Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής. Η Sony πούλησε το τμήμα υπολογιστών VAIO


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 107
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακράν η χειρότερη αγορά που είχα κάνει προ 5ετίας.Ακόμα κλαίω τα λεφτά μου.5 φορές για service πριν λήξει η εγγύηση και μετά δόξα τον θεό βρήκα αγοραστή και το έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κριμα γιατι ηταν πραγματικα μια πρωτοπορος εταιρια στον τομεα  pc computing.

 

Ενδεικτικα ηταν η εταιρια που πχ:

πρωτοεισηγαγε το island style/chiclet keyboard στα laptops,

ηταν η πρωτη που εβγαλε πολυ λεπτα laptop ,

η πρωτη που εβαλε pci-e ssd στα λαπτοπ ,

η πρωτη που εβγαλε λαπτοπ το 2006 με switchable καρτα γραφικων(intel για μπαταρια, nvidia για αποδοση) ,

η πρωτη που εβγαλε λαπτοπ με εξωτερικη καρτα γραφικων που συνδεεται με καλωδιο thunderbolt με το λαπτοπ, 

απο τις πρωτες που εβαλαν ips panel υψηλης αναλυσης σε λαπτοπ κλπ.(πολλα απο αυτα τα αντεγραψε η apple και πολλοι νομιζουν οτι ηταν δικες της καινοτομιες)

 

Ενδεικτικα εδω ποσο μπροστα ηταν τα ultraprotables της sony το 2004 (πριν καν δουμε τα ultrabook, το macbook air και το dell adamo του 2008):

http://www.notebookreview.com/notebookreview/sony-vaio-x505-review-pics-specs/

vaio_wallpaper_x505_series_a.jpgx505_11.jpg

Επεξ/σία από haHa
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει ένα Sony Vaio το 2006 (Απρίλιο). Λίγο τσιμπημένη τιμή, αλλά όχι υπερβολικά (ίσως €100-150 όντως πάνω από τον ανταγωνισμό). Ποιότητα κατασκευής άριστη και η απόδοση ικανοποιητικότατη. "Ζει" ακόμα αν και δεν το χρησιμοποιώ πια. Το 2011 αγόρασα ένα Dell (έκανα τη μ@λ.κία και το πήρα με AMD Turion επεξεργαστή). Σέρνεται κυριολεκτικά, ελάχιστα καλύτερο από το Sony που είναι πλέον 8 ετών. Αλλά δε στέκομαι σε αυτό, η οθόνη του Sony ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, τέλεια χρώματα και γωνίες θέασης. Στο Dell πρέπει να είμαι ακριβώς μπροστά, χωρίς γωνίες για να μη βλέπω αλλοιωμένα χρώματα. Για να δεις ταινία στο laptop είναι αδύνατο με το Dell ενώ ήταν απόλαυση στο Sony. Το service της είχα ακούσει ότι όντως δεν ήταν πολύ καλό, ευτυχώς δεν το χρειάστηκα ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει ένα Sony Vaio το 2006 (Απρίλιο). Λίγο τσιμπημένη τιμή, αλλά όχι υπερβολικά (ίσως €100-150 όντως πάνω από τον ανταγωνισμό). Ποιότητα κατασκευής άριστη και η απόδοση ικανοποιητικότατη. "Ζει" ακόμα αν και δεν το χρησιμοποιώ πια. Το 2011 αγόρασα ένα Dell (έκανα τη μ@λ.κία και το πήρα με AMD Turion επεξεργαστή). Σέρνεται κυριολεκτικά, ελάχιστα καλύτερο από το Sony που είναι πλέον 8 ετών. Αλλά δε στέκομαι σε αυτό, η οθόνη του Sony ήταν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ, τέλεια χρώματα και γωνίες θέασης. Στο Dell πρέπει να είμαι ακριβώς μπροστά, χωρίς γωνίες για να μη βλέπω αλλοιωμένα χρώματα. Για να δεις ταινία στο laptop είναι αδύνατο με το Dell ενώ ήταν απόλαυση στο Sony. Το service της είχα ακούσει ότι όντως δεν ήταν πολύ καλό, ευτυχώς δεν το χρειάστηκα ποτέ. 

