Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύεις αλλά δεν είναι, οι αγγελίες -και όχι μόνο του insomnia- είναι γεμάτες από τέτοια "καλά πακέτα"...

άποψη σου, διαφωνώ κάθετα, αλλά γιαυτό είναι τα φόρουμ, για να συζητάμε.

Η lenovo έχει 274! λάπτοπ στην ελληνική αγορά αν δεις στο σκρουτζ (+ όσα δεν υπάρχουν στο σκρουτζ), η fujitsu έχει 17,εκ των οποίων τα 11 είναι πάνω απο 1000 ευρώ (σχετικά μικρό αγοραστικό κοινό), συνεπως είναι λογικό να μην έχουμε αγγελίες για fujitsu, γιατί πολύ απλά ελάχιστοι αγοράζουν.

 

Ας δούμε και την άλλη αντιπρόταση, http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g510-59-441348-156-intel-core-i5-4210m-4gb-500gb-amd-radeon-r5-m230-windows-81-p-PER.910522

Ναι έχει καλύτερο επεξεργαστή, ας πάμε παρακάτω όμως

Χειρότερη οθόνη

Χειρότερο/μικρότερο σκληρό δίσκο

Μικρότερη ραμ

χειρότερη καρτα γραφικών

+60 ευρώ.

 

Είναι σίγουρα καλύτερη αντιπρόταση? Αξίζει να θυσιάσει κανείς όλους τους υπόλοιπους τομείς του λάπτοπ και να πληρώσει παραπάνω μόνο για τον επεξεργαστή; Αυτό ο αγοραστής το αποφασίζει, απλά να γνωρίζει το τι δίνει και το τι παίρνει. Δε προτείνω να αγοράσει κανείς κατι, απλά ενημερώνω για τα χαρακτηριστικά, απο εκεί και περα ο καθένας αποφασίζει το τι είναι καλύτερο για τον εαυτό του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

...15αρι και 17αρι λαπτοπ απο ελλαδα,

απλη χρηση, αλλα με εγκατεστημενο λειτουργικο. κοντα στα 400ευρω???

 

πρωτη προτιμιση απο eshop.gr

 

αλλα ακουω γνωμες και για αλλα μαγαζια ελλαδας

...

http://www.e-shop.gr/laptop-hp-pavilion-g6-2249wm-156-amd-a6-4400m-4gb-750gb-windows-8-blue-p-PER.901345

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ήρθε η ώρα να πάρω και γω λάπτοπ για τη σχολή (πληροφορική). Η παραγγελία θα γίνει από μαγαζί γνωστού, ο οποίος μου είπε να του πω ποιο μοντέλο θέλω από Toshiba ή Lenovo για να μου το φέρει. Θα γράψω από κάτω το τι θέλω να έχει ιδεατά με σειρά προτίμησης (δηλαδή είναι καλύτερο να μην πληροί τα χαρακτηριστικά που θα έχω στο τέλος από αυτά που θα έχω στην αρχή.)

 

-Τιμή: 550-650 €

- Οθόνη: 15.6 (ήθελα 13.3 αλλά είδα ότι φεύγει αρκετά στη τιμή για να πάρεις κάτι καλό, αλλά αν υπάρχει προτείνετέ το)

- ram: 8 gb (ίσως και 4 αν μπορώ να το αναβαθμίσω εύκολα)

- Ανάλυση: FHD

- cpu: Θα προτιμούσα intel κάποιο μοντέλο δίχως u

- Θα ήθελα επίσης να έχει σασί από αλουμίνιο και θα το είχα πιο ψηλά κιόλας, αλλά νομίζω ότι και εκεί ξεφεύγουμε στη τιμή. Αν υπάρχει πάντως κάτι σε αυτά τα λεφτά στείλτε το.

 

Η χρήση όπως είπα είναι για σχολή πληροφορικής. Τώρα για το αν σηκώνει παιχνίδια, δεν με νοιάζει, δηλαδή δεν θα παίζω τίποτε στο λαπτοπ, στη χειρότερη μόνο κανα ελαφρύ το καλοκαίρι ή γενικότερα σε σπάνια συχνότητα.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άποψη σου, διαφωνώ κάθετα, αλλά γιαυτό είναι τα φόρουμ, για να συζητάμε.

