Προς το περιεχόμενο

Το Ίδρυμα Wikimedia παίρνει θέση για την αγωγή κατά συντάκτη της ελληνικης Wikipedia


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Αδικαιολόγητες ενέργειες από έναν αρχηγό κόμματος και επί σειρά ετών πολιτικό πρόσωπο. Τίποτα περισσότερο...

 

Είμαστε όλοι Diu.

 

Όπως είπα είναι απόλυτα δικαιολόγημένες και επιθυμητές στη δημοκρατία. Αν ο Κατσανέβας ή ο DIu έχει δίκιο ή άδικο πρέπει αποδειχθει από τη διακαιοσύνη (ας ελπίσουμε). Αν αυτός ο πολιτικάντης κατ'έμε έχει άδικο ή δίκιο ιδου η ρόδος ιδού και το πήδημα. Αλλά όλοι μας πρέπει να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας εναντι οποιουδηποτε ειτε λέγεται κατσανέβας είτε λέγεται τρόικα έιτε λέγεται wikipedia έιτε δεν έχει όνομα (diu, anonymous, pseudonymous κτλ)

 

Εγώ πάντως Diu δεν είμαι.

Δεν γράφω άρθρα και πληροφορίες για πρόσωπα και γενονότα ανώνυμα που είτε τα βγάζω από το μυαλό μου είτε τα διαβάζω από πηγές και τα παρουσιάζω κατα το δοκούν.

Ούτε φύσικα Κατσανεβας να κοροιδευω τον κόσμο (όπως όλοι οι πολιτικοι).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως είπα είναι απόλυτα δικαιολόγημένες και επιθυμητές στη δημοκρατία. Αν ο Κατσανέβας ή ο DIu έχει δίκιο ή άδικο πρέπει αποδειχθει από τη διακαιοσύνη (ας ελπίσουμε). Αν αυτός ο πολιτικάντης κατ'έμε έχει άδικο ή δίκιο ιδου η ρόδος ιδού και το πήδημα. Αλλά όλοι μας πρέπει να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας εναντι οποιουδηποτε ειτε λέγεται κατσανέβας είτε λέγεται τρόικα έιτε λέγεται wikipedia έιτε δεν έχει όνομα (diu, anonymous, pseudonymous κτλ)

 

Εγώ πάντως Diu δεν είμαι.

Δεν γράφω άρθρα και πληροφορίες για πρόσωπα και γενονότα ανώνυμα που είτε τα βγάζω από το μυαλό μου είτε τα διαβάζω από πηγές και τα παρουσιάζω κατα το δοκούν.

 

Εσυ λοιπόν τί πιστεύεις;Αθώος ή ένοχος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ισα ισα,αν ο Κατσανεβας δεν εχει δικιο σε αυτο που ζητα,η αγωγη θα ειναι εις βαρος του,και θα του μεινει και η "ρετσινια".Τοτε τι εχει να φοβηθει η wikimedia(αποψη Diu,Piu κ.α)απο την στιγμη που ειναι σιγουρη οτι κατεχει αποδειξεις;

 

 

Η εμπειρια σου σε αυτον τον κοσμο σου εχει δωσει την ιδεα οτι ο σωστος βρισκει το δικιο του χρησιμοποιωντας τα ενδικα μεσα?

Οχι οτι ο δυνατος λυγιζει τον αδυνατο στο τελος επειδη μπορει λογω εξουσιας, χρηματων, απειλων κλπ?

 

Πρεπει να ζουμε σε διαφορετικους κοσμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ λοιπόν τί πιστεύεις;Αθώος ή ένοχος;

 

Πιστεύω ότι ο diu ή οι πηγές του πιθανώς να έχει/ουν δίκιο αλλά αυτό δεν στερεί το δικαίωμα σε κανένα να πιστεύει το αντίθετο και να το διεκδικήσει όπως πρέπει (δικαιοσύνη).

 

Αν η δικαιοσύνη βάσει της Ελληνικής νομοθεσίας και συντάγματος αποφάσισε ότι δεν έχει δίκιο είμαι υποχρεωμένος να σεβαστώ την απόφαση παρα του ότι διαφωνω. Αυτή είναι για μένα η υγειής στάση ενός δημοκρατικού πολίτη.

