Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αν και η συζήτηση δεν θα ήθελα να πάρει τέτοια τροπή, ευχαριστώ και τους δύο για τις απόψεις σας.

Συνοψίζοντας , έχουμε από την μια μεριά

 

https://www.skroutz.gr/s/7835877/HP-ProBook-450-G3-i5-6200U-8GB-1TB-FHD-W7.html

που ο φίλος @Kostas93 μου πρότεινε με γνώμονα αυτά που ζήτησα.

 

Από την άλλη ο φίλος @Kstgr διαφωνεί με την παραπάνω επιλογή .

Πάνω στην διαφωνία αυτή δεν μπορώ να πάρψ θέση αν δεν ενημερωθώ πρώτα.

Θα ήθελα και από τον @Kstgr μια συγκεκριμένη πρόταση , σύμφωνα πάντα με τις απαιτήσεις μου που έγραψα, ή όσο το δυνατόν πλησιέστερη.

Ευχαριστώ και πάλι και .... peace :-(

 

Μην το πάρεις, είναι 1000% not value for money. Περίμενε να πάει Κυριακή μήπως βγάλει τίποτα καλό το e-shop.gr, αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει κάτι καλό να σου προτείνω από ελληνική αγορά με βάση αυτά που ζήτησες.

κοίταξε, είμαι υπέρ των αγορών απο ελλάδα, για τους δικούς μου λόγους που δε θα αναλύσω εδώ.

 

 

Κάτι έχουμε καταλάβει :X :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32.4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Κάτι έχουμε καταλάβει :X :devil:

θα σε βοηθήσω να το καταλάβεις καλύτερα γιατί δεν είναι ωραία τα υπονοούμενα.

δε μου αρέσει να στελνω χρήμα στο εξωτερικό και να κλείνουν τα μαγαζιά εδώ, το έχω αναλύσει και στις προσφορες και στο μπλα-μπλα. Δεν έχουμε όλοι ξενομανία ούτε χαιρόμαστε όταν ο διπλανός μας μένει στο δρόμο. Τουλάχιστον όταν αφορά μικρές χρηματικές διαφορες είναι ξεφτίλα.

 

άλλοι είναι οι επαγγελματίες πωλητές...

Προτίμησε λαπτοπ με επεξεργαστή όχι U

 

U = Ultrabook

 

Κλοκαρισμένοι σε πολύ χαμηλά GHZ και downvolted με στοχο οσο πιο χαμηλη καταναλωση ενεργειας με τραγικες δυστυχως επιπτωσεις στις επιδοσεις. Δες ποστ μου σε προηγούμενες σελίδες με σύγκριση U και M ή H επεξεργαστών.

και δες πως φτάσαμε απο εδώ στο να προτείνεις μόνο u επεξεργαστή. Ξεκίνησε το mea culpa?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου αρέσει να με πιάνουν κότσο πουλώντας μου με το κλασικό ελληνικό καπέλο.

 

Όταν κάτι αξίζει, όπως το Lenovo που είχε το e-shop.gr στα 560 ευρώ και τώρα το cosmodata έχει στα 370, προτείνεται συνεχώς, κανένας δε θα ψάξει εξωτερικό. Αλλά 820 ευρώ για επεξεργαστή U και όχι ξεχωριστού κυκλώματος κάρτα γραφικών, ευχαριστώ δε θα πάρω. Ας βρουν αλλού κορόιδα.


Σαφώς και δεν βιάζομαι, θέλει ψάξιμο το θέμα. 

Γενικά σε κάθε αγορά λαπτοπ και όχι μονο γίνονται συμβιβασμοί. Άρα πρέπει να ιεραρχήσεις τι είναι το πιο σημαντικό για σένα και με βάση αυτά να επιλέξεις.

 

Για παράδειγμα εγώ θα σου πρότεινα να δεις και λάπτοπ χωρίς εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα, το οποίο μπορείς εύκολα να εγκαταστήσεις εσύ αν ξέρεις από υπολογιστές ή κάποιος γνωστός σου / φίλος σου.


 


και δες πως φτάσαμε απο εδώ στο να προτείνεις μόνο u επεξεργαστή. Ξεκίνησε το mea culpa?

