Προς το περιεχόμενο

Η Apple έχει πουλήσει πάνω από 500 εκατομμύρια iPhone


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Από την στιγμη που το iOS υπερτερει σε αυτον τον τομεα των ναυρχιδων φανταστείται τι θα γινοταν αν είχε πολυ περισσότερες συσκευές σε πολλες εταιριες και σαφως με χαληλοτερο κοστος.

Αν γινοταν αυτο που λες,θα επρεπε μετα οι μηλο-οπαδοι,να αλλαξουν τα διαρκως ιδια και απαραλλαχτα καθε φορα "επιχειρηματα" τους.

Οτι δηλαδη το android ειναι ενα λειτουργικο για χιλιες συσκευες,για κατσαρολες και τετζερεδες κλπ...

Εκεινο που λετε τοσον καιρο,ειναι οτι προκειται για ενα λειτουργικο(ios),κομμενο και ραμενο για τις apple συσκευες.

Οποτε λιγο ακυρο αυτο που λες.

 

Οσο δε για την συγκριση,ειναι απολυτα δικαιη,διοτι η γινεται σε επιπεδο λειτουργικου,και οχι κατασκευαστη.

 

Στα υπολοιπα που ανεφερες αναλογως του ατομου,ολα ειναι σχετικα,σε πολλα δεν συμφωνω και εχουν χιλιοειπωθει σε αλλα χιλια τοπικς.

Δεν θα μπω στην διαδικασια της αντιπαραθεσης,και ουτε το εχω σκοπο.Σεβαστο,ειναι γνωμη σου.

 

Εγω θα σου πω κατι πολυ πιο απλο.

Αν η apple ειχε π.χ το 5s(ναυαρχιδα)400 ευρω θα το σκεφτομουν σοβαρα να το αγορασω,για μια απλη χρηση(κλησεις,μυνηματα,ιντερνετ)και ενα συντηρητικο design,αλλα οχι παραλληλα για λογω δυσχρηστιας της συσκευης λογω του λειτουργικου της,τις σοβαρες ελλειψεις,και τις παραλογης τιμολογιακης της πολιτικης.

Οι υπολοιπες συσκευες,δινουν πολυ περισσοτερα σε θεμα λειτουργικου,αλλα και extra,κατι που ισοσταθμιζεται αναλογως των γουστων και των απαιτησεων του καθε χρηστη με το θεμα της ποιοτητας.

Θεμα κρασαρισματος και των γνωστων,μπορω να πω σημερα,οτι μετα την 4,2 εκδοση του android,ακομη και απο την 4,1,2,σχεδον αυτο το προβλημα εχει εξαληφθει.Πιστευω σε λιγο καιρο δεν θα αναφερεται καν.

Αλλωστε το θεμα αυτο οφειλεται αποκλειστικα ΜΟΝΟ στους κατασκευαστες ΠΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ στο λειτουργικο οπως και η Samsung!Το λεω,και σαφως εχει μεγαλο μεριδιο ευθυνης οπως πολλοι αλλοι.

Παρε ενα Nexus με ατοφιο android και πες μου αν υφισταται τετοιο θεμα.

 

Κατα τα αλλα,ολοι δεν μπορουμε να εχουμε τα ιδια πραγματα,ουτε τα ιδια γουστα.Πρεπει να αφηνουμε να δουλευει ο ανταγωνισμος υπερ μας,και οταν αρχιζω και βλεπω το συνεχες "γλειψιμο" υπερ της apple,που κουβαλαει τα ιδια μυαλα εδω και χρονια,και βλεπει τους ανθρωπους σαν χαμπουργκερς με τσεπες,ετοιμη να κατασπαραξει τους παντες,και να της πουμε κι ευχαριστω...

Οχι ευχαριστω ΔΕΝ θα παρω.

Μας φαινονται πολλα τα 750 για ολους τους αλλους,αλλα μολις μιλαμε για Iphone λεει ο αλλος θα τα εδινα ευχαριστως.Σιγα το smart,που σιγα σιγα σαν την nvidia θα μας ζητανε και 1000 ευρω για αντε να μην πω τι...

Ολα εχουν τα ορια τους,και την τιμη τους.

Οι τιμες πρεπει να πεφτουν,και να γινονται ανταγωνιστικες για ΟΛΟΥΣ.

