Προς το περιεχόμενο

Apacer: Aνακοίνωσε νέο εξωτερικό SSD με συνδεσιμότητα SATA III & USB 3.0


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτο ακριβως σου λεω, ακομα και με λιγοτερη απο την προαναφερομενη ταχυτητα το copy/paste δεν ειναι βασανιστηριο, ειναι απροσμενα ταχυτατο και μιλαω εκ πειρας...

Εγώ μαζί σου με 90-100 MB/s που έχει ο δικός μου εξωτερικός είμαι υπερευχαριστημενος με αξιοπρεπή χώρο και λογικό κόστος

 

Αν θες να τρέχεις προγράμματα αλλάζει, αλλά για αποθήκη είναι overkill o ssd

 

τέλος την ταλαιπωρία δεν την κατάλαβα δεν είναι μονόδρομος το e-sata... αντιγράφεις στον καινούργιο υπολογιστή με e-sata για maximum ταχύτητα γλιτώνοντας έτσι χρόνο και μετά συνδέεις τον εξωτερικό με usb στον παλιό για να επικολλήσεις το αρχείο που πήρες από το καινούργιο pc..

 

δεν είναι ή το ένα ή το άλλο τα έχει και τα δυο...

Πολλή μανουρα και βάλε βγάλε χωρίς λόγο

 

Έχεις usb 3 και καθαρισες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

και εγώ εκ πείρας μιλάω τώρα το βασανιστήριο είναι και θέμα προσωπικών ανοχών του καθενός.. (και δεν αναφερόμουνα στην αντιγραφή 1,2 ταινιών όταν μιλούσα για βασανιστήριο αλλα για το wow , starcraft κτλ που συνολικά είναι καμια 40-50GB)

 

50GB @190MB/s = 4-5 λεπτά minimum (Γιατί δεν θα έχει καρφωτά MAX ταχύτητα)

50GΒ @540ΜΒ/s = ~1 λεπτό maximum

 

ξανα ξαναλέω ότι 190MB/s και με μεγάλη χωρητικότητα usb θα έχει μικρή διαφορα στην τιμή και ξανά ξαναλέω ότι μου φαίνεται πολύ δύσκολο να υπάρχει στικακι με τέτοιες ταχύτητες άντε καμια 100 να φτάνει άλλο τι βλέπεις στα benchmarks.. αλλα έστω και να υπάρχει θα είναι πανάκριβο.. και αν πλησιάζει και στην χωρητικότητα με τον ssd θα είναι και στα ίδια λεφτά για να μην σου πω ότι το στικακι θα είναι πιο ακριβό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κόλλησες με τα στικακια, εγώ σου μιλάω για 2.5 αρηδες μηχανικούς σκληρούς που είναι και το πιο λογικά συγκρίσιμο ενός ssd

 

Αυτοί είναι σίγουρα πολύ πιο φθηνοι και προσφέρουν το πιο ουσιαστικό, χώρο

 

Τώρα αν μεταφέρουν τα αρχεία στο διπλάσιο ή και το τετραπλάσιο χρόνο δεν έγινε και κάτι τόσο φοβερό μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα που κερδίζεις

 

Και δεν είναι τόσο άσχημο το πράγμα όπως ήταν στο usb 2 που έπαιζες στα 25-30 MB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κόλλησες με τα στικακια, εγώ σου μιλάω για 2.5 αρηδες μηχανικούς σκληρούς που είναι και το πιο λογικά συγκρίσιμο ενός ssd

 

Αυτοί είναι σίγουρα πολύ πιο φθηνοι και προσφέρουν το πιο ουσιαστικό, χώρο

 

Τώρα αν μεταφέρουν τα αρχεία στο διπλάσιο ή και το τετραπλάσιο χρόνο δεν έγινε και κάτι τόσο φοβερό μπροστά σε όλα τα υπόλοιπα που κερδίζεις

 

Και δεν είναι τόσο άσχημο το πράγμα όπως ήταν στο usb 2 που έπαιζες στα 25-30 MB/s

 

απλά μπερδεύτηκα με τα post διάβασα ένα παλιό και νόμιζα ότι ήταν το τελευταίο και μου φαινόταν περίεργο που έλεγε τα ίδια :P
 
 
Τώρα για το e-sata τι μανούρα έχεις ένα καλώδιο e-sata κολλημένο στο pc σου και το συνδέεις στον εξωτερικό με το usb 3 τι θα έκανες δηλαδή?
 
Όσο για τις ταχύτητες ανάλογα την χρήση πάντα έχει διαφορα..
 
