Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εχω δυνατότητα μεχρι 950 ευρω στο πλαίσιο

Είμαι μεταξύ

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop/Toshiba-S50-B-14Z-Satellite-Laptop-Intel-Core-i5-5500U-8GB-1TB-R7M260.htm

 

και

http://www.plaisio.gr/laptop-tablet/laptop-notebook/laptop-performance/Toshiba-Satellite-L50-B-24M-Laptop-Intel-Core-I7-5500U-4-GB-1-TB-R7-M260.htm

+

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/anavathmisi-ypologisti/hdd-ssd-skliroi-diskoi/Samsung-SSD-250Gb-Sata-III-850-EVO-MZ-75E250B.htm

 

Το 2ο σετ μου φαίνεται πολύ καλύτερο συν ότι τα 4gb θα τα κάνω 8 με δικά μου λεφτά ,απλά ψάχνω να καταλάβω γιατί το 1ο κοστίζει τοσο πολυ σε σχέση με το 2ο γιατί 150 ευρώ για 4gb διαφορά είναι πολλά .

 

Αν ειναι ευκολο προτείνετε μου και έναν που θεωρείτε καλό για 950 ευρώ απο πλαισιο

Thanks in advance!!

 

Καλησπέρα και πάλι !!

Σορρυ για τα τόσα ποστς που κάνω ,απλά με απασχολεί αρκετά !

Πήγα στο πλαίσιο για να τα δω και να ρωτησω γιατί τα 2 λαπτοπ εχουν απόκλιση 150 ευρω και στην ουσία 

το S50 εχει brushed metal finish ,4gb ram παραπανω και harman kardon stereo .

Το αλουμίνιο έχει μεγάλη διαφορά με το πλαστικό σε θέματα αντοχής και μετάδοσης θερμότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ACER ASPIRE ES1-111M vs hp 250 bing..Ποιό απο τα 2 να αγοράσω και γιατί;; Το θέλω για απλή χρήση (facebook κλπ). Το acer φαίνεται καλύτερο στα specs αλλά όμως έχει μικρή οθόνη. Για τα Hp ως εταιρία δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...

https://www.skroutz.gr/s/6040341/Acer-Aspire-ES1-111M-N2840-2GB-32GB.html

http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=69452&selectedCategoryId=475

Συγκρίνεις 11"άρι με 15"άρι? Αποφάσισε πρώτα τι laptop ψάχνεις (χρήση / budget) και μετά πέρνα πάλι από το νήμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, με την HP τί γίνεται; Ακούω από δω και από εκεί ότι έχει πέσει πολύ. Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για low end laptop και σκέφτομαι κι εγώ το 250 Bing. Δεν θέλω να καεί τίποτα στο χρόνο ή να πηγαίνει με ρυθμούς χελώνας και να κολλάει ανά 6 δεύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι !!

Σορρυ για τα τόσα ποστς που κάνω ,απλά με απασχολεί αρκετά !

Πήγα στο πλαίσιο για να τα δω και να ρωτησω γιατί τα 2 λαπτοπ εχουν απόκλιση 150 ευρω και στην ουσία 

το S50 εχει brushed metal finish ,4gb ram παραπανω και harman kardon stereo .

Το αλουμίνιο έχει μεγάλη διαφορά με το πλαστικό σε θέματα αντοχής και μετάδοσης θερμότητας?

Yπ' όψιν ότι τα Toshiba S50-B-14Z του link που δίνεις (στην καταπληκτική τιμή των 949 €) δεν είναι καινούρια σφραγισμένα στη συσκευασία τους είναι εκθεσιακά κομμάτια, μάλλον από ένα σε κάθε κατάστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπ' όψιν ότι τα Toshiba S50-B-14Z είναι εκθεσιακά κομμάτια...

Απο οσο ενημερώθηκα μερικά είναι εκθεσιακα ,δηλαδή επειδή θα το παραγγειλω για Κρητη στην ουσία 

θα μου στείλουν καινούριο.

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει κατι τέτοιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνεις 11"άρι με 15"άρι? Αποφάσισε πρώτα τι laptop ψάχνεις (χρήση / budget) και μετά πέρνα πάλι από το νήμα!