Συνεχίζεις τη στρεψοδικία; Μαγκιά σου.. Έτσι κι αλλιώς επιχειρήματα δεν έμειναν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε είπε κανείς να σε πιάσει κότσο ούτε κορόιδο. Κάτι έλεγες πριν για λόγια που δεν εχουν ειπωθει, αλλά χρησιμοποιούνται...
επιχειρήματα δίνω στις προτάσεις μου, είναι στις προηγούμενες σελίδες. Δεν έχω προτείνει τίποτα χωρίς να εξηγήσω το γιατί, άλλοι είναι αυτοί που πετάνε μια ατάκα και το νομίζουν για επιχείρημα.

@half-evil κοίτα να πάρεις κάτι με καλή ποιότητα κατασκευής και θα με θυμηθείς μετά.
προσπάθησε να δεις και κάποιο απο κοντά.
επίσης να έχεις κατα νου ότι τα λάπτοπ απο εξωτερικό έρχονται συχνα με διαφορετικό πληκτρολόγιο.
πχ απο γερμανία με quertz και απο γαλλία με azerty.
Συνήθως δεν είναι αποτρεπτικός παράγοντας για αγορά, αλλά να το έχεις κατα νου. Φυσικά η διάταξη των πλήκτρων ρυθμίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορείτε να μου βρείτε ένα λάπτοπ που να έχει ματ οθόνη(πολύ βασικό για εμένα), 14 ίντσων ή 15, δε μπορώ καθόλου τις γυαλιστερές οθόνες και θα ήθελα να είναι i5. Και να εχει τα win 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δε μου αρέσει να με πιάνουν κότσο πουλώντας μου με το κλασικό ελληνικό καπέλο.

 

Όταν κάτι αξίζει, όπως το Lenovo που είχε το e-shop.gr στα 560 ευρώ και τώρα το cosmodata έχει στα 370, προτείνεται συνεχώς, κανένας δε θα ψάξει εξωτερικό. Αλλά 820 ευρώ για επεξεργαστή U και όχι ξεχωριστού κυκλώματος κάρτα γραφικών, ευχαριστώ δε θα πάρω. Ας βρουν αλλού κορόιδα.

Γενικά σε κάθε αγορά λαπτοπ και όχι μονο γίνονται συμβιβασμοί. Άρα πρέπει να ιεραρχήσεις τι είναι το πιο σημαντικό για σένα και με βάση αυτά να επιλέξεις.

 

Για παράδειγμα εγώ θα σου πρότεινα να δεις και λάπτοπ χωρίς εγκατεστημένο λειτουργικό σύστημα, το οποίο μπορείς εύκολα να εγκαταστήσεις εσύ αν ξέρεις από υπολογιστές ή κάποιος γνωστός σου / φίλος σου.

Συνεχίζεις τη στρεψοδικία; Μαγκιά σου.. Έτσι κι αλλιώς επιχειρήματα δεν έμειναν

 

Αυτό μόλις είχα στι νού μου να γράψω. Ας πούμε nonOS .  Σαφώς και μπορώ να εγκαταστήσω λειτουργικό.

Έχω αυθεντικά τα 8.1 , οπότε αναβαθμίζω στα 10 

Απλώς έλεγα να μην μπλέξω λόγω έλλειψης χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μόλις είχα στι νού μου να γράψω. Ας πούμε nonOS .  Σαφώς και μπορώ να εγκαταστήσω λειτουργικό.

Έχω αυθεντικά τα 8.1 , οπότε αναβαθμίζω στα 10 

Απλώς έλεγα να μην μπλέξω λόγω έλλειψης χρόνου. 

αν κοιτάξεις χωρίς λειτουργικό έχεις περισσότερες επιλογές και σαφώς σε συμφέρει καλύτερα. Για μένα αξίζει να δαπανήσεις λίγο χρόνο και να εξοικονομίσεις κάποια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε είπε κανείς να σε πιάσει κότσο ούτε κορόιδο. Κάτι έλεγες πριν για λόγια που δεν εχουν ειπωθει, αλλά χρησιμοποιούνται...

επιχειρήματα δίνω στις προτάσεις μου, είναι στις προηγούμενες σελίδες. Δεν έχω προτείνει τίποτα χωρίς να εξηγήσω το γιατί, άλλοι είναι αυτοί που πετάνε μια ατάκα και το νομίζουν για επιχείρημα.

 

@half-evil κοίτα να πάρεις κάτι με καλή ποιότητα κατασκευής και θα με θυμηθείς μετά.

προσπάθησε να δεις και κάποιο απο κοντά.

