Προς το περιεχόμενο

Στις 20 Φεβρουαρίου η κυκλοφορία του Geeksphone με τιμή €289


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις δει κανένα Nexus Phone να laggarei και τα ρίχνεις στο Android?

 

To αν οι κατασκευαστές κάνουν @@ες και δεν μπορούν να φτιάξουν ένα ελαφρύ skin δεν είναι θέμα λειτουργικού, είναι θέμα ανικανότητας( ή αδιαφορίας) των εταιριών. 

 

Το μαμά android δεν laggarei!

Αν έχεις χρησιμοποιήσει μόνο android ναι το nexus δεν λαγκάρει. Αν έχεις wp8  όλα τα άλλα λαγκάρουν.....

Επίσης δεν γίνεται να φταίνε μόνο οι κατασκευαστές και ποτέ η google. Τι να λέμε εδώ ακόμα ακόμα δεν τρέχει απροβλημάτιστα όλο το ui στη gpu. Project butter και βλακείες όταν όλα τα mobile λειτουργικά τρέχουν στην gpu...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπε κανείς αντικειμενικά ότι τo ανδροιδ σαν λειτουργικό είναι για το απλό χρήστη? Εννοείται ότι τα iphones είναι πιο user-friendly. Απροβλημάτιστη εμπειρία όμως δεν την λες.... Εφόσον μιλάμε για απλή χρήση βασικού χρήστη και πχ το bluetooth της συσκευής δεν αναγνώρίζεται από καμια άλλη συσκευή (όχι μονο για ανταλλαγή αρχειων) ή το γνωστό προβλήμα με τα iphones που πιάνουν wi-fi όποτε θέλουν (προφανώς δεν ισχύει πάντα η περίπτωση)...και το wi-fi νομιζω θα συμφωνήσουμε ότι είναι βασικότατο.

 

Οι εταιρείες όμως έτσι το παρουσιάζουν οτι είναι για τον απλό χρήστη. Ή μάλλον για να γίνω και λίγο κακός (οχι προς εσενα, συζήτηση κάνουμε), προς την "κοινότητα" και τους υποστηρικτές του android..... αποφασίστε τελικά το android τι είναι, όποτε σας συμφέρει λέτε οτι δεν ειναι λειτουργικό για τον απλό χρήστη και όποτε όχι λέτε οτι είναι λειτουργικο για όλους.

 

Δεν είπα οτι είναι troublefree (εξάλου δεν υπάρχει τέτοιο λογισμικο :P ), η συνολική εμπειρια χρήσης όμως ειναι πολυ φιλικότερη σε iOS/Windows, ακόμα και στις τελευταίες υλοποιήσεις του symbian, σε σχέση με το android.

 

To MeeGO που είναι και αυτό linux-based είναι για εμένα μακραν καλύτερο απο το android....αλλά δεν ήταν τσάμπα και δεν είχε την διαφημιστική πλατφόρμα της Google απο πίσω...if you know what I mean...

 

 

6ug1n.jpg

Πω πω δεν πάμε καλά... προτείνουμε εφαρμογές σε smartphone;;; Ο απλός χρήστης στον οποίο αναφέρεσαι έχει κατεβάσει το Angry Birds, το Skype, το Viber, το app για τα αθλητικά, για να μετράει σε πόσες μέρες θα έχει περίοδο (if applicable :P ), το What'sApp από το Play Store. Ω ναι, μπήκε στο Play Store. Και έψαξε για εφαρμογές. Και τις κατέβασε. Μιλάμε στο 2014, όχι στο 2009.

Κινητά που παίρνουν τηλέφωνο καλύτερα από αυτό ---> http://www.gsmarena.com/nokia_6310-240.php είναι λίγα.

Επίσης αυτά που λες τα έκαναν και τα feature phones. Τα smartphones τα κάνουν καλύτερα, αλλά δεν κάνουν μόνο αυτά.

 

Ναι ακριβώς...δεν πάμε καλα όταν προτείνουμε εφαρμογές αντικατάστασης για την πληκτρολόγηση αριθμού σε ένα λειτουργικό που έχει φτιαχτεί για αυτό το σκοπό, γιατι η υπάρχουσα εφαρμογη κολλάει και δεν δουλεύει σωστά!!! Το αντιλαμβάνεσαι καθόλου ή όχι? Είναι σαν παίρνω καινούργιο αυτοκίνητο και να αλλάζω το τιμόνι γιατί ειναι χάλια και δεν με βοηθάει να το στρίψω....ε λυπάμαι, θα φάει άκυρο πριν την αγορα.

