Προς το περιεχόμενο

Το Office για iPad γίνεται πραγματικότητα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Λοιπόν μιας και είμαι συνδρομητής στο office 365 το κατέβασα και δοκίμασα το Word με το wireless keyboard της Apple. Αρκετά καλή δουλειά ωστόσο για το μέσο χρήστη οι διαφορές από το Pages δεν είναι άμεσα ορατές. Το κακό είναι ότι δεν έχει ελληνική γραμματική διόρθωση ή αν έχει εγώ δεν βρήκα πως δουλεύει. Στα αγγλικά υπάρχει κανονικά διόρθωση.

 

(Edit: Έχω βάλει proofing tools (από το review tab) στα ελληνικά αλλά και πάλι η διόρθωση στα ελληνικά δεν δουλεύει. Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος) 

 

Τώρα όσοι έχουν εμπειρία από bluetooth keyboards στο ios ξέρουν ότι μπορείς να κάνεις πολύ αποδοτικά τη δουλειά σου αν μάθεις και τους συνδυασμούς. Τα touch controls δουλεύουν πολύ καλά αν και πάλι όποιος έχει συνηθίσει σε mouse interface ξέρει ότι παραμένει ανώτερο σε ταχύτητα και ακρίβεια. Ωστόσο όσο περισσότερο συνηθίζεις το touch interface τόσο λιγότερο το σκέφτεσαι. Όσοι επαγγελματίες ή ερασιτέχνες δουλεύουν σε γραφείο που ήδη έχει συνδρομή στο office 365 είναι καλό που ήρθε αν και σε πρώτη ματιά το Pages είναι ένα άριστο υποκατάστατο. 

 

Χρησιμοποιώ πολύ συχνά το ipad επαγγελματικά για επεξεργασία κειμένου αντί για laptop και οπωσδήποτε κερδίζει σε φορητότητα.(χωρίς χρήση φυσικού keyboard φυσικά είναι μαρτύριο) Ωστόσο αν είχα ένα 11άρι mac air, θα το προτιμούσα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Άντε να βγάλει και touch friendly έκδοση για win8 τώρα...</p>

Σωστός μην μείνουμε και εμείς από έξω,μπορεί να έχουμε την desktop εκδοχή αλλά και σε modern ui θα είναι καλοδεχούμενη

 

Sent from my iPad Mini Retina using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λοιπόν μιας και είμαι συνδρομητής στο office 365 το κατέβασα και δοκίμασα το Word με το wireless keyboard της Apple. Αρκετά καλή δουλειά ωστόσο για το μέσο χρήστη οι διαφορές από το Pages δεν είναι άμεσα ορατές. Το κακό είναι ότι δεν έχει ελληνική γραμματική διόρθωση ή αν έχει εγώ δεν βρήκα πως δουλεύει. Στα αγγλικά υπάρχει κανονικά διόρθωση. Τώρα όσοι έχουν εμπειρία από bluetooth keyboards στο ios ξέρουν ότι μπορείς να κάνεις πολύ αποδοτικά τη δουλειά σου αν μάθεις και τους συνδυασμούς. Τα touch controls δουλεύουν πολύ καλά αν και πάλι όποιος έχει συνηθίσει σε mouse interface ξέρει ότι παραμένει ανώτερο σε ταχύτητα και ακρίβεια. Ωστόσο όσο περισσότερο συνηθίζεις το touch interface τόσο λιγότερο το σκέφτεσαι. Όσοι επαγγελματίες ή ερασιτέχνες δουλεύουν σε γραφείο που ήδη έχει συνδρομή στο office 365 είναι καλό που ήρθε αν και σε πρώτη ματιά το Pages είναι ένα άριστο υποκατάστατο. 

 

Χρησιμοποιώ πολύ συχνά το ipad επαγγελματικά για επεξεργασία κειμένου αντί για laptop και οπωσδήποτε κερδίζει σε φορητότητα.(χωρίς χρήση φυσικού keyboard φυσικά είναι μαρτύριο) Ωστόσο αν είχα ένα 11άρι mac air, θα το προτιμούσα. 

 

 

Συμφωνώ σε όλα. Κι εγώ έτσι το χρησιμοποιώ. Γραμματική διόρθωση στα Ελληνικά έχει απ' ό,τι είδα, αν και δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής.

 

post-57866-0-29410900-1395955064_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εμενα μια χρονια απορια μου με την Apple ειναι η εξης.....

Εστω οτι σου στελνει ενας ενα email με ενα pptx, xlsx κτλ μπορεις να το ανοιξεις με τις εν λογω εφαρμογες ή οποια θες? Κατι σαν αυτο που βγαζουν τα ανδροιδ "Ανοιγμα με".....

Επισης μπορεις να το αποθηκευσεις σε καποιο σημειο της μνημης και να το βρεις το αρχειο μεσα απο καποια εφαρμογη?

Ποσο κλειστο ειναι το iOS ακομα σε αυτο το θεμα??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφερει γιατι θα επρεπε να δινει 30% στην Apple μποναμα...

Και το freemium πακετο πουλαει καλυτερα.

Κι όμως, θα το δίνει το 30%: http://appleinsider.com/articles/14/03/27/apple-confirmed-to-take-30-cut-of-microsoft-office-365-subscriptions-purchased-in-office-for-ipad-apps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑΑΑΑΑ καλααααα κλασικη microsoft

Word excel powerpoint = 700mb

Που πας ρε καραμητρο ?

Είναι πιο μικρές από τις αντίστοιχες της Apple.

 

 

 

Μόνο για όσες συνδρομές γίνουν μέσα από την εφαρμογή για iPad. Για όσες είναι ήδη αγορασμένες ή αγοραστούν από τη σελίδα της Microsoft δεν παίρνει,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εμενα μια χρονια απορια μου με την Apple ειναι η εξης.....

 

Εστω οτι σου στελνει ενας ενα email με ενα pptx, xlsx κτλ μπορεις να το ανοιξεις με τις εν λογω εφαρμογες ή οποια θες? Κατι σαν αυτο που βγαζουν τα ανδροιδ "Ανοιγμα με".....

 

Επισης μπορεις να το αποθηκευσεις σε καποιο σημειο της μνημης και να το βρεις το αρχειο μεσα απο καποια εφαρμογη?

 

Ποσο κλειστο ειναι το iOS ακομα σε αυτο το θεμα??????

Σου δινει την επιλογη ανοιγμα με και σου εμφανιζει τις εφαρμογες που υποστηριζουν αυτο το ειδους αρχειου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θέλω να καταλάβω το εξής: εάν αγοράσω μία ετήσια συνδρομή Office 365 Home Premium από την Αγγλία (στο amazon.uk κοστίζει γύρω στα 88 ευρώ) μπορώ να την χρησιμοποιήσω με το ελληνικό μου MS account; Παρ'όλο που εδώ η ετήσια κοστίζει 99 ευρώ; 

 

Ακόμη καλύτερα: εάν αγοράσω μία ετήσια συνδρομή Office 365 Home Premium από τις ΗΠΑ (όπου στο αντίστοιχο amazon κοστίζει γύρω στα 50 ευρώ) μπορώ να την χρησιμοποιήσω με το ελληνικό MS account μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν λες MS account τι εννοείς ακριβώς; Έχεις exchange mail ή εννοείς outlook.com;

 

Εννοώ ένα live.com account. :)

 

Για να ενεργοποιήσω το Word for iPad, η Microsoft μου ζητά να έχω ένα account. Δημιούργησα λοιπόν ένα νέο account στο login.live.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...