Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ, πάλι καλά που ρώτησα πριν πάρω. Επειδή googlara λίγο για το staging αλλά δεν βρήκα κάτι άλλο πέραν ότι είναι ένας έλεγχος(το ανοίγουνε?) για το αν μπορεί να δεχτεί τα 10, είναι τόσο σημαντικό πρόβλημα? (δεδομένου ότι ο εσωτερικός δίσκος θα πάρει πόδι και θα γίνει εξωτερικός). SSD έχω οπότε δεν υπάρχει θέμα, thanks όμως για την πρόταση.

 

Με φέρνεις σε πολύ δύσκολη θέση τώρα (με την καλή έννοια  :-D ), καθώς αυτά που μου προτείνεις είναι όλα σε οριακή τιμή/μικρά&απομακρυσμένα μαγαζιά κλπ. Έβαλα το B51-80 στα υπόψιν.

edit: Δεν είχα δει το Asus, μπαίνει στα υπόψιν, όχι φανατικά όμως.

 

Επειδή με κερδίζουν τιμή/ram/cpu στον B5400 (στα πλαίσια του λογικού βέβαια), πιστεύεις ότι στην χειρότερη περίπτωση με ένα mouse και το format/ssd που θα μπει, δεν μπορούμε να προσπεράσουμε τα θέματα που μου είπες?

Έγώ δεν θα το αγόραζα...

 

P.S: Το "μικρά & απομακρυσμένα μαγαζιά" δεν το κατάλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έγώ δεν θα το αγόραζα...

 

P.S: Το "μικρά & απομακρυσμένα μαγαζιά" δεν το κατάλαβα...

Αχα,θα το σκεφτώ καλά τότε.

 

Εννοώ π.χ. το fujitsu τα πρώτα 5 σκρουτζομάγαζα και αυτό του link σου είναι σε νησιά, το Dell στον Γερμανό ΟΚ, αν το φέρνουν σε οποιοδήποτε κατάστημά τους (δεν έχω ξαναπαραγγείλει), το 2ο B51-80 σε ένα σκρουτζομάγαζο και ξεφεύγει αρκετά από το budget (η κάρτα γραφικών θα φταίει  :P ). Επίσης αυτοί στο ebw δεν είναι πολύ αξιόπιστοι, τις μισές φορές είχα θέματα μαζί τους.

 

Γενικά θα προτιμούσα να είναι κάποιο μεγάλο-"κοντινό" μαγαζί στυλ αλυσίδα (ή κανα msystems σαν εξαίρεση) για θέματα αξιοπιστίας-εγγύησης. Θα το σκεφτώ για το B51-80 όμως που μου είπες και ίσως και το DELL, αν και είναι οριακά στα €€.

 

Το Β5400 έχει κι ένα pick up/return στο επίσημό τους, βέβαια όπως το κόβω και από αυτά που μου είπες και τις αξιολογήσεις, το χρησιμοποιούν όλοι  :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχα,θα το σκεφτώ καλά τότε.

 

Εννοώ π.χ. το fujitsu τα πρώτα 5 σκρουτζομάγαζα και αυτό του link σου είναι σε νησιά, το Dell στον Γερμανό ΟΚ, αν το φέρνουν σε οποιοδήποτε κατάστημά τους (δεν έχω ξαναπαραγγείλει), το 2ο B51-80 σε ένα σκρουτζομάγαζο και ξεφεύγει αρκετά από το budget (η κάρτα γραφικών θα φταίει  :P ). Επίσης αυτοί στο ebw δεν είναι πολύ αξιόπιστοι, τις μισές φορές είχα θέματα μαζί τους.

 

Γενικά θα προτιμούσα να είναι κάποιο μεγάλο-"κοντινό" μαγαζί στυλ αλυσίδα (ή κανα msystems σαν εξαίρεση) για θέματα αξιοπιστίας-εγγύησης. Θα το σκεφτώ για το B51-80 όμως που μου είπες και ίσως και το DELL, αν και είναι οριακά στα €€.

 

Το Β5400 έχει κι ένα pick up/return στο επίσημό τους, βέβαια όπως το κόβω και από αυτά που μου είπες και τις αξιολογήσεις, το χρησιμοποιούν όλοι  :mrgreen:

 

Πιστεψε με, καλυτερα ησυχος θα κοιμασαι στο θεμα αξιοπιστιας του απομακρυσμενου μαγαζιου του μπαρμπα Μητσου,παρα το μαγαζι της διπλανης πορτας-αλυσιδας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψε με, καλυτερα ησυχος θα κοιμασαι στο θεμα αξιοπιστιας του απομακρυσμενου μαγαζιου του μπαρμπα Μητσου,παρα το μαγαζι της διπλανης πορτας-αλυσιδας :P

Κατ' αρχάς, όπως το λες, το μαγαζί του μπαρμπα Μήτσου δεν είναι το μαγαζί της διπλανής πόρτας?

