Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα μια μείωση τιμής που έχει ένα μαγαζί για lenovo 500 συγκεκριμένα αυτό:

Link.png Site: Lenovo

και αναρωτιέμαι αν αξίζει σε αυτή την τιμή. Έχει ssd δίσκο αν και μικρό, touch οθόνη, FHD (αν και δεν ξέρω αν είναι τελικά καλό αυτό), με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο,  με λειτουργικό, σχετικά ελαφρύ...δεν γνωρίζω καθόλου τι γίνεται με τον συγκεκριμένο επεξεργαστή. Θα άξιζε ως αγορά σε αυτά τα χρήματα; (internet, videos, office τέτοια χρήση)...ξέρει κανείς αν παίρνει εύκολα άλλα 4gb ram;

Είναι OK συνολικά και ειδικά για τα Ελληνικά δεδομένα, εγώ όμως για μικρό θα προτιμούσα κάποιο απ' αυτά:

 

13.3"

https://www.computeruniverse.net/products/90623301/hp-probook-430-g3-p5t00es.asp 499 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

14"

https://www.computeruniverse.net/products/90623302/hp-probook-440-g3-p5s99es.asp 529 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής όμως βρε παιδιά έτσι δεν είναι; Έχει touch screen, φωτιζόμενο πληκτρολόγιο, γυρίζει σε tent mode, είναι και 100 ευρώ φθηνότερο σε σχέση με αυτά που προτείνει ο Ζαχαρής, δεν λέω έχουν διαφορά στην cpu, όμως θα έχει πρόβλημα με την χρήση που ανέφερα; Το φθηνότερο από τα δύο, το 13άρι θέλει άλλα 150 ευρώ για ssd και windows 10...πάμε σε άλλες τιμές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη χρήση που λες ότι θα κάνεις θα σε καλύψει για 3-5 Χρόνια αρκεί να μην το φορτώσεις άχρηστες εφαρμογές ή Κάποιο βαρύ antivirus.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα θελα να αγοράσω αυτό.

http://www.e-shop.gr/laptop-asus-x540sa-xx005d-156-intel-quad-core-n3150-4gb-500gb-free-dos-p-PER.911988

 

Ξέρω ότι είναι φτηνό, αλλά.......

 

Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω και πολλά, αλλά σε ένα μαγαζί βρήκα κάτι παρόμοιο και μ'άρεσε.

Είναι αυτό.

http://www.easlanidis.gr/notebook-x553sa-xx037t-n3050-15-6-pink-asus.html

 

Αυτό το κόκκινο, το επεξεργάστηκα λίγο, και το βρήκα αρκετά γρήγορο, και με ωραία οθόνη. Επίσης video με 1080p το έτρεχε πολύ άνετα.

 

Η απορία μου είναι αν αυτό το κόκκινο που είδα, είναι περίπου ίδιο με αυτό που έχει το  eshop, γιατί εκεί θα το πάρω στα τυφλά.

Για να ξέρω τι να περιμένω δηλαδή.

Σας ευχαριστώ.

 

ΥΓ. Η Asus έχει καλό service εδώ στην ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απεφυγε λαπτοπ με επεξεργαστες με N μπροστα. Στην κατηγορια τιμης που κοιτας ειναι ιδανικος για σενα ο

 

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Pentium+3825U+%40+1.90GHz

 

που τον βρισκεις σε λαπτοπ Lenovo ή HP στα 266-270€. Αν αντεχεις οικονομικα μετα πας σε i3-U 5ης γενιας οπως

 

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i3-5005U+%40+2.00GHz

 

στα  300€ περιπου.

 

Τα παραπανω αξιζουν 1000% τα λεφτα τους και δε θα σερνονται σε 3-4 χρονια (για απλη χρηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'ευχαριστώ φίλε μου και μάλλον έχεις δίκιο.

Αλλά, αν πάμε στην πρώτη περίπτωση που λες, όσα laptop είδα lenovo στην κατηγορία μέχρι 300, δεν μ'άρεσε κανένα ποιοτικά.

Αμφιβάλω αν κρατήσουν 3-4 χρόνια αυτά.

HP είπα δεν ξαναπαίρνω γιατί είχα πάρει  pavilion, πριν μερικά χρόνια, και μετά από τρία χρόνια χάλασε η κάρτα γραφικών, όπως και σε πολλούς άλλους. Και έτσι είχα ένα ωραίο και δυνατό HP με πολύ ωραίο design, και στιβαρό σασί, μόνο που δεν λειτουργούσε.

Κάθε εξάμηνο το έφτιαχνα και πάλι τα ίδια.  Γι' αυτό HP προσπαθώ να τα αποφύγω αν και το design τους μ'αρέσει.