Ποια σειρά είναι ? Δουλεύει είπες? Με ενδιαφερει αρκετά για να με βοηθησεις με κατι exclusive programm data της sony...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλή μεγάλη εταιρεία με πολλές λάθος αποφάσεις.

Για να λέμε και πράγματα που δεν ξέρετε οι περισσότεροι:

Η sony σαν εταιρεία σε αυτόν τον τομέα έχει σταματήσει να υφίσταται εδώ και πολλά χρόνια. εκτός από τον σχεδιασμό και τα ανεμηστήρια της που και πάλι στα περισσότερα λάπτοπ είναι άλλον εταιρειών μη θυγατρικών της δεν έχει τίποτα δικό της.

Στο θέμα της οθόνης φοράει ότι φοράνε και όλα τα άλλα λάπτοπ lg,samsung, auo, hannstar κ.τ.λ.

Στο θέμα προβλημάτων κυρίως στην μητρική αλλά και στην κάρτα γραφικών πολλά μοντέλα με ασύμφορο κόστος επισκευής.

Επίσης ασύμφορο είναι και το κόστος των ανταλλακτικών.

Όσο αναφορά το ότι αντίστοιχα ανεξερτήτου τιμής είναι πιο γρήγορα κατά την λειτουργία τους οφείλεται στο ότι φορτόνονται πάρα πολλοί drivers και προγράμματα ειδικά σαν μανίσια εγκατάσταση.

Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πας σε ένα latitude της dell και εκεί μιλάς πλέον για ποιότητα.

όσο αναφορά τα mac μην μας ζαλίζεται πλέον 1 στα 10 χαλάει και ποιος το φτιάχνει 1 σους 50.

με το κόστος του παίρνω ένα κορυφαίο dell με ips οθόνη με ssd και 5 χρόνια εγγύηση στο χώρο μου. κι αν θέλω macos πλέον με τους ιντελ επεξεργαστές βάζω ότι ώρα θέλω.

Μάθατε όλοι, το 90% που αγοράζουν mac δεν ξέρουν ότι το παίρνουν για το λογισμικό του και έρχονται και με παρακαλάν να τους βάλω windows γιατί δεν τρέχει η τάδε εφαρμογή και και και. δεν μιλάω για τους γκατζετάκηδες τους δήθεν που το παίρνουν για internet ίδια δουλειά με 500 ευρώ μηχάνημα με ssd. τι να λέμε τώρα η βλακεία κυριαρχή.

αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ύστερα λέμε γιατί τα παράτησε η Sony....Δηλαδή τα sony  vaio τα αγόραζαν μόνο για το windows? 

Καλά windows έβρισκες και σε αλλα λαπτοπ.δεν ηταν ανάγκη να παρεις sony ! προφανώς είχαν το κατι παραπανω τοτε..εχω αμυδρα στο μυαλο μου τοτε κατι σειρες που κοιτουσα το 2006 se tech magazines για τα sony AR...ήταν τα πρωτα με bluray disc και hd οθονη θυμαμαι..πανακριβα βεβαια αλλα θυμαμαι οτι ήταν πρωτοπορα η  sony τοτε...εβλεπα ενσωματωμενο tv tuner μεσα στο λαπτοπ και δεν το πιστευα καποτε !

Πολλή μεγάλη εταιρεία με πολλές λάθος αποφάσεις.

Για να λέμε και πράγματα που δεν ξέρετε οι περισσότεροι:

Η sony σαν εταιρεία σε αυτόν τον τομέα έχει σταματήσει να υφίσταται εδώ και πολλά χρόνια. εκτός από τον σχεδιασμό και τα ανεμηστήρια της που και πάλι στα περισσότερα λάπτοπ είναι άλλον εταιρειών μη θυγατρικών της δεν έχει τίποτα δικό της.

Στο θέμα της οθόνης φοράει ότι φοράνε και όλα τα άλλα λάπτοπ lg,samsung, auo, hannstar κ.τ.λ.

Στο θέμα προβλημάτων κυρίως στην μητρική αλλά και στην κάρτα γραφικών πολλά μοντέλα με ασύμφορο κόστος επισκευής.

Επίσης ασύμφορο είναι και το κόστος των ανταλλακτικών.

Όσο αναφορά το ότι αντίστοιχα ανεξερτήτου τιμής είναι πιο γρήγορα κατά την λειτουργία τους οφείλεται στο ότι φορτόνονται πάρα πολλοί drivers και προγράμματα ειδικά σαν μανίσια εγκατάσταση.