Οποιος δεν το κανει,του αξιζει να μεινει στο περιθωριο!Οπως κι αν λεγεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν είναι μερικώς αδικο να συγκρινετε το iOS σε σχεση με το Android. Η σωστη συγκριση ειναι να παρεις όλες τις ναυρχιδες των εταιριων και να τις συγκρινεις.

 

Από την στιγμη που το iOS υπερτερει σε αυτον τον τομεα των ναυρχιδων φανταστείται τι θα γινοταν αν είχε πολυ περισσότερες συσκευές σε πολλες εταιριες και σαφως με χαληλοτερο κοστος.

 

Καπου άκουσα για τον κοσμο που ψωνιζει κινητα βαση χαρακτηριστικων και δυνατοτητων.

Τα πιο βασικα πραγματα που κοιτανει οι καταναλωτες στην πλειοψηφια τους ειναι τα εξης:

 

 

 

Τελικό αποτελεσμα

 

O περισσότερος κοσμος αυτο που κοιταει σε ενα κινητο ειναι για το πως θα κανει σωστα, γρηγορα και εξυπνα την δουλεια του σε συνδιασμο με ενα ασφαλες και σταθερο λειτουργικο. Τι με νοιαζει ποσους πυρηνες φοραει το κινητο οταν ξερω οτι οι διπυρηνοι των iPhone τα κανουν σκονη.

 

Ο περισσότερος κοσμος δεν ειναι ουτε advanced users, ουτε τρελές απαιτησεις εχουν οπως εμεις, ουτε geeks ειναι. Στην πλειοψηφια τους ολοι χρησιμοποιουν συγκεκριμενα προγραμματα για απλες και δουλειες και περιηγηση στο ιντερνετ.

 

Δεν τους νοιαζει για το αν θα φορτωσει 0.1sec πιο γρηγορα απο οτι ενα αλλο κινητο. Θελουν οταν ανοιξει να μην crasharei και να εχει ανετη περιηγηση με ανετες αποκρισεις και smooth scrolls και zooms.

 

 

 

Ποιότητα κατασκευης 

 

Και επειδη το κινητο τυχαινει να ειναι προεκταση του σωματος πολλοι ειναι αυτοι που κοιτανε να ειναι ποιοτικό απο θεμα κατασκευης. Σου δινει αλλη αισθηση στο κρατημα της συσκευης κατι που δικαιωνη τα χρηματα που εδωσες. Θελεις να μην παθαινει ευκολα γρατσουνιες και να εχει ομορφο σχεδιαστικά design.

Αλλιως όλοι θα είχα τουμπανιαρικες φθηνες κινεζιες. 

 

 

 

Υποστηριξη.

 

Καποιος που δεν ασχολειται συνεχεια με τις εξελιξεις την κινητης τηλεφωνιας για τους δικους του χ,ψ λογους τότε θα ψαξει ενα κινητο με μακροχρονια υποστηριξη ωστε να το κρατησει για χρονια οποτε η υποστηριξη για αυτον ειναι λεξη κλειδη.

 

Όλοι μας εδω λοιπόν τα βαζουμε στη ζυγαρια και αναλογα με την τσεπη μας αποφασιζουμε για το τι θα επιλεξουμε. 

Και επειδη ο ανταγωνισμος ειναι τεραστιος υπαρχουν συσκευες για όλους.

Η καθε εταιρια εχει τα θετικα της και τα αρνητικά της οποτε δυσκολη η αποφαση του νικητη.

 

Και για να μιλησω λιγο σε προσωπικό επίπεδο:

Εχω πιασει τετραπυρινο κινητο android με παρα πολλα χαρακτηριστικα και παρολαυτα να μην σου δινει αυτην την αισθηση της ταχυτητας που υποσχεται.

Ειναι αξιο τιμης αυτο που κανει που κανει η Apple με τις συσκευες της να ειναι τοσο γρηγορες με χαμηλα χαρακτηριστικα.

 

Εγω που δεν ειμαι advanced user με υπερκαλυπτει απόλυτα το iPhone γιατι κανω την δουλεια μου ανετα και γρηγορα. 

Δεν θα ελεγα το ιδιο αν ημουν adnvanced user.

 

Συγνωμμη για το μακρυ κειμενο αλλα ηθελα να παραθεσω και εγω τις δικες μου αποψεις με τα οσα διαβαζω συνεχεια σε apple αρθρα.

