Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@zacharis H αγορα απ το computer universe πως γινεται ? (λογω των καπιταλ κοντρολς)

Με Bank Transfer ή με PayPal...

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-αγορές-εξωτερικού/

 

http://www.newsbomb.gr/oikonomia/trapezes/story/629936/xristikos-odigos-gia-ta-capital-controls-ti-isxyei-gia-toys-periorismoys-kefalaion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα νέο netbook / laptop και θέλω τα φώτα σας.
Το παλιό μου είναι ένα asus eee 10H από αυτά που έδιναν αν θυμάστε μια χρονιά στα γυμνάσια πριν 6-7 χρόνια.
Με τον υπολογιστή αυτόν ήμουν αρκετά ευχαριστημένος, ήταν λίγο αργός σε κάποιες περιπτώσεις αλλά οκ
Η χρήση που θέλω είναι η εξής:

 

1) Office (word, powerpoint)
2) προγραμματισμός σε Python, Java, C++ όχι κάτι πολύ βαρύ, με το asus όλα ήταν οκ απλά το eclipse αργούσε λίγο, αλλά δε με πειράζει
3) σερφάρισμα στο internet

Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ούτε τα βίντεο
Θέλω όμως η οθόνη να είναι τέτοια που να μην μου κουράζει τα μάτια στο διάβασμα

Το βάρος είναι πολύ σημαντικό, δηλαδή πάνω από 1,5 κιλά σε καμία περίπτωση!!! γιατί το κουβαλάω όλη μέρα μαζί μου
που σημαίνει ότι πάω για οθόνη το πολύ 12",

Φυσικά αν είναι και φτηνό δε με χαλάει. Πάνω από 300 ευρώ πολύ δύσκολα και μόνο αν είναι κάτι εξαιρετικό
Έχω ξεχωρίσει τα παρακάτω (είναι σε φθίνουσα σειρά προτίμησης):
Asus EeeBook X205TA-FD015BS
LENOVO S21E-20 80M40004NX 11.6” (N2840/2GB/32GB SSD)
HEWLETT PACKARD Stream 13-c010nv N2840/2GB/32GB - (L0C17EA)

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
1) Αυτά έχουν δίσκο 32 GB. Αν βάλω Windows 8 και Office ο χώρος που μένει αρκεί? Δεν θέλω πολύ χώρο αλλά δεν είναι λίγο για να βάλεις μερικά προγράμματα + κάποια αρχεία?

Ξαναλέω ούτε βίντεο, ταινίες ούτε παιχνίδια στην καλύτερη μόνο σκάκι :-D
δεν ξέρω μου φαίνεται λίγο. Είναι καλύτερο να πάω σε κάτι πιο ακριβό αλλά με 500 HD και όχι SSD? είναι μεγάλη η διαφορά στην απόδοση μεταξύ SSD και HDD σε netbook?

2) κάποια έχουν επεξεργαστές celeron ενώ το asus εχει Intel Atom Quad Core Z3735F
Ποιος από τους δυο είναι καλύτερος? δηλαδή τα συστήματα αυτά με celeron τρέχουν αξιοπρεπώς ή σέρνονται
Αν ο celeron δεν έχει διαφορά από το intel atom quadcore το HP μου φαίνεται καλή περίπτωση

Τι λέτε?

Επίσης επειδή το κουβαλάω όλη μέρα μαζί μου εκτός του βάρους θα ήθελα να είναι και γενικά ανθεκτικό και αξιόπιστο (τι σας λέω τώρα ε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν full laptop skins που να μην είναι δηλαδή μόνο για την πλάτη της οθόνης αλλά και για το πλαστικό γύρω από το πληκτρολόγιο και το touchpad σε κάποιο ελληνικό μαγαζί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να αγοράσω ένα νέο netbook / laptop και θέλω τα φώτα σας.

Το παλιό μου είναι ένα asus eee 10H από αυτά που έδιναν αν θυμάστε μια χρονιά στα γυμνάσια πριν 6-7 χρόνια.

Με τον υπολογιστή αυτόν ήμουν αρκετά ευχαριστημένος, ήταν λίγο αργός σε κάποιες περιπτώσεις αλλά οκ

Η χρήση που θέλω είναι η εξής:

 

1) Office (word, powerpoint)

2) προγραμματισμός σε Python, Java, C++ όχι κάτι πολύ βαρύ, με το asus όλα ήταν οκ απλά το eclipse αργούσε λίγο, αλλά δε με πειράζει

3) σερφάρισμα στο internet

...

