Προς το περιεχόμενο

Επεξεργαστές "κλειδωμένους" με συγκεκριμένο OS αναμένεται να παρουσιάσει η Intel;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελπιζω μονο να μην επεκταθουν και το βαλουν στους desktop-laptop επεξεργαστες...

Εκει θα πρεπει να πεσουν σφαλιαρες,γιατι θα κλεισουν το δρομο για τις υπολοιπες linux διανομες,που δεν εχουν την google να τις προωθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι αν κανει τετοια μαλακια η intel (που δεν θα κανει) οτι δεν θα χωθει οποιος μπορει κ δεν μπορει στην αγορα για να φαει απο την πιτα?

μπα, δεν εχω ικανη την amd αν επεκταθει σε tablets. μια χαρα ειναι εκει στα desktop.

νομίζεις ότι αμα πιάσει όλο το επιχείρημα θα μείνουν στα tablets?

ναι. δεν περνάνε τετοια πραγματα στα pc.

 

απο το κοινό που παίρνει ταμπλετ μονο ενα μικρο ποσοστό περνάει custom rom. Οποτε και δεν τους νοιάζει αν ειναι κλειδωμένο.

μπορει εδω εμεις να ειμαστε τεχνολογικη κοινοτητα και να εχουμε ολοι costum rom, αλλα ειμαστε ενα πολυ μικρο ποσοστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πιο ασφαλή αυτά τα αυστήματα, πχ σε μία εταιρεία οι χρήστες δε θα λαμβάνουν τα επαγγελματικά τους email ή δε θα διαχειρίζονται τα υπολογιστικά τους συστηματα απομακρυσμένα αν δε γίνεται ταυτοποίηση της συσκευής και των λειτουργιών που τρέχουν. Επομένως, η ασφάλεια δε θα στηρίζεται μονο σε διπλά συστηματα κωδικών αλλά και στις ίδιες τις συσκευές που θα τους δίνεται πρόσβαση.

 

Η mcaffee αναπτύσσει τέτοιο κώδικα τουλάχιστον τα τελευταία 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο ιδιοκτήτης των συσκευών είναι και admin για εμένα δεν τίθεται θέμα, αν όχι υπάρχουν πάρα πολλά θέματα, ηθικής/ νομικής φύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου φαίνεται ότι απλά θέλουν να κόψουν το hackintosh αν καταλαβαίνετε τι εννοώ, Ιδιες θα δυνατότητες θα έχουν οι CPU απλά θα είναι για κατασκευαστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου φαινεται οτι θελουν να αναβαθμιζουμε συχνοτερα hardware κ software κ μας δινουν το τυρακι της ασφαλειας η ταυτοποιησης σε επιπεδο hardware

 

για καλους μαλακες μας εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρό το κακό....Ότι κλειδώνει ένας "άνθρωπος",το ξεκλειδώνει ένας άλλος,Απλά είναι θέμα χρόνου.

;Αυτό ισχύει στο software εδώ υποτίθεται οτι μιλάμε για παρέμβαση στο hardware ... 

 

Αλλά επαναλαμβάνω όλα τα blogs που μιλάνε για κλείδωμα κινητών έχουν σαν πηγή την γερμανική σελίδα GOLEM όπου εκεί δεν γράφει κάτι τέτοιο.... (τουλάχιστον εγώ δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο όπως εξηγώ στο προηγούμενο Post ) ούτε επίσημα υπάρχουν αποδείξεις για αυτό μάλλον πρόκειται για κακή μετάφραση κάποιου στα αγγλικά η οποία έγινε μετά copy paste σε διάφορα blogs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...