Προς το περιεχόμενο

Τρύπα ασφαλείας στο WiFi (802.11) μέσα από παραβίαση του ασφαλέστερου, μέχρι πρότινος, πρωτοκόλλου ασφάλειας WPA2


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To custom brute force attack  θέλει πολύ χρόνο και δυνατά μηχανήματα. Ακόμα η κρυπτογράφηση WEP δεν σπάει εύκολα από έναν απλό χρήστη χωρίς κατάλληλο hardware και software.

 

WPA/WPA2 εννοεις ετσι? Το WEP ειναι βολτα στο παρκο αμα απλα εχεις καλο σημα και μια καρτα που κανει packet injection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

mporeis na mou stilis ti entoles kai ti akribos kanis sto backtrack gia na spaseis WPA-2??

Καταρχήν απαγορεύονται τα Greeklish... εδώ και χρόνια! Δεν χρειάζεται να γνωρίζεις εντολές, είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα. Αν έχεις ήδη Internet τι σε απασχολεί; Άσε που κινδυνεύεις να σε πάρουν χαμπάρι!

 

Σπίτι σου δεν σε ενδιαφέρει. απλά για να μη σου τρώνε το B/W ριχνε μια ματιά στον dhcp του router σου που και που και άμα δεις ότι μπαίνει λαός αλλαξε password.

+ mac address filter και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, καλά περίμενε με stick των 7 ευρώ να προκαλέσεις de-authentication.

 

μη το γελάς είναι δοκιμασμένο, αρκεί να υπάρχει δυνατό και καθαρό σήμα, όλα τ' άλλα είναι θέμα χρόνου μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιου είδους άρθρα βάζετε και το link της εργασίας, άσχετα αν δεν μπορεί να κατέβει το pdf:

 

Exposing WPA2 security protocol vulnerabilities, Int. J. of Information and Computer Security, 2014 Vol.6, No.1, pp.93 - 107

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επειδή μου είχαν σπάσει τον κωδικό έβαλα mac filtering και κωδικό μακριά γαιδούρα,τώρα δεν νομίζω να ξανα αποκτήσουν πρόσβαση στο rooter μου.....

όταν πήγα στην λίστα με τις συσκευές που είχαν συνδεθεί έπαθα εγκεφαλικό,5-6 συσκευές έλεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fail

Προφανώς

 

Ναι, απλά ένα wifi adapter των 7 ευρώ + τα δωρεάν kali/backtrack και υπομονή 10-20min... η χαρά του φοιτητή.

 Εννοείται

 

μη το γελάς είναι δοκιμασμένο, αρκεί να υπάρχει δυνατό και καθαρό σήμα, όλα τ' άλλα είναι θέμα χρόνου μετά.

Οπωσδήποτε

 

Άμα βάλεις mac filtering δεν χρειάζεται καν κωδικό.

Προφανέστατα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mac filtering ειναι η ασφαλέστερη λυση

Το αναποδο. Απο τις πιο ευαλωτες μεθοδους ασφαλειας.

 

Η ασφαλεστερη λυση ειναι πολλες μεθοδοι μαζι, συμπεριλαμβανομενου του mac filtering. Kαι wpa και aes και δυνατο pass και κλειστο το wps και mac filtering και κενο ssid και κλεινουμε το wifi οταν δεν το χρησιμοποιουμε και-και-και.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ είμαι πιο σίγουρος από ποτέ! Εχω μάθει απ'έξω ενα 25ψηφιο εργοστασιακο κλειδι από παλίο ρουτερ εδώ και 8 χρόνια.Η σιγουρια του μεγαλου κωδικου ειναι σταθερη.Επομενως βαλτε μεγαλους κωδικους.Ουτως ή αλλως δεν τον βαζεις καθε μερα τον κωδικό.Kai mac address filtering φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...