Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τα καλύτερα λάπτοπ για Gaming αλλά σε τέτοιες τιμές ούτε καν στο ελλαδισταν. Ειδικά το acer στα λεφτά του (χθες το είχε στα 549$) είναι το value όπου και να κοιτάξεις. Καλά και το dell δεν πάει πίσω πολύ δυνατό.

 

https://www.amazon.com/gp/product/B01DT4A2R4/ref=as_li_qf_sp_asin_il_tl?ie=UTF8&tag=wiknixx-20&camp=1789&creative=9325&linkCode=as2&creativeASIN=B01DT4A2R4&linkId=280e51b580acafff5ff2457088c680fc

 

https://www.amazon.com/gp/product/B015PYYDMQ/ref=as_li_qf_sp_asin_il_tl?ie=UTF8&camp=1789&creative=9325&creativeASIN=B015PYYDMQ&linkCode=as2&tag=wiknix-20&linkId=L5GV4XIIQFXVTMNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα HP ProBook έχουν κατασκευή επαγγελματικών προδιαγραφών ενώ τα Lenovo Yoga σχεδόν...gadgets...

 

P.S: Και τα Acer Aspire V3-372 είναι ποιοτικά καλύτερα από τα Lenovo Yoga...

Παιδιά είμαι προγραμματιστής. Το laptop day 1 θα φοράει linux και με νοιάζει να έχεις πληκτρολόγιο που να είναι όπως τό θέλω, καλή οθόνη και διάρκεια μπαταρίας, και SSD out of the box, τίποτα παραπάνω. Επίσης η εγγύηση της lenovo με σπρώχνει προς αυτό πιο πολύ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θα προτιμούσα να μην πειράξω ram και δίσκο γιατί ένα go που είχα, η ram έγραφε warranty-void if removed και το ίδιο πάνω σε κάποιες βίδες. Καλύτερα να είναι oob όπως το θέλω.

 

Αυτό δεν ισχύει, δεν ξέρω κανέναν κατασκευαστή σοβαρό ή ημισοβαρό που θα αρνηθεί να τιμήσει την εγγύηση επειδή έβγαλες το κάτω καπάκι και πρόσθεσες ραμ / άλλαξες δίσκο. Άλλο αν απαιτείται πλήρης αποσυναρμολόγηση όπως στα φτηνα HP...

 

Σίγουρα όχι το 2ο.

Παιδιά είμαι προγραμματιστής. Το laptop day 1 θα φοράει linux και με νοιάζει να έχεις πληκτρολόγιο που να είναι όπως τό θέλω, καλή οθόνη και διάρκεια μπαταρίας, και SSD out of the box, τίποτα παραπάνω. Επίσης η εγγύηση της lenovo με σπρώχνει προς αυτό πιο πολύ

 

Εγώ θα έπαιρνα Thinkpad αλλά δε θυμάμαι αν βγαίνουν μοντέλα με πληκτρολόγιο φωτιζόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαξα το ux305ca. Δείχνει τέλειο αν εξαιρέσουμε το φωτιζόμενο πληκτρολόγιο. Η fhd έκδοση βγαίνει στα 700 ευρώ, αξίζει λέτε; Σκέφτομαι ότι δύσκολα θα γράφω κώδικα βράδυ στο laptop και ίσως πάω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει, δεν ξέρω κανέναν κατασκευαστή σοβαρό ή ημισοβαρό που θα αρνηθεί να τιμήσει την εγγύηση επειδή έβγαλες το κάτω καπάκι και πρόσθεσες ραμ / άλλαξες δίσκο. Άλλο αν απαιτείται πλήρης αποσυναρμολόγηση όπως στα φτηνα HP..

Και τα αυτοκόλλητα πανω στις βίδες guarantee void if removed γτ τα βαζουν? Για μόστρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μια βοηθεια για οσους ψαχνουν για νεο λαπτοπ, 

τα keyboard των lenovo να ξερετε εχουν προβλημα , πηρα εγω ενα και μετα απο ψαξιμο βρηκα αυτο

 

https://www.reddit.com/r/Lenovo/comments/3kou8n/lenovo_accutype_keyboard_problems_z5075_and/

 

τωρα ψαχνω να το πουλησω γιατι ειναι πολυ ενοχλητικό. 