Το βάρος είναι πολύ σημαντικό, δηλαδή πάνω από 1,5 κιλά σε καμία περίπτωση!!! γιατί το κουβαλάω όλη μέρα μαζί μου

που σημαίνει ότι πάω για οθόνη το πολύ 12",

 

Φυσικά αν είναι και φτηνό δε με χαλάει. Πάνω από 300 ευρώ πολύ δύσκολα και μόνο αν είναι κάτι εξαιρετικό

...

http://www.computeruniverse.net/products/90573341/acer-aspire-v3-112p-p5b3-luefterlos.asp 299 € + 11.99 € αν πληρώσεις με Bank Transfer ή + 20.53 € αν πληρώσεις με PayPal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,


 


 



Laptop Lenovo 13.3 i5 -4210U - 415 ευρώ - eshop - αξίζει?

Θέλω να αγοράσω ενα φορητό το οποίο θα το έχω για δουλειά γραφείου και μπορεί να δουλέψει και κανα photoshop σε καποια ανάγκη. Απλά με ενδιαφέρει το 13.3 επειδή είναι πολύ βολικό στην μεταφορά και ελαφρύ.


 


Αξίζει το παρακάτω λαπτοπ ? 


  • Επεξεργαστής: Intel Core I5-4210U (1.70 GHz, έως 2.7GHz με την Turbo Frequency ) με 3 MB L3 cache.
  • Οθόνη: 13.3" HD TFT με ανάλυση 1366 x 768.
  • Μνήμη: 4096 MB (1 x 4096 MB) DDR3L στα 1600 MHz, με δυνατότητα επέκτασης έως 8 GB.
  • Σκληρός Δίσκος: 500 GB SATA, 5400 rpm.
  • Οπτική Συσκευή: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Κάρτα γραφικών: Intel HD 4400 shared μνήμης.
  • Κάρτα Δικτύου: Eνσωματωμενη κάρτα δικτύου (LAN 10 / 100 / 1000) RJ45, ασύρματη Wifi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0.
  • Θύρες Επικοινωνίας: 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI, 1 x RJ-45, 1 x Headphone out/Microphone-in combo jack.
  • Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα, 2-in-1 card reader (SD, MMC).
  • Ήχος: Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και μικρόφωνο.
  • Τύπος Μπαταρίας: 4 κελιών λιθίου ιόντων.
  • Πληκτρολόγιο: Αγγλικό.
  • Διαστάσεις (W x D x H): 331 x 230 x 8 - 22 mm.
  • Βάρος: 1.8 kg.
  • Λογισμικό: Χωρίς λειτουργικό σύστημα (Free Dos).
  • Εγγύηση: 2 χρόνια! Τον 1ο χρόνο παρέχεται άμεση αντικατάσταση με καινούριο και τον 2ο χρόνο δωρεάν επισκευή!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστώ για την πρόταση αλλά acer δεν παίρνω με τίποτα :-D

Πιο πολύ με ενδιαφερει μια απάντηση από καποιον "ειδικό"  στις εξής ερωτήσεις:

1) Ο Celeron είναι πολύ κατώτερος από Intel Νxx ή γενικά τους intel που βάζουν στα netbooks?

2) και ο ssd έχει τόσο μεγάλη διαφορά από τον HDD που να αξίζει να στριμωχτώ σε 32 GB?

 

Αυτά θέλω να μάθω βασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

1) Ο Celeron είναι πολύ κατώτερος από Intel Νxx ή γενικά τους intel που βάζουν στα netbooks?

2) και ο ssd έχει τόσο μεγάλη διαφορά από τον HDD που να αξίζει να στριμωχτώ σε 32 GB?

...

1. Nαι...

2. Ναι...

 

...

Laptop Lenovo 13.3 i5 -4210U - 415 ευρώ - eshop - αξίζει?

Θέλω να αγοράσω ενα φορητό το οποίο θα το έχω για δουλειά γραφείου και μπορεί να δουλέψει και κανα photoshop σε καποια ανάγκη. Απλά με ενδιαφέρει το 13.3 επειδή είναι πολύ βολικό στην μεταφορά και ελαφρύ.

...

Για μέτριο ή σοβαρό PhotoShop χρειάζεσαι δυνατό επεξεργαστή και αυτός δεν είναι...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου το χεις πει αυτο αλλα το bank transfer πανω απο 500 δε θα περασει ε?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα παιδιά,

 

 

Laptop Lenovo 13.3 i5 -4210U - 415 ευρώ - eshop - αξίζει?