 

Σίγουρα αυτό είναι το ζητούμενο και γι αυτό κοπιάζουμε απόψε.  :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είμαι στην αναζήτηση για laptop και περιμένω προτάσεις.

Χρειάζομαι μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ( 5 ωρες+ ειμαι ευχαριστημένος), 15 Ιντσες Κατηγορία

Χρήση:

Καθημερινή Χρήση web browser

Μέτριο Youtubing (uploading,ελαφρυ editing σε βιντεο 1080p ,editing σε 2k βιντεο ζητάω πολλά?)

Αρκετή χρήση office

Μέτρια Χρήση Autocad-Solidwork

Προβολή ταινιών

Μέτρια χρήση editing φωτογραφιών

 

Μεχρι στιγμής ειμαι με ενα DV6 της υπογραφής μου το οποιο έχε αποδειχθεί ΣΚΥΛΙ (ποσες φορες εχει φαει τουμπες σε πλακακια) αλλα πλεον κολλάει τραγικά για την χρήση που το θελω

 

 

Μια βοηθεια και εδω παιδιά

Τιμη μεχρι 700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορείτε να μου βρείτε ένα λάπτοπ που να έχει ματ οθόνη(πολύ βασικό για εμένα), 14 ίντσων ή 15, δε μπορώ καθόλου τις γυαλιστερές οθόνες και θα ήθελα να είναι i5. Και να εχει τα win 10.

πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις και για τι χρήση προορίζεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...είμαι στην αναζήτηση για laptop και περιμένω προτάσεις.

Χρειάζομαι μεγάλη διάρκεια μπαταρίας ( 5 ωρες+ ειμαι ευχαριστημένος), 15 Ιντσες Κατηγορία

Χρήση:

Καθημερινή Χρήση web browser

Μέτριο Youtubing (uploading,ελαφρυ editing σε βιντεο 1080p ,editing σε 2k βιντεο ζητάω πολλά?)

Αρκετή χρήση office

Μέτρια Χρήση Autocad-Solidwork

Προβολή ταινιών

Μέτρια χρήση editing φωτογραφιών

...

...

Τιμη μεχρι 700

Για τις δουλειές που αναφέρεις (AutoCad και Photo & Video Editing) πρέπει να πάς τουλάχιστον σε i5M/i5H,

ή καλύτερα σε Quad Core i7...

 

http://www.cosmodata.gr/product/263411/notebook-lenovo-g510-core-i5-4210m-4gb-ram-1tb-hdd 469 €

 

http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Asus-K550JF-XX004D-Intel-114814 698 €

 

http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Asus-K550JX-XX164D-Intel-91997 818 €

ή

http://www.digideli.gr/best_prices/Laptops_best/Asus-K550JF-XX006D-Intel-99674 818 €

 

P.S1:Οταν λές "μέτρια χρήση" τι εννοείς ακριβώς, μέτρια σε ποιότητα ή μέτρια σε ποσότητα?

P.S2: Δεν υπάρχουν laptops για σοβαρή χρήση με 5 + ώρες αυτονομία!

Επεξ/σία από zacharis1955
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοηθεια και εδω παιδιά

Τιμη μεχρι 700

http://www.skroutz.gr/s/7835645/Dell-Inspiron-5558-i5-5200U-8GB-1TB-GeForce-920M-2GB-W10.html

http://www.notebookcheck.net/Dell-Inspiron-15-5558-Notebook-Review.145836.0.html

wifi surfing 5h 37m. η μόνη διαφορά με αυτό που χει στο notebookcheck είναι που δεν έχει FullHD οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

:huh: Φοβερό μηχάνημα για AutoCad και Photo & Video Editing (αν ξέρεις φυσικά τι είναι) και σε...bargain price! :huh:

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 P.S: Δεν υπάρχουν laptops για σοβαρή χρήση με 5 + ώρες αυτονομία!

επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου... ότι προτείνεις στους πάντες desktop-ηδή λαπτοπ με -Μ cpus... αυτό που πρότεινα είναι τουλάχιστον 50% καλύτερο απ' τον desktop cpu μου core 2 duo Ε8400! και ναι ξέρω τι είναι κι αυτό και η matlab και το photoshop και το gimp και το blender και το windows movie maker (που χω κάνει editing με το νετβοοκ μου με apu C-60!) και η xilinx και και.... αμφιβάλω αν τα ξέρεις όλα αυτά... είμαστε σε να κολογ#@$& πολυτεχνείο, δεν θα μου πεις εσύ τι ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...