Προς το περιεχόμενο

Η Apple έχει πουλήσει πάνω από 500 εκατομμύρια iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οκ για την πτώση του iPhone σε σχέση με όλα τα android κινητά είναι σωστό το διάγραμμα....ξανανικησες.

Μας δουλευετε,και μας τρολλαρετε ετσι;δεν εξηγειται αλλιως... :mrgreen:

 

 

ΥΓ. Σήκωσε λίγο την ανάλυση της οθόνης ο επεξεργαστής αντέχει και η οποία έξτρα κατανάλωση του αντισταθμίζεται απο την οικονομία ενέργειας λόγω της τεχνολογίας της οθόνης. Άντε γιατι τα διαγράμματα έχουν λεπτομερείς που δεν τις βλέπεις....

Ωχ ξεκινησε το "ντελιριο" της ενεργειακης καταναλωσης,σε σχεση με την αναλυση της οθονης ε; :lol:

Κατσε να βρω την προηγουμενη συζητηση μας,να κανω copy-paste... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οταν πηρα το κινητο και ειδικα το 3gs δν υπηρχε καν στην ελλαδα οποτε για ποιο θυμα λες;; ηταν το πρωτο μ κινητο αφης και το χαρηκα οσο το χα...αλλα μεχρι εκει...

 

κ αν αυτα π ειπα δν με κανουν αντικειμενικο κριτη της τοτε ποισ με κανουν;; η μηπως κανουν εσενα κριτη αλλων για κατι π ουτε ο ιδιος δν αγορασες;;

Μόλις βγήκε το iPad σταμάτησα το iPhone γιατι το θεωρώ κοροϊδία... Ωραία αφού είσαι αντικειμενικός κριτής μπορείς να κραξεις το iPhone και όσους έχουν iPhone.... Συνέχισε...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως.Που το προβλημα σου;

Aφου αριστερα λεει smartphones.Σε κινητα δεν αναφερεται;Το Iphone τι ειναι;κατσαρολα; :lol:

 

Aσε τα δικα σου διαγραμματα.Ειπες κατι,πανω σε συγκεκριμενο διαγραμμα.

Σου το ξαναπαρεθεσα.

Οτι θελεις ανελυσε το εκει.

 

Ρε φιλε...θα μας τρελανεις.Δες την καμπυλη,την γκρι,και την μπλε.

Η μπλε ΜΟΝΟ ανεβαινει,ΕΝΩ η γκρι ποτε ανεβαινει,ΑΛΛΑ μετα ξανακατεβαινει,καταληγωντας ΠΑΛΙ στην ΑΡΧΗ σχεδον.

Εχω ρε γμτ τοση μυωπια και δεν βλεπω;

Ρε φίλε πραγματικά διάγραμμα έχεις ξαναδεί στην ζωή σου;

 

Πωλήσεις έχει ανα περιόδους. Πρόσθεσε τα όλα αυτά μαζί για να βγάλεις σύνολο συσκευών. Σταθερά πουλάει 50εκ. συσκευές ανά Q.

 

Επίσης το δροιδ με την κατσαρόλα ο φίλος εννοούσε ότι και η κουτσή Μαρία βγάζει "κινητό" με δροιδ άρα σιγά τα ωα, φυσιολογικό να "πουλάνε" αβέρτα. Μία βόλτα στην λαϊκή της γειτονιάς σου να πας θα δεις να σου δίνουν και ένα τέτοιο δώρο με αγορά 2κιλών+ πατάτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aσε τα δικα σου διαγραμματα.Ειπες κατι,πανω σε συγκεκριμενο διαγραμμα.

Σου το ξαναπαρεθεσα.

Οτι θελεις ανελυσε το εκει.

 

Ρε φιλε...θα μας τρελανεις.Δες την καμπυλη,την γκρι,και την μπλε.

Η μπλε ΜΟΝΟ ανεβαινει,ΕΝΩ η γκρι ποτε ανεβαινει,ΑΛΛΑ μετα ξανακατεβαινει,καταληγωντας ΠΑΛΙ στην ΑΡΧΗ σχεδον.

Εχω ρε γμτ τοση μυωπια και δεν βλεπω;

Θα σου δώσω ένα hint και θα σου ξαναπώ ότι όχι, δεν ξέρεις να διαβάζεις το συγκεκριμένο διάγραμμα τουλάχιστον: Το "δικό" μου διάγραμμα δείχνει ό,τι ΑΚΡΙΒΩΣ και το δικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα Νοκια 1100 έχουν πουληθεί γνωρίζετε;

Κυριε κυριε να πω εγω;;; Πανω απο 1 δις 1100. Μιλαμε για ενα τηλεφωνο και οχι πολλα με το ιδιο brandname. Μεσα σε τρια χρονια, οχι επτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε πραγματικά διάγραμμα έχεις ξαναδεί στην ζωή σου;

Οχι,περιμενα εσενα να μου δειξεις. :P

 

Πωλήσεις έχει ανα περιόδους. Πρόσθεσε τα όλα αυτά μαζί για να βγάλεις σύνολο συσκευών.

Μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι απεικονιζει το διαγραμμα.Συγκρινε μπλε και γκρι καμπυλη,και αν συνεχιζεις να ισχυριζεσαι τα ιδια,να το κοιταξεις.

Η πρωτη ΜΟΝΟ ανεβαινει,ενω η δευτερη ποτε ανεβαινει,ποτε κατεβαινει(τις περισσοτερες φορες),και φθανει παλι στο αρχικο σημειο.

http://1.bp.blogspot.com/-s_CsGuMQXh0/UhGyJ_r1KXI/AAAAAAAARig/UayG0R5avKk/s1600/Gartner+-+Global+Smartphone+Sales.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,περιμενα εσενα να μου δειξεις. :P

 

 

Μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι απεικονιζει το διαγραμμα.Συγκρινε μπλε και γκρι καμπυλη,και αν συνεχιζεις να ισχυριζεσαι τα ιδια,να το κοιταξεις.

Η πρωτη ΜΟΝΟ ανεβαινει,ενω η δευτερη ποτε ανεβαινει,ποτε κατεβαινει(τις περισσοτερες φορες),και φθανει παλι στο αρχικο σημειο.

http://1.bp.blogspot.com/-s_CsGuMQXh0/UhGyJ_r1KXI/AAAAAAAARig/UayG0R5avKk/s1600/Gartner+-+Global+Smartphone+Sales.png

Το να ξανά φτάνει στο αρχικό σημείο είναι πτώση?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,περιμενα εσενα να μου δειξεις. :P

 

Μαλλον εσυ δεν καταλαβες τι απεικονιζει το διαγραμμα.Συγκρινε μπλε και γκρι καμπυλη,και αν συνεχιζεις να ισχυριζεσαι τα ιδια,να το κοιταξεις.

Η πρωτη ΜΟΝΟ ανεβαινει,ενω η δευτερη ποτε ανεβαινει,ποτε κατεβαινει(τις περισσοτερες φορες),και φθανει παλι στο αρχικο σημειο.

http://1.bp.blogspot.com/-s_CsGuMQXh0/UhGyJ_r1KXI/AAAAAAAARig/UayG0R5avKk/s1600/Gartner+-+Global+Smartphone+Sales.png

Το αστείο είναι ότι δεν έχεις ιδέα τι δείχνει το διάγραμμα (λες μόνο ότι θυμάσαι από το λύκειο για καμπύλες; ) και επιμένεις :)

 

Άμα πουλάω κάθε χρόνο, για 5 συνεχόμενα χρόνια, 10 τόνους πατάτες πόσες πατάτες έχω πουλήσει συνολικά; 10 τόνους;

Επίσης επειδή δεν πούλησα παραπάνω πατάτες πάω για κλείσιμο ή είχα μείωση κερδών;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο που καταλαβαίνω εγώ απο το διάγραμμα είναι οτι η apple, κατα κυριο λογο, με την εισαγωγη καθε νέου iphone στην αγορά, καταφέρνει να ξεπεράσει τις πωλήσεις του σε σχεση με αυτές του προηγούμενου μοντέλου της. 

 

αντίστοιχο ραβδόγραμμα (μονο για τις πωλησεις της apple):

973fe12a3824c437a8029924932e6a62.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξανά φτάνει στο αρχικό σημείο είναι πτώση?

Ρε φιλε,πλακα μας κανεις;στο τελος του χρονικου διαστηματος του διαγραμματος το android κλεινει με 225 εκ πωλησεις.

Ενω το ios με οσα ξεκινησε.Τι δεν καταλαβαινεις;

Ακομη και ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ να τα παρεις(ανα χρονικα διαστηματα) απο την αρχη των αξονων,το ios εχει περισσοτερες πωλησεις;θα μας τρελανετε; :P

 

Το αστείο είναι ότι δεν έχεις ιδέα τι δείχνει το διάγραμμα (λες μόνο ότι θυμάσαι από το λύκειο για καμπύλες; ) και επιμένεις :)

 

Καλα που εχεις εσυ.

π.χ Q4-2010 εως  Q3-2011 τι καταλαβαινεις εσυ απο το διαγραμμα;οτι ξεπουλαει; :mrgreen:Ειναι πτωτικο το διαγραμμα ή οχι;

 

Εαν παρεις το εμβαδον που περικλειεται απο την μπλε καμπυλη μεχρι κατω στον αξονα των τριμηνων,και την γκρι με τον ιδιο τροπο,ποια εχει το μεγαλυτερο;

Η γκρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είναι μερικώς αδικο να συγκρινετε το iOS σε σχεση με το Android. Η σωστη συγκριση ειναι να παρεις όλες τις ναυρχιδες των εταιριων και να τις συγκρινεις.
 
Από την στιγμη που το iOS υπερτερει σε αυτον τον τομεα των ναυρχιδων φανταστείται τι θα γινοταν αν είχε πολυ περισσότερες συσκευές σε πολλες εταιριες και σαφως με χαληλοτερο κοστος.
 