Η lenovo έχει 274! λάπτοπ στην ελληνική αγορά αν δεις στο σκρουτζ (+ όσα δεν υπάρχουν στο σκρουτζ), η fujitsu έχει 17,εκ των οποίων τα 11 είναι πάνω απο 1000 ευρώ (σχετικά μικρό αγοραστικό κοινό), συνεπως είναι λογικό να μην έχουμε αγγελίες για fujitsu, γιατί πολύ απλά ελάχιστοι αγοράζουν.

 

Ας δούμε και την άλλη αντιπρόταση, http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g510-59-441348-156-intel-core-i5-4210m-4gb-500gb-amd-radeon-r5-m230-windows-81-p-PER.910522

Ναι έχει καλύτερο επεξεργαστή, ας πάμε παρακάτω όμως

Χειρότερη οθόνη

Χειρότερο/μικρότερο σκληρό δίσκο

Μικρότερη ραμ

χειρότερη καρτα γραφικών

+60 ευρώ.

 

Είναι σίγουρα καλύτερη αντιπρόταση? Αξίζει να θυσιάσει κανείς όλους τους υπόλοιπους τομείς του λάπτοπ και να πληρώσει παραπάνω μόνο για τον επεξεργαστή; Αυτό ο αγοραστής το αποφασίζει, απλά να γνωρίζει το τι δίνει και το τι παίρνει. Δε προτείνω να αγοράσει κανείς κατι, απλά ενημερώνω για τα χαρακτηριστικά, απο εκεί και περα ο καθένας αποφασίζει το τι είναι καλύτερο για τον εαυτό του.

Δεν μιλάω για αγγελίες Lenovo (ή Lenovo έχει κυκλοφορίσει και κυκλοφορεί αρκετές πολύ καλές σειρές σε προσιτή τιμή)  αλλά γενικά για αγγελίες με τα συγκεκριμένα "καλά πακέτα" των 450-500 ή και 600 € των μεγάλων αλυσίδων που πλασσάρονται με δόλωμα τις 36-48 άτοκες δοσεις μερικές φορές χωρίς πιστωτική αλλά μόνο με την ταυτότητα και που ο αγοραστής μετά από μερικές μέρες χρήσης ανακαλύπτει τις...χάρες τους και προσπαθεί να τα επιστρέψει ή να τα σπρώξει όσο όσο, έχω συμμαθητή/φίλο διευθυντή πωλήσεων και marketing μεγάλης αλυσίδας και μου έχει πεί πολλά για το τι παίζει με τα deals τους (πως παραγγέλνουν, πόσο και πως αγοράζουν και πωλούν, τα σεμινάρια με τις οδηγίες για το τι πρέπει να λένε οι πωλητές αναλόγως με τον πελάτη που έχουν μπροστά τους και πως να κινούνται στα forums κλπ) ...

P.S:

1. Full HD οθόνη δεν σημαίνει και υποχρεωτικά καλή οθόνη...

2. Δίσκους και RAM έτσι και αλλιώς για ευνόητους λόγους τους αναβαθμίζουν σχεδόν όλοι...

3. Οι κάρτες της σειράς AMD Radeon R5 έχουν όλες τις ίδιες -χάλια- επιδόσεις, δεν υπάρχει καλύτερη & χειρότερη...

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλάω για αγγελίες Lenovo (ή Lenovo έχει κυκλοφορίσει και κυκλοφορεί αρκετές πολύ καλές σειρές σε προσιτή τιμή)  αλλά γενικά για αγγελίες με τα συγκεκριμένα "καλά πακέτα" των 450-500 ή και 600 € των μεγάλων αλυσίδων που πλασσάρονται με δόλωμα τις 36-48 άτοκες δοσεις μερικές φορές χωρίς πιστωτική αλλά μόνο με την ταυτότητα και που ο αγοραστής μετά από μερικές μέρες χρήσης ανακαλύπτει τις...χάρες τους και προσπαθεί να τα επιστρέψει ή να τα σπρώξει όσο όσο, έχω συμμαθητή/φίλο διευθυντή πωλήσεων και marketing μεγάλης αλυσίδας και μου έχει πεί πολλά για το τι παίζει με τα deal τους (πως παραγγέλνουν, πόσο και πως αγοράζουν και πωλούν, τα σεμινάρια με τις οδηγίες για το τι πρέπει να λένε οι πωλητές αναλόγως με τον πελάτη που έχουν μπροστά τους κλπ ...