 

1) Crashes

http://www.businessinsider.com/apple-iphone-crashes-2014-1

 

http://www.forbes.com/sites/tomiogeron/2012/02/02/does-ios-crash-more-than-android-a-data-dive/

 

Να θυμισω επισης εδω οτι η apple γραφει για 4-5 συσκευες (στην ουσια μια) λειτουργικο ενω η google για εκατονταδες.

 

2) Ποιοτητα κατασκευης.

Να θυμισω το προβλημα με την καμερα

Να θυμισω το προβλημα με την κεραια 

αυτα εν συντομια.

 

3) Υποστηρηξη

Να θυμισω το προβλημα με την κεραια. Επισημη απαντηση το κρατατε λαθος το κινητο!!!

 

4) Κινεζια. Τα Apple μαλλον φτιαχνονται στην Αμερικη......

Να σου θυμισω και το εξαιραιτικο aluminium case του iphone που ξεφλουδιζε. Οσο για το εσωτερικο; χρησιμοποιει οτι αγοραζει απο Samsung, LG κτλ

Κοινως ολοι απο το ιδιο σουπερ μαρκετ ψωνιζουν.

 

 

Για να μην αρχισουν τα τρελα ποστ. Να πω ειμαι κατοχος Lumia 925. Γνωριζω οτι εχει τα πλεονεκτηματα και τις αδυναμιες του. Αυτο που δεν καταλαβαινω τοσα χρονια με ολους ειναι γιατι παραμυθιαζεσται με τις π@π@...ες καθε πολυεθνικης.

 

Προσωπικα το καλυτερο support ever το εχω βρει απο LG.

 

Διαλεξα Νοκια λογω συγκυριας και γιατι με 300€ εκανε αυτα που ηθελα.

 

υ.γ. Η Samsung εχει καταντησει η νεα apple (λυπαμαι για αυτο). Πλεον οι εταιριες εχουν φτασει να μας προσφερουν φρου φρου και αρωματα τυπου δακτυλικο αποτυπωμα. Λες και το 95% κραταει τα φοβερα μυστικα στο κινητο του.

Οταν θα φτασει να ειναι χρησιμο (ανεπαφες συναλαγες κτλ) τοτε θα το βρισκεις στα κινητα των 100€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT

Για να μην παρεξηγηθω επειδη τοσο καιρο δεν λετε να το καταλαβαιτε μερικοι

1) Δεν λεω οτι τα iPhone ειναι για τα σκουπιδια. Λεω οτι απλα ειναι μια ακομα επιλογη. Αναλογα τι θελει κανεις ψωνιζει. 

 

Android: High Customization, Wide Range of Devices

 

IPhone: Simple Interface  

 

Microsoft: Cost-effective Alternative (Δεν το συστηνω σε χρηστες που θελουν πολλα απο το κινητο, Η πλατφορμα δεν ειναι ωριμη σε αρκετους τομεις)

 

Φυσικα δεν ειναι μονο αυτες οι διαφορες. Απλα θελω να τονισω οτι δεν υπαρχει το αγιο δισκοποτηρο αλλα πολλες επιλογες.

 

Παψτε να ειστε θυματα των Hypes των πολυεθνικων. Δεχομαι καποιος που εχει iphone γιατι ξερει τι κανει και ειναι γνωστης των πλεονεκτηματων & Μειωνεκτηματων. Με ενοχλουν οι Fans (και της Samsung, MS κτλ) που επιλεγουν κατι μονο και μονο απο τα hypes και μετα στηριζουν την επιλογη τους λες και ειναι μετοχοι.

 

Ιστορικα ειχα

Nokia, Ericsson, Siemens, Sony-Erricson, HTC (Windows Mobile), Samsung (Android), Nokia (Windows Phone)

 

Εχω δουλεψει και με LG, iPhone.

 

Δεν εχω κολληματα οπως βλεπετε με μαρκες,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και του χρόνου.... Κάθε χρόνο μερικοί πικραμένοι θα έρθουν να κραξουν το iPhone και θα πούνε το ίδιο τροπάριο για αυτούς που το αγοράζουν....περαστικά!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε και του χρόνου.... Κάθε χρόνο μερικοί πικραμένοι θα έρθουν να κραξουν το iPhone και θα πούνε το ίδιο τροπάριο για αυτούς που το αγοράζουν....περαστικά!

 

οτι πεις να βγαζεις και ανακοινωθεν με τις μετοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ειχα λεφτα παλι iphone θα ξαναπαιρνα, αλλα επειδη δε παιζει ρευστο εχω βρει την καλυτερη εναλλακτικη στα windows phone που τα θεωρω την πιο αξια εναλλακτικη για καποιον πρωην χρηστη iphone.

