Προς το περιεχόμενο

prime95 fatal error


ata1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα κάτι κολλήματα στα παιχνίδια και αφού είδα αρκετά post για το prime95 το χρησιμοποίησα.Ετρεξα το torture test στην αρχή το blend και μετά από μια ώρα μου έβγαλε fatal error!Έτρεξα τη δεύτερη επιλογή κάτι με large FFT's που λέει και μου έβγαλε fatal error στα δύο λεπτά.Το μην. ήταν περίπου ίδιο και ήταν:

test 1, 4500 lucas lehmer iterations of M17432577 using 896kb FFT length

fatal error:resulting sum was...expected...

Πως μπορώ να δω τι φταίει από το hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To prime95 kanei ypologismous (FFT) kai exei ta apotelesmata etoima kai ta sigrinei. An sou evgale error xoris na exeis kanei OC sto cpu oi stis mnhmes (CAS,...) tote kata pasa pithanothta exeis kapou provlhma (M/B,mnhmes,cpu). Trekse to memtest86 gia 6-12 ores gia na deis tis mnhmes sou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toν είχα clockarei 100ΜΗz.Όταν έριξα τη συχνότητα και για δύο ώρες που το έτρεξα δεν έβγαλε τίποτα.Γενικά πόσες ώρες το αφήνω για να έχω αποτέλεσμα ως προς βλάβη hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Genika to kalytero pou mporeis na kaneis einai na deis apo to task manager poso free physical memory exeis kai na valeis sto options-->CPU tou prime ekei pou leei daytime / nighttime available memory 5-10 mb ligotera apo ta free. Gia na eisai shgouros gia th statherothta tou pc tha prepei to prime95 na trexei pano apo 24 ores, exo prothno 24-36 ores.

 

Tha trexeis to blend test gia na testarei mnhmes, bus kai cpu me megalo ogko dedomenon.

 

ti systima exeis ?[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks φίλε, βασικά έχω ένα athlon xp1800+ πάνω σε shuttle ak35 viakt333 kai 256MB DDR.Προσπαθώ να δω τι φταίει και κολλάει στα παιχνίδια.Από drivers όλα είναι οκ οπότε κάτι hardware παίζει.Θα το αφήσω σήμερα το prime να δούμε τι αποτέλεσμα θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File mou ta paixnidia einai ligo periergo pragma. To gegonos oti kollaei se paixnidia de shmainei oti exeis hardware problem. Ta paixnidia einai apo ta pio kakogrammena software, den pernoun apo kanena elenxo kai panta exoun provlhmata se merikous ypologistes. An to prime95 de sou vgalei provlhma tote eisai ok apo cpu -- m/b -- mnhmes. An thes na kaneis OC frontise oi mnhmes na einai stis default taxythtes tous (pirakse tous diairetes ths mnhmhs sto bios) kai trexe to prime95 gia 24 ores gia stability. Mhn asxolise kai toso me ta paixnidia, an kollaei ena vres ena allo paromoio pou de kollaei...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα παιχνίδια είναι όντως μερικά περίεργα αλλά το συγκεκριμένο έπαιζε κανονικά μέχρι ένα clear cmos που έκανα και από εκεί και πέρα άρχισε να κολλάει και σιγά σιγά βλέπω ότι το κάνει σε όλα τα παιχνίδια(σπάνια στα άλλα βέβαια).Γι'αυτό ψάχνω το hardware.To prime πάντως το τρέχω εδώ και 16 ώρες και δεν έδειξε τπτ.Θα το αφήσω μέχρι αύριο το πρωί να δούμε.Ελπίζω να μην κάνω βλακεία που μπήκα internet όσο τρέχει το prime!!!;Oσο για divX έχω λίγο καιρό να κάνω,ίσως το δοκιμάσω και αυτό αν δε δείξει τπτ και το memtest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vasika mporeis na kaneis oti thes oso trexei to prime95, alla na apofeugeis varies efarmoges. Tora auto pou sou kollane ta paixnidia meta to clear cmos, prepei na deis tis rythmiseis tou bios gia to agp kai th karta graphikon. Kalytera fortose ta defaults kai meta des. Programma gia na testareis karta grafikon einai to 3d mark, gia dokimase to meta to prime95

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχω υπόψην.Είμαι μεταξύ αυτής και της MSI.Απλώς τώρα περίμενα να βγούν και τα νέα τσιπάκια αλλά απ'ότι είδα το ΚΤ600 δεν λέει τίποτα ενώ το nforce3 βγαίνει ακριβό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννούσα nforce3 me athlon64, εξάλλου έχουν και μερικα?!! παραπάνω pin oi athlon64.Αλλα απ'ότι βλέπω προς το παρόν οι τιμές είναι σε άλλα επίπεδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...