 

Τον δεύτερο επεξεργαστή σε ποιά laptop τον βρίσκουμε που κοστίζουν 300 ευρώ;

 

Για laptop δεν επενδύω πάνω από 300 ευρώ. Προτιμώ να τα δώσω κάπου αλλού ή να κάνω κάποια αναβάθμιση σε ένα σταθερό, παρά σε λαπτοπ.

Αγοράζοντας ένα λαπτοπ σήμερα για μένα σημαίνει, ότι θα το έχω για δύο χρόνια, μέχρι τουλάχιστον να λήξει η εγγύηση, ότι θα μπορώ να το πάρω σε διακοπές, θα μπορώ να κάτσω λίγο στο internet χωρίς να βράσει,  να τρέχει καμιά hd ταινιούλα, κ.ο.κ.

Και το προηγούμενο hp μου έκανε και με το παραπάνω, αν δεν είχε προβληματική κάρτα.

Δεν με ενδιαφέρει μηχάνημα ι3 ι5 ι7 σε laptop γιατί απλά δεν τα εμπιστεύομαι.

 

 

Αυτό πχ, http://www.mobilehellas.com/index.php?route=product/product&product_id=39591

Έχει μέσα τον επεξεργαστή που μου λες. Η τιμή του είναι στο πλαφόν που θέλω, αλλά είναι hp. Θα αντέξει η κάρτα του; Ή θα έχω τα ίδια πάλι;

Πάντως μου κάνει εντύπωση που λέει 1 χρόνο εγγύηση μόνο. Δεν γίνανε όλα αυτά με δύο χρόνια;

Επεξ/σία από manos04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς τι παίζει με το Link.png Site: link ; Στα χαρακτηριστικά λέει οθόνη FHD, ενώ έχει ανάλυση 1366x768 και έχει επεξεργαστή i5 ενώ λέει κατασκευαστής AMD. Επειδή έχω στείλει στο κατάστημα εδώ και αρκετό καιρό και δεν μου έχουν απαντήσει, λέω μήπως έχει πάρει κανείς το συγκεκριμένο να με διαφωτίσει.

Επίσης, μεταξύ του παραπάνω και του Link.png Site: link2 , ποιο θα μου προτείνατε; (και από ποιότητα κατασκευής, αν ξέρει κάποιος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ φίλε μου και μάλλον έχεις δίκιο.

Αλλά, αν πάμε στην πρώτη περίπτωση που λες, όσα laptop είδα lenovo στην κατηγορία μέχρι 300, δεν μ'άρεσε κανένα ποιοτικά.

Αμφιβάλω αν κρατήσουν 3-4 χρόνια αυτά.

HP είπα δεν ξαναπαίρνω γιατί είχα πάρει  pavilion, πριν μερικά χρόνια, και μετά από τρία χρόνια χάλασε η κάρτα γραφικών, όπως και σε πολλούς άλλους. Και έτσι είχα ένα ωραίο και δυνατό HP με πολύ ωραίο design, και στιβαρό σασί, μόνο που δεν λειτουργούσε.

Κάθε εξάμηνο το έφτιαχνα και πάλι τα ίδια.  Γι' αυτό HP προσπαθώ να τα αποφύγω αν και το design τους μ'αρέσει.

 

Τον δεύτερο επεξεργαστή σε ποιά laptop τον βρίσκουμε που κοστίζουν 300 ευρώ;

 

Για laptop δεν επενδύω πάνω από 300 ευρώ. Προτιμώ να τα δώσω κάπου αλλού ή να κάνω κάποια αναβάθμιση σε ένα σταθερό, παρά σε λαπτοπ.

Αγοράζοντας ένα λαπτοπ σήμερα για μένα σημαίνει, ότι θα το έχω για δύο χρόνια, μέχρι τουλάχιστον να λήξει η εγγύηση, ότι θα μπορώ να το πάρω σε διακοπές, θα μπορώ να κάτσω λίγο στο internet χωρίς να βράσει,  να τρέχει καμιά hd ταινιούλα, κ.ο.κ.

Και το προηγούμενο hp μου έκανε και με το παραπάνω, αν δεν είχε προβληματική κάρτα.

Δεν με ενδιαφέρει μηχάνημα ι3 ι5 ι7 σε laptop γιατί απλά δεν τα εμπιστεύομαι.