ένας μηχανικός με usb 3 βγάζει γύρο στα 80MB/s
 
για παράδειγμα αν θέλω να βγάλω το wow (η ένα game τέλος πάντων που τώρα τελευταία όλα τρώνε πολύ χώρο) από τον σκληρό μου με μηχανικό θέλω περίπου 8 λεπτά minimum (για 35GB) ενώ με τον ssd θες 1 λεπτό just.
 
και πρόσεξε ο μηχανικός δεν φτάνει top speed με την μια συνήθως και η μεγιστη ταχύτητα του έχει να κάνει με το που γραφει η κεφαλή όσο πάει περισσότερο προς τα μέσα της πλακέτας τόσο πιο αργά γραφει .. μετά υπάρχει ο κατακερματισμός κτλ...
 
τέλος είναι πιο ευαίσθητος αν πέσει από την τσέπη σου ας πούμε έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να πεθάνει ή να καταστραφούν τα αρχεία σου απότι ένας ssd.. επίσης ο ssd είναι αθόρυβος εντελώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εκεί που ξεχωρίζει ακόμη περισσότερο ο ssd είναι στα τυχαία μικρά reads and writes... εκεί  τον μηχανικό τον κάνει φτερό στον άνεμο...

 

δηλαδή μια ταινία θα ανοίξει με την μια ενώ στον σκληρό θα περιμένεις από 3-5 sec έως καμια 10+ (αν είναι fullhd ας πούμε) τα games θα φορτώνουν σφαίρα ενώ με τον μηχανικό θα περιμένεις... τα προγράμματα κτλ όλα θα ανοίγουν σφαίρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσα πολλά pc έχουν esata και πόσοι αγοράζουν περιφερειακά, ειδικά που θέλουν να τα μεταφέρουν από δω κι από κει, με esata; 

 

είναι τελείως άχρηστο σε σχέση με το usb που μπορεί να συνδεθεί οπουδήποτε 

 

esata, thunderbolt, firewire.. είναι όλα άχρηστα 

 

Σωστό. Με την προυπόθεση όμως ότι θες κάτι που να το μεταφέρεις από 'δω κι από 'κει. Τότε ναι, το USB 3 είναι το καλύτερο. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι άχρηστα. Ειδικά το thunderbolt (750MB/sec με HDD) και το FW (για import από camera). Το e-sata πέθανε (για μένα). Όσο για το stick (Link.png Site: SANDISK EXTREME 32 GB USB 3.0 FLASH DRIVE ) πάει με 110MB/sec Read και 220MB/sec Write.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό. Με την προυπόθεση όμως ότι θες κάτι που να το μεταφέρεις από 'δω κι από 'κει. Τότε ναι, το USB 3 είναι το καλύτερο. Αυτό δεν σημαίνει ότι τα άλλα είναι άχρηστα. Ειδικά το thunderbolt (750MB/sec με HDD) και το FW (για import από camera). Το e-sata πέθανε (για μένα). Όσο για το stick (Link.png Site: SANDISK EXTREME 32 GB USB 3.0 FLASH DRIVE ) πάει με 110MB/sec Read και 220MB/sec Write.

 

εγώ το βρίσκω σε αρκετά νέα μοντέλα ακόμη και ITX...
 
αλλα έστω να συμφωνήσω ότι δεν είναι τόσο δημοφιλές... μου μιλάς όμως για το firewire που είναι ο,τι πιο αργό υπάρχει και ότι πιο μπακαρισμενο υπάρχει σε δίαυλο σύνδεσης... και το thunderbold που συμφωνώ είναι καλύτερο αλλα σίγουρα έχει πολύ μικρότερη παρουσία στα pc.. 
 
EDIT τώρα είδα το link με το στικακι.. αγόρασε το και δοκίμασε το στο pc αν φτάσεις όχι 220 αλλα 190 MB/s στείλε μου screenshot και σου δίνω τα λεφτά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε. Είπα "Με την προυπόθεση όμως ότι θες κάτι που να το μεταφέρεις από 'δω κι από 'κει."
Το FW το ανέφερα για συγκεκριμένη χρήση θέλοντας να πω ότι δεν είναι άχρηστο και το Thunderbolt για την ταχύτητά του, όχι για τη συμβατότητά του.
 
Το stick λέει:
Write 100MB/sec για 262 αρχεία συνολικού μεγέθους 3,25GB (32sec) και 125MB/sec για ένα αρχείο 3GB (24sec).
Read 171MB/sec για 262 αρχεία συνολικού μεγέθους 3,25GB (19sec) και 272MB/sec για ένα αρχείο 3GB (11sec).
Το 220MB/sec το έχω δει μόνο στο Speed Test της Blackmagic (και όχι πάντα).
Όλες οι μετρήσεις σε iMac με Fusion Drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...