Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά φορητού υπολογιστή


podarilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις προτάσεις.

Το ASUS ήταν αυτό με το οποίο ξεκίνησα την έρευνα αγοράς, αλλά είναι αρκετά ογκώδες και θα προτιμούσα κάτι πιο φορητό.

Το Lenovo από την άλλη είναι πιο φθηνό από τα δυο που ανεφερα, αλλά θεωρώ ότι αξίζει κάτι παραπάνω για να πάρω κάτι που μπαίνει σε άλλη κατηγορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα μιας και φευγω φοιτητής ψαχνω ενα λαπτοπ να αγοράσω. Θα ηθελα να παιζω κανα παιχνίδι τυπου NBA2K14 αλλα οχι πολλα παιχνιδια. Τιμη γυρω στα 400 ευρω. Εχω βρει καποια μοντελα οπως HP 15-R203NV . HP 250 G3 . LENOVO G50-80 . LENOVO G5030 N3540. Απο αυτα τι θα μου προτείνατε? Καταρχην να ρωτησω intel pentium με ταχυτητα 2.16 Ghz ή intel i3 με ταχυτητα 1.70 Ghz?? Η κρυφη μνημη τι ρολο παιζει?βλεπω καποια εχουν 3MB ενω αλλα 2 MB. Η ταχυτητα της RAM απο 1333 Mhz στα 1600 Mhz τι διαφορα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω λαπτοπ για gaming απο 500-700 ευρω, ι5 η ακομη καλυτερα ι7 επεξεργαστη, κτλ, αλλα να ειμαι ειναι intel "u" και να ειναι real quad core!Αν γινεται με οθονη, με καλη αναλυση, πχ 1920χ1080, το μινιμουμ....Να εχει καλη καρτα γραφικων, τουλαχιστον 128bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική ερώτηση που κάνουν όλοι δεν απαντήθηκε, όχι δε μπορούμε να κάνουμε αγορές και μεταφορές χρημάτων ακόμη και στην Γερμανία τώρα.Αυτό αφορά όσους είμαστε και εργαζόμαστε μέσα στην Ελλάδα και δεν έχουμε πρόσβαση σε λογαριασμούς ή κάρτες ξένων τραπεζών.Οκ καλό και φτηνό το computeruniverse αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε παραγγελίες τώρα σε αυτή τη φάση.

Καλυτερα ετσι γιατι καπου ειχαν αρχισει να κουραζουν τα γερμανικα πληκτρολογια και τα λινκς που έμπαιναν για γερμανικα μαγαζια. Αγοραστε αφοβα από Ελλαδα σε τιμες προσφορων και οι τιμες είναι ανταγωνιστικες και βοηθατε και τον τοπο σας σε αυτή την δυσκολη στιγμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα ετσι γιατι καπου ειχαν αρχισει να κουραζουν τα γερμανικα πληκτρολογια και τα λινκς που έμπαιναν για γερμανικα μαγαζια. Αγοραστε αφοβα από Ελλαδα σε τιμες προσφορων και οι τιμες είναι ανταγωνιστικες και βοηθατε και τον τοπο σας σε αυτή την δυσκολη στιγμη.

Αφού και αυτοί εισαγωγές κάνουν, συνεπώς το ίδιο πράγμα είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού και αυτοί εισαγωγές κάνουν, συνεπώς το ίδιο πράγμα είναι