 

Το οτι μπαίνουν και στο Play Store και βρήσκουν εφαρμογές να εγκαταστήσουν δεν σημαίνει οτι ξέρουν κατι παραπάνω απο τα βασικά. Δηλαδή...θέλω Skype, α θα μπω θα γραψω skype και οτι βρω θα το βάλω. Θέλω αθλητικά...θα γραψω sport, sportfm, sportbetmatch12X ή οτι άλλο θέλω και ότι βρώ θα το βάλω....ω κοίτα να δείς έχει και εφαρμογή για τα διαστήματα το service στο αμαξι μου...γαματο θα το βάλω και αυτο!!! Ηardcore Advanced User....YYYΗΗΗEEAAA!!!! Να μιλήσουμε σοβαρα τώρα. Οταν βασικά στοιχεία του λειτουργικού(που είπαμε είναι mobile oriented εξ αρχής) έχουν θέμα και κολλάνε, δεν παίζουν σωστά η πλειοψηφία δεν θα ψάξει να βρεί μια εφαρμογή να αντικαταστασει την αρχική...απλά θα εκνευριστεί και είτε θα αλλάξει κινητό, είτε πλατφορμα, είτε απλά θα υπομένει με τα προβλήματα...μέχρι να πάρει το επόμενο κινητό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πλαστικα best sellers και κατι Walkman που αποφασισαν να γινουν κινητα κολλανε ..(Samsung και Sony για οποιον δεν το πιασε) λογω αχρηστου skin πανω στο μανισιο Android. Τα Nexus και τα HTC ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΝΕ και προκαλω οποιον θελει να ανταλλαξει το Windows Phone του η οποιο αλλο "απροβληματιστο" λειτουργικο εχει με το Nexus μου η καποιο HTC για 1 βδομαδα να δουμε τι προβληματα θα εχει..Απο κει και περα ολα καποια στιγμη κρασαρουν μια στο τοσο για Χ-Ψ λογο..οπως συμβαινει και με τους υπολογιστες μας να κολλανε καμια φορα. Δε θα βγαλουμε και τα Windows μουφα λειτουργικο ομως τωρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>βασικά στο site της geeksphone γράφει ότι έχει qHD οθόνη. απλά μπορεί εδώ να το παρέλειψαν! καλή προσπάθεια από μία μικρή εταιρία. για να δούμε πως θα πάει κ το όλο concept με το Blackphone.</p>

 

Αναφέρει ανάλυση 960x540 η οποία είναι qHD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εταιρείες όμως έτσι το παρουσιάζουν οτι είναι για τον απλό χρήστη. [...] μέχρι να πάρει το επόμενο κινητό. 

To Android είναι για όλους τους χρήστες. Το "φιλικό" είναι υποκειμενικό, οπότε ας το αφήσουμε στη (σεβαστή) κρίση του καθενός.

 

Και το MeeGo είχε την Νο1 εταιρεία στον χωρο από πίσω. Και τα Winfows Phone που έχουν την No1 εταιρεία σε OS παγκοσμίως. Το τι προχωρά ή όχι είναι και συνάρτηση της αποδοχής του από το κοινό. Μπορεί το Firefox να είναι εξαιρετικό και να κερδίσει σημαντικό μερίδιο αγοράς, γρηγορότερα από άλλα OS.

 

H σύγκριση με το αυτοκίνητο είναι άστοχη, μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Σε κάθε περίπτωση, κρίνεται μια συσκευή με βάση το σύνολο των χαρακτηριστικών της και την απόδοση εμπειρίας χρήσης-τιμής. Ο dialer ειδικά, είναι κάτι που αλλάζει, με χαμηλό κόστος. Για το αν είναι διατεθιμένος κάποιος να το κάνει, είναι δικό του θέμα. Αν προχώρησε σε αγορά όμως και αυτό τον προβληματίζει, είναι μια καλή λύση ;)

 

Νομίζω ότι η αναζήτηση στα καταστήματα apps έχει γίνει πολύ φιλική στον χρήστη, οπότε δεν είναι δύσκολο να βρει αυτό που θέλει.

