Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κοιτα και αυτό το Dell στα 849 ευρω ή ψαξε σε καποιο άλλο μαγαζι για φθηνοτερο.

 

εχει 8 γκιγκα μνημη και πολύ ωραια οθονη 1080.

 

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-dell-inspiron-7347-in7347-i54210u8500-133-asimi/prod6840211pp/

13.3", διπύρηνος χαμηλά χρονισμένος επεξεργαστής, μέτρια κάρτα γραφικών ενσωματωμένη στον επεξεργαστή,  άρα πανάκριβο για τα σχετικά φτωχά χαρακτηριστικά του...

http://www.notebookcheck.net/Dell-Inspiron-13-7347-Convertible-Review.128376.0.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει πολύ καλη οθονη όμως. Αν το βρει φθηνοτερα μπορει να αξιζει. Επισης εχει φωτιζομενο πληκτρολογιο. Παντως και εγω δεν θα το αγοραζα αλλα θα πηγαινα για κατι άλλο ποιο ακριβο.

 

Εδιτ¨: το κακη κατασκευη από που το βρηκες; το λινκ που εβαλες λεει ότι the build is very good, πλαστικο μεν αλλα και όλα τα αλλα σε αυτά τα λεφτα τι είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολύ καλη οθονη όμως. Αν το βρει φθηνοτερα μπορει να αξιζει. Επισης εχει φωτιζομενο πληκτρολογιο. Παντως και εγω δεν θα το αγοραζα αλλα θα πηγαινα για κατι άλλο ποιο ακριβο.

...

:-D Για γραφείο το θέλει και όχι για να παίζει με mini gadgetάκια των 800+ €... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D Για γραφείο το θέλει και όχι για να παίζει με mini gadgetάκια των 800+ €... :-D

Για εφαρμογες ΓΡΑΦΕΙΟΥ (Εxcel, Word, Internet) δεν χρειαζεσαι δυνατο επεξεργαστη, ουτε ανεξαρτητη καρτα γραφικων, αλλα χρειαζεσαι καλη οθονη και πληκτρολογιο. Επισης επηδει θελει φορητοτητα πρεπει να παει σε 13 αρι γιατι τα 15 αρια δεν είναι για να τα μεταφερεις σε τσαντα στο μετρο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα 


Να ζητήσω και εγώ τα φώτα σας για μια αγορά που πρέπει να γινει σχετικά άμεσα.


 


Θελω ενα laptop με τα παρακάτω  χαρακτηριστικά


 1) Οθόνη τουλάχιστον 15,6" 


 2) Χρήση : Γενική, δουλειά γραφείου (στο σπίτι)  ταινίες, multimedia, Internet, skype, ελαφριά επεξεργασια φωτογραφιων και βιντεο


Oχι παιχνίδια


3) Budget : 500-550  Eυρω μαζί με λειτουργικό (Windows)


 


Αγορά ειτε απο Ελλάδα είτε από εξωτερικό, από οποιοδήποτε αξιόπιστο κατάστημα


Καποια πρόταση γιατι με αυτά που βλέπω στα διαφορα καταστήματα έχω μπερδευτεί..


 


Ευχαριστώ πολύ


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Θελω ενα laptop με τα παρακάτω  χαρακτηριστικά

 1) Οθόνη τουλάχιστον 15,6" 

 2) Χρήση : Γενική, δουλειά γραφείου (στο σπίτι)  ταινίες, multimedia, Internet, skype, ελαφριά επεξεργασια φωτογραφιων και βιντεο

Oχι παιχνίδια

3) Budget : 500-550  Eυρω μαζί με λειτουργικό (Windows)

...

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-c55-a-1gk-156-intel-core-i3-3110m-4gb-750gb-nvidia-gf-710m-win81-p-PER.910700

 

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-c55-a-1jl-156-intel-core-i3-3110m-4gb-750gb-nvidia-gt740m-2gb-win-81-p-PER.905000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλημέρα!

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με μία επιλογή. Είμαι μεταξύ Lenovo Thinkpad L440 και MS Surface Pro 3. Θα μου πείτε τι πας να συγκρίνεις τώρα, και θα έχετε μάλλον δίκιο, αλλά τιμολογιακά κυμαίνονται στα ίδια χρήματα (βασικός παράγοντας το budget) πράγμα που με έκανε να τα κοιτάξω εξ αρχής.

 

Το μηχανάκι θα χρησιμοποιείται κυρίως στο γραφείο, ο όγκος εργασίας του θα είναι μεγάλα υπολογιστικά φύλλα και μέτριου μεγέθους βάσεις δεδομένων. Επίσης ένα πρόγραμμα αποθήκης λογιστικής φύσης σχετικό με την εργασία μου και μια φορά στο τόσο το illustrator για διαφημιστικά logo προσφορών, δηλαδή όχι κάτι απαιτιτικό.

Ακόμη θα ήθελα να μπορώ να το παίρνω μαζί μου στο πανεπιστήμιο για σημειώσεις εργαστηρίου. Κρατήστε ότι και στο γραφείο είμαι στενά και δεν έχω τρομερή άνεση χώρου. Αυτό σε συνδυασμό με την 2η χρήση ήταν που με έκανε να σκεφτώ το surface.