Δεν είναι το ιδιο αφου το ποσοστο κερδος παει σε Ελληνες αν υποθεσουμε ότι πληρωνεις τον Ελλ ΦΠΑ και στο Γερμανικο μαγαζι ετσι και αλλοιως. Υπαρχει αρκετος κοσμος που δουλευει στα Ελλ μαγαζια, αρα μειωνεις λιγο την ανεργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zacharis θα απευθυνθω σε σενα μιας και φαινεται να το εχεις παρει πατριωτικα το συγκεκριμενο θεμα του φορουμ :P Ο αδερφος μου ψαχνει λαπτοπ στις 15 ιντσες για καθημερινη χρηση, Office (κυριως excel), ταινιες, ελαφρυ photoshop και για κανα παιχνιδι τυπου football manager, τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη. Ενω ξερω πως αυτες οι απαιτησεις καλυπτονται ευκολα και οικονομικα, αυτο που με ενδιαφερει να του βρω οπως θελει και ο ιδιος ειναι ενα μηχανημα που να εχει καλη ποιοτητα κατασκευης, καλη οθονη, πληκτρολογιο (θα προτιμουσε φωτιζομενο χωρις να ειναι απολυτο αυτο), touchpad κλπ. Γενικα να μην ειναι καμια πλαστικουρα με tn panel. Μπατζετ συγκεκριμενο δεν υπαρχει, αρκει να μην ξεφευγει και οι επιλογες να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο vfm. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zacharis θα απευθυνθω σε σενα μιας και φαινεται να το εχεις παρει πατριωτικα το συγκεκριμενο θεμα του φορουμ :P Ο αδερφος μου ψαχνει λαπτοπ στις 15 ιντσες για καθημερινη χρηση, Office (κυριως excel), ταινιες, ελαφρυ photoshop και για κανα παιχνιδι τυπου football manager, τιποτα το ιδιαιτερο δηλαδη. Ενω ξερω πως αυτες οι απαιτησεις καλυπτονται ευκολα και οικονομικα, αυτο που με ενδιαφερει να του βρω οπως θελει και ο ιδιος ειναι ενα μηχανημα που να εχει καλη ποιοτητα κατασκευης, καλη οθονη, πληκτρολογιο (θα προτιμουσε φωτιζομενο χωρις να ειναι απολυτο αυτο), touchpad κλπ. Γενικα να μην ειναι καμια πλαστικουρα με tn panel. Μπατζετ συγκεκριμενο δεν υπαρχει, αρκει να μην ξεφευγει και οι επιλογες να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο vfm. Ευχαριστω!

Νομιζω στην Ελλ αγορα κοιτας το Asus N551, ριξε μια ματια στο skroutz, θα ελεγα οτι μπορεις να το αγορασεις στο public, media markt σε 2 εκδοσεις με 8 GB και 16 Gb μνημη απο 999 ε.

 

Εχει τετραπυρηνο επεξεργαστη, matte IPS οθονη, φωτιζομενο πληκτρολογιο, CD drive κλπ.

 

Ριξε και ματια στο e-lenovo.gr για καποια προσφορα αλλα τα Λενοβο δεν εχουν καλες οθονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κατι βιντεο που ειδα φαινεται φοβερο οσον αφορα την κατασκευη αλλα δυστυχως τα specs ειναι too much με αποτελεσμα να ανεβαινει και το κοστος. Αν ειχαν το ιδιο μοντελο με i5 και χειροτερη καρτα γραφικων και ειχε 200€ λιγοτερα το ειχα παρει αυριο. Απ οτι βλεπω κι εγω στο σκρουτζ δεν υπαρχουν πολλες επιλογες γι αυτο που ζηταω, συνηθως η καλη ποιοτητα κατασκευης συνδυαζεται και με καλα specs, ενω για χαμηλοτερα χρησιμοποιουν και αλλα υλικα κατασκευης δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κατι βιντεο που ειδα φαινεται φοβερο οσον αφορα την κατασκευη αλλα δυστυχως τα specs ειναι too much με αποτελεσμα να ανεβαινει και το κοστος. Αν ειχαν το ιδιο μοντελο με i5 και χειροτερη καρτα γραφικων και ειχε 200€ λιγοτερα το ειχα παρει αυριο. Απ οτι βλεπω κι εγω στο σκρουτζ δεν υπαρχουν πολλες επιλογες γι αυτο που ζηταω, συνηθως η καλη ποιοτητα κατασκευης συνδυαζεται και με καλα specs, ενω για χαμηλοτερα χρησιμοποιουν και αλλα υλικα κατασκευης δυστυχως.