 

Μονο ενας λογος ισως με κρατησει και στο μελλον στα wp και μακρια απο iphone, και ειναι ο πλοηγος της Nokia (Here drive).

Οποιος ξερει, καταλαβαινει για τι πραγμα μιλαω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι πεις να βγαζεις και ανακοινωθεν με τις μετοχες.

Δεν μιλούσα για σένα.... Αλλά αφού σε ενδιαφέρει http://appleinsider.com εχει και τις τιμές των μετοχών....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γουστα απο ανθρωπο σε ανθρωπο διαφερουν ηρθε η ωρα να το καταλαβουν πολυ αυτο και να σταματησουν να το παιζουν επιστημονες και επιχειρηματιες!!!! Αρα ελληναρα σταματα να μπαινεις σε ξενα χωραφια και να το παιζεις ειδικος. Μπορει καποιος τωρα να μου λυση μια απορια. Γιατι ολοι οι android fun μπαινουν σε θεματα του ios και σχολιαζουν???? οκ σεβαστο το οτι δεν σας αρεσει το ios αλλα ολο για αυτο μιλατε.        φιλικα παντα

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω αλλοι λενε οτι τα iphones ειναι ακριβα και τα κινητα ειναι λεφτα πεταμενα, και ξοδευουνε για pc και gpu ποσα λεφτα για να κερδισουνε μερικα frames και να σπαταλησουνε ωρες απο την ζωη τους σε games. Και την ιδια ωρα θα κοροιδεψουν καποιον με iphone . Τουλαχιστον το κινητο ειναι κατι που το χρησιμοποιεις καθε μερα σχεδον ολη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του χρόνου ίσως. Γιατι φέτος βλέποντας το s5, το iPhone 6 θα κάνει περίπατο χαλαρά...

Πάντως δεν θα διαφώνησω ότι ο κόσμος αγνοεί ανέκαθεν,τι λειτουργικό είχε το κινητό του και κοιτάει μόνο το brand name.

Tου χρονου θα εχει κλεισει η apple  συμφωνα με ενα φωστηρα εδω μεσα ...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ο καθε ενας με τα δικα του € μπορει να τα διαθεσει οπου θελει.Δεν ειμαστε ολοι ιδιοι ουτε εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες.Ναι,υπαρχουν και αυτοι που περνουν iphone μονο για μοστρα χωρις να ξερουν τι μπορει να προσφερει αλλα οσοι τους κραζεται πειτε μου αν δεν εχετε κατι brand name ειτε αυτο λεγεται ρουχα,παπουτσια,αυτοκινητο κτλ.

Νομιζω πως δεν υπαρχει κανενας εδω μεσα.Ολοι μας ακολουθουμε brand name προιοντα εστω και υποσυνειδητα γιατι αυτος ειναι και ο σκοπος στις διαφημισεις.Αλλιως οι εταιριες δεν θα ξοδευαν δις.Και μην πεταχτει καποιος εξυπνος και πει οτι το DIESEL τζιν(150€) το προτιμω επειδη εχει καλυτερη ποιοτητα απο καποιο αλλο με 50€.

Καταληγουμε στο να μην κριτικαρουμε τις επιλογες των αλλων γιατι ολοι μας θελοντας η μη θυματα εταιριων ειμαστε και δεν υπαρχει κανενας που να μην εχει ξοδεψει 100αδες € για να εχει μονο το ονομα.

 

Βλεπω να ποσταρεται διαγραματα της apple,συγκριτικα.... διαφωνειτε για το ποιος εχει τις περισσοτερες πωλησεις,ποιος θα πεσει εξω κτλ

Να το καταλαβω αυτο αν καποιος απο δω ασχολειται με S&P, FTSE ή NIKKEI.Διαφορετικα δεν εχουμε καποιο ωφελος,ουτε προκειται καποια εταιρια να μοιραστει τα κερδη με εμας.(εξαιρουνται τα ατομα που αγοραζουν συσκευες συμφωνα με την εταιρια που εχει κανει τις πιο πολες πωλησεις) :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάγκες συγγνώμη για το off-topic χθες είμασταν σε κάτι γενέθλια και προσπαθούσα να πάρω τις φώτο από ένα παλικάρι που είχε το 4s ενώ εγώ έχω το s4..

Πως γινεται;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...