις μπει !! δεν γινεται να χανω εγω 2,80 για 2 στασεις που χρησιμοποιω το μετρο για την δουλεια μου και τοσα να δινεις και εσυ που το χρησιμοποιεις για 20 στασεις ! και να μην μιλησουμε για την κοροιδια του εισητηριου για λεωφορεια . 1,20 για μια διαδρομη ! απιστευτη εκπτωση !!

και αν συνεχισουν ετσι με συχνοτητα μεσων πριν 2 μηνες στα 3-4 λεπτα ( το πρωι το μετρο) και πλεον 6-8 σε ωρες εχμης . για να μην μιλησουμε και για τα αγαπημενα λεωφορεια . ας στειλουμε στο διαολο πολλους απο τους οδηγους των λεωφ γιατι πολλα εχουν φαει και αυτοι στους καφεδες που πινουν οταν τρωνε δρομολογια !! μεσα ΜΑΖΙΚΗΣ μεταφορας !!! αρα και πιο συχνα και εγκυρα δρομολογια !! Ολος ο κοσμος εχει ηλεκτρονικους πινακες για τα λεωφορεια και εδω θελου φρι γουαι φαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ελπιζουν οτι με το ηλεκτρονικο εισητηριο θα πεσουν οι τιμες ας ριξουν μια ματια στα διοδια και ειδικα στο Πατρων - Κορινθου... Τσεπες γαζωνουν για να τις γεμισουν και αυτες γνωστοι και κουμπαροι... Τα ιδια και τα ιδια ονοματα παντου... Για μενα οι συγκοινωνιες επρεπε να πριμοδοτουνται απο το κρατος (εστω και με επιπλεον φορολογια) και να ειναι δωρεαν για ολους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά που ζεις; Το κράτος επιδοτεί το εισιτήριο στα ΜΜΜ (τουλάχιστον της Αθήνας) κατά 100%.

ΟΚ?

 

Οσοι ελπιζουν οτι με το ηλεκτρονικο εισητηριο θα πεσουν οι τιμες ας ριξουν μια ματια στα διοδια και ειδικα στο Πατρων - Κορινθου... Τσεπες γαζωνουν για να τις γεμισουν και αυτες γνωστοι και κουμπαροι... Τα ιδια και τα ιδια ονοματα παντου... Για μενα οι συγκοινωνιες επρεπε να πριμοδοτουνται απο το κρατος (εστω και με επιπλεον φορολογια) και να ειναι δωρεαν για ολους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι άνεργοι που ξέρω (πολλοί) είναι ή underqualified (καμία σχολή, κανένα χαρτί να διαπιστεύει τις γνώσεις τους), ή βλάκες ('άσε φίλε, έστειλα χθες 10 βιογραφικά. κούραση!).

 

Δε σου λέω να πάμε όλοι για αποκέντρωση και να το ρίξουμε στον αγροτουρισμό. Αλλά δεν μπορούν όλοι να είναι Ή καληπληρωμένα μεγαλοστελέχη Ή άνεργοι. Οι περισσότεροι θα είναι χαμηλόμισθοι. Αν δεν είναι χαμηλόμισθοι, το μόνο λογικό είναι τα χρήματα που έχουν στην κατοχή τους να είναι πλασματικά. Στο οποίο και οφείλεται η κρίση.

Όποιος δεν έχει βγάλει μία σχολή ή δεν έχει ιδιαίτερα προσόντα θα πρέπει να τον στείλουμε να κοιμάται στο δρόμο επειδή εκεί του αξίζει; Μπορούμε να τους κάνουμε και δούλους μας. Είναι και αυτό μία καλή ιδέα δεν νομίζεις;
 
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να υπάρχουν χαμηλόμισθοι και ο μισθός τους να είναι 400€.
Θα πρέπει όμως να προστατεύονται από το νόμο. 8ώρο, πενθήμερο, με πληρωμένες όποιες υπερωρίες, δικαιώματα, κλπ. Ωστόσο το ψωμί να έχει 15cents, το σουβλάκι 30cents, το γάλα 20cents και το εισιτήριο 10cents. Το Samsung Galaxy S4 700€ κανονικά και μία Smart TV 50" 2.000€, κανένα πρόβλημα.
 
Για κάποιον που δεν είναι μεγαλοστέλεχος και κατ' επέκταση μεγάλου εισοδήματος υπάρχουν φθηνότερα κινητά και τηλεοράσεις. Αυτοκίνητο δεν θα μπορεί να πάρει, οπότε θα πρέπει να πάρει MMM, οπότε αυτά θα πρέπει να είναι πολύ φθηνά.
 

Ο επιβάτης κράζει τον οδηγό που πίνει καφέ ενώ τρώει δρομολόγια, και ο οδηγός παραπονιέται ότι σαν εργαζόμενος του έχουν κάνει περικοπές και πώς θα ζήσει και γι' αυτό πίνει καφέ και τρώει δρομολόγια.

 

Repeat.

 

Καμία ελπίδα.

Ο οδηγός πίνει καφέ στα Everest και μετά κάνει απεργία. Δεν ξέρει ούτε αυτός ποιος είναι ο εχθρός του.

 

Απορω με τον τροπο που σκεφτονται μερικοι...

Οκ,ειμαστε ανεργοι,η παιρνουμε μισθο της πεινας

εχουμε μια δικαιολογια και δεν πληρωνουμε στα ΜΜΜ.