Αν είναι να δώσεις τόσα λεφτά πας σε ένα latitude της dell και εκεί μιλάς πλέον για ποιότητα.

όσο αναφορά τα mac μην μας ζαλίζεται πλέον 1 στα 10 χαλάει και ποιος το φτιάχνει 1 σους 50.

με το κόστος του παίρνω ένα κορυφαίο dell με ips οθόνη με ssd και 5 χρόνια εγγύηση στο χώρο μου. κι αν θέλω macos πλέον με τους ιντελ επεξεργαστές βάζω ότι ώρα θέλω.

Μάθατε όλοι, το 90% που αγοράζουν mac δεν ξέρουν ότι το παίρνουν για το λογισμικό του και έρχονται και με παρακαλάν να τους βάλω windows γιατί δεν τρέχει η τάδε εφαρμογή και και και. δεν μιλάω για τους γκατζετάκηδες τους δήθεν που το παίρνουν για internet ίδια δουλειά με 500 ευρώ μηχάνημα με ssd. τι να λέμε τώρα η βλακεία κυριαρχή.

αυτά

αγριμι συμφωνω ως προς τη sony..αλλα ενταξει..στα mac υπερβαλεις..αμα εχεις να κανεις με ασχετους τι να πω...και γι αυτο η αππλε φτιαει ? :P ...αν δεν ξερουν να στησουν μια vmware machine φταιει κανεις ? ακομα και το bootcamp ειναι παιδικο set up..βημα βημα.. επισης και ρεαλιστικα να το δεις,στο mac βαζεις κανονικά γνησια windows και εκμεταλλευεσαι το mac σωστά...με hackintosh πιστευεις οτι θα εχεις την ιδια εμπειρια με ενα factory mac os λαπτοπ ? σε καμια περιπτωση..και μιλαμε για λαπτοπ..μη μου πεις τουμπανα σταθερους :D ...dell latitude ας πουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ίδιο ισχύει από mac σε windows. Μιλάω σαν χρήστης και τον δύο συστημάτων. Μετά τα 7άρια windows δεν χρειάζεται η τόσο μεγάλη πλειοψηφία (επαγγελματιών όσοι είναι) χρηστών mac να πάνε σε mac. όταν αγοράζεις ένα μηχάνημα το αγοράζεις γι 'αυτό που αντιπροσωπεύει. Ο jobs πούλησε εμφάνηση για να πάνε τα ούφα να το αγοράσουν και μετά να βάλουν windows γιατί δεν τον ενδιέφερε (κατά την άποψή μου).

δεν είμαι antimac απλά το 99 % των χρηστών παγκοσμίως δεν τα χρειάζονται.

Για να το πω πιο καθαρά αυτοί που κυρίως χρειάζονται τα mac όχι ότι δεν μπορούν να τα κάνουν με windows το ίδιο ακριβώς αλλά κάποιοι παλιοί τις καλές εποχές της apple πρόλαβαν και έμαθαν προγράμματα που δεν υπήρχαν στα windows σε αυτό το βαθμό και είναι

video editing , picture editing 

και music editing 

και θα πω ότι στο τελευταίο τους βγάζω το καπέλο

στα άλλα υπάρχουν λύσεις πολύ καλές και στα windows εκτός και αν κατασκευάζεις ταινίες αλλά εκεί δεν μιλάμε πλέον για λάπτοπ. 

τέλος πάντων σαν τεχνικός στο χώρο ισχύει το 1 στα 10 χαλάει και στις δύο περιπτώσης και δεν μιλάμε από υπαιτιότητα δικιά μας. π.χ. πήγε μία και έριξε στο mac pro γάλα και ήθελε 1000 ευρώ για μητρική - μπαταρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αυτο που λες οτι οι πιο πολλοι δεν ξερουν τι αγοραζουν ισχυει και για αυτους που για facebook και word αγοραζουν i5/7.

To 90% των καταναλωτων ουτε ειναι ουτε γουσταρουν να γινουν geek απλα θελουν ενα μηχανημα να κανουν τη δουλεια τους(οποια και αν ειναι αυτη) και στη αποφαση τουσ εμπεριεχουν και κριτηρια οπως design, brand και τετοια. Και σε αυτα τα κριτηρια τα mac υπερεχουν χωρια που ειναι εξαιρετικα μηχανηματα μη λεμε και οτι να ναι,

Τωρα αν εχουν αντικειμενικα τα χρηματα αυτο ειναι προβλημα τους.

