Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν για καποιο λογο προτιμας ΗΡ θα σου προτεινα να πηγαινες σε Probook ποιοτητα κατασκευης: 

http://www.digideli.gr/HP-ProBook-450BAG-9236 .

 

Αν θες και να εχει και ανεξαρτητη καρτα γραφικων μια καλη επιλογη στο budget σου ειναι:

http://www.cosmodata.gr/product/184256/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλοι μου καλημέρα,

χρειάζομαι ένα φορητό για κατά κύριο λόγο επαγγελματική χρήση (λογιστικά) και έπειτα για all around (ταινίες, μουσική, browsing) χρήση.

Αποκλειστικά 17 ίντσες, δεν εξετάζονται μικρότερα.

 

Για παιχνίδια ούτε λόγος να γίνεται , δεν πρόκειται ποτέ να εγκατασταθούν.

 

Η πιο βαριά εργασία που θα κληθεί να κάνει είναι οι ταινίες σε 42" τηλεόραση (hdmi) και μετά το office.

Ξέρω πως οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες αλλά θα ήθελα κάτι να κρατήσει τουλάχιστον 3 χρόνια για αυτό θα ήθελα κάποιον επεξεργαστή ικανό στον χρόνο και στο μελλοντικό φορτίο...

 

Βασικά προσανατολίζομαι στο Link.png Site: lenovo με προτερήματα :

1)την πολύ καλή τιμή

2) τον επεξεργαστή

3) τα 4gb με μια θέση πιασμένη και ακόμα μία ελεύθερη για να πάει στα 8gb αν χρειαστεί

4) την χωρητηκότητα του σκληρού αν και είναι αργός αλλά για την χρήση που θέλω (τραγούδια, φωτο, ταινίες) νομίζω πως με ενδιαφέρει περισσότερο το μέγεθος παρά η ταχύτητα

5) η αυτόνομη κάρτα γραφικών (χωρίς να ξέρω τίποτα για αυτήν, αλλά τουλάχιστον υπάρχει...)

6) το hdmi

7) το αριθμητικό

8) η μάρκα , έχω ένα 15"άρι lenovo amd m320 (κάρβουνο) και του έχω πιει το αίμα...

 

Αρνητικά : παραεισαγωγή eshop.....

 

παρακαλώ τα φώτα σας ως προς την επιλογή του παραπάνω και στην ορθότητα των κριτηρίων μου, και ευπρόσδεκτες εναλλακτικές λύσεις.

 

κοίταζα και το Link.png Site: toshiba αλλά η διαφορά τιμής είναι τεράστια υπέρ του lenovo.

 

Άσχετο , με το free dos μπορώ να εγκαταστήσω τα windows που έχω αγορασμένα?

Θα είναι dual boot με το freedos ή αυτόνομα? προτιμώ το δεύτερο, θα χρειαστεί format?

 

Καλό είναι το κόστος να είναι ελεγχόμενο, αν μπορούμε να το συγκρίνουμε με μηχανήματα έως 600 ευρώ.

 

Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου, δεν αξιζουν 17ρια λαπτοπς, χανουνε παρα πολυ σε φορητοτητα σε σχεση με τα 17ρια και εν τελη δεν καταλαβαινεις καν αμα δουλεψεις πανω απο 5 λεπτα αμα ειναι 15ρι η 17ρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα εχουν freeDOS μπορεις να βαλεις εσυ οτι λειτουργικο θες εννοειται. Προκειται να παιζεις παιχνιδια? Αν οχι η ενσωματωμενη καρτα του επεξεργαστη ειτε αυτος ειναι Ivy ειτε Haswell δεν θα εχει κανενα προβλημα ακομα και με 1080p ταινιες. Επισης αν καταλαβα καλα το Budget ειναι 600? Aν ναι, και ταυτοχρονα δεν θες κατι απο εξωτερικο (διαβασα οτι εχεις προβλημα με τις Ευρωπαικες εισαγωγες), τοτε ενας Haswell i3 πιστευω ειναι η καλυτερη λυση.

 

Γνωμη μου, δεν αξιζουν 17ρια λαπτοπς, χανουνε παρα πολυ σε φορητοτητα σε σχεση με τα 17ρια και εν τελη δεν καταλαβαινεις καν αμα δουλεψεις πανω απο 5 λεπτα αμα ειναι 15ρι η 17ρι. 

Πολυς κοσμος θελει 17'', αν δεν αξιζαν γενικοτερα, δεν θα συνεχιζαν οι εταιριες να τα παραγουν. Επισης ειναι μια καλη λυση για το πως να ξεφυγεις απ' την συμβατικη απλη HD αναλυση χωρις να καταξοδευτεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή θα είναι το μοναδικό pc για να μην μου βγαίνουν τα μάτια με το excel θέλω αποκλειστικά 17"

Δεν φαντάζομαι κανένας στο σταθερό του να δουλεύει σε 15" ???

 

Ο τομέας της φορητότητας δεν με ενδιαφέρει η μεταφορά από το σπίτι στο αυτοκίνητο και από το αυτοκίνητο στο γραφείο. Απλά θα έχω 1 pc αντί για 2.

