Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για σκληρό δίσκο!!!


eprototype

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να είμαστε δίκαιοι : δικαίωμά του να επιλέγει κάποιος ό,τι αυτός νομίζει ότι του ταιριάζει καλύτερα. Ακόμη κι αν έχει ενημερωθεί για τα "ρίσκα" που παίρνει ή για άλλα παρεμφερή ζητήματα (ότι πχ "δεν κάνουν οι μάρκες τον καλό δίσκο").

Στο κάτω-κάτω πού τον ξέρει τον καθ' ένα από 'μας για να ακολουθήσει "τυφλά" τι οδηγίες του.

 

Όπως και δικαίωμά του να ξαναέρχεται ο οποιοσδήποτε, αφού έκανε την επιλογή του, και να λέει "παιδιά, προέκυψε ζήτημα".

Και δεν εννοώ ότι είναι υποχρεωμένος να έχει επανεκτιμήσει την αρχική του θέση. Αλλά όταν του το θυμίζεις, ας μην παρεξηγήσει κι όλας.

 

Το θέμα μου λοιπόν εμένα είναι, τουλάχιστον "να καταλαβαινόμαστε".

 Και να παραδεχόμαστε κάποια πράγματα, αντί αντιθέτως να τα κάνουμε ακόμη πιο κουλουβάχατο με τις εκφράσεις μας και μετά να ζητάμε εμμέσως και "ρέστα" από πάνω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το θεμα ειναι πως καποιος ζηταει βοηθεια, μπαινεις στον κοπο να του γραψεις κατι, μετα κανει το δικο του και ερχεται σε σενα παλι για βοηθεια. 

γνώμες ζήτησα φίλε...μου φάνηκε πιο καλός ο άλλος τον πήρα...ζήτησα βοήθεια αν θες βοηθάς αν όχι οκ...τι να πω...

...σπάνια συμβαίνει (αλλά δεν είναι και πρωτότυπο), να γράφεις (αρκετά μάλιστα) για το καλό του άλλου, και εκτός του να μην αξιολογεί σωστά αυτά που του λες, να...α) παρεξηγείται, και γι' αυτό β) να σου κρατάει...υφάκι.

 

Τί να γίνει. Ας ελπίσουμε ότι για το '14 καθαρίσαμε πάντως, καθώς τελευταία φορά πρέπει να ήταν πριν κα'να χρόνο πάλι.

 

 

 

Πριν "κλείσω" όμως :

 

1) Έχεις θέμα "εκφραστικό" λοιπόν. ΑΝ σε νοιάζει, βελτιώσου (για να μην αφήνεις να εννοηθούν λάθος κάποια πράγματα). Όταν πχ λες "ξέρω ότι όλοι οι δίσκοι έχουν", ΔΕΝ μιλάς για την ΔΙΚΗ σου εμπειρία (όπως στη συνέχεια "διευκρίνησες"), αλλά τσουβαλιάζεις.

Ή όταν λες "έχει φάει 6 φορμάτ", κανείς εχέφρων δεν μπορεί να καταλάβει κάτι πέραν του ότι θεωρείς "το φορμάτ μεγάλη υπόθεση για έναν δίσκο". Οπότε μια χαρά εντύπωση αυτού που του ΛΕΣ έχει και δεν θα μυρίσει τα δάχτυλά του για να καταλάβει ότι "ταυτόχρονα τον έχεις ξεσκίσει και σε διάφορες επανεγγραφές", για 5 χρόνια, τα οποία καν δεν συνάγονται από την μαγική φράση "έχει φάει 6 φορμάτ".

