Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής. Η Sony πούλησε το τμήμα υπολογιστών VAIO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

..και φταίει η dell γι'αυτο ? η κάποιος αγόρασε ένα laptop φτηνής προφανώς σειράς που όλες οι εταιρίες βγάζουν,με ενα χρόνο εγγύηση (το δέχομαι) για να κάνει οικονομία ?

Αν είχες πάρει όμως Vaio προφανώς θα είχες πληρώσει μιαμιση φορά παραπάνω αρχικά,το 2011 θα ήταν με win 7 και η Sony δεν θα σου έδινε ούτε το ανάλογο bios ουτε τους ανάλογους Drvrs για win 8 και 8.1 .. τώρα για Servis μην το αγγίξουμε καλύτερα.. 

 

...και για να μην παρεξηγηθώ δεν ειμαι υπερ κανενός ειναι ομως εναντίων ολων όσων μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες.. 

Το service της Sony για την ελλαδα ειναι στο Βελγιο δυο φορες που έστειλε από φιλους μου ηταν άψογο...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποια Dell μιλας; Αυτα που ξεβαφουν εκει που ακουμπαει το χερι σου; Αυτα που κοβεται το καλωδιο του τροφοδοτικου την πρωτη εβδομαδα, οχι ολο, αλλα εκεινο το μικρο που ειναι για αναγνωριση αυθεντικου προιοντος; Με την μη υποστηριξη drivers σε καρτες γραφικων μετα απο ενα χρονο κυκλοφοριας του μοντελου; Νομιζω οτι η Hp και η lenovo ειναι πιο σοβαρες εταιρειες στα ιδια χρηματα. Εκτος αν μιλας για dell 2000+ και παραπανω €. Εγω βλεπω η Dell να ειναι η επομενη που θα κλεισει/πουλησει το τμημα φορητων και θα κινηθει προς win tablet.

Άστο μεγάλε κάηκες ... Dell απο τα ποιο αξιόλογες στο θέμα των υπολογιστών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο μεγάλε κάηκες ... Dell απο τα ποιο αξιόλογες στο θέμα των υπολογιστών.

 

αν ειναι να δώσεις 2000-3000€ είμαι σίγουρος. Στου χιλιαρικου και κάτω ούτε με Κυαλια πλέον. Μόνο τότε που μου ζήτησαν για το κομμένο καλώδιο 100€ γιατί είπαν ότι το έκοψα εγω και 200€ για ενα καπάκι, καταλαβαίνεις απο που περιμένει να βγάλει κέρδος. th_300414dec01fe32510d989be5e76838e_zpsf για αυτή τη ζημιά μιλάω. Φυσικά έγινε χειρότερο μετά. Βρήκα τη φωτό στο mail όταν μιλούσα μαζί τους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

..και φταίει η dell γι'αυτο ? η κάποιος αγόρασε ένα laptop φτηνής προφανώς σειράς που όλες οι εταιρίες βγάζουν,με ενα χρόνο εγγύηση (το δέχομαι) για να κάνει οικονομία ?

βρίσκω πολύ περίεργο το γεγονός με τον 1 χρόνο εγγύηση ΕΙΔΙΚΑ στην Ευρώπη, στο 2011 είχα πάρει το δικό μου (3 χρόνια το Vostro) και δεν θυμάμαι να είχε πέσει το μάτι μου σε Dell με 1 χρόνο εγγύηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το δικό μου είναι με 1ης γενιάς i5...θυμάσαι από που το είχες πάρει?

 

το είχα πάρει απο το public στο cosmos στη Θεσσαλονίκη. Ή τελος 2010 ή αρχες 2011. Όταν έβαλα τον κωδικό που εχει απο κάτω στο site της dell μου έγραψε ότι ειναι εκτός εγγύησης , τώρα που είδα τα Mail ήταν καλοκαίρι 2012 όταν επικοινώνησα με το service. Θυμάμαι ότι είχε i3 , 3 gb ram, 500gb σκληρό και αυτόνομη κάρτα ati .δηλαδή το είχα 1,5 χρόνο όταν ξεφλουδισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

ήταν σφραγισμένο, ζελατίνες, τα πάντα όλα όταν το πήρες? γιατί μου βρωμάει φάση να ήταν από επιστροφή και να το ξανάσπρωξαν σε σένα...

 

υπάρχει βέβαια κι η περίπτωση να μην θυμάμαι σωστά την εγγύηση των Inspiron, μιας κι όταν άρχισα να κοιτάω για laptop ήταν η 2η γενιά (λάθος πριν) core i3/5/7

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενα αναμενομενο τελος,ο ομλιος Sony εδω και καποια χρονια εχει προβληματα και επρεπε να αρχισει να κοβει μερη που δεν απεδιδαν και τα PCs δυστυχως ειναι ενα απο αυτα.