 

Δεδομένου ότι από το 2010 έγινε το "μπαμ" και οι Android συσκευές έφτασαν στο ευρύ κοινό, δεν μπορούμε να πούμε ότι αυτό τιμώρησε το Android. Το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι εταιρείες όμως έτσι το παρουσιάζουν οτι είναι για τον απλό χρήστη. Ή μάλλον για να γίνω και λίγο κακός (οχι προς εσενα, συζήτηση κάνουμε), προς την "κοινότητα" και τους υποστηρικτές του android..... αποφασίστε τελικά το android τι είναι, όποτε σας συμφέρει λέτε οτι δεν ειναι λειτουργικό για τον απλό χρήστη και όποτε όχι λέτε οτι είναι λειτουργικο για όλους.

 

Δεν είπα οτι είναι troublefree (εξάλου δεν υπάρχει τέτοιο λογισμικο :P ), η συνολική εμπειρια χρήσης όμως ειναι πολυ φιλικότερη σε iOS/Windows, ακόμα και στις τελευταίες υλοποιήσεις του symbian, σε σχέση με το android.

 

To MeeGO που είναι και αυτό linux-based είναι για εμένα μακραν καλύτερο απο το android....αλλά δεν ήταν τσάμπα και δεν είχε την διαφημιστική πλατφόρμα της Google απο πίσω...if you know what I mean...

 

 

 

Ναι ακριβώς...δεν πάμε καλα όταν προτείνουμε εφαρμογές αντικατάστασης για την πληκτρολόγηση αριθμού σε ένα λειτουργικό που έχει φτιαχτεί για αυτό το σκοπό, γιατι η υπάρχουσα εφαρμογη κολλάει και δεν δουλεύει σωστά!!! Το αντιλαμβάνεσαι καθόλου ή όχι? Είναι σαν παίρνω καινούργιο αυτοκίνητο και να αλλάζω το τιμόνι γιατί ειναι χάλια και δεν με βοηθάει να το στρίψω....ε λυπάμαι, θα φάει άκυρο πριν την αγορα.

 

Το οτι μπαίνουν και στο Play Store και βρήσκουν εφαρμογές να εγκαταστήσουν δεν σημαίνει οτι ξέρουν κατι παραπάνω απο τα βασικά. Δηλαδή...θέλω Skype, α θα μπω θα γραψω skype και οτι βρω θα το βάλω. Θέλω αθλητικά...θα γραψω sport, sportfm, sportbetmatch12X ή οτι άλλο θέλω και ότι βρώ θα το βάλω....ω κοίτα να δείς έχει και εφαρμογή για τα διαστήματα το service στο αμαξι μου...γαματο θα το βάλω και αυτο!!! Ηardcore Advanced User....YYYΗΗΗEEAAA!!!! Να μιλήσουμε σοβαρα τώρα. Οταν βασικά στοιχεία του λειτουργικού(που είπαμε είναι mobile oriented εξ αρχής) έχουν θέμα και κολλάνε, δεν παίζουν σωστά η πλειοψηφία δεν θα ψάξει να βρεί μια εφαρμογή να αντικαταστασει την αρχική...απλά θα εκνευριστεί και είτε θα αλλάξει κινητό, είτε πλατφορμα, είτε απλά θα υπομένει με τα προβλήματα...μέχρι να πάρει το επόμενο κινητό. 

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες και όντως συζητηση κανουμε. Εγώ ξεκίνησα από τα πρώτα iphones γιατί είχα τρέλα με την μουσική και όταν πρωτοβγήκε τρελάθηκα με την ιδέα ότι μπορούσα να έχω το ipod (με το οποίο είχα ψύχωση) και το τηλέφωνο μου σε μια τρομερή συσκευή και έτσι το πήρα χωρίς καμία συζήτηση. Υπόστήριξα για αρκετά χρόνια τα iphones μεχρι που με κούρασαν οι ιδιοτροπιες του λογισμικού πχ itunes απαραιτητο για να βάλεις μουσική στη συσκευη. Εγω προσωπικά πιστεύω ότι το INTERFACE του iphone είναι πολυ φιλικό προς το χρήστη, αντε και κάποιες βασικές λειτουργίες του λογισμικού, όχι όμως το λογισμικό καθεαυτό. Anyway το android εγω προσωπικά ΔΕΝ συμφωνώ με όσους λένε ότι είναι για βασικούς χρήστες εφόσον κιόλας από τη στιγμή που παίρνεις μια καινούργια συσκευή android θέλεις απαραίτητα κάποιες εφαρμογές για να τρέχει καλύτερα και στα μέτρα σου (optimization) . Το IOS είναι μεν πιο σταθερό αλλα εμένα το android με αφήνει πολύ πιο ευχαριστημένο και χαρούμενο όσον αφορά τη συνολική εμπειρία που σου δίνει το κινητό.