Το budget αυτό είναι. Χρήση είπα, απλή πλοήγηση στο ίντερνετ. Πιο πολύ ρώτησα για να μου πεί κάποιος αν θα έχουν τρελή διαφορά στις επιδόσεις (λόγω ssd και μικρότερης οθόνης στο acer) και αν είναι πάρα πολύ μικρή η 11άρα οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, με την HP τί γίνεται; Ακούω από δω και από εκεί ότι έχει πέσει πολύ. Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για low end laptop και σκέφτομαι κι εγώ το 250 Bing. Δεν θέλω να καεί τίποτα στο χρόνο ή να πηγαίνει με ρυθμούς χελώνας και να κολλάει ανά 6 δεύτερα.

Θα κολλάει σίγουρα αλλά όχι επειδή είναι ΗΡ αλλά λόγω επεξεργαστή Intel Celeron δηλαδή γτπ!

 

Απο οσο ενημερώθηκα μερικά είναι εκθεσιακα ,δηλαδή επειδή θα το παραγγειλω για Κρητη στην ουσία 

θα μου στείλουν καινούριο.

Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει κατι τέτοιο ...

Δεν ισχύει σίγουρα, σε δουλεύουν, στο link τα δίνει εμφανώς ΟΛΑ εκθεσιακά, απλώς θα σου το πασάρουν για καινούριο (προσωπική εμπειρία) και τρέχα γύρευε, δυστυχώς τα κάνει συχνά αυτά το Πλαίσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να πάρω το Acer Es1 512 που έχει το eshop στα 240. Είναι free dos, του βάζω win 7 η 8; Δεν μπορώ να βάλω link, γράφω από κινητό.

Έχεις σκεφτεί (και αν μπορείς βέβαια) την επιλογή να φέρεις κανα chromebook απο εξωτερικό? Αν το λαπτοπ το θες για απλή χρήση,browsing κι να μην σέρνεται νομίζω πως τα chromebook αποτελούν πολύ καλή επιλογή κι σε πολύ καλές τίμες!

 

Εγώ στο Αcer προσωπικά θα του έβαζα κάτι ελαφρύ όπως Lubuntu. 

 

Εγώ θα προτιμούσα το HP με τα 4gb ram κι το 14nm CPU (εχει κι τσαντούλα :D

Eτσι κι αλλιώς εχεις 2 χρονια εγγύηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει σίγουρα, σε δουλεύουν, στο link τα δίνει εμφανώς ΟΛΑ εκθεσιακά, απλώς θα σου το πασάρουν για καινούριο (προσωπική εμπειρία) και τρέχα γύρευε, δυστυχώς τα κάνει συχνά αυτά το Πλαίσιο...

E τους πήρα και μου ελεγαν κατι του στυλ εμεινε τελευταιο εκεί,θα στο δωσω στην τιμή που φαίνεται,  και αλλο ενα εκεί σφραγισμένο ιδια τιμη.Ψιλοπαπατζιλικια .Aρα θα παω στην safe επιλογη.

Τι να πω...Δυστυχώς αναγκάζομαι να πάρω απο εκει.

Όταν μπορείς κανε ενα κόπο ,έτσι απο ξεκαθαρο ενδιαφερον εψαξα κιολας, να μου πεις αν όντως ενα metal finish(μαλλον δεν ειναι unibody) επηρεάζει τόσο πολύ σε αντοχη και μετάδοση που να εχει τόσο μεγάλο χασμα στην τιμή.

Όπως και να χει σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντησεις .

Καλη συνέχεια και σορρυ που κουρασα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να πάρω το Acer Es1 512 που έχει το eshop στα 240...

...

Εγώ θα προτιμούσα το HP με τα 4gb ram κι το 14nm CPU (εχει κι τσαντούλα...)

Eτσι κι αλλιώς εχεις 2 χρονια εγγύηση!

eleos.gifΟ ορισμός της σαβούρας και τα δύο!eleos.gifΨάχνατε πολύ καιρό να τα βρείτε?eleos.gif

 

E τους πήρα και μου ελεγαν κατι του στυλ εμεινε τελευταιο εκεί,θα στο δωσω στην τιμή που φαίνεται,  και αλλο ενα εκεί σφραγισμένο ιδια τιμη.Ψιλοπαπατζιλικια .Aρα θα παω στην safe επιλογη.