 

Για την ελευθερία του τύπου (όχι του λόγου, έχει διαφορά), την δέχομαι εφόσον γίνεται επώνυμα λαμβάνοντας όλες τις ευθύνες. Δεν δέχομαι ότι στη δημοκρατία υπάρχει ανεύθυνη πληροφόρηση και ανεύθυνοι πολίτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξαναγειά σου Γιάννη..

Τι πάει να πει πιστεύεις στη δικαιοσύνη? Δεν είναι θρησκεία.

Δεν με λενε Γιαννη,αυτο ειναι σιγουρο.

 

Τι δουλεια εχει η δικαιοσυνη με την θρησκεια;η θρησκεια ειναι μια ελευθερη επιλογη,ενω η δικαιοσυνη ειναι αναγκαια μεσα σε μια Δημοκρατια.

 

Στα καθεστώτα που υπονοείς η δικαιοσύνη είναι κατευθυνόμενη, στη δημοκρατία υποτίθεται ότι είναι ανεξάρτητη και υπερασπίζεται τις ελευθερίες σου.

Προσπαθω να καταλαβω τι θελεις να μας πεις.Οτι δεν εχουμε Δημοκρατια,ή εχουμε;

 

Βλεπω εναν ανθρωπο να διαμαρτυρεται διαρκως επειδη καποιος του ειπε οτι εχω αντιθετη γνωμη(Κατσανεβας).

Μα και αυτου,ειναι δικαιωμα του να αντιδρα,και να το θεωρει συκοφαντικο.Εσυ θα το κρινεις ή η δικαιοσυνη;Εσυ μονο την γνωμη σου μπορεις να εκφερεις,και δεν βλεπω κανεις να σε μηνυει γιάυτο.Αρα;

 

 

Στη δημοκρατία ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει (ελευθερία λόγου) και πρέπει να το αποδείξει μόνο αν κάποιος άλλος το θεωρεί συκοφαντικό γι αυτόν.

Επιτρεψε μου να διαφωνησω καθετως.Στην Δημοκρατια,δεν μπορεις να με υβριζεις γιατι σηκωθηκες με νευρα ενα πρωι,και να χρειαζεται να τρεχω στα δικαστηρια να το αποδειξω.Υπαρχει μια λεξη ΛΟΓΙΚΗ.

Δεν μπορει να γαινω με φιλες μου,και να λες στην γυναικα μου,οτι γυρναω με την μια και την αλλη.Αν ηταν ετσι,αλλη δουλεια δεν θα'κανα,αλλα θα ετρεχα πισω απο ανισσοροπους.

 

Άμα δεν κατάλαβες γιατί ο ντόρος, σημαίνει ότι έχεις ποστάρει ήδη 5-6 φορές σε ένα thread στο οποίο δεν έχεις καταλάβει για τι πράγμα μιλάει.

 

Εγω καταλαβα.Εσυ δεν ξερεις τι θελεις να μας πεις.

Αφησε λοιπον να απαντησει η δικαιοσυνη,και αν δεν πιστευεις σε αυτην,αυτο αποτελει δικο σου προβλημα.Οχι της κοινωνιας,ουτε του κρατους.

 

 

Η εμπειρια σου σε αυτον τον κοσμο σου εχει δωσει την ιδεα οτι ο σωστος βρισκει το δικιο του χρησιμοποιωντας τα ενδικα μεσα?

Οχι οτι ο δυνατος λυγιζει τον αδυνατο στο τελος επειδη μπορει λογω εξουσιας, χρηματων, απειλων κλπ?

 

Πρεπει να ζουμε σε διαφορετικους κοσμους

Προφανως.Διοτι εγω σημερα βλεπω πολλους με αδικο,και με την δυναμη των μεσων,αλλα και της μαζας,να γερνουν σε τακτικες και συμπεριφορες αλλων αιωνων.

Τελος οποιος διαφωνει με την σημερινη δικαιοσυνη,ας μας δωσει ενα δικο του μοντελο καθεστωτος,να βρει και εκφραστες,και στις επομενες εκλογες να το αναδειξει,δημιοργωντας αυτο που επιθυμει.

Εγω πιστευω στην δικαιοσυνη.Χωρις αυτην,παμε σε αναρχια,και ασυδοσια.Κοινως Ζουγκλα!

Επειδη οι πολλοι εκφραζουν μερικες φορες μια αποψη,δεν σημαινει οτι εχουν και δικαιο.Τι κρυβονται πισω απο συμπεριφορες και τακτικες,κανεις δεν το γνωριζει.Οποτε επιτρεψε μου να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα,οπως θελω κρινω εγω.

