Προς το περιεχόμενο

Nέος ταχύτατος PCIe SSD για gamers από τη Plextor


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν το 1TB σε SSD θα κοστίζει κάτω από 200 ευρώ, τότε θα βάλω και SSD στο PC.

Θα εχουν βγει άλλοι τότε lol.

Μηχανημα χωρις ssd ,εχει μονο οποιος δεν εχει δοκιμάσει με ssd ,η οποιος ειναι μαζόχας.

Ειναι η μερα με τη νύχτα ,δε θα ειχα συνειδητά hdd για os για κανένα λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδες διαφορά στα Assasin's Creed και στο Arkham Asylum?

 

Μπορείς να μου υποδείξεις τί ακριβώς διαφορά είδες? Ποιό ήταν το πρόβλημα που λύθηκε με την μεταφορά του παιχνιδιού στον SSD?

 

Για κάποιο μυστήριο λόγο εμένα μου παίζουν αψεγάδιαστα στον συμβατικό δίσκο, αλλά είμαι πρόθυμος να κάνω λίγα τέστ, να δώ με τα μάτια μου τί είναι αυτό που λέτε.

 

Μήπως έχετε έλλειψη ram, και ο υπολογιστής διαβάζει κάθε τρείς και λίγο απ'το page file? Αυτό είναι το μόνο λογικό που θα εξηγούσε αυτά που λέτε.

Δεν εχω καποιο προβλημα...?...

load time,save time, οταν αλλαζει απο cinematic  σε gameplay,στιγμες που κανεις zoom in, εναλλαγη close combat κλπ.

H ram γιατι να παιζει ρολο??

Γενικα οπου χρειαζεται random access θα δεις διαφορα..φυσικα δεν θα δεις μεγαλη, καθως το παιχνιδι οταν τραβηξει το πιο πολυ data στην αρχη δεν χρειαζεσαι μετα κατι βαρυ απο τον δισκο.

Η διαφορα σε καποια games  ειναι της ταξης που λεμe τι 50 ping ε τι 75 ping..για μενα ομως ειναι αρκετη.Σε καποιον αλλο οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The_Colonel τα άλογα όμως στη μηχανή, χρησιμοποιούνται - άρα και αξιοποιούνται - σε όλο το φάσμα της χρήσης της.

 

O SSD  δεν πρόκειται να ανεβάσει τα frame rates, παρά να μικρύνει τα loading screens. Κι επειδή αναφέρθηκαν και τα MMO, 9 χρόνια είμαι καμένος χρήστης του WoW.  Ενός παιχνιδιού που έχει πλέον 25Gb data να φορτώσει ανάλογα με το που βρίσκεσαι στον κόσμο του. Έχω παίξει κι άλλα MMO αλλά δεν είχα ποτέ θέμα με τους κλασσικούς δίσκους.

 

Απο την άλλη, εννοείται πως ένας SSD, απογειώνει συνολικά τις επιδόσεις ενός Η/Υ και κανείς δεν αντιλέγει σε αυτό. Όπως και φυσικά, κανείς μετά απο SSD δεν επιστρέφει σε μηχανικό δίσκο. Φυσικά, και θα βελτιώσει την συνολική εμπειρία ενός παιχνιδιού. Άλλο να περιμένεις 20'' να ξεκινήσει και άλλο 3-5''. Όπως λέει και ο panther_512, κι εγώ 1-2 παιχνίδια τα έχω στον SSD, ώστε να φορτώνουν σφαίρα.

 

Αλλά να λέμε, πως αυτός ο SSD, είναι κατηγορίας gamer, ε αυτό πάει πολύ με τα σημερινά δεδομένα. Δηλαδή με πχ 300mb/sec δεν κάνεις την δουλειά σου, αλλά χρειάζεσαι 700(!)mb/sec; Δεν είναι υπερβολή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The_Colonel τα άλογα όμως στη μηχανή, χρησιμοποιούνται - άρα και αξιοποιούνται - σε όλο το φάσμα της χρήσης της.

 

O SSD  δεν πρόκειται να ανεβάσει τα frame rates, παρά να μικρύνει τα loading screens. Κι επειδή αναφέρθηκαν και τα MMO, 9 χρόνια είμαι καμένος χρήστης του WoW.  Ενός παιχνιδιού που έχει πλέον 25Gb data να φορτώσει ανάλογα με το που βρίσκεσαι στον κόσμο του. Έχω παίξει κι άλλα MMO αλλά δεν είχα ποτέ θέμα με τους κλασσικούς δίσκους.

