Προς το περιεχόμενο

Διπλάσιες οι πωλήσεις του PlayStation 4 από του Xbox One τον Ιανουάριο στις ΗΠΑ


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μικρομαλακη δεν μπορεί να αλλάξει την κονσόλα πριν την 4-5ετια..

 

θα λουστεί της επιλογές της και πρέπει να παρέχει της υπηρεσίες της πιο φτηνά για να αντέξει στο χρόνο.

 

μια νεα κονσόλα τώρα θα έριχνε την εμπιστοσύνη του αγοραστικού κοινού και θα αποξένωνε αυτους που την εμπιστεύθηκαν με το xbone

 

tough luck.. και ειμουνα 360 φαν!

Άλλο νεα κονσολα και αλλο ντοπαρισμένη εκδοση της υπάρχουσας.... 

 

 

γιατί το developement  γίνεται στο εκάστοτε hardware.. και ασε που άπαξ και αλλάξει το hardware είναι σαν να παραδέχεται οτι τα σκάτωσε και αυτό πονάει.

 

βλέπε nintendo

 

 

Μα πριν ειπαμε πως δεν αλλαζει το hardware....

Κάτι τέτοιο θα έκανε νέους και πιο απαιτητικούς τίτλους να μην παίζουν σωστά στις παλιότερες κονσόλες... θα ήταν η απόλυτη καταδίκη για το xbox αυτό.

 

ασχετο αλλά από υποστηριξη σε τίτλους πως τα πάει στο 360 η ms? Ρωτάω γιατί όταν είχε βγει το 360, το xbox1 στην ουσία το είχε εγκαταλήψει τελείως (σε αντίθεση με το ps2 που η υποστήριξη της sony στο ps2 ήταν για Όσκαρ). Κάνουν το ίδιο λάθος και τώρα;

Μπα απλα θα αλλαζε η αναλυση απο 1080p @ 60 FPS (<---και καλα οτι τοσο θα μπορει το "xbox one Ti") σε 720p @ 60/30 FPS (οπως τα τρεχει τωρα δηλαδη το "απλο" xboxone)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντοπαρισμένη κονσολα σημαίνει οτι η παλιά θα σταματήσει να υποστηρίζεται.

η μικρομαλακη ειναι πιο πολυ εγκλωβισμένη στα 3rd party developement απο την sony.

δε την παίρνει να αλλάξει hardware γιατι ολοι οι developers θα πανε στο νεο hardware η θα την γράψουν και τελείως και η sony θα παίζει μπάλα μόνη της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ντοπαρισμένη κονσολα σημαίνει οτι η παλιά θα σταματήσει να υποστηρίζεται.

η μικρομαλακη ειναι πιο πολυ εγκλωβισμένη στα 3rd party developement απο την sony.

δε την παίρνει να αλλάξει hardware γιατι ολοι οι developers θα πανε στο νεο hardware η θα την γράψουν και τελείως και η sony θα παίζει μπάλα μόνη της.

Κάτι δεν καταλαβαίνεις μάλλον όσο αφορά το τεχνικό κομμάτι..
 
Τι εννοείς με το "υποστηρίζεται"... αν την διαφημίζουν?
 
στο developing των games από την στιγμή που η αρχιτεκτονική του hardware δεν αλλάζει δεν χρειάζεται κάποια ξεχωριστή υποστήριξη.. όπως πχ το counterstrike τρέχει και στο laptop σου και στο pc σου (επειδή είναι ίδια αρχιτεκτονική) έτσι και εδώ.
 
το PS3 δεν υποστηρίζει παιχνίδια PS2 γιατί έχει ΑΛΛΗ αρχιτεκτονική (εντελώς διαφορετικής τεχνολογίας CPU και κάρτας γραφικών) τα phat που έπαιζαν μερικά PS2 παιχνίδια το καταφέρνανε επειδή είχαν και την νέα CPU αλλα και την παλιά του ps2 στην πλακέτα μαζι αλλα και πάλι η τεχνολογία της κάρτας γραφικών ήταν διαφορετική (nvιdia για ps3 .. πατέντα της sony για ps2) και υπήρχαν προβλήματα σε αρκετά games.
 
τώρα όμως τόσο το PS4 όσο και το xboxone τρέχουν με hardware κανονικού PC έχουν δηλαδή έναν επεξεργαστή AMD x86 με ενσωματωμένο κύκλωμα γραφικών (κάτι σαν amd α8 δηλαδή)
 
οποτε θα κυκλοφορήσουν μια έκδοση με amd a10 ας πούμε κατάλαβες τώρα?
 
όπως θα μπορούσες να παίξεις τα ίδια games εσύ στο pc χωρίς αλλαγή απο το ιδιο DVD αν άλλαζες επεξεργαστή η καινούργια κάρτα γραφικών έτσι και εδώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη διαφορα τη κανει η υπερτατη μαλακια της μικρομαλακης με το υποχρεωτικο πακετο με τον ρουφιανο που την αναγκαζει να πουλαει τη κονσολα 100 ευρω ακριβοτερη απο το PS4.