Καπου άκουσα για τον κοσμο που ψωνιζει κινητα βαση χαρακτηριστικων και δυνατοτητων.

Τα πιο βασικα πραγματα που κοιτανει οι καταναλωτες στην πλειοψηφια τους ειναι τα εξης:

 

 

 

Τελικό αποτελεσμα

 

O περισσότερος κοσμος αυτο που κοιταει σε ενα κινητο ειναι για το πως θα κανει σωστα, γρηγορα και εξυπνα την δουλεια του σε συνδιασμο με ενα ασφαλες και σταθερο λειτουργικο. Τι με νοιαζει ποσους πυρηνες φοραει το κινητο οταν ξερω οτι οι διπυρηνοι των iPhone τα κανουν σκονη.
 
Ο περισσότερος κοσμος δεν ειναι ουτε advanced users, ουτε τρελές απαιτησεις εχουν οπως εμεις, ουτε geeks ειναι. Στην πλειοψηφια τους ολοι χρησιμοποιουν συγκεκριμενα προγραμματα για απλες και δουλειες και περιηγηση στο ιντερνετ.

 

Δεν τους νοιαζει για το αν θα φορτωσει 0.1sec πιο γρηγορα απο οτι ενα αλλο κινητο. Θελουν οταν ανοιξει να μην crasharei και να εχει ανετη περιηγηση με ανετες αποκρισεις και smooth scrolls και zooms.
 

 

 

Ποιότητα κατασκευης 

 

Και επειδη το κινητο τυχαινει να ειναι προεκταση του σωματος πολλοι ειναι αυτοι που κοιτανε να ειναι ποιοτικό απο θεμα κατασκευης. Σου δινει αλλη αισθηση στο κρατημα της συσκευης κατι που δικαιωνη τα χρηματα που εδωσες. Θελεις να μην παθαινει ευκολα γρατσουνιες και να εχει ομορφο σχεδιαστικά design.

Αλλιως όλοι θα είχα τουμπανιαρικες φθηνες κινεζιες. 
 
 

 

Υποστηριξη.

 

Καποιος που δεν ασχολειται συνεχεια με τις εξελιξεις την κινητης τηλεφωνιας για τους δικους του χ,ψ λογους τότε θα ψαξει ενα κινητο με μακροχρονια υποστηριξη ωστε να το κρατησει για χρονια οποτε η υποστηριξη για αυτον ειναι λεξη κλειδη.

 

Όλοι μας εδω λοιπόν τα βαζουμε στη ζυγαρια και αναλογα με την τσεπη μας αποφασιζουμε για το τι θα επιλεξουμε. 

Και επειδη ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος υπαρχουν συσκευες για όλους.

Η καθε εταιρια εχει τα θετικα της και τα αρνητικά της οποτε δυσκολη η αποφαση του νικητη.

 

Και για να μιλησω λιγο σε προσωπικό επίπεδο:

Εχω πιασει τετραπυρινο κινητο android με παρα πολλα χαρακτηριστικα και παρολαυτα να μην σου δινει αυτην την αισθηση της ταχυτητας που υποσχεται.

Ειναι αξιο τιμης αυτο που κανει που κανει η Apple με τις συσκευες της να ειναι τοσο γρηγορες με χαμηλα χαρακτηριστικα.

 

Εγω που δεν ειμαι advanced user με υπερκαλυπτει απόλυτα το iPhone γιατι κανω την δουλεια μου ανετα και γρηγορα. 

Δεν θα ελεγα το ιδιο αν ημουν adnvanced user.

 

Συγνωμμη για το μακρυ κειμενο αλλα ηθελα να παραθεσω και εγω τις δικες μου αποψεις με τα οσα διαβαζω συνεχεια σε apple αρθρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ. Για πες μου πως διαφέρει αυτό με την Samsung ας πούμε και τα S τα οποία έχουν όλες οι χαζογκόμενες πλέον και είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που μόλις είπες;

 

Ή πως διαφέρει με τα Nexus που τα έχουν παιδάκια, κυρίως γοογλε φανμποις ή και καλά tech geeks και νομίζουν ότι πιάσαν τον παπά από τα μούσια; (Θα πουν και καμιά 500αριά φορές το πόσο τέλειο είναι το "ανοιχτό" OS της γοογλε χωρίς να έχουν ιδέα τι θα πει ανοιχτό και τι μπορούν να κάνουν με αυτό)

 

Όλοι πόζεροι και κάγκουρες μου κάνουν εμένα πάντως, χωρίς να ξέρουν και τα specs/διαφορές που λες και εσύ.

 

Το nexus λέγεται αλλιώς και value for money. Το ότι τρέχει καλύτερα από τηλέφωνα με διπλάσια τιμή είναι αλλου παπα ευαγγέλιο.

 

Τώρα που βλέπεις εσύ το φανμποισμο σε έναν οικονομικά συνειδητοποιημένος καταναλωτή αδυνατώ να το καταλάβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...