 

 Το ανδροιδ είναι απλα open source (αυτό πάει στο ότι είναι για όλους)

 

Υ.Σ. - Ξεκίνησα απο iphone δευτερης γενιας και πήγα μεχρι το 4. Τωρα ειμαι περήφανος κάτοχος του LG optimus G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καταλαβαίνω αυτό που λες και όντως συζητηση κανουμε. Εγώ ξεκίνησα από τα πρώτα iphones γιατί είχα τρέλα με την μουσική και όταν πρωτοβγήκε τρελάθηκα με την ιδέα ότι μπορούσα να έχω το ipod (με το οποίο είχα ψύχωση) και το τηλέφωνο μου σε μια τρομερή συσκευή και έτσι το πήρα χωρίς καμία συζήτηση. Υπόστήριξα για αρκετά χρόνια τα iphones μεχρι που με κούρασαν οι ιδιοτροπιες του λογισμικού πχ itunes απαραιτητο για να βάλεις μουσική στη συσκευη. Εγω προσωπικά πιστεύω ότι το INTERFACE του iphone είναι πολυ φιλικό προς το χρήστη, αντε και κάποιες βασικές λειτουργίες του λογισμικού, όχι όμως το λογισμικό καθεαυτό. Anyway το android εγω προσωπικά ΔΕΝ συμφωνώ με όσους λένε ότι είναι για βασικούς χρήστες εφόσον κιόλας από τη στιγμή που παίρνεις μια καινούργια συσκευή android θέλεις απαραίτητα κάποιες εφαρμογές για να τρέχει καλύτερα και στα μέτρα σου (optimization) . Το IOS είναι μεν πιο σταθερό αλλα εμένα το android με αφήνει πολύ πιο ευχαριστημένο και χαρούμενο όσον αφορά τη συνολική εμπειρία που σου δίνει το κινητό.

 

 Το ανδροιδ είναι απλα open source (αυτό πάει στο ότι είναι για όλους)

 

Υ.Σ. - Ξεκίνησα απο iphone δευτερης γενιας και πήγα μεχρι το 4. Τωρα ειμαι περήφανος κάτοχος του LG optimus G.

 

"Open Source" και αυτό δεν παει να πει ότι είναι για όλους.. Απλώς είναι η εύκολη λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά; Μόνο με την τελευταία φράση σου φαίνεται πόσο άσχετος και νεόκοπος είσαι στο Android. Σου λέω λοιπόν οτι το best selling nexus στην Ελλάδα μέχρι τώρα ήταν το nexus S (μονοπύρηνο με 512ram). Όσο το κινητό ήταν στην 2.3 πέταγε. Με το που έφτασε στην 4.2 ούτε τηλέφωνο δεν μπορείς να πάρεις και όλα αυτά χωρίς καμιά 3d party εφαρμογή να τρέχει στο backround. Επειδή το έχουμε πει ότι το κινητό είναι εργαλείο και όταν το αγοράζεις και δεν παρεμβαίνεις με μη εξουσιοδοτημένο τρόπο πάνω του ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ.

Όπως συμβαίνει με όλα τα windows phone NOKIA.

Άσχετα από αυτό εαν το κινητό τιμολογηθεί μέχρι 150€ είναι μια χαρά επιλογή.

 

Είσαι με τα καλά σου? Παίρνεις για σημείο αναφοράς τηλέφωνο που κυκλοφόρησε το 2010 για να κρίνεις ένα λειτουργικό? Η μήπως έχεις αντίστοιχο παράδειγμα με windows phone της nolkia? Που τηλέφωνα 600€ με WP7 ενός έτους δεν πήραν αναβάθμιση σε WP8?