 

 

Αυτό πχ, http://www.mobilehellas.com/index.php?route=product/product&product_id=39591

Έχει μέσα τον επεξεργαστή που μου λες. Η τιμή του είναι στο πλαφόν που θέλω, αλλά είναι hp. Θα αντέξει η κάρτα του; Ή θα έχω τα ίδια πάλι;

Πάντως μου κάνει εντύπωση που λέει 1 χρόνο εγγύηση μόνο. Δεν γίνανε όλα αυτά με δύο χρόνια;

 

Η κάρτα γραφικών του είναι ενσωματωμένη μέσα στον επεξεργαστή άρα ξεχνάς τον κίνδυνο να χαλάσει. Απλά μετά από 2-3 χρόνια πχ που θα έχει μαζευτεί σκόνη στο σύστημα ψύξης θα θέλει καθαρισμό. Αυτό ίσχύει για όλα τα λάπτοπ και θα ισχύει όσο υπάρχουν λάπτοπ και έχουν ανεμιστήρα. Το συγκεκριμένο για να αναβαθμιστεί - καθαριστεί πρέπει να λυθεί ολόκληρο. Κατά τα άλλα αξίζει 100% τα λεφτά του.

 

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς τι παίζει με το Link.png Site: link ; Στα χαρακτηριστικά λέει οθόνη FHD, ενώ έχει ανάλυση 1366x768 και έχει επεξεργαστή i5 ενώ λέει κατασκευαστής AMD. Επειδή έχω στείλει στο κατάστημα εδώ και αρκετό καιρό και δεν μου έχουν απαντήσει, λέω μήπως έχει πάρει κανείς το συγκεκριμένο να με διαφωτίσει.

Επίσης, μεταξύ του παραπάνω και του Link.png Site: link2 , ποιο θα μου προτείνατε; (και από ποιότητα κατασκευής, αν ξέρει κάποιος)

AMD είναι η κάρτα γραφικών του. Στην περιγραφή της οθόνης μπλέξανε τα μπούτια τους. Σκέτο HD είναι και φυσικά δεν είναι ips..

 

Το 2ο παίζει να ειναι μισό κλικ καλύτερο ποιοτικά, αλλά δε μπορώ να πω με σιγουριά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

ξέρει κανείς τι παίζει με το Link.png Site: link ; Στα χαρακτηριστικά λέει οθόνη FHD, ενώ έχει ανάλυση 1366x768 και έχει επεξεργαστή i5 ενώ λέει κατασκευαστής AMD. Επειδή έχω στείλει στο κατάστημα εδώ και αρκετό καιρό και δεν μου έχουν απαντήσει, λέω μήπως έχει πάρει κανείς το συγκεκριμένο να με διαφωτίσει.

Επίσης, μεταξύ του παραπάνω και του Link.png Site: link2 , ποιο θα μου προτείνατε; (και από ποιότητα κατασκευής, αν ξέρει κάποιος)

Σίγουρα το http://www.electroholic.gr/gr/computer/ypologistes/laptop/comlen00252/laptop-lenovo-300-80q700stpb156i5-6200u4gb1tb-win10-black ακόμα και να μην έχει την οθόνη που περιγράφει είναι συνολικά καλύτερη πρόταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα γραφικών του είναι ενσωματωμένη μέσα στον επεξεργαστή άρα ξεχνάς τον κίνδυνο να χαλάσει. Απλά μετά από 2-3 χρόνια πχ που θα έχει μαζευτεί σκόνη στο σύστημα ψύξης θα θέλει καθαρισμό. Αυτό ίσχύει για όλα τα λάπτοπ και θα ισχύει όσο υπάρχουν λάπτοπ και έχουν ανεμιστήρα. Το συγκεκριμένο για να αναβαθμιστεί - καθαριστεί πρέπει να λυθεί ολόκληρο. Κατά τα άλλα αξίζει 100% τα λεφτά του.

 

Φίλε μου μιλάμε γι αυτό πάντα;

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-250-g4-m9t00ea-156-hd-intel-dual-core-3825u-4gb-500gb-free-dos-p-PER.901338

Αφού είναι έτσι, θα το προτιμήσω μάλλον.

Δεν το έχει κάποιο μεγάλο κατάστημα, να το δω και από κοντά.

Εσύ το έχεις δει κάπου;

Θα με ενδιέφερε να δω και την οθόνη του καθώς και τις θερμοκρασίες του, γιατί το προηγούμενο μου HP pavilion dv51250  ψηνόταν αμέσως, ακόμα και καινούριο που ήταν με τον ΑΜD turion.

Και κάτι ακόμα. Σε laptop freedos με 4 ram, βάζω οπωσδήποτε 64 βιτ λειτουργικό; 

Πιο καλά όμως με ποιο λειτουργικό λειτουργούν καλύτερα με 7,8 ή 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Turion ειχαν προβλημα ανεξαρτητως της μαρκας δυστυχως.

 

Τα HP Pavilion 2007-2010 εγιναν διασημα για τα προβληματα που ειχαν με θερμοκρασιες και σκονη.

 

Windows 7 64 bit

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...