 

Εδώ το ένα: http://www.skroutz.g...B-500GB-W8.html και εδώ το άλλο: http://www.skroutz.g...-4GB-128GB.html

Δεδομένου ότι στο thinkpad θα μπει ssd και το surface δεν θα αγοραστεί από Ελλάδα έρχονται πάνω κάτω στα ίδια χρήματα.

 

Έψαξα αρκετά και άλλες εταιρίες αλλά πάντα κάτι φαινόταν να μην κολλάει στο τέλος. Πχ δεν θα ήθελα να δώσω 800-900€ για ultrabook με ανάλυση 1366x768, ούτε να έχει ποιότητα κατασκευής consumer laptop (γι αυτό και κοιτούσα σειρές thinkpad, latitude etc), δεν θα ήθελα να ήταν στο ανώτερο άκρο τιμής που μπορώ να διαθέσω και να μην έχει SSD :confused:

 

Τα είδα, τα ξανάδα αλλά δεν μπορώ να καταλήξω πουθενά! Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη. Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση ρίχτε την να γίνει σαματάς :-D

 

 

Επειδή μου βγήκαν τα μάτια όταν είδα παραπάνω να σου προτείνονται κάτι ACER και κάτι MSI ως "professional λυσεις" οταν εσύ κάνεις λόγο να μην είναι consumer, σου παραθέτω τα εξής:

 

Στα ThinkPad η σειρά Edge ανήκει στα όρια μεταξύ consumer και professional. Μετά έχουμε L440/L540 < T440/ T440p/T540 /T540p < W540  (με τελευταίο το καλύτερο).

 

Όλες τις σειρές τις έχω δουλέψει και τις δουλεύω καθημερινά. L440 ή L540 αν μπορείς να βρείς φτηνό (και να το προτιμήσεις με κλειστά μάτια έναντι των E540), είναι αυτή τη στιγμή η πιό value for money λύση (αλλά όχι με την τιμή Ελλάδος) και δε στερείται σχεδόν τίποτε έναντι των T440/T540.

 

Αν θες σοβαρές εναλλακτικές, κοιτάς σε HP ProBook 640 κλπ.

 

Το surface ειναι αλά ένα gadgetάκι που δε θα αντικαταστήσει (όπως και πολλά άλλα τέτοιου βεληνεκούς) το λάπτοπ σου.

 

Αν θες να έχεις και τα 2, κοιτάς καλύτερα για ένα σοβαρό λάπτοπ και για ένα φτηνό tablet, να κάνεις και τη δουλειά σου αξιοπρεπώς και αν βαρεθείς το tablet να το σουτάρεις όποτε θες χωρίς να κινδυνεύεις να το παντρευτείς ή να χάσεις τα μισά σου χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου βγήκαν τα μάτια όταν είδα παραπάνω να σου προτείνονται κάτι ACER και κάτι MSI ως "professional λυσεις" οταν εσύ κάνεις λόγο να μην είναι consumer, σου παραθέτω τα εξής:

 

Στα ThinkPad η σειρά Edge ανήκει στα όρια μεταξύ consumer και professional. Μετά έχουμε L440/L540 < T440/ T440p/T540 /T540p < W540  (με τελευταίο το καλύτερο).

 

Όλες τις σειρές τις έχω δουλέψει και τις δουλεύω καθημερινά. L440 ή L540 αν μπορείς να βρείς φτηνό (και να το προτιμήσεις με κλειστά μάτια έναντι των E540), είναι αυτή τη στιγμή η πιό value for money λύση (αλλά όχι με την τιμή Ελλάδος) και δε στερείται σχεδόν τίποτε έναντι των T440/T540.

 

Αν θες σοβαρές εναλλακτικές, κοιτάς σε HP ProBook 640 κλπ.

 

Το surface ειναι αλά ένα gadgetάκι που δε θα αντικαταστήσει (όπως και πολλά άλλα τέτοιου βεληνεκούς) το λάπτοπ σου.

 

Αν θες να έχεις και τα 2, κοιτάς καλύτερα για ένα σοβαρό λάπτοπ και για ένα φτηνό tablet, να κάνεις και τη δουλειά σου αξιοπρεπώς και αν βαρεθείς το tablet να το σουτάρεις όποτε θες χωρίς να κινδυνεύεις να το παντρευτείς ή να χάσεις τα μισά σου χρήματα.

Να σου πω την αλήθεια και γω σε μια τέτοια λύση προσανατολίζομαι απλά ρώτησα μήπως στα χρήματα μου υπάρχει κάποια άλλη μη-custom πρόταση που μου έχει διαφύγει.

 

Η Lenovo είναι αυτή που συγκεντρώνει τα περισσότερα ticks μέχρι τώρα απλά με προβληματίζει (λίγο όμως) το γεγονός πως από το '14 λεει εχει αρχισει να εγκαθιστα ρουφιανους στα μηχανακια της, κατι που δεν θα ηθελα με την καμια σε corporate μηχανημα με λογιστικα και οικονομικα στατιστικα. Μικρο το κακο ομως, δεν νομιζω να μην δεν σιαζει με ενα format.

