Προς το περιεχόμενο

RPCS3 - PS3 emulator για PC


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα κάνεις βρε συ emulation με 1050ti. Με μια 1080ti όμως γιατί όχι. 

 

Για το rpcs3 πριν λίγο έβλεπα στο site τους έχουν 1000 παιχνίδια playable κοντά 

https://rpcs3.net/compatibility

 

Και στο patreon κοντεύουν τα 4000 το μήνα. Μπράβο και πιστεύω μέχρι τέλος 2018 θα παίζουν άνετα τα περισσότερα aaa παιχνίδια του ps3 σε καλό σύστημα στα 108060p. Στο ps3 παίζουν στα 720p30p τα μεγάλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
6 λεπτά πριν, John-lamia είπε

Τι pc θέλει αυτό ρε παιδιά για να παίξει τα παιχνίδια χωρίς προβλήματα; 

4/8 ή 6/6 core/thread με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο single thread performance. Πχ 6700k/7700k/8600k/8700k στα 5 Ghz κοντά. Από κάρτες για 1080p δε ζητά πολλά πράγματα μια 1060/580 αρκεί. RAM πάλι 8 Gb αρκούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
12 λεπτά πριν, John-lamia είπε

Τι pc θέλει αυτό ρε παιδιά για να παίξει τα παιχνίδια χωρίς προβλήματα; 

Τα recommended και min specs είναι εδώ:

https://rpcs3.net/quickstart

Υποθέτω ότι δεν είναι σταθερά. Ενδέχεται να αλλάζουν όσο δουλεύουν πάνω στον κώδικα.

1301548325_Screenshot2018-08-3113_22_45.png.12b57e692d1f5dbae1eac13c73a7c56d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή τον έχω τρέξει και με ryzen 1600 στα 3.8 και με 8600k στα 4.7, είναι πραγματικά μεγάλη η διαφορά στο performance. Ο ένας είχε drops στα 15 fps και o άλλος ήταν καρφί στα 25+ στο demons souls. Βέβαια πάει καιρός που δοκίμασα και ίσως από τότε υπάρχουν optimizations στο performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/8/2018 στις 1:27 ΜΜ, ilos είπε

Πάντως επειδή τον έχω τρέξει και με ryzen 1600 στα 3.8 και με 8600k στα 4.7, είναι πραγματικά μεγάλη η διαφορά στο performance. Ο ένας είχε drops στα 15 fps και o άλλος ήταν καρφί στα 25+ στο demons souls. Βέβαια πάει καιρός που δοκίμασα και ίσως από τότε υπάρχουν optimizations στο performance.

Είναι δυνατόν να συγκρίνεις διαφορετικό hardware με διαφορετικά builds;Εδώ λέμε από έκδοση σε έκδοση μπορεί να είχαν αυξήσεις στις επιδόσεις ακόμα και 30%.Μέσα σε μια εβδομάδα.Ειδικά στο demon souls υπήρχε περίοδος, που κάθε νέο build βελτίωνε θεαματικά την κατάσταση.Σε γενικές γραμμές απ' όσο έχω δει πάντως οι ryzen δεν έχουν να ζηλέψουν σε κάτι σε επιδόσεις και οι σημερινές εκδόσεις του προγράμματος το κρατάνε σταθερό το 30ρι.

Επεξ/σία από Bigi444444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

Είναι δυνατόν να συγκρίνεις διαφορετικό hardware με διαφορετικά builds;Εδώ λέμε από έκδοση σε έκδοση μπορεί να είχαν αυξήσεις στις επιδόσεις ακόμα και 30%.Μέσα σε μια εβδομάδα.Ειδικά στο demon souls υπήρχε περίοδος, που κάθε νέο build βελτίωνε θεαματικά την κατάσταση.Σε γενικές γραμμές απ' όσο έχω δει πάντως οι ryzen δεν έχουν να ζηλέψουν σε κάτι σε επιδόσεις και οι σημερινές εκδόσεις του προγράμματος το κρατάνε σταθερό το 30ρι.

όπως έγραψα δοκίμασα απόν τις πρώτες builds που ήταν fully playable το demons. Σίγουρα από τοτε θα υπάρχουν βελτιώσεις τόσο στους intel όσο και στους AMD..Να φανταστείς το original hardware πλην plague town κράταγε περισσότερο το 30ρι από ότι ο 8600k με την 1080.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, ilos said:

όπως έγραψα δοκίμασα απόν τις πρώτες builds που ήταν fully playable το demons. Σίγουρα από τοτε θα υπάρχουν βελτιώσεις τόσο στους intel όσο και στους AMD..Να φανταστείς το original hardware πλην plague town κράταγε περισσότερο το 30ρι από ότι ο 8600k με την 1080.😛

Ξανά δοκίμασε και πες πως θα πάει με την 1080. 

Θα δοκιμάσω και εγώ κάποια στιγμή με την 580. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, UsualSuspect__ είπε

Ξανά δοκίμασε και πες πως θα πάει με την 1080. 

Θα δοκιμάσω και εγώ κάποια στιγμή με την 580. 

Ο μόνος λόγος που δοκίμασα τότε ήταν επειδή ανακάλυψα ότι είχε πεθάνει το laser στο slim μου. Έκτοτε το έκανα han και ηρέμησα.😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ψηνόμουν και εγώ να το δοκιμάσω αλλά από ότι βλέπω στη λίστα συμβατότητας έχει θέματα. Μάλλον θα το αγοράσω για το PS3 μιας και δεν έχω ασχοληθεί μαζί του καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει με 20fps κοντα με 8700k. Θελει δουλιτσα ακομα. Περιμενετε για μεσα του 2019 εχουμε δρομο για 60fps 1080p και να μπορουμε να βαλουμε και κανα mod για τα γραφικα οπως στο cemu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...