Και εγω που θεωρω το ευατο μου ελαφρως γνωστη του αθληματος ενα macbook pro retina 13 το αγοραζα ευκολοτατα. Και μη μους πεις οτι εχει 500 ευρω διαφορα με το αντιστοιχο win. Και δεν θελω να μου πεις μονο για τι ιντελ φοραει μεσα αλλα να μου το βρεις με τετοια ποιοτητα κατασκευης με την ιδια οθονη στο ιδιο βαρος,

Εψαχνα για καποιον ενα αντιστοιχο ακριβως του air σε win και αδυνατουσα να βρω ουτε καν σε ιδια τιμη,

Τελοςπαντων αποψης ειναι αλλα ειναι λιγακι βαρετο μονιμως να βριζουν και την apple και αυτους που αγοραζουν apple

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελοςπαντων αποψης ειναι αλλα ειναι λιγακι βαρετο μονιμως να βριζουν και την apple και αυτους που αγοραζουν apple

 

Να ξέρεις φίλε μου, οτι ο σοφός λαός μας λέει " Οσα δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια! " Οχι τους φταίει το λογισμικό, οχι τους φταίει οτι είναι αρκιβά, οχι τους φταίει οτι ο jobs ήταν κωλοχαρακτήρας....

 

Anyway μην ξεφεύγουμε απο το θέμα. Σχετικά με τους υπαλλήλους, ενα άρθρο που διάβασα λέει:  "Sony will cut a total of 5,000 jobs worldwide"

 

Κρίμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω αυτό από το 2008, πολλές φορες το είχα για μήνες συνεχόμενους ανοιχτό, δεν έπαθε ποτε τίποτα, οθόνη και design πολύ μπροστά για την εποχή του,

άριστο σε όλα ακόμα το χρησιμοποιώ καθημερινά.

τιμή 1200 euro.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αυτο που λες οτι οι πιο πολλοι δεν ξερουν τι αγοραζουν ισχυει και για αυτους που για facebook και word αγοραζουν i5/7.

To 90% των καταναλωτων ουτε ειναι ουτε γουσταρουν να γινουν geek απλα θελουν ενα μηχανημα να κανουν τη δουλεια τους(οποια και αν ειναι αυτη) και στη αποφαση τουσ εμπεριεχουν και κριτηρια οπως design, brand και τετοια. Και σε αυτα τα κριτηρια τα mac υπερεχουν χωρια που ειναι εξαιρετικα μηχανηματα μη λεμε και οτι να ναι,

Τωρα αν εχουν αντικειμενικα τα χρηματα αυτο ειναι προβλημα τους.

Και εγω που θεωρω το ευατο μου ελαφρως γνωστη του αθληματος ενα macbook pro retina 13 το αγοραζα ευκολοτατα. Και μη μους πεις οτι εχει 500 ευρω διαφορα με το αντιστοιχο win. Και δεν θελω να μου πεις μονο για τι ιντελ φοραει μεσα αλλα να μου το βρεις με τετοια ποιοτητα κατασκευης με την ιδια οθονη στο ιδιο βαρος,

Εψαχνα για καποιον ενα αντιστοιχο ακριβως του air σε win και αδυνατουσα να βρω ουτε καν σε ιδια τιμη,

Τελοςπαντων αποψης ειναι αλλα ειναι λιγακι βαρετο μονιμως να βριζουν και την apple και αυτους που αγοραζουν apple

Στο μονο που εχεις δικαιο ειναι στη τελευταια προταση!

Στα υπολοιπα,απλα δε ξερει να ψαχνεις ή δε σε ενδιαφερει να ψαξεις περα απο τα προιοντα της apple!

Το macbook air μεχρι να παρει και αυτη τη "retina", δεν ειναι απο τις καλυτερες επιλογες,ουτε σε βαρος,ουτε σε αυτονομια,ουτε σε οθονη!Απλα ειναι λιγο πιο φτηνα απο την high end κατηγορια των ultrabooks!

Δεν ειναι ολα τα windows συστηματα του 500αρικου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...