 

Παιχνίδια δεν προκειται να παίξει ποτέ.

 

Εγγύηση καλό θα ήταν να υπάρχει για αυτό βλέπω το lenovo eshop ως το μοναδικό αρνητικό. Βέβαια αυτό αλλάζει εαν είναι αξιόπιστο το eshop ως προς σερβις ή ως αλλαγή με νέο σε περίπτωση βλάβης εντός 2 ετών.

 

Ως μηχάνημα πως το κρίνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To laptop http://www.e-shop.gr/product?id=PER.910223 είναι ΟΚ+ όπως και η e-shop διετής εγγύηση άμεσης αντικατάστασης είναι πραγματική...

 

P.S: Δεν υπάρχει όρος "παραεισαγωγή" για προϊόντα που μετακινούνται εντός της ΕΟΚ...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λειτουργικό δες και το dell 3521 https://www.skroutz.gr/s/2745368/Dell-Inspiron-15-3521-i3-3217U-4GB-500GB-W8.html

μιλαμε για 17αρια λαπτοπ,  το παιδι γραφει " Αποκλειστικά 17 ίντσες, δεν εξετάζονται μικρότερα. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

θα ήθελα τη βοήθεια σας για την αγορά laptop σε εύρος τιμής  +/- 300 ευρώ.

Υπάρχει μια προσφορά στα 299 ευρώ που είδα στην τηλεόραση(αν και εδώ φαίνονται περισσότερα...).

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/132062-hp-255

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο χωρίς να ξεπερνάει πολύ τα 300 ευρώ;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kατα την γνωμη μου δεν αξιζει,ουτε στα 300,πιστευω πως μαλλων πρεπει να ανεβεις κανενα 100ευρω για να παρεις κατι αξιοπρεπες..

 

Σε κατι τετοιο ας πουμε->TOSHIBA SATELLITE C55D-A5107 15.6'' AMD A6-5200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο φαινεται αλλα θα προτιμουσα κατι πιο κοντα στα 300 ευρω.Εχω δει με τα ιδια χαρακτηριστικα πανω κατω  καποια Lenovo και Asus κοντα στα 300 ευρω (π.χ http://www.e-shop.gr/product?id=PER.909626) αλλα εχω μπερδευτει λιγο..

 

ευχαριστω για την αμεση απαντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά από εισαγωγικό AMD επεξεργαστή.

Το e-shop βγάζει συχνά Lenovo με επεξεργαστές celeron 1000m ή 1005m κοντά στα 300 ευρώ ή και με pentium 2020m με 25-30 ευρώ παραπάνω, μηχανήματα τα οποία στα συστήνω ανεπιφύλακατα για οποιαδήποτε απλή (και όχι μόνο) χρήση. Έχω στήσει αρκετά τέτοια μηχανάκια για φίλους το τελευταίο χρόνο.

Έστησα επίσης και ένα Asus X551 (με 1005m) το οποίο μου φάνηκε πολύ στοιβαρό και ποιοτικό, αν και όχι στα επίπεδα των Lenovo. Η τιμή του Asus που παραθέτεις μου φαίνεται πολύ καλή αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την ισχύ του επεξεργαστή (νομίζω ότι είναι αντίστοιχος των AMD)

Πρέπει να ξέρεις όμως ότι για πετύχεις τέτοια τιμή στην Ελλάδα θα πρέπει να το πάρεις χωρίς λειτουργικό, εκτός και αν υπάρξει κάποια εξαιρετική προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυά από εισαγωγικό AMD επεξεργαστή.

Το e-shop βγάζει συχνά Lenovo με επεξεργαστές celeron 1000m ή 1005m κοντά στα 300 ευρώ ή και με pentium 2020m με 25-30 ευρώ παραπάνω, μηχανήματα τα οποία στα συστήνω ανεπιφύλακατα για οποιαδήποτε απλή (και όχι μόνο) χρήση. Έχω στήσει αρκετά τέτοια μηχανάκια για φίλους το τελευταίο χρόνο.

Έστησα επίσης και ένα Asus X551 (με 1005m) το οποίο μου φάνηκε πολύ στοιβαρό και ποιοτικό, αν και όχι στα επίπεδα των Lenovo. Η τιμή του Asus που παραθέτεις μου φαίνεται πολύ καλή αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος για την ισχύ του επεξεργαστή (νομίζω ότι είναι αντίστοιχος των AMD)

Πρέπει να ξέρεις όμως ότι για πετύχεις τέτοια τιμή στην Ελλάδα θα πρέπει να το πάρεις χωρίς λειτουργικό, εκτός και αν υπάρξει κάποια εξαιρετική προσφορά.

Ευχαριστω για την απαντηση.Γιατι οχι σε AMD;Τι εισαγωγικους επεξεργαστες θα πρεπει να κοιταω;Εχεις να προτεινεις καποιους συγκεκριμμενους Lenovo η Asus που ειπες η οποιαδηποτε αλλη εταιρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...