 

Απο την άλλη, εννοείται πως ένας SSD, απογειώνει συνολικά τις επιδόσεις ενός Η/Υ και κανείς δεν αντιλέγει σε αυτό. Όπως και φυσικά, κανείς μετά απο SSD δεν επιστρέφει σε μηχανικό δίσκο. Φυσικά, και θα βελτιώσει την συνολική εμπειρία ενός παιχνιδιού. Άλλο να περιμένεις 20'' να ξεκινήσει και άλλο 3-5''. Όπως λέει και ο panther_512, κι εγώ 1-2 παιχνίδια τα έχω στον SSD, ώστε να φορτώνουν σφαίρα.

 

Αλλά να λέμε, πως αυτός ο SSD, είναι κατηγορίας gamer, ε αυτό πάει πολύ με τα σημερινά δεδομένα. Δηλαδή με πχ 300mb/sec δεν κάνεις την δουλειά σου, αλλά χρειάζεσαι 700(!)mb/sec; Δεν είναι υπερβολή;

και γιαυτό λέω πως είναι υποκειμενικό !!!

 

Μια R9 290X κάνει ~500€ δεν είναι υπερβολή να δώσει κάποιος ~150€ παραπάνω αγοράζοντας μια 780 ti για να έχει ~1-7 FPS παραπάνω ;; για κάποιους δεν είναι και τα δίνουν... ή δεν είναι υπερβολή να δώσεις 350-400€ παραπάνω απο μία GTX 770 που θα ειναι 10 με 20 FPS διαφορά (αλλά και οι 2 θα παίζουν τα games πάνω απο 60FPS) και σε μερικά games καμιά ουσιαστική διαφορά;

 

Ειναι καθαρά υποκειμενικό το σίγουρο ειναι ότι έχει νόημα να πάρεις PCIe ssd το θέμα μετα ειναι προσωπικό στο αν θέλεις να δώσεις 200€ για 128GB και όχι 100-150€ για κάποιον υποδεέστερο SATA με την ίδια χωρητικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθαμε στους SSD και μετράμε τα ms τόσα χρόνια όμως δεν στρώσαμε τον @@ μας κάτω να μάθουμε το Raid (η μάλλον δεν μας το πούλησαν ανάλογα) όταν πραγματικά το χρειαζόμασταν.. τεσπα όπως συνηθίζω να λέω "κολοκυθόπιτα" απλά μια υπενθύμιση μηχανήματα με 100% επαγγελματικό προσανατολισμό που βγάζουν χρήματα καθημερινά π.χ Videoediting και δεν έχουν κάνει το πέρασμα στους SSDs ακόμα λόγω κόστους, τώρα αν κάποιος θεωρεί απαραίτητο να αγοράσει πορσε και να πηγαίνει στο περίπτερο να παίρνει τσιγάρα όπως είπα πιο πάνω κολοκυθόπιτα αλλά επειδή εδώ δεν είμαστε σε μια συζήτηση - αναζήτηση με τον εαυτό μας καλό είναι να μην μετατρέπουμε την δική μας ανάγκη,σε ανάγκη όλων.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθαμε στους SSD και μετράμε τα ms τόσα χρόνια όμως δεν στρώσαμε τον @@ μας κάτω να μάθουμε το Raid (η μάλλον δεν μας το πούλησαν ανάλογα) όταν πραγματικά το χρειαζόμασταν.. τεσπα όπως συνηθίζω να λέω "κολοκυθόπιτα" απλά μια υπενθύμιση μηχανήματα με 100% επαγγελματικό προσανατολισμό που βγάζουν χρήματα καθημερινά π.χ Videoediting και δεν έχουν κάνει το πέρασμα στους SSDs ακόμα λόγω κόστους, τώρα αν κάποιος θεωρεί απαραίτητο να αγοράσει πορσε και να πηγαίνει στο περίπτερο να παίρνει τσιγάρα όπως είπα πιο πάνω κολοκυθόπιτα αλλά επειδή εδώ δεν είμαστε σε μια συζήτηση - αναζήτηση με τον εαυτό μας καλό είναι να μην κάνουμε την δική μας ανάγκη,ανάγκη όλων.. 

Δεν ειναι μόνο η ταχύτητα μεταφοράς το σημαντικότερο πλεονέκτημα ειναι τα IOPS !! και κανένα HDD raid σύστημα δεν μπορεί να συγκριθεί σε αυτό με high end ssd.... 

 

Αν και διαφωνώ πολλοί έχουν κάνει πέρασμα σε SSD (παίζουν και αυτοί σε raid...) και μάλιστα το βλέπεις αυτό και σε μεγάλα datacenters!!!

