Προς το περιεχόμενο

Το ricardo.gr διακόπτει τη λειτουργία του


insomnia.gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω(συγνώμη αν είναι ολίγον τι άτοπο) πόσες πιθανότητες υπάρχουν με τέτοιες αγγελίες (είτε στο ebay είτε σε κάποιο άλλο site) να πιαστούμε 'κότσοι' και τι μπορούμε να κάνουμε σε περίπτωση τέτοια?

 

Θα ήθελα να ρωτήσω(συγνώμη αν είναι ολίγον τι άτοπο) πόσες πιθανότητες υπάρχουν με τέτοιες αγγελίες (είτε στο ebay είτε σε κάποιο άλλο site) να πιαστούμε 'κότσοι' και τι μπορούμε να κάνουμε σε περίπτωση τέτοια?

Στο εβαυ ψωνιζω 10 χρονια.Ποτε δεν εγινε τιποτε σε οσα αγορασα και οσα πουλησα.Ειναι το καλυτερο να πουλησεις και να αγορασεις.Εχω γλιτωσει απειρα λεφτα σε ρουχα ειδη αυτοκινητου ηλεκτρονικα.Επιπλεον οτι αγορασεις ειναι ασφαλισμενο σε περιπτωση που δεν ερθει.Προ κρισης που οι τιμες εδω ελλαδα ηταν στο θεο εγω αγοραζα ρουχα απο αμερικη στο 1/4 της τιμης απο δω.Ακομα και τωρα ειναι πολυ πιο φτηνα απο δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παραγγειλει αρκετες φορες.ειναι κριμα να κλεινει γιατι υπηρχαν και σοβαροι επαγγελματιες μεσα

 

θυμαμαι εποχες κυκλοφοριας iphone 4 ειχα παρει το κινεζικο iphone 4 με τιμη 140 ευρω

 

τωρα περιμενω αυριο να μου ερθουν κατι παπουτσια απο κει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τονισω οτι το συγκεκριμενο site Οπως και το xestock.δεν δεχονται ιδιωτες παρα μονο επαγγελματιες...οποιος παει να ανοιξει λογαριασμο σαν ιδιωτης....δεν του ερχεται mail ενεργοποιησης ποτε....ετσι για να τα λεμε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το οποιοδηποτε ποσες φορες θα το σκοτωσουν ακομη? Μαζι με το 'εκτως' εχουν γινει στανταρ

 

:-)

 

...μόνο που δεν λέει το κείμενο για...οποιοδήποτε οποιοδήποτε, αλλά αναφέρεται σε "εκκρεμότητες" (γενική πληθυντικού για την ακρίβεια), ήτοι "των οποιωνδήποτε εκκρεμοτήτων"...

 

 

Όσο για τον...Ριχάρδο τον Δικαστικόκαρδο, που έχωνε αγωγές για...οφειλές της τάξεως των μερικών μόλις Ευρώ (...ίσως και ΚΑΤΩ του ενός Ευρώ...) στους χρήστες του, στάχτη και μπούρμπερη. Κι ας ήταν γραμματικά άρτιος...

 

 

 

 

Οπως και το xestock

 

...υπάρχει site που έχει κάνει....καριέρα με τέτοιο όνομα...;  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για τον...Ριχάρδο τον Δικαστικόκαρδο, που έχωνε αγωγές για...οφειλές της τάξεως των μερικών μόλις Ευρώ (...ίσως και ΚΑΤΩ του ενός Ευρώ...) στους χρήστες του, στάχτη και μπούρμπερη. Κι ας ήταν γραμματικά άρτιος...

 

 

 

 

 

 

 

 

Πόσων ευρώ;  Γιατί νομίζω ότι με έχουν βάλει να πληρώσω ένα ποσό τζάμπα χωρίς να πουλήσω τίποτα, απλά για μια κ%λο υποσημείωση του προιόντος.

Φυσικά θα την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Κarnov :

 

Είχαν ανοιχτεί και εδώ στο Ινσόμνια θέματα παλαιότερα. Κάνε ένα search με όρο "Ricardo" και θα βρεις διάφορα μάλλον.

 

Όσο για το "πόσα", όπως είπα, μιλάμε σίγουρα για ποσά της τάξεως ΜΕΡΙΚΩΝ Ευρώ όπως είπα : 1, 2, 3 κτλ...

ΙΣΩΣ και για...ποσά ΚΑΤΩ του ενός...