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι συμφωνώ ή διαφωνώ, εξαρτάται την περίπτωση. Στη συγκεκριμένη όμως, θα μου το πας εσύ το λαπτοπ στον μπαρμπα Μήτσο στη Σάμο, τη Χίο ή την Κάλυμνο αν μου χαλάσει εντός εγγύησης? :rolleyes:

btw μιας και το πήρα πρόσφατα, όπως είδα το πρότεινε και ο zacharis:

 

Παιδια ενα λαπτοπακι μεχρι 200 ευρω βαρια (κατι σε 11.6'') υπαρχει να μου πειτε καμια γνωμη? Ειναι για κοπελα για παρα πολυ απλη χρηση (κατεβασμα τραγουδιων και αναπαραγωγη,για κανενα βιντεακι στο youtube, facebook και κανενα office που κ που)

 

 ASUS E200HA

 

+ Ελαφρύ, άριστη μπαταρία

+ Office δωρεάν 1 έτος

- Ελάχιστος αποθηκευτικός χώρος (θες απαραίτητα κάρτα sd, μετά updates των windows 10 σου μένει ελάχιστος χώρος για προγράμματα)

- Μικρή/οριακή ram, διαθέσιμη <50% χωρίς να τρέχεις κάτι

 

Αν έχει η κοπέλα υπομονή με τα βιντεάκια στο youtube να φορτώσουν (σε 720p εννοείται) ένα κάθε φορά, το προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@zacharis τελικα παρηγγειλα το lenovo B51-80 , τετοια μαρκα μνημη φοραει η καποιας αλλης εταιριας ;  http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200021356

Συνήθως φοράνε Samsung...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποσα volt ειναι; νομιζω DDR3(1,5 volt) ειναι και οχι DDR3L (1,35)

1.35V (DDR3L)

Καλημέρα, το λαπτοπ αυτό σε αυτή τιμή το θεωρείτε καλή προσφορά;

 

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/166358-hp-15-ay104nv

Oχι καλή αλλά ούτε καν προσφορά!

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.35V (DDR3L)

Oχι καλή αλλά ούτε καν προσφορά!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Βλέπω ότι έχει πολυ καλό επεξεργαστή, DDR4 μνήμη και FHD οθόνη που συνήθως έχουν πιο ακριβά μοντέλα. Γιατί το λες αυτο; Είναι η συγκεκριμένη μάρκα/σειρά που δε προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! Βλέπω ότι έχει πολυ καλό επεξεργαστή, DDR4 μνήμη και FHD οθόνη που συνήθως έχουν πιο ακριβά μοντέλα. Γιατί το λες αυτο; Είναι η συγκεκριμένη μάρκα/σειρά που δε προτείνεις;

Δες π.χ, αυτό: https://www.computeruniverse.net/products/90670173/acer-aspire-e5-575-57nr.asp...

Στην τιμή προσθέττεις + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

 

Iδιος πάνω κάτω επεξεργαστής, σαφώς καλύτερη κάρτα γραφικών (Intel Iris Graphics 550), σαφώς καλύτερη σχεδίαση (service port για εύκολη αναβάθμιση, M.2 SSD slot κλπ) και ποιότητα κατασκευής, 256 GB M.2 2280 SSD, φθηνότερη τιμή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες π.χ, αυτό: https://www.computeruniverse.net/products/90670173/acer-aspire-e5-575-57nr.asp...

 

Iδιος πάνω κάτω επεξεργαστής, σαφώς καλύτερη κάρτα γραφικών, σαφώς καλύτερη σχεδίαση (service port για εύκολη αναβάθμιση, M.2 SSD slot κλπ) και ποιότητα κατασκευής, 256 GB M.2 2280 SSD, φθηνότερη τιμή...

 

Καλή περίπτωση (-επεξεργαστης -λειτουργικό +VGA +SSD) αλλά επίσης να πω με βολεύουν οι άτοκες του Κωτσόβολου. Για Ελλάδα το θεωρείς καλή αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή περίπτωση (-επεξεργαστης -λειτουργικό +VGA +SSD) αλλά επίσης να πω με βολεύουν οι άτοκες του Κωτσόβολου. Για Ελλάδα το θεωρείς καλή αγορά;

Αν εννοείς αυτό: http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/166358-hp-15-ay104nv όχι, ακόμα και αν ήταν σε...100 άτοκες δόσεις εφόσον η πραγματική αξία του είναι αρκετά μικρότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...