Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και απο εμένα και χρόνια πολλά

Ψάχνω και εγώ ένα laptop

Το θελω κυρίως για Internet,ταινίεσ και σπάνια για κανένα παιχνίδι

Το budget ειναι γύρω στα 600

Τι έχετε να μου προτείνετε;

Το crazy Sundays έβγαλε σήμερα αυτήν την προσφορα

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904450&sid=1

Πως σας φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...Αγορά laptop από κατάστημα .de σημαίνει Γερμανικό πληκτρολόγιο και Γερμανικό λειτουργικό...

1. Το laptop που προτείνω είναι χωρίς λειτουργικό

2. Στην πράξη δεν έχει και πολύ σημασία αν το πληκτρολόγιο χαρακτηρίζεται Ελληνικό Γερμανικό κλπ

Τα περισσότερα laptops που έχω αγοράσει είχαν/έχουν Γερμανικό πληκτρολόγιο και δεν αντιμετώπισα ποτέ κανένα απολύτως πρόβλημα αν και δεν έχω καμία σχέση με Γερμανική γλώσσα και γενικά με Γερμανία...

 

Καλημέρα και απο εμένα και χρόνια πολλά

Ψάχνω και εγώ ένα laptop...Το θελω κυρίως για Internet,ταινίεσ και σπάνια για κανένα παιχνίδι

Το budget ειναι γύρω στα 600...Τι έχετε να μου προτείνετε;

Η δικιά μου πρόταση είναι:

Lenovo G510 (Intel® Core® i7-4700MQ, AMD® Radeon® HD8750 2GB): 588.23 € μαζί με τα μεταφορικά

http://www.amazon.de/gp/product/B00FQLVHK0/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=A3JWKAKR8XB7XF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη δεν έχει και πολύ σημασία αν το πληκτρολόγιο χαρακτηρίζεται Ελληνικό Γερμανικό κλπ

 

 

 

Στην πράξη δεν 'χαρακτηρίζεται' Γερμανικό.

 

ΕΙΝΑΙ Γερμανικό QWERTZU, με άχρηστα πλήκτρα για χαρακτήρες που υπάρχουν μόνο στην Γερμανική γλώσσα, μικρό αριστερό SHΙFT που δυσκολεύει την αλλαγή γλώσσας με το ALT + SHIFT, και με τα σύμβολα αλλού αντί αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Γερμανικό πληκτρολόγιο είναι περίπου όπως αυτό της συνημμένης εικόνας...

 

Το αριστερό SHΙFT είναι όπως σε όλα τα πληκτρολόγια...

 

Απλά το Ζ είναι θέση του Υ (και το Υ στη θέση του Ζ ) & οι παρενθέσεις είναι ένα νούμερο πρίν εν σχέσει με το Ελληνικό (δηλαδή το USA)...

post-66821-0-99219800-1397986724_thumb.jpg

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, θα ήθελα να μου προτείνετε ultrabook (και λόγω της ενσωματωμένης ασφάλειας anti-theft) με 


  • 13-15.6" (προτιμώμενη η 15,6)
  • καλή κάρτα γραφικών --προτιμώμενες οι nvidia
  • ι5 ή ι7: 3ης ή 4ης γενιάς
  • RAM>=4 gb

με budget <800-850 


 


Είχα το asus s56cb ultrabook αλλά λόγω κλοπής έκανε φτερά και πλέον δεν ξαναβγαίνει..


Σας ευχαριστώ.


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και εγώ θα διάλεγα το Lenovo, για κάποιον που δηλώνει άσχετος θα πρότεινα το Dell λόγω του after sales support που παρέχει η εταιρεία.

 

Πιστεύω ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει καλύτερη εταιρεία σε θέματα υποστήριξης από την Dell.