 

Κι αν θυμάμαι καλά, μια χαρά καλυμμένοι ήταν να το κάνουν νομικά, ακριβώς για περιπτώσεις όπου πουλούσες-δεν πουλούσες κάτι τελικά, αυτοί αξίωναν κάποια προμήθεια % στην τιμή που είχες βάλει. Το θέμα πιο πολύ "ηθικό" ήταν, παρά "νομικού δικαίου". Το οποίον νομικό δίκαιο ήταν, ξαναλέω, με το μέρος τους, και ναι, για ψίχουλα κάνανε αγωγές, ΑΝ δεν ξεχρέωνες τελικά, με αποτέλεσμα για 1 Ευρώ στο τέλος να πλήρωνες ΚΑΙ τα δικαστικά, ήτοι γύρω στο χιλιάρικο χαλαρά...

 

Έχε τον νου σου μη σου έρθει κα'να τρελό μπουγιουρντί εκεί που δεν το περιμένεις - που σημαίνει καλύτερα να ξεχρεώσεις, αν πρόκειται για μικροποσό που προφανώς το μπορείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παραγγειλει αρκετες φορες.ειναι κριμα να κλεινει γιατι υπηρχαν και σοβαροι επαγγελματιες μεσα

 

θυμαμαι εποχες κυκλοφοριας iphone 4 ειχα παρει το κινεζικο iphone 4 με τιμη 140 ευρω

 

τωρα περιμενω αυριο να μου ερθουν κατι παπουτσια απο κει

φιλε μου τα μαπαphone εχουν 50-120ευρο το καλυτερο κινεζικο αν ψαξεις σε Alibaba

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος, το ρικάρντο έπαιρνε ένα ποσοστό επί της τιμής πώλησης. 5% μέχρι τα 60 και μετά 3% μέχρι 200 και 1% μετά τα 500 κάπως έτσι (για το πρώτο ποσοστό είμαι σίγουρος)

Ίσως να έχεις δίκιο, μια πώληση ήθελα να κάνω και μόλις είδα την προμήθεια δεν ασχολήθηκα άλλο.

Αλλά θυμάμαι ότι σε συνολική τιμή γύρω στα 300 ευρώ, νομίζω μου ζήταγε κάποιο ποσό 10-20 ευρώ, το οποίο θεώρησα υπερβολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε δεν καταλαβα την υπαρξη site δημοπρασιων, τουλαχιστον οχι με τις τιμες των Ελληνικων sites. Μαγαζια κανονικα ειναι με ακριβες τιμες.

 

Εκτος και αν απευθυνονται σε βλάκες, πραγμα βεβαια απολυτα πιθανο ......

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Κarnov :

 

Είχαν ανοιχτεί και εδώ στο Ινσόμνια θέματα παλαιότερα. Κάνε ένα search με όρο "Ricardo" και θα βρεις διάφορα μάλλον.

 

Όσο για το "πόσα", όπως είπα, μιλάμε σίγουρα για ποσά της τάξεως ΜΕΡΙΚΩΝ Ευρώ όπως είπα : 1, 2, 3 κτλ...

ΙΣΩΣ και για...ποσά ΚΑΤΩ του ενός...

 

Κι αν θυμάμαι καλά, μια χαρά καλυμμένοι ήταν να το κάνουν νομικά, ακριβώς για περιπτώσεις όπου πουλούσες-δεν πουλούσες κάτι τελικά, αυτοί αξίωναν κάποια προμήθεια % στην τιμή που είχες βάλει. Το θέμα πιο πολύ "ηθικό" ήταν, παρά "νομικού δικαίου". Το οποίον νομικό δίκαιο ήταν, ξαναλέω, με το μέρος τους, και ναι, για ψίχουλα κάνανε αγωγές, ΑΝ δεν ξεχρέωνες τελικά, με αποτέλεσμα για 1 Ευρώ στο τέλος να πλήρωνες ΚΑΙ τα δικαστικά, ήτοι γύρω στο χιλιάρικο χαλαρά...

 

Έχε τον νου σου μη σου έρθει κα'να τρελό μπουγιουρντί εκεί που δεν το περιμένεις - που σημαίνει καλύτερα να ξεχρεώσεις, αν πρόκειται για μικροποσό που προφανώς το μπορείς...

 

 

Δεν φοβάμαι καμμία εταιρεία που κερδοσκοπεί... Το ίδιο έκανα με τον ΟΤΕ και με COSMOTE κτλ. 

 

Δεν υπάρχει κανένα παράδειγμα που κάποια εταιρεία μπήκε στο κόπο να κάνει μήνυση για ένα ποσό το οποίο είναι σαφώς μικρότερο απο τα έξοδα της για τη πληρωμή δικηγόρου και το σχηματισμό αγωγής..

 

Γιατί φοβίζετε τον κόσμο.???

 

 

INSOMNIA RULES !!!!    --> Ελπίζω να παραμείνει κορυφαίο και ελεύθερο όπως είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 10-12 ευρώ νομίζω πάγια χρέωση ανά πώληση, νομίζω έιναι λογικό να πατώσει... Ίσως και να κάνω λάθος, αλλά μια φορά μπήκα για να πουλήσω κάτι, και ήθελε ενα εξωφρενικό ποσό.