 

Και επαναλαμβάνω. Μαμά android δεν laggarei. Μια χαρά πάει. Για του λόγου το αληθές βάλε ένα Galaxy 4 και ένα Galaxy 4 Google Play edition να δεις τις διαφορές... 

 

Αν το τηλέφωνο σου τώρα δουλεύει με κάρβουνο, οτι και να του βάλεις θα σέρνεται... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι με τα καλά σου? Παίρνεις για σημείο αναφοράς τηλέφωνο που κυκλοφόρησε το 2010 για να κρίνεις ένα λειτουργικό? Η μήπως έχεις αντίστοιχο παράδειγμα με windows phone της nolkia? Που τηλέφωνα 600€ με WP7 ενός έτους δεν πήραν αναβάθμιση σε WP8?

 

Και επαναλαμβάνω. Μαμά android δεν laggarei. Μια χαρά πάει. Για του λόγου το αληθές βάλε ένα Galaxy 4 και ένα Galaxy 4 Google Play edition να δεις τις διαφορές... 

 

Αν το τηλέφωνο σου τώρα δουλεύει με κάρβουνο, οτι και να του βάλεις θα σέρνεται... 

Βάλε και οποιοδήποτε android κινητό δίπλα από το ativ s που έχω. Οσοι είμαστε στα wp η πλειοψηφία ερχόμαστε από android. Κάτι δεν μας άρεσε και εμάς....

Μην ψαρώνετε από τα βίντεο στο youtube που μόλις πρωτοανοίγει ο άλλος τη συσκευή κάνει και ένα swipe πέρα δώθε στα apps ανεβοκατεβάζει το notification center ωραία γρήγορα και ομαλά και αμέσως βγαίνει το συμπέρασμα ότι το κινητό πετάει.

Ετσι πέταγε και το lg 4x hd που είχα πάρει όταν δεν ζεσταίνονταν...μιλάμε για απαράδεκτο κινητό....

Το πρόβλημα με τα android fan boys είναι ότι δεν έχουν δοκιμάσει τίποτα παραπέρα. Ρωτήστε μας και εμάς που έχουμε στην κατοχή μας διαφορετικά mobile λειτουργικά...

Τι συζητάμε ρε παιδιά εδώ το android δεν κάνει ούτε by default gpu rendering. Και αυτό που κάνει είναι της κακιάς ώρας. Τι να λέμε τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθετω οτι εχεις Nexus και τα γραφεις αυτα, γιατι το δικο μου Nexus  λιγο πριν το δωσω για να ανοιξει τον dialer  για παραδειγμα εκανε 3-4 δευτερα, οσο για αλλες εφαρμογες, πατουσα το πληκτρο και καποια στιγμη ανοιγε.... αν εκανα restart  το προβλημα διορθωνοταν, αλλα και παλι μεχρι η cache  να τιγκαρει.... τελικα ξερεις, δεν φταινε μονο οι εταιρειες αλλα και ο τροπος λειτουργιας του android... δεν ξερω τι γινετε τωρα με την 4.4 γιατι δεν την δοκιμασα, αλλα μεχρι την 4.3 το προβλημα ηταν υπαρκτο.

Οχι ρε παιδια με τον dialer. Εγω που εχω TW στο galaxy advanced που υποτιθεται οτι εχει τον πιο προβληματικο dialer σφηνα τον φορτωνει

Galaxy S advance πρώτα έφτιαχνα καφέ και μετά άνοιγε ο dialer.. και το είχα πάρει διαβάζοντας παντού κριτικές 5*

Βασικα το ιδιο κινητο εχουμε :D 

 

Με τσιγκλατε να ανεβασω video και βαριεμαι :P

Σοβαρά τώρα πάτε καλα??? Που ο καθένας προτείνει και απο έναν dialer??? Ο ένας λέει για τον default, ο άλλος για τον ex-dialer κτλπ κτλπ. Γιατι?? Για να παίρνεις τηλέφωνο απο ένα κινητό??? Αυτο που δηλαδή θα έπρεπε να κάνει μια χαρα out of the box???