 

2) Έχεις ΚΑΙ θέμα του πώς αντιλαμβάνεσαι κάποια από αυτά που σου λένε. Για παράδειγμα, δεν σου "ευχήθηκα" με κακεντρέχεια για το μέλλον του δίσκου σου, όπως ειρωνικά ο ίδιος "αντευχήθηκες". Προφανώς δεν θα αλλάξει κάτι η δήλωσή μου, καθώς απλώς "την έχεις δει ότι την έχω δει κάπως και σου γράφω κάπως". Απλά κρίμα είναι, καθώς αυτό που η δική μου ευχή έλεγε, ήταν "δεν άκουσες την άποψη που συμβάδιζε με το συμφέρον σου - και τυχαίνει ήδη να αντιμετωπίζεις ψιλοθέματα, οπότε για σκέψου πόσο απασχολεί τη σκέψη σου αυτός ο δίσκος τα επόμενα 3 τουλάχιστον χρόνια". Μ' αλλα λόγια, σπόντα του στυλ "κάτι σου είχα πει εγώ", ήταν.

 

 

ΞΕΡΩ ότι δεν σου αρέσει να σε διορθώνουν (είπαμε δεν είσαι μοναδικός σε τούτον τον κόσμο και η ηλικία μου δικιολογεί μια τάδε εμπειρία σχετικά), ασχέτως αν είσαι λάθος ή όχι. Δεν με νοιάζει όμως, καθώς είναι μια κακή συνήθειά σου την οποία αξίζει να αποβάλλεις, καθώς έτσι θα γίνεις καλύτερος.

οκ ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν το ζήτημά μου "ν' ακούσω ευχαριστώ" (και καταλαβαίνω ότι το λες "για να τελειώνει το θέμα"), αλλά να 'σαι καλά.

 

Και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ευχόμουν κι εύχομαι "να μην σε προδώσει ο νέος σου σκληρός πριν έστω από 36 μήνες από τώρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήταν το ζήτημά μου "ν' ακούσω ευχαριστώ" (και καταλαβαίνω ότι το λες "για να τελειώνει το θέμα"), αλλά να 'σαι καλά.

 

Και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ευχόμουν κι εύχομαι "να μην σε προδώσει ο νέος σου σκληρός πριν έστω από 36 μήνες από τώρα".

δεν το λεω ετσι απλα ευχαριστω για τη βοηθεια σου...μπορει κι ο αλλος δισκος που μου ελεγες να ειχε τοσα σφαλματα αλλα κανεις δεν ξερει ειναι θεμα τυχης οπως ειπες και εσυ στα προηγουμενα σου post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όκει, να 'σαι καλά και πάλι λοιπόν.

 

Όσο "για τον άλλο δίσκο", το έγραψα ήδη σε προηγούμενο ποστ : δεν ήταν το θέμα μου αν θα σου έρθει 100% υγιής ή με προβλήματα (και πόσο θα σου αντέξει). Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τί του επιφυλάσσει η δισκομοίρα κτλκτλ.

 

Για τα παραπάνω όμως, η μόνη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ εξασφάλιση, είναι η όσο δυνατόν μεγαλύτερη (αρκεί να "συμφέρει" οικονομικά βέβαια), εγγύηση αντικατάστασης. Αυτό ήταν το θέμα μου, αυτό ήθελα να νιώσει ο καθ' ένας που θα με διάβαζε.

...και από εκεί και πέρα, ας κάνει τις ΕΠΙΛΟΓΕΣ του, σύμφωνα με τα θέλω του - και καλά θα κάνει κι όλας. Όποιες κι αν είναι αυτές.

Αρκεί να ξέρει πριν πάρει απόφαση, κι ας είναι και η "λιγότερο σωστή" (...ας ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ κάποια στιγμή στο μέλλον δηλαδή, ως τέτοια ή όχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...σπάνια συμβαίνει (αλλά δεν είναι και πρωτότυπο), να γράφεις (αρκετά μάλιστα) για το καλό του άλλου, και εκτός του να μην αξιολογεί σωστά αυτά που του λες, να...α) παρεξηγείται, και γι' αυτό β) να σου κρατάει...υφάκι.

 

Τί να γίνει. Ας ελπίσουμε ότι για το '14 καθαρίσαμε πάντως, καθώς τελευταία φορά πρέπει να ήταν πριν κα'να χρόνο πάλι.

