Προς το περιεχόμενο

Terminator Genisys (2015)


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 215
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

IMDB => 7.8/10 από 8.022 άτομα.

RT => 5.3/10 από 6 άτομα.

 

Προσωπικά θα πρέπει να το δω πριν βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Με βάση το trailer δεν του δίνω και πολλές ελπίδες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IMDB => 7.8/10 από 8.022 άτομα.

RT => 5.3/10 από 6 άτομα.

 

Προσωπικά θα πρέπει να το δω πριν βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Με βάση το trailer δεν του δίνω και πολλές ελπίδες..

 

μονο που αυτοι οι 6 ειναι επαγγελματιες film critics, ενω στο imdb ειναι fanboys που εχουν η δεν εχουν δει καν την ταινια.

περα απο αυτο, και απο γνωστους που εχουν ηδη δει την ταινια στο αμερικα, λενε οτι ειναι εκτρωμα. οποτε κραταε μικρο καλαθι οσοι ανυπομονουσατε για την ταινια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που αυτοι οι 6 ειναι επαγγελματιες film critics, ενω στο imdb ειναι fanboys που εχουν η δεν εχουν δει καν την ταινια.

περα απο αυτο, και απο γνωστους που εχουν ηδη δει την ταινια στο αμερικα, λενε οτι ειναι εκτρωμα. οποτε κραταε μικρο καλαθι οσοι ανυπομονουσατε για την ταινια.

Καλά τώρα δεν μπορείς να μιλάς σοβαρά... δηλαδή μας λές οτι το IMDB είναι Funboy site ενώ το άλλο είναι αξιόπιστο... 

Νομίζω δεν εχει καμία βάση αυτό που λές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

7.8 πολύ καλό!!!

 

Περιμενε να μεγαλωσει ο αριθμος των votes και θα δεις πως θα πεσει...

 

Σωστα λεει ο killik, στο imdb αρχικα σπαμαρουν τα fanboys 10αρια. Παντα ετσι γινεται.

 

Η ταινια απο το trailer και μονο φαινεται μια μ@λακια και μιση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενε να μεγαλωσει ο αριθμος των votes και θα δεις πως θα πεσει...

 

Σωστα λεει ο killik, στο imdb αρχικα σπαμαρουν τα fanboys 10αρια. Παντα ετσι γινεται.

 

Η ταινια απο το trailer και μονο φαινεται μια μ@λακια και μιση.

Μην κρίνεις απο τρέΙλερ θα πάμε να το δούμε και θα πούμε, εγω εμπιστεύομαι την γνώμη μερικών παλιών απο εδω μέσα. εντάξει, εδώ θα είμαστε να τα πούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουμε να κάνουμε με μία 5η ταινία μίας "σειράς" δεν μπορούμε να την κρίνουμε αυτόνομα ως ταινία γιατί υπάρχει πάντα ο εσωτερικός ανταγωνισμός δηλαδή η σύγκριση με τις προηγούμενες. 

Η πρώτη ταινία πέτυχε (και γιαυτό ακολούθησαν και όλες οι άλλες) διότι είχε ένα πρωτοποριακό σενάριο για την εποχή δηλαδή πόλεμο ανθρώπου - μηχανής και ταξίδι στο παρελθόν για να επηρεαστεί το μέλλον σε μία ταινία με πολύ δράση και πολύ καλά εφέ για την εποχή της.

Η δεύτερη ταινία είχε την μεγάλη ανατροπή καθώς και οι άνθρωποι είχαν στην διάθεση τους εξολοθρευτή αναπρογραμματιζόμενο (ίδιο με αυτό που είχαν ως αντίπαλο στο πρώτο έργο) για προστασία ενώ το skynet είχε ένα πιο εξελιγμένο μοντέλο εξολοθρευτή και για πρώτη φορά προσπάθεια των ανθρώπων να αλλάξουν υπέρ τους το μέλλον. Η ταινία είχε απίστευτη δράση και τρομερά για την εποχή εφέ με αποτέλεσμα να ξεπεράσει σε επιτυχία την πρώτη. 

Με την τρίτη ταινία ξεκίνησε η κατρακύλα καθώς ήταν ταινία στο ίδιο σκηνικό με την δεύτερη δηλαδή καλός εξολοθρευτής απέναντι σε πιο δυνατό μοντέλο αλλά χωρίς ξακάθαρο σενάριο. Κανείς δεν κατάλαβε για πιο λόγο (πέρα της κονόμας της παραγωγής) βρέθηκαν οι 2 εξολοθρευτές ξανά πίσω στο χρόνο.

