Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής laser;


mazoub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζει κανείς κάποιον οικονομικό εκτυπωτή laser για περιβάλλον μικρού γραφείου; Ιδιαίτερη βαρύτητα έχει για μένα το φθηνό κόστος χρήσης, δηλαδή τα φθηνά αναλώσιμα και προτιμώ να έχει ξεχωριστό τύμπανο - τόνερ.

 

Ευχαριστώ

Μάνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτιμώ ΟΚΙ.

 

Είναι τεχνολογίας LED και όχι laser και αν θα δεις είναι από τις λίγες εταιρίες που σου βγάζουν πόσο κοστίζει η εκτύπωση μίας σελίδας.

 

Είχα ρωτήσει το ίδιο για την HP και με πέρασαν από 10 ανθρώπους μέχρι που ο τελευταίος μου είπε να πάρω το αναλώσιμο, να διαιρέσω την τιμή με τις σελίδες εκτύπωσης για να το βρω..... Αυτό μπορούσα να το κάνω και εγώ... anyway.

 

OKIPAGE Β4300

Street price 71,10 162,00

Pages 6.000 25.000

5% κάλυψη 0,0119 0,0065 0,0183

10% κάλυψη 0,0237 0,0065 0,0302

 

Αυτό είναι από την OKI για τον 4300 το οποίο είναι από τα οικονομοικότερα κατά την γνώμη μου.

 

Κάτι ξέχασα...

 

Σημείωση 1. Για να διαμορφώσουμε το πραγματικό κόστος εκτύπωσης έχουμε υπολογίσει ΌΛΑ τα αναλώσιμα, μεταξύ αυτών και τα fuser και belt για τους έγχρωμους εκτυπωτές.

Σημείωση 2. Το κόστος σελίδας που αναφέρετε στους έγχρωμους εκτυπωτές υπολογίζετε με κάλυψη χρώματος 100% δηλ. ότι για κάθε dot χρησιμοποιούμε και τα 4 χρώματα (όταν ο μέσος όρος είναι 55%).

Σημείωση 3. Όλοι οι εκτυπωτές της ΟΚΙ περιλαμβάνουν στην αρχική συσκευασία τους και το drum. Άρα το κόστος σελίδας που διαμορφώνεται μέχρι να αναλωθεί το drum είναι ΜΟΝΟ το κόστος από το αναλώσιμο του toner (πχ 14e κόστος για τις πρώτες 20.000 σελίδες 0.01 € για 5% κάλυψη).

Και αυτό από ΟΚΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...