HP επέτρεψέ μου να μην κοιτάω καν. Πες με προκατειλημμένο, πες με κομπλεξικό, αλλά μετρώντας ένα μηχανάκι δικό μου με καμμένη μητρική και γύρω στην 5άρα γνωστών, με διαφορετικά προβλήματα, που είχαν όλα σαν τελικό αποτέλεσμα ακριβές αντικαταστάσεις, έχω κακές εμπειρίες. Μπορεί η καινούργιες σειρές τους να είναι αξιόλογες αλλά δεν τα προτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. . Παρήγγειλα τον δεύτερο νομίζω οτι θα ειναι οκ για αυτά που θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kακές επιλογές γι΄αυτή την κατηγορία τιμής (400-500 €)!

 

http://www.e-shop.gr/laptop-acer-aspire-e5-572g-38hc-156-intel-core-i3-4000m-4gb-1tb-nvidia-gf-840m-2gb-free-dos-p-PER.902940

 

http://www.e-shop.gr/laptop-toshiba-satellite-c55-a-1jl-156-intel-core-i3-3110m-4gb-750gb-nvidia-gt740m-2gb-win-81-p-PER.905000

 

P.S: Μακρυά από Turbo-X!

 

Που στο 99.99% των περιπτώσεων πρόκειται για σαβούρες ξεστοκαρίσματος...

Πιστεύω αναμενομενο ηταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

HP επέτρεψέ μου να μην κοιτάω καν...μετρώντας ένα μηχανάκι δικό μου με καμμένη μητρική και γύρω στην 5άρα γνωστών, με διαφορετικά προβλήματα, που είχαν όλα σαν τελικό αποτέλεσμα ακριβές αντικαταστάσεις, έχω κακές εμπειρίες...

...

Oι επαγγελματικές σειρές HP EliteBook, ZBook, ProBook δεν έχουν καμία σχέση με τις consumer σειρές τύπου HP Envy, Pavilion κλπ...

 

http://www.digideli.gr/HP-ProBook-470BAG-25630?filter_name=HP HP ProBook 470 G1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2 Hp λάπτοπ λόγω μεγέθους και χρώματος (13 και 14 ιντσών) αλλά μήπως λόγω τιμής είναι πολύ μάπα;Μήπως να μην προτιμήσω hp;

Για απλή χρήση το θέλω, office, internet, youtube.

 

https://www.skroutz.gr/s/6288498/HP-Stream-13-c010nv-N2840-2GB-32GB-eMMC.html

 

https://www.skroutz.gr/s/6010580/HP-Chromebook-14-X000NA-Tegra-K1-2GB-16GB.html

 

αλλιώς προτείνετε κάποιο άλλο 14 ιντσών, κατά προτίμηση να έχει κάποιο χρώμα και όχι ιδιαίτερα ακριβό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά. Πρέπει να πάρω ένα καινούριο λάπτοπ γιατί το παλιό μου χαλασε. Δεν ξέρω πως άλλα του ξεκόλλησε η οθονη. Χρειάζομαι ένα λάπτοπ με το οποίο να τρέχω δυνατές εφαρμογές, πχ autocad, Photoshop κλπ. Επίσης θέλω να είναι ελαφρύ και να έχει μεγαλη αυτονομία Επειδή είμαι φοιτητής και πρέπει να το μεταφέρω από εδω και από εκεί. Είμαι ανάμεσα σε δύο. Το ενα είναι το Lenovo Y50-70 που κάνει γυρω στα 1000€ και στο Macbook Pro Retina 2015. Ποιο μου προτείνετε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά. Πρέπει να πάρω ένα καινούριο λάπτοπ γιατί το παλιό μου χαλασε. Δεν ξέρω πως άλλα του ξεκόλλησε η οθονη. Χρειάζομαι ένα λάπτοπ με το οποίο να τρέχω δυνατές εφαρμογές, πχ autocad, Photoshop κλπ. Επίσης θέλω να είναι ελαφρύ και να έχει μεγαλη αυτονομία Επειδή είμαι φοιτητής και πρέπει να το μεταφέρω από εδω και από εκεί. Είμαι ανάμεσα σε δύο. Το ενα είναι το Lenovo Y50-70 που κάνει γυρω στα 1000€ και στο Macbook Pro Retina 2015. Ποιο μου προτείνετε;;;

Το Μακμπουκ εννοεις το 13αρι ρετινα; Δουλευει αυτό Αυτοκαντ και μαλιστα χωρις να εχει καρτα γραφικων ανεξαρτητη?

 

Το Υ50-70 δεν εχει καλη οθονη και επισης είναι μαλλον βαρυ για μεταφορα, ουτε και καλη αυτονομια εχει.

 

Μονόδρομος το Μακμπουκ αν τρεχει καλα τα προγράμματα που θελεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...