Ευχαριστώ! Κ εγώ προτιμώ να μη μπλέξω με εξωτερικό.. Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση από dell (ή άλλη εταιρία) πες μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλη την παρέα,

 

 Επειδή τα έφτυσε το laptop μου ήρθε η ώρα να πάρω καινούργιο. Το παλιό μου ήταν ένα acer5338zg και μου πήγε 4.5 χρόνια (το λέω αυτό για να δείτε ότι δεν έχω και τρελές απαιτήσεις). Το χρειάζομαι για την σχολή κυρίως και για κανένα παιχνίδι όχι τρελά γραφικά αλλά να παίξω έστω και κανένα καινούργιο έστω και με low settings). To budget είναι 650 Ε. Είδα στο e-shop ότι έχει 3 pc και θα ήθελα να μου προτείνεται και να μου πείτε πιο είναι καλύτερο από άποψη γραφικών ποιο είναι value for money.

 

1) Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902851&sid=1

2) Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902814&sid=1

3) Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904450&sid=1

 

Ακούω προτάσεις και για άλλα.

να μπορώ να το συνδέσω και με πια απλή τηλεόραση που έχω

                                                                                                                                        Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη σε όλη την παρέα,

 

 Επειδή τα έφτυσε το laptop μου ήρθε η ώρα να πάρω καινούργιο. Το παλιό μου ήταν ένα acer5338zg και μου πήγε 4.5 χρόνια (το λέω αυτό για να δείτε ότι δεν έχω και τρελές απαιτήσεις). Το χρειάζομαι για την σχολή κυρίως και για κανένα παιχνίδι όχι τρελά γραφικά αλλά να παίξω έστω και κανένα καινούργιο έστω και με low settings). To budget είναι 650 Ε. Είδα στο e-shop ότι έχει 3 pc και θα ήθελα να μου προτείνεται και να μου πείτε πιο είναι καλύτερο από άποψη γραφικών ποιο είναι value for money.

 

1) Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902851&sid=1

2) Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.902814&sid=1

3) Link.png Site: http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904450&sid=1

 

Ακούω προτάσεις και για άλλα.

να μπορώ να το συνδέσω και με πια απλή τηλεόραση που έχω

                                                                                                                                        Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

Σαφώς το Lenovo ειναι ανώτερο από τα άλλα δύο..

Δες όμως και αυτό που προτείνει πιο πάνω o zacharis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας, θα ήθελα να μου προτείνετε ultrabook (και λόγω της ενσωματωμένης ασφάλειας anti-theft) με 

  • 13-15.6" (προτιμώμενη η 15,6)
  • καλή κάρτα γραφικών --προτιμώμενες οι nvidia
  • ι5 ή ι7: 3ης ή 4ης γενιάς
  • RAM>=4 gb

με budget <800-850 

 

Είχα το asus s56cb ultrabook αλλά λόγω κλοπής έκανε φτερά και πλέον δεν ξαναβγαίνει..

Σας ευχαριστώ.

 

Bρήκα αυτό 

Τι λέτε; Οποιες προτασεις δεκτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Κ εγώ προτιμώ να μη μπλέξω με εξωτερικό.. Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση από dell (ή άλλη εταιρία) πες μου!

 

Αγόρασε το Dell που πρότεινες με την αρχική σου ανάρτηση και μην το πολυψειρίζεις.

Είναι ένα τίμιο μηχάνημα και σε λογική τιμή.

 

 

Το Γερμανικό πληκτρολόγιο είναι περίπου όπως αυτό της συνημμένης εικόνας...

 

Το αριστερό SHΙFT είναι όπως σε όλα τα πληκτρολόγια...

 

Απλά το Ζ είναι θέση του Υ (και το Υ στη θέση του Ζ ) & οι παρενθέσεις είναι ένα νούμερο πρίν εν σχέσει με το Ελληνικό (δηλαδή το USA)...

 

Φίλε μου ζω στην Γερμανία και σου μιλώ από προσωπική εμπειρία.

Το Γερμανικό πληκτρολόγιο είναι χρήσιμο μόνο αν χρησιμοποιείς την Γερμανική γλώσσα.