 

Και χειροτερο hardware,και 100 ευρω ακριβοτερο και ολες αυτες οι παπαριες που εκανε αρχικα και μετα τις πηρε πισω ε δεν θελει και πολυ μυαλο να καταλαβει κανεις γιατι τρωει ξυλο απο τη Sony.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ακουσα παντως και την τρελη δικαιολογια για ps4. Μου εμειναν λεει τα 100 ευρω και πηρα διαρκειας τους ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΥ...ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑ!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπέρτατο VS και το Origin να υπήρχαν για όλες τις πλατφόρμες και έδιωχνα μια για πάντα την MS απο τη ζωή μου!

Εγω 10 χρονια ειμαι στο πισακι μου και αυτα περι MS τα ακουω δικαιολογιες για χαμενους. Κανενας δεν αναγκαζει κανεναν να αγορασει τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως η “pure hardware” προσέγγιση της Sony, υπερισχύει και μετράει… διπλά για τους gamers έναντι των υπόλοιπων στοιχείων που καθιστούν το Xbox One ξεχωριστό (Kinect, εξελιγμένο dashboard με φωνητικές εντολές κ.ά), τουλάχιστον για τον μήνα Ιανουάριο στις ΗΠΑ.Σύμφωνα με αναφορές, το PlayStation 4 σημείωσε τις διπλάσιες πωλήσεις στις ΗΠΑ από το Xbox One τον Ιανουάριο. Ο δημοσιογράφος Geoff Keighley, που μίλησε με τον Guy Longworth, PlayStation Senior Vice President, ανάφερε στο Twitter ότι η Sony πούλησε διπλάσιο αριθμό PS4 από τον κοντινότερο ανταγωνιστή –υποθέτουμε ότι είναι το Xbox One- ενώ στην συνέχεια, ο PlayStation Marketing Vice President, John Koller επιβεβαίωσε τις αναφορές στο επίσημο blog για το PlayStation. “Από τότε που ανακοινώσαμε την διάθεση στις 15 Νοεμβρίου, πουλήσαμε όλες τις διαθέσιμες κονσόλες στις Ηνωμένες Πολιτείες” είπε μεταξύ άλλων.Ο Keighley επίσης τονίζει ότι σύμφωνα με την Sony, πουλήθηκαν επίσης διπλάσιες κόπιες του Tomb Raider: Definitive Edition στο PlayStation 4.Η Microsoft δεν αποκαλύπτει αριθμούς, ωστόσο για τον Ιανούριο πουλήθηκαν 2.7 εκατομμύρια παιχνίδια με την εταιρεία να καταλαμβάνει ποσοστό 47% στις retail πωλήσεις στις ΗΠΑ, αν και η εταιρεία δεν κάνει διαχωρισμό μεταξύ των τίτλων για το Xbox One και το Xbox 360.

 

Τον Δεκέμβριο η Microsoft, πιθανόν λόγω προβλημάτων διαθεσιμότητας του PS4 –τουλάχιστον σύμφωνα με την Sony- κατέλαβε την πρώτη θέση στις πωλήσεις στις ΗΠΑ με 908.000 πωλήσεις Xbox One, μαζί με 643.000 πωλήσεις Xbox 360 σύμφωνα με την εταιρεία ερευνών NPD. Φαίνεται πως τα πράγματα “γύρισαν τούμπα” τον Ιανουάριο και από ότι φαίνεται, πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η διαφορά στα $100.TheVerge
Λογικό μου ακούγεται.εσείς τι θα παίρνατε παοχνιδοκονσολα ή τοστιέρα που παίζει παιχνίδια με συν 100 ευρώ.Ευχαριστώ δεν θα πάρω.άλλα εγώ θα προτιμούσα ένα WiiU.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μου αρέσει που ακόμα και τώρα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι οι νέες κονσόλες έχουν σχέση με PC γιατί διαβάζουν ότι έχει AMD APU.

 

Σαν να λέμε ότι το πλυντήριο πιάτων είναι και πλυντήριο ρούχων ένα πράμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ τις κονσόλες τις παίρνεις αλλά σε περίπτωση που θες να αγοράσεις κάνα game στιλ BF4 και όχι indie game,θα πρέπει να πληρώσεις αδρά.σε όποια κονσόλα και αν είναι αυτό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η microsoft βέβαια βγάζει περισσότερο κέρδος από τη sony ανά κονσόλα. Ας μην το ξεχνάμε και αυτό. Νομίζω το PS4 είναι οριακά at a loss (18$ είχα διαβάσει, δεν είμαι σίγουρος) ενώ το xbox one βγάζει κέρδη.

 

Η sony στοχεύει καθαρά στις πωλήσεις first party software ενώ η microsoft, εχμ τα έκλεισε όλα; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...