Η τέταρτη ταινία άλλαξε πορεία και έδειξε τον μελλοντικό πόλεμο αλλά στα μάτια μου ξέφυγε από το νόημα αυτών των ταινιών ενώ δεν υπήρχε καν ξακάθαρος ρόλος εξολοθρευτή στην ταινία. Η ταινία απέτυχε γιατί δεν έδειξε κάτι διαφορετικό. Είτε ήταν πόλεμος ενάντια σε μηχανές, είτε απέναντι σε εξωγήινους είτε γενικά σε κάτι ανώτερο (επανάσταση αδύναμων κόντρα σε δυνατούς ) ήταν ένα και το αυτό. Καμιά απολύτως καινοτομία.

Έρχεται τώρα η πέμπτη ταινία και ουσιαστικά κάνει ένα reboot για να φέρει πολύ έξυπνα όλο το στόρυ της δεκαετίας του 80 στη σημερινή εποχή. Το πετυχαίνει πολύ όμορφα και γενικά είναι μία ταινία που βλέπεται ευχάριστα και σίγουρα πολύ καλύτερη από τις 2 τελευταίες αλλά σε καμιά περίπτωση αντάξια των 2 πρώτων που δύσκολα να υπάρξει και στο μέλλον αφού το μεγάλο ατού των 2 πρώτων ταινιών ήταν η πρωτοτυπία σεναρίου.

Αυτό που δεν μου άρεσε στην ταινία ήταν η γενικά γρήγορη ροή των γεγονότων. Θεωρώ ότι η ταινία θα έπρεπε να είναι 20-30 λεπτά μεγαλύτερη με πιο αργή ροή ώστε αυτός που τη βλέπει να έχει το χρόνο να αντιληφθεί το τι γίνεται ξεκάθαρα. Επίσης από τη  στιγμή που είναι ένα reboot θα πρέπει να εξηγούνται κάποια πράγματα με μεγαλύτερη σαφήνεια και όχι να θεωρείται ότι θα πρέπει να τα γνωρίζουμε από τις προηγούμενες ταινίες. Παρόλο που σαν ταινία ήταν καλή για τα γούστα μου θεωρώ ότι είχαν πολλά περιθώρια για κάτι καλύτερο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο που αυτοι οι 6 ειναι επαγγελματιες film critics, ενω στο imdb ειναι fanboys που εχουν η δεν εχουν δει καν την ταινια.

περα απο αυτο, και απο γνωστους που εχουν ηδη δει την ταινια στο αμερικα, λενε οτι ειναι εκτρωμα. οποτε κραταε μικρο καλαθι οσοι ανυπομονουσατε για την ταινια.

Και εγώ όπως έγραψα παραπάνω από το trailer δεν μου γέμισε το μάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι δυνατον αυτο το παιδακι να παιξει την σαρα κονορ.

Οταν λες παιδάκι; Τη Σαρα Κόνορ στη πρώτη ταινία τη θυμάσαι;

Το πρόβλημα της ταινίας δε νομίζω να είναι η Εμίλια Κλαρκ.

 

 

:-D

 

8kQvBKZ.jpg

 

Από την άλλη όμως: http://www.rottentomatoes.com/m/mad_max_fury_road/

Το εμπιστευόμαστε όπου μας βολεύει ε; :Ρ

 

 

ναι το ένα έχει 6 reviewers (haters θα είναι) το άλλο έχει 2,088

Δεν είναι συγκρίσιμα τα site, δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο. Στις τομάτες δεν αξιολογεί όποιος θέλει. 5-10 επαγγελματίες κριτικοί που θα προσπαθήσουν να κάνουν αντικειμενικά τη δουλειά τους θα σου δώσουν μια σχετικά αξιόπιστη βαθμολογία. Στο imdb 2000 άκυρα άτομα για ταινία blockbuster δε λένε τίποτα... είναι σα να μην υπάρχει η βαθμολογία.

Επίσης διαφέρει  το σύστημα βαθμολογίας. Το 17% στις τομάτες δεν είναι κάποιος μέσος όρος βαθμών, αλλά (αν δε κάνω λάθος) αναφέρεται στο ποσοστό των κριτικών που τους άρεσε η ταινία.

Τώρα ανέβηκε στο 33% btw.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη όμως: http://www.rottentom..._max_fury_road/
Το εμπιστευόμαστε όπου μας βολεύει ε; :Ρ

 

 

οχι βεβαια, εγω προσωπικα εμπιστευομαι μονο τον εαυτο μου. αλλα αν καποιος θελει να παιξει το παιχνιδι της αγελης, I am game.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...