Τι να πω...Δυστυχώς αναγκάζομαι να πάρω απο εκει.

Όταν μπορείς κανε ενα κόπο ,έτσι απο ξεκαθαρο ενδιαφερον εψαξα κιολας, να μου πεις αν όντως ενα metal finish(μαλλον δεν ειναι unibody) επηρεάζει τόσο πολύ σε αντοχη και μετάδοση που να εχει τόσο μεγάλο χασμα στην τιμή.

Όπως και να χει σε ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντησεις .

...

http://www.notebookcheck.net/Review-Toshiba-Satellite-S50-A-10H-Notebook.99543.0.html

Case

 ...

The wrist rest and lid's back are made of aluminum. Ice Silver is the name of the color. The display bezel and the base unit are made of plastic. Unfortunately, Toshiba uses glossy plastic here.

...

 

P.S: Γιατί πρέπει ν' αγοράσεις laptop οπωσδήποτε από το Πλαίσιο?

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.notebookcheck.net/Review-Toshiba-Satellite-S50-A-10H-Notebook.99543.0.html

Case

 ...

The wrist rest and lid's back are made of aluminum. Ice Silver is the name of the color. The display bezel and the base unit are made of plastic. Unfortunately, Toshiba uses glossy plastic here.

...

 

P.S: Γιατί πρέπει ν' αγοράσεις laptop οπωσδήποτε από το Πλαίσιο?

Γιατi μια εταιρεία δινει μεχρι 950 ευρω δωρο στον πατέρα μου για οτιδηποτε στο πλαισιο...

Γενικά δεν μου αρέσει καθόλου η όλη λογική ,ούτε θα επαιρνα λαπτοπ απο το πλαίσιο ,0 value for money

απλά συμβιβάζομαι καλώς η κακώς για να μην υπάρχει οικονομική επιβαρυνση .

Thanks again .Σορρυ που σε πήγα μονοπώλειο!Καλό βραδυ!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, με την HP τί γίνεται; Ακούω από δω και από εκεί ότι έχει πέσει πολύ. Ρωτάω γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ για low end laptop και σκέφτομαι κι εγώ το 250 Bing. Δεν θέλω να καεί τίποτα στο χρόνο ή να πηγαίνει με ρυθμούς χελώνας και να κολλάει ανά 6 δεύτερα.

 

Δεν έχει πέσει γιατί ποτέ δεν ήταν ψηλά για να πέσει in the first place :P

 

Δεν ξέρω για τα ακριβά της, αλλά τα dv5 dv6 dv7 της σειράς Pavilion και G6 (εποχή 2008-2011) είναι αρκετά μέτρια ποιοτικά και δυστυχώς ο σχεδιασμός του συστήματος ψύξης είναι τέτοιος που ευνοεί τη συσσώρευση σκόνης με τα χρόνια. Αν δε γίνει καθαρισμός πολύ πιθανό να χρειαστεί reballing η κάρτα γραφικών ή το τσίπσετ της μητρικής ή και νέο chip.

 

Επίσης παρουσιάζουν μερικές φορές θέματα με το κύκλωμα τροφοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Ενδιαφερομαι για αγορα ενος λαπτοπ του οποιου η χρηση θα ειναι browsing και ταινιες!καθολου παιχνιδια!

Θελω να μπορει να μπει και ssd μετα,αλλα οχι στη θεση του σκληρου,νομιζω στη θεση του dvd μπαινουν?! και αν γινοταν να 

βαλω και παραπανω ram ακομα καλυτερα! 

 

Budget γυρω στα 400 ευρω για το λαπτοπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω μια προταση για υπολογιστη λαπτοπ αμεσα διαθεσιμο απο καταστημα Saturn ή media Γερμανιας μεχρι 1700 ευρω.. Καλυτερη δυνατη επιλογη σε αυτα τα χρηματα για ολες τις χρησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...