P.S:

Ας μείνω στο ps

1. Full HD οθόνη δεν σημαίνει και υποχρεωτικά καλή οθόνη... Η 1366x768 των συγκεκριμένων όμως είναι χειρότερη.

2. Δίσκους και RAM έτσι και αλλιώς για ευνόητους λόγους τους αναβαθμίζουν σχεδόν όλοι... και ανεβαίνει και άλλο το κόστος, οπότε εδώ πρέπει να αναρωτηθεί ο αγοραστής αν αξίζει να επενδύσει και άλλα χρήματα πάνω σε ένα λάπτοπ των 500 ευρώ ή να πάρει ένα καλύτερο εξ αρχής

3. Οι κάρτες της σειράς AMD Radeon R5 έχουν όλες τις ίδιες -χάλια- επιδόσεις, δεν υπάρχει καλύτερη & χειρότερη... Αντικειμενικά υπάρχει καλύτερη και χειρότερη. Οι διαφορές μπορει να μην είναι τεράστιες, αλλά ειναι υπαρκτες

*χρησιμοποίησα κόκκινο για να φαίνονται αυτά που γράφω πάνω στο κείμενο σου, δεν υποννοώ κάτι άλλο (το διευκρινίζω γιατί έχω διαβάσει πολλά κουλά σχετικά με τα κόκκινα σε άλλα τόπικ- μέχρι που παρεξηγήθηκαν και κάποιοι).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Ήρθε η ώρα να πάρω και γω λάπτοπ για τη σχολή (πληροφορική). Η παραγγελία θα γίνει από μαγαζί γνωστού, ο οποίος μου είπε να του πω ποιο μοντέλο θέλω από Toshiba ή Lenovo για να μου το φέρει. Θα γράψω από κάτω το τι θέλω να έχει ιδεατά με σειρά προτίμησης (δηλαδή είναι καλύτερο να μην πληροί τα χαρακτηριστικά που θα έχω στο τέλος από αυτά που θα έχω στην αρχή.)

 

-Τιμή: 550-650 €

- Οθόνη: 15.6 (ήθελα 13.3 αλλά είδα ότι φεύγει αρκετά στη τιμή για να πάρεις κάτι καλό, αλλά αν υπάρχει προτείνετέ το)

- ram: 8 gb (ίσως και 4 αν μπορώ να το αναβαθμίσω εύκολα)

- Ανάλυση: FHD

- cpu: Θα προτιμούσα intel κάποιο μοντέλο δίχως u

- Θα ήθελα επίσης να έχει σασί από αλουμίνιο και θα το είχα πιο ψηλά κιόλας, αλλά νομίζω ότι και εκεί ξεφεύγουμε στη τιμή. Αν υπάρχει πάντως κάτι σε αυτά τα λεφτά στείλτε το.

 

Η χρήση όπως είπα είναι για σχολή πληροφορικής. Τώρα για το αν σηκώνει παιχνίδια, δεν με νοιάζει, δηλαδή δεν θα παίζω τίποτε στο λαπτοπ, στη χειρότερη μόνο κανα ελαφρύ το καλοκαίρι ή γενικότερα σε σπάνια συχνότητα.

...

Ζήτα του να σου φέρει σε όσο καλύτερη τιμή μπορεί κάποια version Lenovo Thinkpad E440 (14") / Ε540 (15") ή -πολύ- καλύτερα Lenovo ThinkPad L440 (14") / L540 (15") με όσο γίνεται πιό κοντά στα χαρακτηριστικά που αναφέρεις...

Υπάρχουν και ακόμα καλύτερες σειρές  Lenovo ThinkPad αλλά ξεφεύγουν πολύ από το budget σου...

 

P.S: Τώρα βέβαια σασί από αλουμίνιο, Full HD οθόνη, αξιοπρεπή επεξεργαστή, πολλή μνήμη κλπ με 650 € max budget ακούγεται κάπως...Δεν νομίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτα του να σου φέρει σε όσο καλύτερη τιμή μπορεί κάποια version Lenovo Thinkpad E440 (14") / Ε540 (15") ή -πολύ- καλύτερα Lenovo ThinkPad L440 (14") / L540 (15") με όσο γίνεται πιό κοντά στα χαρακτηριστικά που αναφέρεις...

Υπάρχουν και ακόμα καλύτερες σειρές  Lenovo ThinkPad αλλά ξεφεύγουν πολύ από το budget σου...

 

P.S: Τώρα βέβαια σασί από αλουμίνιο, Full HD οθόνη, αξιοπρεπή επεξεργαστή, πολλή μνήμη κλπ με 650 € max budget ακούγεται κάπως...Δεν νομίζεις?

