Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, πολύ καλό το y700 αλλά αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για άμεση εξόφληση και μπορεί να γινει αγορά μόνο με δόσεις, υπάρχει κάτι αξιόλογο με 960m σε καταστήματα πχ κοτσοβολος. Ξέρω ότι εκεί πάμε γύρω στα 1000€ και πάνω αλλά πια είναι ή καλύτερη επιλογή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

zacharis1955:

 

Επειδή θέλω να πάρω δώρο ένα λάπτοπ στο ανήψι που πέρασε πανεπιστήμιο, η ανωτέρω πρόταση σου θα το καλύψει στις ακαδημαϊκές του υποχρεώσεις; Το θέλει 15άρι οπωσδήποτε και χρήση για browsing με πολλά tab, office, acrobat, καθώς επίσης για skype, facebook, youtube κοκ . Τέλος, θα του μείνει για 5-6 χρόνια τουλάχιστον;

Αν όχι, υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις στα 350-450 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zacharis1955:

 

Επειδή θέλω να πάρω δώρο ένα λάπτοπ στο ανήψι που πέρασε πανεπιστήμιο, η ανωτέρω πρόταση σου θα το καλύψει στις ακαδημαϊκές του υποχρεώσεις; Το θέλει 15άρι οπωσδήποτε και χρήση για browsing με πολλά tab, office, acrobat, καθώς επίσης για skype, facebook, youtube κοκ . Τέλος, θα του μείνει για 5-6 χρόνια τουλάχιστον;

Αν όχι, υπάρχουν εναλλακτικές προτάσεις στα 350-450 ευρώ;

OK+, άνετα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK μέχρι max 600 €...

Βασικά για να μην μπερδευόμαστε, όπως είπα ένας φίλος μου χρειάζεται ένα λάπτοπ για σχετικά απλή χρήση, περισσότερο browsing, αλλά θέλει να μην καθυστερεί για παράδειγμα σε άνοιγμα συσκευής, videos, καρτέλες, προγραμμάτων και τα λοιπά.Επίσης προτιμά να το αγοράσει από κατάστημα όπως πχ mediamarkt (μένουμε Γερμανία), γι'αυτό και πήγαμε μια βόλτα σήμερα..το budget φτάνει μέχρι τα 600 το πολύ και τα μόνα αξιόλογα που είδα ήταν αυτό το lenovo που προανέφερα και ένα asus r541uv-dm445t με

15'6

I5 6198DU

Full hd

Hdd 1tb 5400

Windows 10

16gb ram

Geforce 920mx

Άρα είμαστε κατά κάποιον τρόπο ανάμεσα σε αυτά τα δύο και κοστίζουν 600€..το μεν asus λένε πως είναι προσφορά και πως την επόμενη βδομάδα θα ανέβει στα 700..Από κοντά που τα είδα, καλύτερη οθόνη έχει το lenovo..Κατά τα άλλα οι επεξεργαστές νομίζω παρόμοιοι, ram διπλάσια το asus αλλά και τα 8 νομίζω φτάνουν, η κάρτα γραφικών καλύτερη στο asus αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για τη δουλειά που το θέλει, δηλαδή για videos και flash περιεχόμενα σε σελίδες και τέλος το lenovo έχει τον ssd που είναι πολύ θετικό πιστεύω..έκανε 20 δεύτερα να ανοίξει ενώ το asus 2 λεπτά..ποιό να προτιμήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για να μην μπερδευόμαστε, όπως είπα ένας φίλος μου χρειάζεται ένα λάπτοπ για σχετικά απλή χρήση, περισσότερο browsing, αλλά θέλει να μην καθυστερεί για παράδειγμα σε άνοιγμα συσκευής, videos, καρτέλες, προγραμμάτων και τα λοιπά.Επίσης προτιμά να το αγοράσει από κατάστημα όπως πχ mediamarkt (μένουμε Γερμανία), γι'αυτό και πήγαμε μια βόλτα σήμερα..το budget φτάνει μέχρι τα 600 το πολύ και τα μόνα αξιόλογα που είδα ήταν αυτό το lenovo που προανέφερα και ένα asus r541uv-dm445t με

15'6

I5 6198DU

Full hd

Hdd 1tb 5400

Windows 10

16gb ram

Geforce 920mx

Άρα είμαστε κατά κάποιον τρόπο ανάμεσα σε αυτά τα δύο και κοστίζουν 600€..το μεν asus λένε πως είναι προσφορά και πως την επόμενη βδομάδα θα ανέβει στα 700..Από κοντά που τα είδα, καλύτερη οθόνη έχει το lenovo..Κατά τα άλλα οι επεξεργαστές νομίζω παρόμοιοι, ram διπλάσια το asus αλλά και τα 8 νομίζω φτάνουν, η κάρτα γραφικών καλύτερη στο asus αλλά δεν ξέρω αν παίζει ρόλο για τη δουλειά που το θέλει, δηλαδή για videos και flash περιεχόμενα σε σελίδες και τέλος το lenovo έχει τον ssd που είναι πολύ θετικό πιστεύω..έκανε 20 δεύτερα να ανοίξει ενώ το asus 2 λεπτά..ποιό να προτιμήσουμε?

Lenovo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Για origin lab, matlab, microsoft office, ταινίες και λίγο χαλαρό gaming του τύπου dota, lol, cs go ο παρακάτω συνδυασμός με καλύπτει;

 

intel core i5 6200U

 

4GB ram ( θα προσθέσω άλλα 4 μετά)

 

500GB ( ισως να μπει ssd)

 

intel HD graphics 520  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα! Για origin lab, matlab, microsoft office, ταινίες και λίγο χαλαρό gaming του τύπου dota, lol, cs go ο παρακάτω συνδυασμός με καλύπτει;

 

intel core i5 6200U

 

4GB ram ( θα προσθέσω άλλα 4 μετά)

 

500GB ( ισως να μπει ssd)

 

intel HD graphics 520

Αναλόγως τι σκοπευεις να κάνεις σέ matlab, origin!

 

Αν μιλάμε για σοβαρή χρήση τότε όχι δεν φτανει.

Αν μιλάμε για χρήση προπτυχιακου φοιτητή τότε είναι απλά οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@walkerSW απλα χρηση, αναλυση δεδομενων ( plot γραφικών παραστασεων αντε και κανένα αλγοριθμο να υπολογιζει κατι λεπτομεριες) κ τετοια

 

Απο επεξεργαστή οκ τοτε....

 

Δες και αυτο ομως για να τα παει  καλυτερα στα games....

 

http://www.skroutz.gr/s/8495223/Dell-Inspiron-5559-i5-6260U-4GB-500GB-W10.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σταμπαρει ενα λενοβο που εχει προταθει εδω στο νημα με τα παραπανω χαρακτηριστικα στα 389ε αν θυμάμαι καλα. αξιζουν τα +120ε για την intel iris?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω σταμπαρει ενα λενοβο που εχει προταθει εδω στο νημα με τα παραπανω χαρακτηριστικα στα 389ε αν θυμάμαι καλα. αξιζουν τα +120ε για την intel iris?

 

Αμα θέλεις να παιζεις ανεκτα κανενα απλο παιχνιδακι ναι αξίζει.... 

Η 540 έχει σχεδόν διπλασια αποδοση απο την 520....

 

post-260446-0-71030100-1473412512_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...