Εγω ειμαι απογοητευμενος απο το site αυτο γιατ χρεωνε ελαχιστη χρεωση ενα ποσοστο και μετα ηθελαν να με πανε και μεσω εφοριας για πραγματα που δεν ειχαν ενημερωθει οτι δε τα πουλησα,,,,Τετοια ξεφτιλικια να κλεισουν και αμεσα -τι το κακο εχει δηλαδη κατι αντιστοιχο σαν to insomnia ???

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φοβάμαι καμμία εταιρεία που κερδοσκοπεί... Το ίδιο έκανα με τον ΟΤΕ και με COSMOTE κτλ. 

 

Δεν υπάρχει κανένα παράδειγμα που κάποια εταιρεία μπήκε στο κόπο να κάνει μήνυση για ένα ποσό το οποίο είναι σαφώς μικρότερο απο τα έξοδα της για τη πληρωμή δικηγόρου και το σχηματισμό αγωγής..

 

Γιατί φοβίζετε τον κόσμο.???

 

...εγώ έκατσα και έγραψα ό,τι περισσότερο μπόρεσα για 'σένα, όταν είπες "τους χρωστάω κάποιο ποσό" και ρώτησες "σε πόσα Ευρώ αναφέρομαι", μόνο και μόνο για να μην τυχόν βρεθείς ΕΣΥ να έχεις πρόβλημα λόγω άγνοιας, κι εσύ ρωτάς "γιατί φοβίζουμε τον κόσμο"...;

 

Αναρωτιέμαι τί είναι μεγαλύτερο, η μαλακία μου ή η αχαριστία σου...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα για το ricardo ουδεν σχολιο...  καποιος φιλος πιο πανω αναφερθηκε νομιζω για το insomnia... να πω την αποψη μου λοιπον....

καλουτσικο το insomnia αλλα εχει περιορισμους

1. 2 αγγελιες ανα βδομαδα...  γιατι??

2. δεν διαγραφεται εντελως η αγγελια... γιατι??

3. οσοι πουλανε κατι μεταχειρησμενο ειδικα στα κινητα εχουν παρομοια τιμη με τα σκρουτζομαγαζα.ηθελα να ηξερα τα πουλανε ποτε τα κινητα τους η απεφθηνονται σε χαζους?

 

πιο πολλα πραγματα εχω πουλησει στην χρυση ευκαιρια παρα στο insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ έκατσα και έγραψα ό,τι περισσότερο μπόρεσα για 'σένα, όταν είπες "τους χρωστάω κάποιο ποσό" και ρώτησες "σε πόσα Ευρώ αναφέρομαι", μόνο και μόνο για να μην τυχόν βρεθείς ΕΣΥ να έχεις πρόβλημα λόγω άγνοιας, κι εσύ ρωτάς "γιατί φοβίζουμε τον κόσμο"...;

 

Αναρωτιέμαι τί είναι μεγαλύτερο, η μαλακία μου ή η αχαριστία σου...

 

Δεν μπορώ να δώσω απάντηση στην τελευταία ερώτηση.

 

Ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Αλλά αγγίξαμε τα όρια της παραπληροφόρησης.

Είπες ότι υπάρχει πρόβλημα ακόμα και για μικροποσά... ΟΚ το δέχομαι καλή τη θέληση. Αλλά περιμένω τεκμηρίωση.

 

Όμως ΔΕΝ αναφέρεις ένα ΑΠΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, ενός  ατόμου για παράδειγμα,  που για 10 ευρώ το σύραν στα δικαστήρια.

 

 

Εφόσον δεν έχεις αποδειξεις και λες " ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ και ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ 1000 ευρώ ",  αφελώς ή εσκεμμένως, ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΙΣ..  Σωστά;  

 

Έτσι είναι..  Βέβαια και αποδείξεις να είχες.. (κανένα Link ή κανένα απρόσωπο post το πολύ), η απλή λογική και η εμπειρία ανθρώπων που ρώτησα, λένε ότι ΛΟΓΙΚΑ δεν γίνεται για μικροποσά ΤΙΠΟΤΑ. Απειλούν μόνο. Τίποτα άλλο.. Δεν συμφέρει.

 

Απο ότι έμαθα πριν λίγο απο νομικό:  Πρέπει να είναι κάποιος ΠΟΛΥ ΘΥΜΑ για να ΕΚΒΙΑΣΤΕΙ τηλεφωνικά απο κανένα δικηγοράκο με κούφιες απειλές, και μετά να προβεί να πληρώσει το ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ της κάθε  εταιρείας-τέρατος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...