Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα! Είχα ξαναρωτήσει τη γνώμη σας για λάπτοπ πριν λίγο καιρό όμως τελικά έκανα υπομονή, εξοικονόμησα κάποια χρήματα και τώρα επανέρχομαι. 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω λάπτοπ. Μου φαίνεται φοβερή η προσφορά, έχοντας υπόψιν και την ποιότητα της Τoshiba. 

 

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-p50-c-18d-156-fhd-core-i7-6700hq-12gb-1tb-128gb-nvidia-950m-4gb-no-os-p-PER.910804

 

To λάπτοπ το θέλω για όλες τις χρήσεις, περισσότερο όμως για καθημερινή χρήση παρά για gaming. 

 

Tι λέτε λοιπόν?


Παρεπιπτόντως γκουγκλάρω το μοντέλο του λάπτοπ στο ίντερνετ και δεν βρίσκω κανένα review, ενώ είδα μερικά ίδια τα οποία λένε ότι έχουν 4K ανάλυση ενώ στο e-shop λέει Full HD. 

 

Τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω λάπτοπ. Μου φαίνεται φοβερή η προσφορά, έχοντας υπόψιν και την ποιότητα της Τoshiba. 

 

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-p50-c-18d-156-fhd-core-i7-6700hq-12gb-1tb-128gb-nvidia-950m-4gb-no-os-p-PER.910804

 

 

Την ποια; Η ποιότητα της Toshiba είναι μια παλιά ανάμνηση. Πλέον δεν παίρνεις τίποτα διαφορετικό από τις άλλες εταιρείες, μη σου πω ότι παίρνεις και χειρότερη ποιότητα... Δεν το θεωρώ καλή πρόταση όταν με 730 και 830 παίρνεις τα 2 πολυαναφερθέντα Asus από digideli

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλη η ποιότητα της Toshiba? Έχω μείνει τόσο πίσω? :P


Και τότε γιατί είναι τόσο ακριβό το συγκεκριμένο λάπτοπ? Στο πλαίσιο η τιμή του είναι 1700 ευρώ (!!!!)

 

Νόμιζα πως μόνο η Apple σε βάζει να πληρώσεις το όνομά της σε χρυσό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καλη η ποιότητα της Toshiba? Έχω μείνει τόσο πίσω? :P

Και τότε γιατί είναι τόσο ακριβό το συγκεκριμένο λάπτοπ? Στο πλαίσιο η τιμή του είναι 1700 ευρώ (!!!!)

 

Νόμιζα πως μόνο η Apple σε βάζει να πληρώσεις το όνομά της σε χρυσό 

Vaio πληρωνες όνομα και design (όσο υπήρχε..) και Toshiba πλήρωνες συνήθως +100€ για την εγγύηση "ό,τι κι αν συμβεί" που σου παρείχαν τον πρώτο χρόνο "δωρεάν". Από ένα σημείο και μετά πλήρωνες και όνομα και τη δήθεν ποιοτική υπεροχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ποια; Η ποιότητα της Toshiba είναι μια παλιά ανάμνηση. Πλέον δεν παίρνεις τίποτα διαφορετικό από τις άλλες εταιρείες, μη σου πω ότι παίρνεις και χειρότερη ποιότητα... Δεν το θεωρώ καλή πρόταση όταν με 730 και 830 παίρνεις τα 2 πολυαναφερθέντα Asus από digideli

Μπορείς να μου στείλεις το λινκ για τα λάπτοπ που λες? Δεν τα βρίσκω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικά ακόμα και με την καλύτερη έκδοση πάντως, η διαφορά των 150 ευρώ μου φαίνεται πολύ λογική. Το Τοshiba έχει 4 GB παραπάνω RAM, ίδια κάρτα γραφικών με 2 GB επιπλέον όμως, IPS οθόνη, και επίσης έναν επιπλέον δίσκο SSD 120 GB. 

 

Θα έλεγες πως ποιοτικά το Asus είναι ανώτερο του εν λόγω Toshiba? Απ'ότι διαβάζω, η κατασκευή του Toshiba είναι κυρίως από αλουμίνιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4GB ram = 20€

 

Τα πανω απο 2GB RAM σε αυτου του επιπεδου καρτες γραφικων ειναι εντελως διακοσμητικα

 

IPS οθονη = πολυ μεγαλο + αντικειμενικά

 

Το Toshiba παιρνει 2 δισκους και optical drive;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα! Είχα ξαναρωτήσει τη γνώμη σας για λάπτοπ πριν λίγο καιρό όμως τελικά έκανα υπομονή, εξοικονόμησα κάποια χρήματα και τώρα επανέρχομαι. 