 

Τέλος συμφέρει να βάλεις έναν SSD για cahce σε ένα NAS σύστημα έστω και για οικιακή χρήση! .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αλλά να λέμε, πως αυτός ο SSD, είναι κατηγορίας gamer, ε αυτό πάει πολύ με τα σημερινά δεδομένα. Δηλαδή με πχ 300mb/sec δεν κάνεις την δουλειά σου, αλλά χρειάζεσαι 700(!)mb/sec; Δεν είναι υπερβολή;

το σωστό θα ήταν να μην αναφέρουμε καν αυτές τις ταχύτητες, μιας κι αντιστοιχούν σε μεγάλα αρχεία κι όχι σε μικρά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μόνο η ταχύτητα μεταφοράς το σημαντικότερο πλεονέκτημα ειναι τα IOPS !! και κανένα HDD raid σύστημα δεν μπορεί να συγκριθεί σε αυτό με high end ssd.... 

 

Αν και διαφωνώ πολλοί έχουν κάνει πέρασμα σε SSD (παίζουν και αυτοί σε raid...) και μάλιστα το βλέπεις αυτό και σε μεγάλα datacenters!!!

 

Τέλος συμφέρει να βάλεις έναν SSD για cahce σε ένα NAS σύστημα έστω και για οικιακή χρήση! .

Νομίζω οτι κανείς δεν διαφώνησε με τις ποικίλες εφαρμογές και την χρηστικότητα των SSDs κάτι που είναι από τις μεγάλες αναβαθμίσεις που ήρθαν τα τελευταία χρόνια στην ζωή μας..

Διαφώνησε(α) με το placebo (γιατί δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς) να νομίζουμε ότι τρέχει το BF4 γρηγορότερα η ότι αναβαθμίζεται το gaming experience.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού αναβαθμίζεται; επειδή δηλαδή δεν πάει το gaming σε άλλη διάσταση σημαίνει ότι δεν ειναι καλό... σίγουρα αν θές καλύτερο gaming κοιτάς πρώτα GPU μετά CPU και ram αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι και ο SSD δεν συντελεί και αυτός στο καλύτερο experience! απλά όχι τοσο καθοριστικά όσο άλλα υποσυστήματα αλλά συντελεί και αυτός!

Με την ίδια λογική γιατι να δώσει κάποιος gamer 100€ για ένα ποντίκι με έξτρα κουμπιά μεγάλη ευαισθησία κτλ ;; θα έχει περισσότερα FPS;;; ΟΧΙ! αλλά σιγουρα θα συντελέσει θετικά στην όλη εμπειρία! και σίγουρα κάποιος μπορεί να παίξει LOL και με ποντίκι 20€... αλλα δεν έχει να λέει κάτι αυτό....

Εξάλλου δεν νομίζω να δηλώθηκε πουθενά οτι ειναι ενα must have για τους απανταχού gamers η πρόταση της Plextror,,,

Απλα οι άνθρωποι είπανε οτι απευθύνονται σε αυτό το κοινό και σίγουρα μπορεί να μπει στην κατηγορία "Gaming grade" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέρμετρα υπερβολικό όμως και να τον βαφτίζεις 'for gaming" όταν στο gaming μόλις και καταγράφεται η διαφορά και κάτω από ειδικές συνθήκες.. και το κακό είναι ότι όπως φαίνεται έχει αρχίσει να περνάει ήδη στην συνείδηση των χρηστών όπως πέρασε ότι με 54315413 φραμες παίζεις καλύτερα απ'οτι στα 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54315413 δεν ξέρω... αλλά 120FPS (σε οθόνη 120Hz) σίγουρα είναι καλύτερα απο 60 FPS ειδικά σε action games 


Και δεν καταγράφεται η διαφορά κάτω απο ειδικές συνθήκες ειναι απλο... το όποιο loading screen θα τελειώνει πιο γρήγορα τα δεδομένα θα φορτώνονται πιο γρήγορα στην RAM αρα και όλες οι πληροφορίες (οταν ανοίγεις μια πορτα σε ενα δωμάτιο που δεν άνοιξες πιο πριν) θα φορτώνονται γρηγορότερα.