Αναμενω συνεπως την αποφαση της δικαιοσυνης,διοτι εγω τυγχανει να πιστευω σε αυτην,οπως αυτη δημιουργηκε και θεμελιωθηκε στους αιωνες.Παντου υπαρχουν δικαστηρια,και οχι μονο στην Ελλαδα!Μαλιστα στο εξωτερικο ειναι πολυ πιο βαρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φαντασου να'ρθει αυριο π.χ ο Τουρκος Ιστορικος,λεγωντας οτι του κατεβει,και ερμηνευωντας οτι θελει και οπως το θελει,να καταγραφει μεσα στο wikimedia,και με αυτην την αμεσοτητα,να ερχεται αυριο το παιδι σου,να μορφωθει Ιστορικα για την χωρα του,απο τετοια sites;

Λιγο ψιλοακραιο αυτο που λεω,αλλα δυστυχως αν φτασουμε να βαζουμε σε τετοιες ιστοσελιδες οτι θελει ο καθενας,ποτε ξανα ο κοσμος δεν θα ειναι οπως ηταν.

 

Καθολου ακραιο, μια χαρα παραδειγμα ειναι.

Χωρις να θελω να υποστηριξω τετοια γεγονοτα, οπως και αλλα που ολοι μας γνωριζουμε (πχ Μακεδονια) ας μην ξεχναμε οτι ολη η ιστορια, οπως μαθαινεται στα σχολεια ΕΙΝΑΙ προπαγανδα.

Δεν θα δωσω συγκεκριμενα παραδειγματα (οποτε δεν υποστηριζω οτι ειναι κατι παραπανω απο την προσωπικη μου γνωμη) αλλα ειναι αφελες να νομιζει καποιος οτι θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα. Εχουν το πιο διαδεδομενο και αποδεκτο συστημα δογματισμου (σχολειο) και δεν θα το εκμεταλευοντουσαν?

 

Οποτε ναι, το οποιοδηποτε παιδι δεν θα ειχα προβλημα να διαβασει τον οποιοδηποτε Τουρκο ιστορικο που μπορει να λεει ανακριβειες ή μη, φτανει να ειχε αναπτυξει την κριτικη ικανοτητα να φιλτραρει πληροφοριες και να αναζητει μονος του μια εκδοση οσο πιο κοντα στην αντικειμενικη αληθεια, ψαχνοντας απο διαφορες πηγες.

 

Φυσικα αυτην την ικανοτητα ειναι ακριβως που τα σχολεια δεν ενθαρρυνουν (καθως οπως ειπα και αυτα εργαλεια προπαγανδας ειναι) οποτε σε αυτο το θεμα ειμαστε χαμενοι απο χερι. Αλλα δεν φταιει ο Τουρκος Ιστορικος και οι υποτιθεμενες ανακριβειες του.

 

Εγω θελω ποικιλια στην προπαγανδα μου παντως :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη διακαιοσύνη όντως υπάρχουν πολλά προβλήματα απ'ότι φαίνεται. Διάβασα τις προάλες κάτι που ειπε κάποιος υψηλόβαθμός δικαστικός του Αρείου Πάγου (φαντάσου) ότι είναι σαπιο το σύστημα με λίγα λόγια.

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να γίνονται δικαστηρια γιατί τότε θα επιβάλεται το δίκιο του καθενός ανάλογα με τα μέσα που διαθέτει, δηλαδή ζουγλα.

Όσο για λαικά δικαστήρια (στήνονται πλεον σε τηλεοράσεις και internet) εκεί κερδίζει αυτός που είχε μαζί του το κοινό και όχι το δίκαιο. Αν ρωτήσεται τίποτα παπούδες σας μπορεί να ξερουν να σας πουν σκηνικά σε χωρια.

 

Το πράμα θέλει διορθώσεις όχι πεταμα. Και η δημοκρατία δεν λειτουργει σωστα αλλά δεν πρέπει να την πετάξουμε. Πρέπει να προσέχουμε γιατί μπορεί οι εναλλακτικές είναι χειρότερες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου ακραιο, μια χαρα παραδειγμα ειναι.