 

cheers

 

ελεγα να τσιμπησω ενα lenovo αλλα τωρα συ μεβαλες σε σκεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αυτοκόλλητα πανω στις βίδες guarantee void if removed γτ τα βαζουν? Για μόστρα?

Eχεις δεί πολλές φορές τέτοιο αυτοκόλλητο που να αφορά δίσκο ή / και μνήμη σε Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, MSI κλπ? Εγώ πάντως όχι ακόμα...

ελεγα να τσιμπησω ενα lenovo αλλα τωρα συ μεβαλες σε σκεψεις.

Μην ανησυχείς, δεν συμβαίνει τίποτα! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχεις δεί πολλές φορές τέτοιο αυτοκόλλητο που να αφορά δίσκο ή / και μνήμη σε Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, MSI κλπ? Εγώ πάντως όχι ακόμα...

 

 

MSI GS60 6QE, Για οποιαδήποτε αλλαγή πρεπει να βγει ολο το κατω καπακι, το οποιο βεβαιως θα εβγαινε πανευκολα αν δεν υπήρχε το αυτοκολλητο πάνω σε μια βίδα!

post-260446-0-53199400-1471185040_thumb.jpg

Για ψάρωμα

 

Αφού ειναι για ψάρωμα ... Οταν θα αρνηθουν σε καποιον την εγγυηση λογο αφαιρεσης του sticker τοτε να του το φτιάξεις εσύ δωρεάν μιας και το κανεις για επαγγελμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι μόνιμα εριστικός ακόμα και μια μέρα πριν τον 15Αύγουστο. Γιατι δε χαλαρώνεις λιγάκι;

 

 

ΥΓ: για την ιστορία, αν στείλεις μέηλ στη λενοβο (έγινε πριν μια βδομάδα) ή στην οποιαδήποτε εταιρεία και ζητήσεις διαβεβαίωση / άδεια για να ανοίξεις το λάπτοπ προκειμένου να προσθέσεις ραμ ή να βάλεις σσδ 99.9% θα σου πουν ότι δε θα υπάρξει καμιά επίπτωση στην ισχύ της εγγύησης ΑΡΚΕΊ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΊ / ΑΛΛΑΧΘΕΊ / ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ / ΣΠΑΣΕΙ οποιοδήποτε άλλο συστατικό του λάπτοπ.

ΥΓ2: Τα παραπάνω ισχύουν μόνο όταν υπάρχει ΚΑΠΆΚΙ στην κάτω μεριά του λάπτοπ, δεν ισχύουν όταν πρέπει να γίνει αποσυναρμολόγηση δλδ αφαίρεση πληκτρολογίου, palm cover κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως σε κάποια από τα τελευταία lenovo με το καπάκι από κάτω,ενώ δεν έχουν αυτοκόλλητο στις βίδες που συγκρατούν το καπάκι,έχουν σε μία από αυτές που συγκρατούν το σκληρό δίσκο.Αν θυμάμαι καλά το είχα δει σε g50-80.

Σε HP και Asus που για να βάλω ssd έπρεπε να ξεβιδώσω ολόκληρο το καπάκι από κάτω,μέσα είχαν αυτοκόλλητο σε μία από τις βίδες που είχε πάνω ο χαλκοσωλήνας του συστήματος ψύξης.Πληροφοριακά από προσωπική εμπειρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για το Asus UX305CA τι λέτε; Δεν θέλω κανένα powerhouse, εξάλλου linux με ένα ide και ένα browser θα τρέχει μόνιμα, οπότε θεωρώ πως ο m3 φτάνει. Μιλάω για το fhd non touch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά για το Asus UX305CA τι λέτε; Δεν θέλω κανένα powerhouse, εξάλλου linux με ένα ide και ένα browser θα τρέχει μόνιμα, οπότε θεωρώ πως ο m3 φτάνει. Μιλάω για το fhd non touch

 

Κάτι λένε για το wifi adapter - αν θες τσεκαρε το αν και φαίνεται με νέους driver μειώνεται το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λένε για το wifi adapter - αν θες τσεκαρε το αν και φαίνεται με νέους driver μειώνεται το πρόβλημα.

Δεν βρίσκω κάτι. Το μόνο που είδα από ένα yt video είναι ότι έχει περιορισμένο bandwidth, που για εμένα δεν είναι πρόβλημα στο σημείο που το έχει, επειδή σπίτι δεν ξεπερνάει τα 10 mbps το internet.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...