Πχ στο lineage όταν θα μπαίνεις στο δωμάτιο του Valakas θα εμφανίζονται πιο γρήγορα οι συμπαίχτες σου και τα έξτρα textures (δεδομένου οτι έχεις γρήγορη σύνδεση στο ιντερνετ) 

Τα games θα ανοίγονται γρηγορότερα... To setup τους θα ειναι γρηγορότερο...  κτλ θα μπορείς να κάνεις life capture και share το feed πιο άνετα χωρίς να πέφτει το frame rate... (μπορεί να μην προσθέτει frames αλλά βοηθάει στο να μην πέσουν!!! )


και γενικά κάνει την ζωή σου στο PC πιο άνετη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αυτές οι απόψεις είναι αναντιστοιχες με την πραγματικότητα.. Δηλαδή είναι απόψεις για ατέρμονες συζητήσεις σε φόρουμ και κανένας ευτυχώς θέλω να πιστεύω ακόμα δεν θα διέθετε το "κοντύλι" για να ανοίγει η πόρτα (ΑΝ) 1ms γρηγορότερα στο παιχνίδι..

Για εμένα αυτές οι απόψεις έχουν το καλό ότι αναλύουν το παρακάτω και έτσι υπάρχει εξέλιξη,το κακό ότι κάποιος στο σήμερα μπορεί να πιστει από αυτές αν είναι καλογραμμένες και να τις αναπαράγει στους φίλους του.. 

 

..και θα πω ένα παράδειγμα που εσύ έθεσες στην ουσία.. με το τραγικό bandwidth στην Ελλαδιτσα μας και έτσι όπως διαμοιράζεται κιόλας από τις εταιρίες σε ένα απαρχαιωμένο δίκτυο που όλο και περισσότερα Games γίνονται online,εμείς είμαστε τόσο μπροστά ώστε να ονομάζουμε Gaming έναν SSD η να υιοθετούμε αυτή την κατά τ'αλλα όπως αποδεικνύεται σωστή λογική marketing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σωστό θα ήταν να μην αναφέρουμε καν αυτές τις ταχύτητες, μιας κι αντιστοιχούν σε μεγάλα αρχεία κι όχι σε μικρά...

 

Ακριβώς. Ας συγκρίνουμε έναν φάκελο με 5000 φωτογραφίες και τα loading times σε SDD και HDD. Ο HDD θα κάνει 2-3 λεπτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μόνο άτομο στο οποίο θα πρότεινα PCIe SSD για gaming και καλά, θα ήταν σε εκείνον που πέταξε τα λεφτά του σε ότι νεότερο υπάρχει για gaming PC, χρυσοπληρώνοντας το κάθε enthusiast level κομμάτι σε εξωφρενικές τιμές για να έχει αυτό το 1% διαφορά, και ο οποίος θέλει να πετάξει άλλα 200-400 ευρώ σε ανούσια πράγματα.

 

Δεν συζητάω κάν το ότι αναλώνεις PCIe θύρα για δίσκο, ενώ εκεί έπρεπε να βάλεις ακόμα μία κάρτα γραφικών. Γιατί οι enthusiast level gamers στους οποίους απευθύνεται αυτό το προϊόν, το πιό πιθανό καμιά ακόμα κάρτα γραφικών να θέλουν να βάλουν σε εκείνη τη θύρα, να τις κάνουν 2 ή 4.

 

Η σύγκριση του Συνταγματάρχη με τις κάρτες γραφικών είναι εκτός πραγματικότητας, μιάς και η ιπποδύναμη και τα χαρακτηριστικά τους έχουν άμεση σχέση με το gaming και δεν περιορίζονται απλά σε μία διαφορά στο framerate, αλλά και στην ποιότητα των γραφικών αυτών (detail levels, AA filters, resolution, texture resolutions, lighting, physics etc).

 

Η αμπελοφιλοσοφία των πλεονεκτημάτων των SSD στο gaming κάπου πρέπει να σταματήσει, διότι παραπλανείτε το κόσμο που δεν γνωρίζει.

 

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, με τις τιμές που έχουν οι SSD, δεν υπάρχει περίπτωση να προτείνω σε άτομο που θέλει να στήσει Gaming PC, την αγορά SSD για να παίζει παιχνίδια. Τα λεφτά του οποιουδήποτε budget διαθέτει είναι προτιμότερο να πάνε αλλού (επεξεργαστή, κάρτα γραφικών, ψύξη, μνήμη, μητρική, τροφοδοτικό) και να βάλει έναν λογικό SSD να μπεί επάνω το λειτουργικό του.

 

Σε αυτό το δίσκο θα έχει μιά χαρά χώρο να εγκαταστήσει αυτά τα 1-2-3 παιχνίδια που πραγματικά χρειάζονται SSD για να αποδώσουν σωστά.

 

Όταν η τιμή των SSD πέσει σε τιμές €20-€30 ανα 100GB (500GB 100-150 ευρώ) τότε ναί, θα αποτελεί μία λογική πρόταση δίσκου αποκλειστικά για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...