Στην Ελλ αγορα αποκλειεται να βρεις χαμηλότερες τιμες για αυτά που ζητας. Μονο παρακολουθα τωρα που είναι καλοκαιρι και εχουν καποιες εκπτωσεις μηπως παιξει καποια προσφορα. Το Public ξεπουλάει συνηθως τα τελευταια κομματια σε χαμηλότερες τιμες. Νομιζω η καλυτερη εποχη για να πετυχεις καποια καλη τιμη είναι τωρα φυσικα για περασμένα μοντελλα αλλα θα κανεις καλα την δουλεια σου.

 

ΥΓ τωρα ξαναδιαβάζω αυτά που ζητας, μεταλλικο, με καλο IPS πανελ, φωτιζομενο πληκτρολογιο και θελεις να το παρεις με 800? Απλα δεν γινεται και στο λεει καποιος που εψαχνε για αυτό που ψάχνεις 1 χρονο τωρα και ακομα το ψαχνω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γινεται ε? Νταξει το φωτιζομενο πληκτρολογιο δεν ειναι must απλα μια προτιμηση. http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-Y50-70-15-6-IPSFHD-i5-8GB-GTX960-4GB-DOS-NEW.1160313.htmlκατι τετοιο φαινεται να ειναι κοντα σε αυτο που ζηταω και σε αρκετα καλη τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ριξε μια ματια σε αυτό: Φαινεται οκ

 

http://www.multirama.gr/prod/ypologistes/notebooks/laptop-hp-envy-x360-15-u212nv-156-i5-5200u6gb1tbhd-5500/prod7620554pp/


Δε γινεται ε? Νταξει το φωτιζομενο πληκτρολογιο δεν ειναι must απλα μια προτιμηση. http://www.e-lenovo.gr/p.Lenovo-Y50-70-15-6-IPSFHD-i5-8GB-GTX960-4GB-DOS-NEW.1160313.htmlκατι τετοιο φαινεται να ειναι κοντα σε αυτο που ζηταω και σε αρκετα καλη τιμη. 

Ναι σωστα, αυτό δεν το ειχα δει. Φαινεται καλο μοντελο. Η συγκεκριμενη οθονη ναι μεν είναι IPS αλλα εχει φτωχα χρωματα. Εάν εξαιρέσεις την οθονη το συγκεκριμενο είναι πολύ καλο computer αλλα εχω δει τα review με τον τετραπυρηνο i7 και όχι με τον i5.

Παντως δεν εχει λειτουργικο που η αξια του είναι γυρω στα 70 ευρω. Αν μπορεις να περασεις το δικο σου όμως δεν είναι πρόβλημα. Εγω προτιμω να αγοραζω με λειτουργικο για να εχω την αδεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει καμία καλή πρόταση για βάση laptop, γιατί τις τελευταίες μέρες που δουλεύω πολλές ώρες, το laptop "ψήνεται άσχημα"....

Με μία πρόχειρη ματιά στο skroutz είδα τιμές που ξεκινάνε από 4-5€ και ανεβαίνουν. Δεν γνωρίζω πόσα λεφτά πρέπει να δώσω για μία καλή βάση (να την κρατήσω για μερικά χρόνια) αλλά δεν θέλω να δώσω πάνω από 25-30€.

Ευχαριστώ και περιμένω τις προτάσεις σας

 

*Το laptop είναι 15,6" και κατά κύριο λόγο θερμαίνεται στο μπροστινό κομμάτι που βρίσκεται και το touchpad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήσπερα σας.


Θα ήθελα την γνώμη σας σκέφτομαι να αγοράσω ένα λάπτοπ , μέχρι τώρα είχα σταθερό .


Το θέλω ποιο πολύ για προγραματισμό και για γραφικά, αλλά και για απλά παιχνίδια και θέλω να το έχω μαζί μου μιας και θα έχω πολλές μετακινήσεις.


επιπλέον θα ήθελα το πληκτρολόγιο να είναι βολικό και να έχει backlight και αν γίνετε να είναι μεταλλικό το κέλυφος καθώς και όσο ποιο μικρό σε διαστάσεις


Αρχικά σκεφτόμουν για macbook pro αλλά σε μια συζήτηση που είχα με ένα φίλο μου πρότεινε το dell inspiron 7548 και σε τιμή είναι ποιο προσιτό από το macbook pro.


Ποια είναι η γνώμη σας. 


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...