Θέλω να αγοράσω ενα φορητό το οποίο θα το έχω για δουλειά γραφείου και μπορεί να δουλέψει και κανα photoshop σε καποια ανάγκη. Απλά με ενδιαφέρει το 13.3 επειδή είναι πολύ βολικό στην μεταφορά και ελαφρύ.

 

Αξίζει το παρακάτω λαπτοπ ? 

  • Επεξεργαστής: Intel Core I5-4210U (1.70 GHz, έως 2.7GHz με την Turbo Frequency ) με 3 MB L3 cache.
  • Οθόνη: 13.3" HD TFT με ανάλυση 1366 x 768.
  • Μνήμη: 4096 MB (1 x 4096 MB) DDR3L στα 1600 MHz, με δυνατότητα επέκτασης έως 8 GB.
  • Σκληρός Δίσκος: 500 GB SATA, 5400 rpm.
  • Οπτική Συσκευή: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Κάρτα γραφικών: Intel HD 4400 shared μνήμης.
  • Κάρτα Δικτύου: Eνσωματωμενη κάρτα δικτύου (LAN 10 / 100 / 1000) RJ45, ασύρματη Wifi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0.
  • Θύρες Επικοινωνίας: 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x HDMI, 1 x RJ-45, 1 x Headphone out/Microphone-in combo jack.
  • Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη κάμερα, 2-in-1 card reader (SD, MMC).
  • Ήχος: Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και μικρόφωνο.
  • Τύπος Μπαταρίας: 4 κελιών λιθίου ιόντων.
  • Πληκτρολόγιο: Αγγλικό.
  • Διαστάσεις (W x D x H): 331 x 230 x 8 - 22 mm.
  • Βάρος: 1.8 kg.
  • Λογισμικό: Χωρίς λειτουργικό σύστημα (Free Dos).
  • Εγγύηση: 2 χρόνια! Τον 1ο χρόνο παρέχεται άμεση αντικατάσταση με καινούριο και τον 2ο χρόνο δωρεάν επισκευή!

 

σε αυτές τις ίντσες είναι πολύ καλή αγορά για την ελλάδα, για να πας σε κάτι πιο δυνατό πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω που δε αξίζουν τον κόπο.

Αν το photoshop δε το θες για μόνιμη δουλειά και απλά για περιστασιακή χρήση αξίζει τα χρήματα του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαπτοπ για τυφλούς?

Δεν ζηταω χαρακτηριστικά εκ πρωτης, ψαχνω με οθόνη πανω απο 17αρα οθονη, 19 μου ζητουσε να δω σε τι τιμη παιζουν.

Μονο απο Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-G50-80-FullHD-i5-5th-Gen-4GB-1TB-M330-2GB-DOS-NEW.1181330.html

 

http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-G50-80-FullHD-i7-5th-Gen-4GB-1TB-M330-2GB-DOS-NEW.1181332.html

 

αξιζει κανενα απο αυτα τα λεφτα του?

υπαρχει κατι καλυτερο?

 

γενικα δεν ξερω αν αξιζει να παρω 1366x768 αντι για 1920x1080

μεχρι τωρα εψαχνα μονο 1920x1080 για 15,6 οθονη

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.

Ψαχνω για λαπτοπ 15αρι.Ταινιες,browsing,λιγο photoshop και κανενα λολ,μαινκραφτ που παιζει ο πιτσιρικας μου.

ΕΙδα αυτο που προτεινετε,αλλα με χαλαει η αναμονη 2 εβδομαδων.http://www.computeruniverse.net/products/90621583/lenovo-flex-2-15d-59424907.asp

 

Επισης αυτο http://www.cosmodata.gr/product/221118

 

Κατι αλλο απο Ελλαδα η Γερμανια,γυρω στα 400-420?

Με ενδιαφερει glossy οθονη κι οχι ματ.Επισης δεν με ενδιαφερει ο σκληρος γιατι θα μπει ssd ειτε στη θεση του hdd ειτε σε caddy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτές τις ίντσες είναι πολύ καλή αγορά για την ελλάδα, για να πας σε κάτι πιο δυνατό πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω που δε αξίζουν τον κόπο.

Αν το photoshop δε το θες για μόνιμη δουλειά και απλά για περιστασιακή χρήση αξίζει τα χρήματα του.

 Αυτό σκεφτόμουν. Με ενα ssd 256 και αλλα 4 gb ram και με τον ι5 απο 1.7 μέχρι 2.7 ghz θα πετάει νομίζω.

 

Εχω σταθερό υπολογιστή απλά τον θέλω σαν ενα λαπτοπ να μπορώ να δουλεύω ορισμενες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...