Χωρις να θελω να υποστηριξω τετοια γεγονοτα, οπως και αλλα που ολοι μας γνωριζουμε (πχ Μακεδονια) ας μην ξεχναμε οτι ολη η ιστορια, οπως μαθαινεται στα σχολεια ΕΙΝΑΙ προπαγανδα.

Δεν θα δωσω συγκεκριμενα παραδειγματα (οποτε δεν υποστηριζω οτι ειναι κατι παραπανω απο την προσωπικη μου γνωμη) αλλα ειναι αφελες να νομιζει καποιος οτι θα μπορουσε να ειναι διαφορετικα. Εχουν το πιο διαδεδομενο και αποδεκτο συστημα δογματισμου (σχολειο) και δεν θα το εκμεταλευοντουσαν?

 

Οποτε ναι, το οποιοδηποτε παιδι δεν θα ειχα προβλημα να διαβασει τον οποιοδηποτε Τουρκο ιστορικο που μπορει να λεει ανακριβειες ή μη, φτανει να ειχε αναπτυξει την κριτικη ικανοτητα να φιλτραρει πληροφοριες και να αναζητει μονος του μια εκδοση οσο πιο κοντα στην αντικειμενικη αληθεια, ψαχνοντας απο διαφορες πηγες.

 

Φυσικα αυτην την ικανοτητα ειναι ακριβως που τα σχολεια δεν ενθαρρυνουν (καθως οπως ειπα και αυτα εργαλεια προπαγανδας ειναι) οποτε σε αυτο το θεμα ειμαστε χαμενοι απο χερι. Αλλα δεν φταιει ο Τουρκος Ιστορικος και οι υποτιθεμενες ανακριβειες του.

 

Εγω θελω ποικιλια στην προπαγανδα μου παντως :P

Καταλαβα...

Εκτος του οτι αμφισβητειτε την δικαιοσυνη,αμφισβητειτε και το σχολειο.Τραλαλα,τριολολο.

Δηλαδη,πες μας εσυ πως θα απεδιδες δικαιοσυνη;ΔΙΑ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ;ΔΙΑ ΛΑΙΚΩΝ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΩΝ;

 

Πως θα δημιουργουσες στο παιδι σου κριτικη σκεψη για την ιστορια της  χωρας του,μαθαινωντας του για το Θιβετ;

Πως θα του μαθαινες διαιρεση;δια της προσθεσεως;

Καλο να εισαι "αμφισβιτιας",και "αρνητικιστης",αλλα δεν δινει απαντησεις,ουτε και προσφερει τροπους λειτουργιας μια κοινωνιας.

Αν δεν σου αρεσουν τα δικαστηρια,και τα σχολεια στην χωρα σου,πας σε αλλη.Πιθανοτατα και'κει που θα πας τα ιδια θα λες. :P

Λενε στην Ελλαδα τι λενε(αν ειναι και απο'δω πολλες φορες),και μετα αρχιζουν να λενε για την Αγγλια,την Αμερικη κ.ο.κ.

Μολις πανε και ζησουν και'κει,αρχιζουν τα ιδια.Οταν θα βρειτε ενα "τελειο" μοντελο σε ολα,πειτε το και σε μενα.

 

 

Όσο για λαικά δικαστήρια (στήνονται πλεον σε τηλεοράσεις και internet) εκεί κερδίζει αυτός που είχε μαζί του το κοινό και όχι το δίκαιο. Αν ρωτήσεται τίποτα παπούδες σας μπορεί να ξερουν να σας πουν σκηνικά σε χωρια.

Μα φιλε μου,περι αυτου προκειται να γινει,και'κει το πανε,αυτοι που μαζευουν τις μαζες στο internet!

Αυτες οι μαζες,απο που ομως ελεγχονται;και ποιος μου εγγυαται τα δικα του συμφεροντα,και προθεσεις οτι δεν αποσκοπουνε αλλου;οτι ειναι "αγνες";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ζητάει παράλληλα από την ελληνική δικαιοσύνη «να υποχρεωθεί σε καταβολή αποζημίωσης ύψους 200.000 ευρώ (με τον νόμιμο τόκο από την επίδοση της αγωγής) καθώς και την προσωπική του κράτηση διάρκειας ενός έτους ως μέσο εκτέλεσης της εκδοθησόμενης αποφάσεως».

 

 Μαλιστα...

Μαθαμε και ποσο τιματε η "τιμη και υποληψη" του κατσανεβα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φιλε μου,περι αυτου προκειται να γινει,και'κει το πανε,αυτοι που μαζευουν τις μαζες στο internet!

