Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδιά,

θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό το λάπτοπ http://www.e-shop.gr/product?id=PER.910202.

Είναι αξιόπιστα τα lenovo; Παλιότερα είχα ένα toshiba stellite pro m70 και ήμουν πολύ ευχαριστημένος! Τώρα όμως, εδώ και λίγα χρόνια, είχα ένα HP Pavilion 1250 dv5 το οποίο είχε καλά χαρακτηριστικά, αλλά από πολύ νωρίς (το πρώτο δίμηνο) άρχισε να υπερθερμένεται και να κλείνει (έμπαινε σε αδρανοποίηση), ακόμα και με βάση! ...παρεμπιπτόντως όταν χρησιμοποιούσα linux δεν ανέβαινε τόσο η θερμοκρασία και ποτέ δεν έκλεινε! Τέλος πάντων... Αυτό που ρωτάω είναι αν θα μου παρουσιάσει κάποιο τέτοιο πρόβλημα (όπως είπα έχω και βάση) και αν θα υπάρξουν άλλα προβλήματα! ...για παράδειγμα στα hp, που ανέφερα, παρατηρείται συχνά το "φαινόμενο" της υπερθέρμανσης. Δεν το θέλω για πολύ συχνή χρήση, καθώς έχω αρκετά καλό desktop, αλλά για το καλοκαίρι που θα είμαι αρκετό καιρό διακοπές (ελπίζω)! ...οπότε κυρίως το θέλω για ταινίες, μουσική και ίσως, για να περνάει η ώρα, κανένα παιχνίδι... π.χ. fifa/pro ή call of duty (έστω και σε μέτρια γραφικά)...!
Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

ψάχνω να πάρω ένα λαπτοπ για τον αδερφό μου,  γύρω στα 700-800 ευρώ. Γενικά δεν το χρειάζεται και τίποτα το ιδιαίτερο εδώ που τα λέμε αλλά κυρίως για browsing, μουσική, ταινίες και κανά παιχνίδι. Βασικά δε θέλω να πάρω κάτι και να είναι για πέταμα μετά απο κανά 2-3 χρόνια.

Βρήκα αυτό στα 800

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/129719-toshiba-satellite-l50-a-1d5

 

Γενικά καλό μου φαίνεται και διάβασα και εδώ μέσα καλά λόγια. Αλλά με προβληματίζει η ανάλυση. Δεν είναι χαμηλή? Τα 4 γβ ραμ? Μήπως είναι λίγα? Γενικά ξέρετε αν παίζει τίποτα καλύτερο με αυτά τα λεφτά?

Επίσης μια απορία που έχω γενική.

Διάβαζα αυτό το θεμα http://www.insomnia.gr/topic/523462-gaming-laptop-lenovo-y500-i5-650m-sli-full-hd/καιβλέπω ότι  είναι πολύ καλό εκτός του επεξεργαστή. Γενικά πιστεύεται ότι έχει διαφορά ένας επεξεργαστής i7 με έναν i5 ? Επίσης 2 επεξεργαστές με ίδια τεχνολογία πχ i7 στην ίδια συχνότητα αλλά διαφορετικός αριθμός πυρήνων έχει διαφορά? Θέλω να πω δε πρέπει βασικά το λειτουργικό και οι εφαρμογές να κάνουν χρήση των πυρήνων?Μήπως απλά είναι φούμαρα όλα αυτά? 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε πως δεν έχει και πολύ καλή οθόνη αλλα την δουλειά του θα την κάνει..το συνδέεις και με tv με hdmi αμα γουστάρεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Ειμαι αναμεσα σε 2 λαπτοπ και θελω την αποψη σας

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.901127και

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.909602.Τοhp το ειδα απο κοντα σημερα και εξωτερικα τουλαχιστον ειναι απιστευτο κ η τιμη του ειναι στα 1300.Ειμαι σε διλειμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικο μου λοιπόν.

 

Μια χαρά το λαπτοπάκι. Καμία σχέση με το μοντέλο που κυκλοφορεί Ελλάδα με τον i5. Το είχα δει στο Public και είχα ξενερώσει, αλλά αυτό του Amazon έχει, για μένα τουλάχιστον 10³ φορές καλύτερο design και ίσως πιο ποιοτικά πλαστικά.

 

Ό,τι θέλετε, ρωτήστε ελεύθερα.

 

Α! Και φυσικά έρχεται με QWERTZ και γερμανικές λέξεις αντί π.χ. Delete κ.λπ. Αυτό λύνεται ή με αυτοκολλητάκια ή αν ξέρετε τυφλό σύστημα, το οποίο θα σας βοηθήσει να ξεπεράσετε αυτό το "εμπόδιο".

