Προς το περιεχόμενο

Έρευνα αγοράς για Android tablet 10-11"


defacer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες,

 

Προσφέρθηκα εθελοντικά να κάνω έρευνα αγοράς για tablet σ' αυτό το μέγεθος για συγγενικό πρόσωπο. Όταν το κάνω αυτό συνήθως καταλήγω να δίνω μια πρόταση για extreme value for money (όχι απαραίτητα πολύ φτηνό) και μια για λιτοδίαιτα πορτοφόλια (αλλά όχι τον πάτο του βαρελιού όσον αφορά το hardware).

 

Ποιο καλό παιδί μπορεί να μου δώσει ένα shortlist με μοντέλα να κοιτάξω;

 

Για παράδειγμα, αν έψαχνα στις 7" σαν value for money το μυαλό μου θα πήγαινε πρώτα στο N7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 4 μήνες έχουμε στο σπίτι ένα Nexus 10, 32GB. Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται vfm στα 300€ που το πήραμε, αλλά έχει οθονάρα (1600p), σχετικά καλή κάμερα και πολύ καλή απόκριση χωρίς κολλήματα.  Αφού ανέφερες το Ν7, ρίξε και στο Ν10 μια ματιά τουλάχιστον.

 

http://www.insomnia.gr/forum/66-tablets/ ρίξε και μια ματιά στο σχετικό subforum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 4 μήνες έχουμε στο σπίτι ένα Nexus 10, 32GB. Δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται vfm στα 300€ που το πήραμε, αλλά έχει οθονάρα (1600p), σχετικά καλή κάμερα και πολύ καλή απόκριση χωρίς κολλήματα.  Αφού ανέφερες το Ν7, ρίξε και στο Ν10 μια ματιά τουλάχιστον.

 

http://www.insomnia.gr/forum/66-tablets/ ρίξε και μια ματιά στο σχετικό subforum.

 

Ευχαριστώ, εννοείται πως το N10 είναι στα υπόψη.

 

Πώς τα κατάφερα να μη δω το subforum που λες πριν ποστάρω είναι πάντως μια ενδιαφέρουσα ερώτηση. :D

 

στις 9.7" όχι?

 

Θα προτιμούσα κάτι μεγαλύτερο αλλά ας πούμε ότι το συζητάμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δοκιμασμένο αυτό

onda v975m

πριν μια-δυο μέρες βγήκε και official update για kitkat

που διoρθώνει τις παιδικές αρρώστιες που είχε (1ο tablet με το συγκεκριμένο cpu της Amlogic άλλωστε)

στα συν η πολύ καλή οθόνη (κ η αναλογία 4:3 για διάβασμα-websurfing) ,τα 8.3 mm πάχος.η τιμή.

στα μειον η μπαταρία του (όχι κακή αλλά δν ενθουσιάζει) ,αν το πάρεις πρέπει οπωσδήποτε να 

του κάνεις update σε kitkat κ αυτό είναι ένας extra κόπος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω δοκιμασμένο αυτό

onda v975m

 

Καλημέρες!

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα λέει ότι έχει κάποια προβλήματα (παιδικές αρρώστιες) όπως π.χ. ενίοτε προβλήματα με το wifi, unmount την sd όταν κάνει sleep, δε δουλεύει το youtube, ο κινέζικος launcher είναι λίγο μάπα και άλλα σ' αυτό το στυλ. Τα έχεις συναντήσει αυτά; Τα ξεπέρασες; Google play κανονικά όλα;

 

Όπως και να 'χει ευχαριστώ για τη σύσταση, μπορεί να είναι λίγο επίφοβο ως κινέζικο αλλά είναι ακριβώς το είδος της συσκευής που δεν είχα υπόψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε με firmware έκδοση  1.0.3 (-android 4.3) και είχε τα περισσότερα προβλήματα που διάβασες.

Του έβαλα την 1.0.8 και το 90% των προβλημάτων διορθώθηκαν (το wifi κλείνει κ πάλι

αλλά μετά από 10 -15 λεπτά με κλειστή οθόνη.-για μένα δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αυτό.)

το google play κανονικά κανένα πρόβλημα ,αλλα να σου πω την αλήθεια είχα διαβάσει για την 1.0.8 οτι κάποιοι είχαν προβλημα

και έκαναν ενα update στην υπηρεσία google keep για να το λύσουν.

Οπότε έκανα το update αμέσως για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Έχει βγει όπως είπα κ kitkat έκδοση android,που διορθώνει ό,τι μπορεί κ αυτή :-D  .

Αν ο Launcer δε σου αρέσει(εγώ τον προτιμώ) γιατί στη ουσία ένα desktop με εικονίδια και φακέλους (μόνο) ειναι,

μπορείς να βάλεις πχ τον nova launcher .

Μπορείς να βρεις πληροφορίες κ link για rom download στο v975m.com

Το ευχάριστο είναι ότι η εταιρεία μέσα σε λιγους μήνες που κυκλοφορεί το τάμπλετ έχει βγάλει κοντά στις 10 εκδόσεις rom.

Οπότε εγώ προσωπικά δεν ανησυχώ γιατί λογικά κάποια στιγμή θα λυθούν όλα τα μικροπροβλήματα που έχει.

Αν όχι από την Onda σίγουρα από κάποια custom rom.Λογικά, όλοι περίμεναν την "μαμά" kitkat να βγει για να αρχίσουν τις custom-ies

Παρόλα αυτά,αν θέλεις κάτι πιο "άνετο" ,χωρίς ψαξίματα και περάσματα rom κλπ θα σε σου έλεγα να αποφύγεις το συγκεκριμένο.

 

edit: στο v975m.com είδα ότι έβγαλαν και  1.0.9 ...τι γίνεται;δε τους προλαβαίνουμε. :blink:

Επεξ/σία από iodna2006
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...