Προς το περιεχόμενο

Το Facebook επανασχεδιάζει το News Feed


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το Facebook βρίσκεται σε φάση επανασχεδιασμού του News Feed για ακόμη μία φορά. Το Facebook έχει κατά καιρούς δοκιμάσει διάφορα σχέδια, ωστόσο από ότι φαίνεται κατέληξε σε μία λύση που πιθανότατα θα αρέσει στους περισσότερους, αν όχι σε όλους τους χρήστες του.Πριν από ένα χρόνο, το Facebook αποκάλυψε το επανασχεδιασμένο News Feed που ο ιδρυτής του Mark Zuckerberg, περιέγραψε ως μία «προσωποποιημένη εφημερίδα». Οι φωτογραφίες και τα video ήταν μεγαλύτερα σε μέγεθος, οι ιστορίες διακρίνονταν σε κάρτες και μία σκουρόχρωμη, λεπτότερη sidebar στα αριστερά επεκτεινόταν έως τα κάτω της σελίδας.12 μήνες μετά, μερικοί χρήστες του Facebook ακόμα περιμένουν να καταφτάσει αυτή η νέα σχεδίαση.

 

Τώρα, το Facebook χαρακτηρίζει την παραπάνω σχεδίαση «πείραμα» και εξηγεί ότι μετά από εκτεταμένες δοκιμές, ανακαλύφθηκαν μερικά προβλήματα. Με λίγα λόγια, η συγκεκριμένη προσέγγιση άρεσε στους χρήστες, αλλά δυσκόλευε την πλοήγηση στο site.

 

Αντί λοιπόν να συνεχίσει με το συγκεκριμένο σχέδιο, το οποίο όπως είπαμε είχε προβλήματα, το Facebook επέλεξε να βελτιώσει ορισμένα χαρακτηριστικά, και το τελικό σχέδιο είναι αυτό που βλέπετε στην δεύτερη εικόνα. Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε οι φωτογραφίες επεκτείνονται από άκρη, σε άκρη στη κεντρική στήλη και αυτή είναι θα λέγαμε η σπουδαιότερη αλλαγή. Στις επόμενες εβδομάδες θα ξεκινήσει το "roll out" του νέου News Feed.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: TheNextWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θέλει πολύ δουλειά ακόμα. Έχει μείνει πίσω σε κάποια θέματα. Το Google+ τα έχει καταφέρει πολύ καλύτερα στο θέμα σχεδίασης. Εκμεταλλεύεται όλο το χώρο της οθόνης ενώ το facebook όχι. Με το G+ να αναπτύσσεται ραγδαία και να ανεβαίνει έχει γίνει ο άμεσος ανταγωνιστής του Facebook. Ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Το Facebook  θα πρέπει να αλλάξει αρκετά πράγματα αν θέλει να κρατηθεί στη 1η θέση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G+ αν ανεβαίνει, αυτό γίνεται επειδή υποχρεώνεσαι να το έχεις για να έχεις πλέον λογαριασμό στο youtube. Και ο,τι upload κάνεις φαίνεται οτι το κάνεις μέσω g+ και σου λένε οτι έχει ενεργούς συνδρομητές. Κι εγώ ενεργός συνδρομητής του G+ θεωρούμαι αλλά δεν έχω ασχοληθεί μαζί του σε αντίθεση με το fb. Κοινώς γελάει ο κόσμος.

 

Το fb είναι μακράν πρώτο σε τέτοια χρήση. Το twitter καλύπτει άλλα πράγματα. Το G+ υπάρχει επειδή μας υποχρέωσε η Google.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το G+ αν ανεβαίνει, αυτό γίνεται επειδή υποχρεώνεσαι να το έχεις για να έχεις πλέον λογαριασμό στο youtube. Και ο,τι upload κάνεις φαίνεται οτι το κάνεις μέσω g+ και σου λένε οτι έχει ενεργούς συνδρομητές. Κι εγώ ενεργός συνδρομητής του G+ θεωρούμαι αλλά δεν έχω ασχοληθεί μαζί του σε αντίθεση με το fb. Κοινώς γελάει ο κόσμος.

 

Το fb είναι μακράν πρώτο σε τέτοια χρήση. Το twitter καλύπτει άλλα πράγματα. Το G+ υπάρχει επειδή μας υποχρέωσε η Google.

Ότι είπες είναι σωστά φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Οι φωτογραφίες και τα video ήταν μεγαλύτερα σε μέγεθος, οι ιστορίες διακρίνονταν σε κάρτες και μία σκουρόχρωμη, λεπτότερη sidebar στα αριστερά επεκτεινόταν έως τα κάτω της σελίδας.12 μήνες μετά, μερικοί χρήστες του Facebook ακόμα περιμένουν να καταφτάσει αυτή η νέα σχεδίαση.

Ποτε δεν ξεκιναμε μια προταση με αριθμο αγαπητε αρθρογραφε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για την πρώτη φωτο. Όλοι το έχετε αν επιλέξετε σαν γλώσσα: English (US). Υπάρχει εδώ και μήνες, μην πω σχεδόν πάνω από μισό χρόνο τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται για την πρώτη φωτο. Όλοι το έχετε αν επιλέξετε σαν γλώσσα: English (US). Υπάρχει εδώ και μήνες, μην πω σχεδόν πάνω από μισό χρόνο τώρα.

 

σοβαρα τώρα. εγω τοχα English UK και έλεγα γιατι έχω μείνει μονο γω με το παλιό.

 

serious-cat-is-not-amused-big.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...