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω λάπτοπ. Μου φαίνεται φοβερή η προσφορά, έχοντας υπόψιν και την ποιότητα της Τoshiba. 

 

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-p50-c-18d-156-fhd-core-i7-6700hq-12gb-1tb-128gb-nvidia-950m-4gb-no-os-p-PER.910804

 

To λάπτοπ το θέλω για όλες τις χρήσεις, περισσότερο όμως για καθημερινή χρήση παρά για gaming. 

 

Tι λέτε λοιπόν?

Παρεπιπτόντως γκουγκλάρω το μοντέλο του λάπτοπ στο ίντερνετ και δεν βρίσκω κανένα review, ενώ είδα μερικά ίδια τα οποία λένε ότι έχουν 4K ανάλυση ενώ στο e-shop λέει Full HD. 

 

Τι παίζει?

 

Οταν στο 1000αρικο περνεις μηχανημα με gtx960m τοτε 'οχι δεν αξιζει!!

 

https://www.skroutz.gr/s/8162839/Lenovo-Ideapad-Y700-15ISK-i7-6700HQ-8GB-1TB-GeForce-GTX960M-FHD-No-OS.html

 

https://www.skroutz.gr/s/8280753/Asus-N551VW-FW258T-i5-6300HQ-12GB-750GB-128GB-GeForce-GTX-960M-FHD-W10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Πάντως εγώ αν έδινα 1000€ για λάπτοπ θα έπαιρνα 17"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι το Τοσιμπα μου φαίνεται ελαφρώς καλύτερο και από τα δύο για να είμαι ειλικρινής, ειδικά αν σκεφτείς πως προτεραιότητά μου ΔΕΝ είναι το gaming, οπότε προτιμώ όλα τα άλλα που μου προσφέρει αντί για μια ελαφρώς καλύτερη κάρτα γραφικών. 

 

Παρεπιπτόντως, ακόμα και στο σκρουτζ το Τοσιμπα το έχει 1210 ευρώ. Δεν σημαίνει κάτι αυτό? Σόρρυ αν γίνομαι κουραστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Πάντως εγώ αν έδινα 1000€ για λάπτοπ θα έπαιρνα 17"

 

Εγω παλι δεν θα θυσιαζα ποτε την φορητότητα για 17αρι, για αυτο και κυκλοφορώ με ενα GS60-6QE των 1.9kg

 

Αμα θες μεγεθος σε οθόνη μπορεις παντα να το συνδεσεις σε εξωτερική σε μερη που θα το χρησιμοποιεις σαν σταθερο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4GB ram = 20€

 

Τα πανω απο 2GB RAM σε αυτου του επιπεδου καρτες γραφικων ειναι εντελως διακοσμητικα

 

IPS οθονη = πολυ μεγαλο + αντικειμενικά

 

Το Toshiba παιρνει 2 δισκους και optical drive;

Έχει έναν HDD 1TB και έναν SSD 128GB ενσωματωμένο. Δεν έχει optical drive. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι το Τοσιμπα μου φαίνεται ελαφρώς καλύτερο και από τα δύο για να είμαι ειλικρινής, ειδικά αν σκεφτείς πως προτεραιότητά μου ΔΕΝ είναι το gaming, οπότε προτιμώ όλα τα άλλα που μου προσφέρει αντί για μια ελαφρώς καλύτερη κάρτα γραφικών. 

 

Παρεπιπτόντως, ακόμα και στο σκρουτζ το Τοσιμπα το έχει 1210 ευρώ. Δεν σημαίνει κάτι αυτό? Σόρρυ αν γίνομαι κουραστικός.

 

Που ακριβώς υστερούν αυτά τα δύο σε σχεση με το toshiba? Και η 960 δεν ειναι μονο λιγο καλύτερη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς υστερούν αυτά τα δύο σε σχεση με το toshiba? Και η 960 δεν ειναι μονο λιγο καλύτερη!!

Το λενόβο δεν έχει SSD, έχει 4 gb λιγότερη RAM, και δεν έχει IPS οθόνη. 

 

Το Asus έχει αρκετά χειρότερο επεξεργαστή, και δεν έχει IPS. (Βέβαια αυτό έχει και DDR4 RAM)

 

Συν το ότι είναι και μισό κιλό + ελαφρύτερο το Τοσιμπα :P

 

Επαναλαμβάνω πως δεν έχω ως προτεραιότητα το gaming, οπότε ποια είναι η τελική γνώμη σας? Τελικώς θεωρείται πως το όνομα της Τοσιμπα δεν δίνει κανένα προβάδισμα σε σύγκριση με την Αsus?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...