 

Το μόνο που με πείραξε: Στο πληκτρολόγιο, μεταξύ του πλαστικού του φορητού και του πληκτρολογίου, ήταν μία ζελατίνα. Τη τράβηξα να βγει αλλά... σχίστηκε. Τώρα δε μπορώ να την αφαιρέσω. Θα το ανοίξω από κάτω μήπως τυχόν κάνω κάτι. Πραγματικά, δε μπορώ να καταλάβω τι δουλειά είχε εκεί αυτή η ζελατίνα.

 

Edit: Μόλις είχα το πρώτο μου... BSOD! Καθώς έκανα εγκατάσταση των drivers της γραφικών. Ελπίζω να "έτυχε".

 

Edit 2: Και δεύτερο BSOD κατά την εγκατάσταση των drivers της γραφικών.

 

Edit 3: Αφού έτρεξα το αρχείο ως διαχειριστής, έγινε κανονικά η εγκατάσταση.

Τέλος καλό, όλα καλά.

post-137124-0-18889200-1396990770_thumb.jpg

post-137124-0-33304400-1396990792_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Μια χαρά το λαπτοπάκι. Καμία σχέση με το μοντέλο που κυκλοφορεί Ελλάδα με τον i5. Το είχα δει στο Public και είχα ξενερώσει, αλλά αυτό του Amazon έχει, για μένα τουλάχιστον 10³ φορές καλύτερο design και ίσως πιο ποιοτικά πλαστικά....

Κατάλαβες τώρα τι μας φέρνουν έδώ τουλάχιστον στα ακριβά μοντέλα, στα φθηνά η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη...

 

Λένε πως δεν έχει και πολύ καλή οθόνη αλλα την δουλειά του θα την κάνει..το συνδέεις και με tv με hdmi αμα γουστάρεις ;)

Aν δείς τον τρόπο που τεστάρουν και βαθμολογούν τις οθόνες θα καταλάβειε γιατί τις βγάζουν όλες μέτριες που στον πράξη όμως δεν ισχύει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά, εμφανισιακά είναι διαμαντάκι.

 

Καμία, το ξαναλέω, καμία σχέση με το μοντέλο που έχουμε εδώ στην ίδια τιμή.

 

Όποιος ψάχνεται, είναι μια χαρά.

 

Ίσως το μόνο που με χαλάει: Επιτέλους, ας φύγει αυτό το 1366χ768. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερη ανάλυση από 1366 x 768 για κάτω από 17.3" στην πράξη δεν έχει και πολύ νόημα...

 

Γενικά όσο πιο μεγάλο το γινόμενο των pixels σε λιγότερες ίντσες τόσο καλύτερη (πιό ευκρινής) εικόνα...

 

Π.χ. η ανάλυση 1366 x 768 υπάρχει στα περισσότερα laptops της αγοράς με οθόνες έως 17.3" με άριστο αποτέλέσμα. Αν την ίδια ανάλυση την βάλεις σε μια οθόνη π.χ. 24" το αποτέλεσμα θα είναι απλά απογοητευτικό γιατί θα βλέπεις με γυμνό μάτι τα pixels σαν τετραγωνάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο, η εγγύηση πόσο διάστημα είναι και τι το κάνεις αν συμβεί τίποτα, το στέλνεις Γερμανία ή σε εξυπηρετουν οι της lenovo εδώ πέρα? Επίσης απο θερμοκρασία πως τα πάει; Σκεφτόμουν να αγόραζα απο το eshop το ίδιο ακριβώς με i5 στα 600€ μιας και δεν το θέλω για βαριά χρήση (internet,ταινίες,κανά παιχνιδι που και που) και θα προτιμούσα να απέφευγα την πολύ εκπομπή θερμότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 χρόνο και ή στην εδώ αντιπροσωπεία ή στέλνεις Amazon.

 

Από θερμοκρασίες, τι να σου πω. Δε το έχω βάλει να κάνει κάτι ακόμα.

 

Πάντως, άσε τα eshop και πάρε και συ του Amazon. Και πιο φθηνό και καλύτερο ποιοτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και του e-shop είναι με προδιαγραφές Ευρώπης ή USA γιατί εισάγει πλέον από Γερμανία ή Αγγλία μέσω Πολωνίας ή Τσεχίας ή Σλοβακίας ...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eννοείται, απλώς δεν έχουν όλοι την ευχέρεια αγορών μέσω internet και μάλιστα σε ξένη γλώσσα, χρησιμοποίησης καρτών κλπ...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...