Με την λογικη αυτη,ας παμε και στο σουπερ μαρκετ να παρουμε τσαμπα οτι θελουμε,και γενικα οτι γουσταρουμε

να το αποκταμε παρανομα και με τσαμπουκα.

ΔΕΝ ειναι ετσι.αν μου φαινεται ακριβο,η δεν εχω να το πληροσω,θα παω με τα ποδια.δεν θα κανω παρανομια,δεν υπαρχει δικαιολογια σε αυτο.

Σοβαρά; Θα πάω με τα πόδια επειδή δεν έχω να πληρώσω; 

 

Να πάω και στο διάολο τότε επειδή δεν έχω να πληρώσω το νοσοκομείο όταν αρρωστήσω. Τι λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε ποιο μετρό ισχύει αυτό; Γιατί όπου πήγα εγώ δεν πλήρωσα στην έξοδο αλλά στην ΕΙΣΟΔΟ.

 

Λονδίνο. Έχεις την καρτούλα σου, την ακουμπάς μια φορά όταν μπαίνεις για να ανοίξει η μπαρα και άλλη μία όταν κατέβεις όπου σου βγάζει και στην οθόνη το κόστος της διαδρομής που αφαιρεθηκε απο την κάρτα σου (ανάλογα με τις ζώνες στις οποίες μετακινήθηκες).

 

 

 

Σοβαρά; Θα πάω με τα πόδια επειδή δεν έχω να πληρώσω; 

 

Να πάω και στο διάολο τότε επειδή δεν έχω να πληρώσω το νοσοκομείο όταν αρρωστήσω. Τι λες;

 

 

Ναι, ή θα πάρεις ποδήλατο! Αν όμως ρισκάρεις και επιβιβαστείς τσάμπα, μην επιτεθείς στον ελεγκτή όταν σου κόψει το πρόστιμο! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πάω από Αγία Παρασκευή στη Γλυφάδα με ποδήλατο. Δεν μπορώ να πάω ούτε έως το Χαλάνδρι αν θες. Δεν υπάρχουν υποδομές για ποδηλατόδρομους. Φυσικά θα επιτεθώ στον ελεγκτή. Αυτός έκανε απεργία και πήγαινα στη δουλειά μου με ταξί και ήμουν μαζί του στον αγώνα του. Τώρα ο ίδιος έρχεται να μου κόψει πρόστιμο επειδή δεν έχω εισιτήριο;

 

Οπότε να πάω στο διάολο όταν θα αρρωστήσω και δεν θα έχω λεφτά για το νοσοκομείο έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν μπορώ να πάω από Αγία Παρασκευή στη Γλυφάδα με ποδήλατο. Δεν μπορώ να πάω ούτε έως το Χαλάνδρι αν θες. Δεν υπάρχουν υποδομές για ποδηλατόδρομους. Φυσικά θα επιτεθώ στον ελεγκτή. Αυτός έκανε απεργία και πήγαινα στη δουλειά μου με ταξί και ήμουν μαζί του στον αγώνα του. Τώρα ο ίδιος έρχεται να μου κόψει πρόστιμο επειδή δεν έχω εισιτήριο;

 

Οπότε να πάω στο διάολο όταν θα αρρωστήσω και δεν θα έχω λεφτά για το νοσοκομείο έτσι;

 

Βάζεις στην ίδια μοίρα την υγεία με τις αστικές συγκοινωνίες???

 

Φαντάζεσαι τι θα γίνει αν ο καθένας "νομιμοποιεί" διάφορες καταστάσεις σύμφωνα με τις αδυναμίες του???

 

Το σύστημα της υγείας είναι Δημόσιο, όχι Μαζικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η μεταφορά δεν είναι δικαίωμα; Δεν ζούμε σε χωριά πλέον. Σε πόλεις όπως η Αθήνα το να προτείνεις να πας με τα πόδια ακούγεται τουλάχιστον αστείο. Για το ποδήλατο το συζητάμε, αλλά ο κίνδυνος στην Ελλάδα είναι υψηλότερος από άλλες χώρες και δεν έχουν όλη την σωματική ικανότητα να διανύουν 20χλμ τη μέρα.

 

Ας κόψουν τα κονδύλια στα ΜΜΜ τελείως, τότε ΔΕΝ θα έχει το δικαίωμα να διαμαρτύρεται κανένας.

 

Κάποτε βέβαια οι εταιρείες/ βιομηχανίες πληρώναν την μεταφορά στους εργαζομένους. Ας μην το ξεχνάμε και αυτό, ίσως το πιο σημαντικό...

 

Φταίνε βέβαια και τα ζώα που πάνε και δουλεύουν με 200 ευρώ το μήνα. Άλλο να δέχεσαι χαμηλό μισθό για επιβίωση (πχ 450-500ε) και άλλο να δέχεσαι να δουλεύεις με εξευτελιστικά ποσά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις κανένα δικαίωμα παιδί μου. Να πεθάνεις στο δρόμο σαν σκυλί και να πας με τα πόδια. Θέλουμε και τα παθαίνουμε. Δεν υπάρχει καμία αντίσταση. Ναι στις Κυριακές, ναι στα ακριβά εισιτήρια, ναι σε όλα.
 

Το πρόβλημα είναι αυτός που θα μπει τσάμπα και θα δείρει τον ελεγκτή, όχι το ακριβό εισιτήριο και οι χαμηλοί μισθοί που έχουν αυτό το αποτέλεσμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...