Ναι ισχύει, αλλά γιαυτό τα έβαλα σε σειρά προτίμησης. Αλουμίνιο δεν παίζει ε; :P

Μάλλον θα παω για E540 με i5, 8gb ram και fhd και ελπίζω να μην ξεφύγει πολύ από το μπάτζετ.

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

 

Α αν μπορείς να μου εξηγήσεις τι διαφορά έχει σε σχέση με αυτό για παράδειγμα

http://www.skroutz.gr/s/6771972/Lenovo-Z50-70-i5-4210U-8GB-1TB-GeForce-GT-840-FHD-No-OS-59432070.html

 

Πέρα από επεξεργαστή προφανώς. Έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής μάλλον; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Τι διάφορες έχουν b50-80 vs g50-80 εκτός από fingerprint scanner. Αλλάζει κάτι σε ποιότητα κατασκευής, bazel κτλπ?

Tα ίδια -σκατ@- και τα δύο...

...

...μπορείς να μου εξηγήσεις τι διαφορά έχει σε σχέση με αυτό για παράδειγμα

http://www.skroutz.gr/s/6771972/Lenovo-Z50-70-i5-4210U-8GB-1TB-GeForce-GT-840-FHD-No-OS-59432070.html

 

Πέρα από επεξεργαστή προφανώς. Έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής μάλλον; 

Ποιότητα κατασκευής τεράστιας διαφοράς!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτό? Υπάρχει κάτι καλύτερο στα ίδια λεφτά με παρόμοιες επιδόσεις?

Xωρίς λειτουργικό:

http://www.cosmodata.gr/product/151545/ (Intel Core i5-3210M)

 

Με λειτουργικό:

http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g510-59-441348-156-intel-core-i5-4210m-4gb-500gb-amd-radeon-r5-m230-windows-81-p-PER.910522 (Intel Core i5-4210M)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ούτε αυτό έχει διαφορά μ τα άλλα δύο που έβαλα... Απλά ο επεξεργαστής είναι 10% καλύτερος(ποιο παλιάς γενιάς) αλλά υστερεί σε μνήμη και δεν έχει full hd. Κάνω λάθος σε κάτι? Επίσης ο 4210 έχει διπλάσια κατανάλωση ενέργειας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα το Lenovo που δινει το Media Markt στα 499 ευρω εχει προεγκατεστημενα τα Windows 8.1 αλλα δεν δινει μαζι drivers και κανενα dvd με το λειτουργικο για επανεγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωτικα το Lenovo που δινει το Media Markt στα 499 ευρω εχει προεγκατεστημενα τα Windows 8.1 αλλα δεν δινει μαζι drivers και κανενα dvd με το λειτουργικο για επανεγκατασταση.

Οι drivers υπάρχουν στο site του κατασκευαστή και το iso για τα windows το γράφεις σε ένα φλασάκι, ας μη ψάχνουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν :)

 

+πιθανότατα θα έχει και μόνο του recovery partition.

Μα ούτε αυτό έχει διαφορά μ τα άλλα δύο που έβαλα... Απλά ο επεξεργαστής είναι 10% καλύτερος(ποιο παλιάς γενιάς) αλλά υστερεί σε μνήμη και δεν έχει full hd. Κάνω λάθος σε κάτι? Επίσης ο 4210 έχει διπλάσια κατανάλωση ενέργειας...

δεν κάνεις λάθος σε κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερωτικα το Lenovo που δινει το Media Markt στα 499 ευρω εχει προεγκατεστημενα τα Windows 8.1 αλλα δεν δινει μαζι drivers και κανενα dvd με το λειτουργικο για επανεγκατασταση.

Αυτό δεν είναι πρόβλημα, το πρόβλημα είναι ότι σαν μηχάνημα δεν αξίζει με τίποτα το 500άρικο, ίσως κάτι να λεγε στα 400-...

 

...Κάνω λάθος σε κάτι? ...

Οτι αν τελικά το αγοράσεις σε κάνα μήνα θα προσπαθείς -απεγνωσμένα- να το σκοτώσεις στις αγγελίες ή να το πασάρεις σε κάποιο άσχετο φίλο όσο πιό ακριβά γίνεται με την χιλιοειπωμένη δικαιολογία ότι πάει... Hayabusa αλλά δεν το χρειάζεσαι τελικά γιατί έχεις...desktop, οι αγγελίες είναι γεμάτες από τέτοια...κελεπούρια, η Dell (με την σούπερ εγγύηση) π.χ. κυκλοφορεί πολλά...

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...