 

Ο ΑΠΛΟΣ χρήστης(που είναι και η μεγάλη πλειοψηφία) που θα πάρει ένα android κινητό δεν γνωρίζει, δεν έχει σχέση με αυτά και δεν τον ενδιαφέρει να μάθει. Θέλει να απλά να παίρνει τηλέφωνο, μηνύματα να παίρνει/στέλνει email, να τραβάει φωτογραφίες και στο τσακίρ κέφι να μπαίνει και facebook/twitter κτλπ. Δεν τον ενδιαφέρουν ούτε να κάνει root (και ούτε καν αντιλαμβάνεται τι είναι αυτό) ούτε γνωρίζει ποιες εφαρμογές είναι και τι κάνουν.

 

Αυτός είναι ο λόγος που πέτυχε το iOS και θα πετύχουν σίγουρα και windows phone τα επόμενα χρόνια. Απροβλημάτιστη εμπειρία στον χρήστη, στα βασικά σημεία που θέλει ο κόσμος. Με το android δεν το είδα ποτέ αυτό. Και μην κρίνετε απο το συνάφη μας(επαγγελματίες & ερασιτέχνες/χομπίστες) που μπορούμε να τα χειριζόμαστε και να τα ρυθμίζουμε.

 

 

 Ο μοναδικός λόγος που επικράτησε το android σε αυτά τα ποσοστά, είναι γιατί το επιβάλανε οι κατασκευαστές στην αγόρα, καθώς είναι "σχεδον" τσάμπα και μεγιστοποιούν το κέρδος τους.

Δηλαδη ο απλος χρηστης που θελει τηλεφωνο , μηνυματα (χωρις αναφορα ετσι?) email θα δωσει 700+ για κινητο? Σοβαρα ετσι? Και να φανταστω μετα θα σκασει και 1.5 χιλιαρικο για mac για να μπαινει fb και youtube. Ε ορισμενοι θελετε και τα λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το android lag-άρει γιατί οι περισσότεροι χρήστες του συμπεριφέρονται όπως και στα windows τους, που μολις ανοίγουν ξεκινάνε 10 άχρηστες εφαρμογές και οι browser έχουν από 15 toolbars γιατί πατάνε πάντα "επόμενο>επομενο>επόμενο"....

 

"Βοηθάνε" και οι εταιρείες στο κακό που αρέσκονται στο bloatware και στα άχρηστα κινούμενα εικονίδια...

 

Σε συνδυασμό δε με ένα "όμορφο" (kits... αλλά λέμε τώρα) κινούμενο background!!! έρχεται και δένει το γλυκό!

 

Το android θέλει φροντίδα στοργή και αγάπη όπως και ο υπολογιστής.... :P

 

Ένα firewall, επιλεγμένες εφαρμογές, αυτόματη εκκίνηση και servives στο background μόνο σε ότι χρειάζόμαστε.... και πετάει...

το android ότι και να κάνεις laggaρει, ακόμα και σε high end συσκευές γιατί έχει κακή διαχείριση της ram

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι με τα καλά σου? Παίρνεις για σημείο αναφοράς τηλέφωνο που κυκλοφόρησε το 2010 για να κρίνεις ένα λειτουργικό? Η μήπως έχεις αντίστοιχο παράδειγμα με windows phone της nolkia? Που τηλέφωνα 600€ με WP7 ενός έτους δεν πήραν αναβάθμιση σε WP8?

 

Και επαναλαμβάνω. Μαμά android δεν laggarei. Μια χαρά πάει. Για του λόγου το αληθές βάλε ένα Galaxy 4 και ένα Galaxy 4 Google Play edition να δεις τις διαφορές... 

 

Αν το τηλέφωνο σου τώρα δουλεύει με κάρβουνο, οτι και να του βάλεις θα σέρνεται... 

Τα android μια χαρά laggaρουν,πήγαινε και δες την διαχείριση της ram που έχουν και μετά μίλα. Είχα το S3 όταν πρωτοβγήκε και πολλές φορές laggaρε. Όσο για τα windows phone 7 που δεν πήραν αναβάθμιση σε 8 υπάρχει λόγος.Τα 8 είναι τελείως διαφορετικά με τα 7 οπότε τα κινητά δεν θα το αντέχανε,όμως η microsoft δεν έκατσε έτσι απλά και παράτησε τα 7,τουλάχιστον έδωσε και μια αναβάθμιση σε 7.8,η google από την άλλη δεν κάνει τίποτα,απλά σε ξεγράφει άμα έχεις κινητό 7 μήνες+ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...