Αυτες οι μαζες,απο που ομως ελεγχονται;και ποιος μου εγγυαται τα δικα του συμφεροντα,και προθεσεις οτι δεν αποσκοπουνε αλλου;οτι ειναι "αγνες";

 

Εντάξει, όντως στήνονται "λαικά δικαστήρια" στο internet που μπορεί να επηρεάσουν τον κόσμο αλλά ευτυχώς δεν επηρεάζουν τις αποφάσεις των δικάστηρίων. Δεν είμαστε εκεί και ελπίζω να μην φτάσουμε. Τα "λαικά δικαστήρια" της τηλεόρασης είναι χειρότερα προς το παρόν γιατί επηρεάζουν πολύ κοσμάκι.

 

Πάντως εγώ δεν πιστεύω ούτε σε αγνές προθέσεις ούτε σε συνωμοσίες. Πιστεύω στην ευθύνη. Κάποιου την έχουν και κάποιου προσπαθούν να την αποφύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο υπευθυνος θα μπορουσε να ειναι καποιος,που ζητα να λεει οτι θελει,οποτε θελει;οπως θελει;

Mεγαλη κουβεντα.

 

Όντως άλλες 100 σελίδες συζήτησης. Αλλά αν βάλεις τα "ότι", "όποτε" και "όπως" σε αστερίσκο διότι υπάρχουν και πρέπει να υπάρχουν οριο τότε μιλάς για δημοκρατικά δικαιώματα

 

Αυτά που δεν καταλαβαίνουν ή δεν θέλουν να καταλάβουν πολλοί δημοσιογράφοι, χρήστες internet κτλ είναι αυτοί οι αστερίσκοι και το τι περιλαμβάνουν και ότι αυτό καθορίζεται από τους νόμους και το σύνταγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλετε να ενημερωθείτε πλήρως για το θέμα, νομίζω πως η καλύτερη πηγή είναι η έκτακτη ραδιοφωνική εκπομπή που έκανε χθες το ThePressProject =>

http://www.thepressproject.gr/article/56381

 

Καλά πως μίλαγε έτσι ο «τύπος»στο τέλος!!!!! απειλούσε και έριχνε και χαρακτηρισμούς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα...

Εκτος του οτι αμφισβητειτε την δικαιοσυνη,αμφισβητειτε και το σχολειο.Τραλαλα,τριολολο.

Δηλαδη,πες μας εσυ πως θα απεδιδες δικαιοσυνη;ΔΙΑ ΛΙΘΟΒΟΛΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ;

 

 

Η δικαιοσύνη ήταν πάντα με το πλευρό του ισχυρού. Η ιστορία και αυτά που διδάσκονται στα σχολεία γράφονται και αυτά υπο την ίδια οπτική. Τώρα βέβαια μπορείς να κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις. Ελεύθερα...

 

Κανένας δεν αμφισβήτησε το δικαίωμα του κάθε Κατσανέβα να προσφεύγει στην δικαιοσύνη. Δεν είμαστε δικαστές, ούτε θα απονείμουμε δικαιοσύνη μέσω ενός φόρουμ. 

 

Μπορούμε όμως να τοποθετηθούμε επι της ηθικής διάστασης του θέματος.

 

Η δικαιοσύνη θα έπρεπε να προσφέρει στους οικονομικά ασθενέστερους τα ίδια ακριβώς όπλα που προσφέρει και στους οικονομικά ισχυρούς. Αυτο όμως δε γίνεται. 

 

Αν ο κάθε Diu στην σημερινη Ελλάδα είναι άνεργος ή εχει μισθό 300-400 ευρώ, πώς θα αντιμετωπίσει την κάθε δικαστική δαπάνη και τις χρονοβόρες διαδικασίες. Ποιο είναι το ψυχικό κόστος και οι πιέσεις που θα αντιμετωπίσει; 

 

 