Αν όχι, είναι κακό σπυρί στον απαυτό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου ζω στην Γερμανία και σου μιλώ από προσωπική εμπειρία.

Το Γερμανικό πληκτρολόγιο είναι χρήσιμο μόνο αν χρησιμοποιείς την Γερμανική γλώσσα.

Αν όχι, είναι κακό σπυρί στον απαυτό σου.

Γιατι το λες αυτο? Αν μάθεις που ειναι το delete πχ κτλ που ηδη ξέρεις βεβαια περιπου που ειναι και συνηθισεις τα πλήκτρα που ειναι σε αλλη θεση ποιο το θέμα του?

Ερωτηση κανω δεν στη λεω. Εχω παραγγειλει το εν λογω laptop για αυτό.

 

Και κατι ασχετο. Εχει κολλησει τεσσερις μερες το laptop στην Ιταλία και κανονικα μεθαυριο είναι να μου παραδοθει. Ετσι πηγε και η πορεια του δεματος στα αλλα παιδια που πήραν το lenovo του amazon γερμανιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λες αυτο? Αν μάθεις που ειναι το delete πχ κτλ που ηδη ξέρεις βεβαια περιπου που ειναι και συνηθισεις τα πλήκτρα που ειναι σε αλλη θεση ποιο το θέμα του?

Ερωτηση κανω δεν στη λεω. Εχω παραγγειλει το εν λογω laptop για αυτό.

 

Και κατι ασχετο. Εχει κολλησει τεσσερις μερες το laptop στην Ιταλία και κανονικα μεθαυριο είναι να μου παραδοθει. Ετσι πηγε και η πορεια του δεματος στα αλλα παιδια που πήραν το lenovo του amazon γερμανιας?

 

Για την παράδοση μην ανησυχείς.

Η amazon είναι αξιόπιστη.

 

Αναφορικά με το πληκτρολόγιο, μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά θα δυσκολευτείς να το συνηθίσεις.

Αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα χωρίς λύση.

Αν βρεις ζόρια, εύκολα μπορείς να το αντικαταστήσεις.

Αλλά θα σου κοστίσει, και το πιθανότερο είναι να χάσεις την εγγύηση.

 

Είναι ζήτημα επιλογής.

Εγώ αγόρασα, σαν και σένα, 2 laptop πρόσφατα από την Γερμανία λόγω ελκυστικής τιμής (ένα lenovo U420 και ένα Lenovo Z500) και άλλαξα τα πληκτρολόγια (και όχι μόνο) γνωρίζοντας ότι θα χάσω την εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παράδοση μην ανησυχείς.

Η amazon είναι αξιόπιστη.

 

Αναφορικά με το πληκτρολόγιο, μακάρι να βγώ ψεύτης, αλλά θα δυσκολευτείς να το συνηθίσεις.

Αλλά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα χωρίς λύση.

Αν βρεις ζόρια, εύκολα μπορείς να το αντικαταστήσεις.

Αλλά θα σου κοστίσει, και το πιθανότερο είναι να χάσεις την εγγύηση.

 

Είναι ζήτημα επιλογής.

Εγώ αγόρασα, σαν και σένα, 2 laptop πρόσφατα από την Γερμανία λόγω ελκυστικής τιμής (ένα lenovo U420 και ένα Lenovo Z500) και άλλαξα τα πληκτρολόγια γνωρίζοντας ότι θα χάσω την εγγύηση.

Δεν ειναι οτι ανησυχώ. Απλα μεσα σε μια μερα απο γερμανια εφυγε και εφτασε ιταλια και μετα εκεί κολλημενο... περισσοτερο βιαζομαι να ερθει δηλαδη!!! Καλα στα δυσκολα δεν υπάρχει και η λυση των αυτοκολητων οπως εχουν παρει παιδια ηδη. Να αλλαξω το πληκτρολογιο ελπιζω να ειναι η τελευταια λυση και να μην φτασω εκει. Θα σημαίνει οτι εχω δυσκολευτει πολυ. Thanx...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...