Μιλαμε για μια αγορα με εντονο ανταγωνισμο στον τομεα των τιμων,μικρα περιθωρια κερδους και τωρα πια συρρικνουμενη λογω tablets/smartphοnes.Δεν ειναι τυχαιο οτι η IBM  πρωτη αποχορησε απο τον τομεα αυτο πριν αρκετα χρονια και οτι ακομα και η HP το σκεφτηκε(πριν σουταρουν τον υπευθηνο CEO) που ηταν ο νουμερο 1 κατασκευαστης για αρκετα χρονια.

Λογικο ηταν να εστιασει σε τομεις με μεγαλυτερα περιθωρια κερδους και καλυτερο μελλον οπως smartphones/tablets

Επεξ/σία από Nevyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοτικά ναι..... αλλά ΑΘΛΙΑ από θεμα drivers κλπ ήταν ουσιαστικά αυτοκτονία........ πάρα πολλοί (αυτοί που ήξεραν λίγο παραπάνω) δεν το διάλεγαν μόνο και μόνο για αυτό και ούτε το πρότειναν σε φίλους και γνωστούς............ και το δεύτερο κακό αισχρή τιμολόγηση......

 

και ουαλα έδεσε το γλυκό

 

 

Και κοίτα να δεις που έχει προταθεί τόσες φορές η συγκεκριμένη μάρκα αντί για Apple Η/Υ σε αυτό το forum... 

 

 

Δηλαδή, φαντάζομαι τι μπορεί να πει κανένας για αυτόν που σε αυτό το θέμα:

 

http://www.insomnia.gr/topic/497303-ποιο-απο-τα-δύο-macbook-ή-vaio/?hl=vaio

 

όχι απλά προτείνει VAIO αλλά και συγκρίνει και μοντέλα βάσει απλά των τεχνικών τους χαρακτηριστικών. 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήταν σφραγισμένο, ζελατίνες, τα πάντα όλα όταν το πήρες? γιατί μου βρωμάει φάση να ήταν από επιστροφή και να το ξανάσπρωξαν σε σένα...

τώρα σου έστειλα pm αλλά το ipad εχει ενα θέμα με τον Safari . Πριν το γράψεις το σκέφτηκα και εγω... Και θυμάμαι το μοντέλο. 1564, με πρόχειρη αναζήτησή είχε 2 χρονια εγγύηση!!! Στο κουτί του , κανονικά όλα. Αλλά έβγαλε πολλα προβλήματα....Λες να την πάτησα;.... Βάζοντας τον κωδικό στο site λέει ότι καταχωρήθηκε στις 12/3/2010!!! 9 μήνες πριν το αγοράσω.... Και έλεγα, τόσα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αναμενομενο τελος,ο ομλιος Sony εδω και καποια χρονια εχει προβληματα και επρεπε να αρχισει να κοβει μερη που δεν απεδιδαν και τα PCs δυστυχως ειναι ενα απο αυτα.

Μιλαμε για μια αγορα με εντονο ανταγωνισμο στον τομεα των τιμων,μικρα περιθωρια κερδους και τωρα πια συρρικνουμενη λογω tablets/smartphοnes.Δεν ειναι τυχαιο οτι η IBM  πρωτη αποχορησε απο τον τομεα αυτο πριν αρκετα χρονια και οτι ακομα και η HP το σκεφτηκε(πριν σουταρουν τον υπευθηνο CEO) που ηταν ο νουμερο 1 κατασκευαστης για αρκετα χρονια.

Λογικο ηταν να εστιασει σε τομεις με μεγαλυτερα περιθορια καερδους και καλυτερο μελλον οπως smartphones/tablets

Πριν αναφερεις το ατυχες παραδειγμα της ibm,θα επρεπε πρωτα να σκεφτεις ποια εταιρια το εξαγορασε το κοματι των pc της ibm και που ηταν πρι το εξαγορασει και που ειναι τωρα!

Τοσο στα pc οσο και στα smartphones!!!

Αποτυχανουν αυτοι που δε ξερουν να δουλεψου ή δεν εχουν ορεξη να δουλεψουν!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

R.I.P. Βαιε!

2 λαπτοπ ειχα στην κατοχη μου,και τα 2 Vaio(λογω κονε στην Sony και αγορας με εκπτωση...).Εγγυηση χρειαστηκα μονο στο 1ο,πηγε εξωτερικο λογω προβληματος στο πανελ και το ειχα πισω σε 20 μερες.Μεχρι να τα φτυσει καπου στην 5ετια του η GPU αφου λογω gaming το ειχα γονατισει,με θερμοκρασιες Σαχαρας  :-D .Αλλα σιγα μην πεθαινε,reballing της GPU,και το εχει ακομα και σημερα ο πατερας μου(πρεπει να εχει κλεισει 8-9 χρονια).Το 2ο,απο το οποιο γραφω,ειναι καπου 4ετιας και δεν με προδωσε ποτε(ακομα!).Βεβαια το φροντιζω αρκετα,και τις παστουλες του τις αλλαζω,και το καθαριζω,και το Linuxακι του τρεχει να μην ζοριζεται... 

Δεν τα ειχα ποτε σε μεγαλη εκτιμηση,αλλα ποτε δεν με απογοητευσαν κιολας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...