 

 

 

Πριν "κλείσω" όμως :

 

1) Έχεις θέμα "εκφραστικό" λοιπόν. ΑΝ σε νοιάζει, βελτιώσου (για να μην αφήνεις να εννοηθούν λάθος κάποια πράγματα). Όταν πχ λες "ξέρω ότι όλοι οι δίσκοι έχουν", ΔΕΝ μιλάς για την ΔΙΚΗ σου εμπειρία (όπως στη συνέχεια "διευκρίνησες"), αλλά τσουβαλιάζεις.

Ή όταν λες "έχει φάει 6 φορμάτ", κανείς εχέφρων δεν μπορεί να καταλάβει κάτι πέραν του ότι θεωρείς "το φορμάτ μεγάλη υπόθεση για έναν δίσκο". Οπότε μια χαρά εντύπωση αυτού που του ΛΕΣ έχει και δεν θα μυρίσει τα δάχτυλά του για να καταλάβει ότι "ταυτόχρονα τον έχεις ξεσκίσει και σε διάφορες επανεγγραφές", για 5 χρόνια, τα οποία καν δεν συνάγονται από την μαγική φράση "έχει φάει 6 φορμάτ".

 

2) Έχεις ΚΑΙ θέμα του πώς αντιλαμβάνεσαι κάποια από αυτά που σου λένε. Για παράδειγμα, δεν σου "ευχήθηκα" με κακεντρέχεια για το μέλλον του δίσκου σου, όπως ειρωνικά ο ίδιος "αντευχήθηκες". Προφανώς δεν θα αλλάξει κάτι η δήλωσή μου, καθώς απλώς "την έχεις δει ότι την έχω δει κάπως και σου γράφω κάπως". Απλά κρίμα είναι, καθώς αυτό που η δική μου ευχή έλεγε, ήταν "δεν άκουσες την άποψη που συμβάδιζε με το συμφέρον σου - και τυχαίνει ήδη να αντιμετωπίζεις ψιλοθέματα, οπότε για σκέψου πόσο απασχολεί τη σκέψη σου αυτός ο δίσκος τα επόμενα 3 τουλάχιστον χρόνια". Μ' αλλα λόγια, σπόντα του στυλ "κάτι σου είχα πει εγώ", ήταν.

 

 

ΞΕΡΩ ότι δεν σου αρέσει να σε διορθώνουν (είπαμε δεν είσαι μοναδικός σε τούτον τον κόσμο και η ηλικία μου δικιολογεί μια τάδε εμπειρία σχετικά), ασχέτως αν είσαι λάθος ή όχι. Δεν με νοιάζει όμως, καθώς είναι μια κακή συνήθειά σου την οποία αξίζει να αποβάλλεις, καθώς έτσι θα γίνεις καλύτερος.

βασικα εκφραστικό θέμα δεν έχω επειδη με ρώτησες γιατί πήγα σε seagate αρχισα να σου λέω τις υπόλοιπες παπαρολογιες πέρα από το format που είχαμε ξεκινήσει να σχολιάζουμε  και επισης στο πρώτο post ήθελα να σου πω ότι ξέρω ότι όλοι οι δίσκοι έχουν καταγραφές στο Smart από τα σφάλματα που πραγματοποιήθηκαν το είδος σφαλμάτων την θερμοκρασία του σκληρού πόσες φορές έχει ανάψει και σβήσει και τις συνολικές ώρες λειτουργίας του  κ.λ.π. απλός στον δικό μου σκληρό είδα αρκετά....sorry ημουν απλός βιαστικός στα σχόλια μου

 

και τις ευχές τις εννοουσα 

Επεξ/σία από eprototype
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε όλα καλά λοιπόν αφού είναι έτσι.

 

 

(...αν γύρναγες και τον δίσκο για έναν τρίχρονης, θα ήταν τέλεια)

χαχα  :-D ^_^ :)

Επεξ/σία από eprototype
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...