Γιατί, οι πλούσιοι βέβαια εξαγοράζουν με τα χρήματα τους δικαστικούς αγώνες ενώ οι φτωχοί αναγκάζονται, εξαιτίας της φτώχειας που έχουν, να είναι φρόνιμοι· και οι νέοι, πάλι, θεωρούνται άξιοι να συγχωρούνται από τους μεγαλυτέρους, τους μεγαλύτερους όμως, όποτε πέφτουν σε παρόμοια λάθη, τους κατακρίνουν και οι δυο (γέροι και νέοι) το ίδιο· και στους ισχυρούς βέβαια είναι δυνατό, χωρίς αυτοί να παθαίνουν τίποτα, να αδικούν όποιους θέλουν, στους αδυνάτους όμως δεν είναι δυνατόν ούτε, όταν αδικούνται, να αποκρούουν αυτούς που έκαναν την αρχή (της αδικίας) ούτε όταν θέλουν να αδικούν, (είναι δυνατόν) να επικρατήσουν στους αδικουμένους. Επομένως, μου φαίνεται ότι ο κατήγορος μίλησε για τη δικιά μου αλαζονεία όχι σοβαρολογώντας αλλά αστειευόμενος, κι ούτε γιατί θέλει να πείσει εσάς ότι είμαι τέτοιος αλλά γιατί θέλει να με κοροϊδέψει, σα να έκανε κάποιο σπουδαίο ανδραγάθημα.

 

ΛΥΣΙΑΣ, ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΑΔΥΝΑΤΟΥ, ΛΥΣ 24.1–27
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως αν και τον συγκεκριμένο τύπο (Κατσανέβα) τον αντιπαθώ πάρα πολύ και αυτά του υποστηρίζει τωρα και αυτά που υποστήριζε παλιά, έχω να πώ ότι η αντίδραση του αυτή μπορεί να είναι λογική σε κάποιο βαθμό. Στο ελληνικό wikipedia γράφονται πράγματα που κάθε άλλο παρά αντικειμενικά είναι και το λέω με επιείκεια. Μόλις χθές διάβαζα ένα άρθρο για μία ιστορική περίοδο της χώρας μας και έφριξα βλέποντας τον συντάκτη (νομίζω είναι ο ίδιος, Diu) να γράφει καθαρά υπερ της μιας πλευράς με σαφή υπονοούμενα κατά της άλλης και παρουσιάζοντας τις κατηγορίες/γεγονοτα εναντίων της δικής του (απ'οτι φαίνεται) πλευράς ως θεωρίες κάποιον ολίγων ντύνοντας έτσι τα άρθρα με "αντικειμενικότητα".

 

Αλλά στη τελική όποιος προσπαθεί να διαβάσει ιστορία ή να μάθει την αλήθεια από το internet είναι γελασμένος και μετά την ανάνγνωση θα είναι ακόμα πιο γελασμένος αν τρώει αμάσητο ό,τι του πασάρει ο καθένας.

 

Το πρόβλημα είναι ότι όσο δεν υπάρχουν τέτοιες αντιδράσεις (σωστές ή λανθασμένες) από όσους ζουν ακόμα και έχουν ζήσει τα γεγονότα και όσο το internet γίνεται απαραίτητη ανάγκη και θεός για κάποιους, η ιστορία θα μαθαίνεται στους επόμενους όπως την γράφει ο Diu και κάθε Diu που στην τελική γράφει ό,τι θέλει. Γιατί όταν λέμε "θα το κρίνει η ιστορία" στην πραγματικότητα θα εννοούμε θα τον κρίνει ο κάθε Diu και το internet.

Αν εχω κατααβει καλα το κειμενο κρινεται πριν ανεβει στη σελιδα της  wikipedia . Απο τη στιγμη που ο diu εχει εγκυρες πηγες για την αναφορα του στο 'ονειδος' δεν  νομιζω οτ ειναι ορθο να πουμε οτι γραφει ο,τι θελει. Με δεδομενο μαλιστα οτι υπαρχουν αναφορες τις οποιες επικαλεστηκε , φρονω οτι ο κ. Κατσανεβας θα επρεπε να κινηθει νομικα εναντιον των πρωτογενων πηγων των αναφορων αυτων και οχι εναντιον αυτου που τις επικαλειται. Με την προυπο8εση φυσικα οτι οι δημοσιευσεις αυτες δεν ειναι αληθεις . Διαφορετικα , μια υποθεση που μπορω να κανω ειναι ,πως καποιος προσπαθει να προβληθει . Δεν ξερω αν αυτο  μπορει να εχει καποια σχεση με την προεκλογικη περιοδο , αλλα οταν μιλαμε για ανθρωπους που ασχολουνται με την πολιτικη δεν νομιζω οτι μπορουμε να αποκλησουμε παιχνιδια σκοπιμοτητας, 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...