Προς το περιεχόμενο

Το Archival Disc των Sony και Panasonic υπόσχεται 300GB έως 1TB ανά οπτικό δίσκο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με στόχο να προσφέρουν μία νέα και “μόνιμη” επιλογή αποθήκευσης με τη μορφή οπτικού δίσκου, οι Sony και Panasonic ανακοίνωσαν το Archival Disc, το οποίο θα προσφέρει δυνατότητα αποθήκευσης από 300GB έως 1TB δεδομένων ανά οπτικό δίσκο.Οι δύο εταιρείες κάνουν λόγο για ένα νέο πρότυπο οπτικής τεχνολογίας που αντέχει στη σκόνη ή στο νερό και επιδεικνύει μεγάλη αντοχή στις αλλαγές της θερμοκρασίας και της υγρασίας ενώ παράλληλα υπόσχονται συμβατότητα μεταξύ των διαφορετικών formats, εξασφαλίζοντας ότι τα δεδομένα θα μπορούν να «διαβαστούν», καθώς εξελίσσονται τα formats.

 

Η σχετική συμφωνία για την δημιουργία κοινοπραξίας που αφορά στο νέο format υπογράφτηκε στις 29 Ιουλίου 2013, και αναμένεται να δούμε τους πρώτους οπτικούς δίσκους των 300GB το καλοκαίρι του 2015.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Και οι δύο εταιρείες έχουν μεγάλη εμπειρία εργαζόμενες με επιτυχία στην ανάπτυξη του πρότυπου Blu-Ray Disc. Τώρα στοχεύουν στη προώθηση του νέας γενιάς υψηλής χωρητικότητας πρότυπου οπτικού δίσκου με την ονομασία Archival Disc στον επαγγελματικό τομέα για να προσφέρουν μία αποτελεσματική λύση στην προστασία πολύτιμων δεδομένων στο μέλλον. Εφόσον η τεχνολογία ωριμάσει, δεν είναι απίθανο να την δούμε μελλοντικά να φτάνει και στον απλό καταναλωτή.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Sony
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προωθηθεί σε επιχειρηματικό περιβάλλον και έτσι και μετά θα τα δούμε λογικά να χρησιμοποιούνται σε 4k ταινίες. Τώρα για τον απλό καταναλωτή πιστεύω είναι τελείως αδιάφορη είδηση λόγω των χιλιοειπωμένων λόγων ( σκληροί δίσκοι, αξιοπιστία, διαρκεια ζωής και κόστος /gb )

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το βρισκω ιδανικο, εχω βαρεθει να μου κλαιγονται οι φιλοι για σκασμενους σκληρους και χαμενα αρχεια ετων (φυσικα ατομα τα οποια νομιζαν οτι πηραν τον υπολογιστη και τελος).

Με αυτο, ο,τι φωτογραφιες, αρχεια κτλ εχεις τα ριχνεις ολα μεσα και ξερεις οτι ειναι πιο ασφαλη, απο το να υπαρχουν μονο σε εναν δισκο. Εγω προσωπικα αγοραζω νεο σκληρο καθε 3-5 χρονια και ολα μου τα αρχεια τα εχω σε πανω απο 2 δισκους, ομως παντα ηθελα να βαζω και σε DVD καποια. Τα τελευταια χρονια με την αυξηση της χρησης κινητων κτλ, ο ογκος των δεδομενων απο φωτογραφιες κτλ εχει αυξηθει τοσο που τα dvd μου ειναι αχρηστα. Ετσι λοιπον σε ενα τετοιο δισκακι θα πεταξω ολα μου τα αρχει και θα ειμαι ακομα πιο ασφαλης.

μιλαω για προσωπικο αρχειο 10 ετων, που δεν παιζει να το ανεβασω σε κανενα cloud. (εξαλλου ειναι 600ΜΒ)

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΟΣΤΟΣ = Λέξη κλειδί. Τα BR έκαναν τρομερά πολύ διάστημα να πέσουν, πλέον με τα χίλια ζόρια έπεσαν στα 0,80 το δισκάκι (JVC LTH). Αν είναι ότι υπόσχεται θα το χτυπήσο όσο και να κάνει, οι σκληροί δίσκοι σε μένα έχουν αποδειχθεί τρομερά αναξιόπιστο μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά μικροί σε χωρητικότητα για την εποχή που θα βγουν. Πρέπει να μπορείς να κάνεις backup έναν σκληρό δίσκο 8TB σε 4-5 δισκάκια το 2015, όχι σε 8-25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά μικροί σε χωρητικότητα για την εποχή που θα βγουν. Πρέπει να μπορείς να κάνεις backup έναν σκληρό δίσκο 8TB σε 4-5 δισκάκια το 2015, όχι σε 8-25.

Σωστό και αυτό που λέει ο φίλος. Κάθε "νέα" γενιά θα πρέπει να είναι 5-6 φορές μεφαλύτερη, βλέπε CD-->DVD (x6), DVD-->BR (x5). Οι δίσκοι αυτοί είναι στην ουσία 6 Layers x 50 GB = 300GB. Το BR είναι 25GB/Layer άρα έχουμε χ2 βελτίωση. Not much. Άρα το μόνο hype είναι η αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...