Προς το περιεχόμενο

Μπαταρία σε λειτουργία laptop με ρεύμα


mech35

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό δεν έχει να κάνει σε τίποτα με την συντήρηση της μπαταρίας, αλλά με το καλιμπράρισμα του μετρητή.

 

Τα 90 λεπτά ξεκούρασης, δεν έχουν να κάνουν με το καλιμπράρισμα του μετρητή, αλλά με τη θερμοκρασία και την ισορροπία των ιόντων της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παιδια για να καταλάβω, πως  η μπαταρία προστατεύει το λάπτοπ ?δλδ αν γίνει μαλ@κια πχ από τη δεη και ανεβει η ταση του ρεύματος δε θα πάθει τίποτα παρά μόνο η μπαταρία? τότε τη νόημα το Ups?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φόρτιση ενεργοποιείται α) αν κάνεις shutdown τον υπολογιστή όταν δουλεύει με μπαταρία και μετά τον συνδέσεις στο ρεύμα β) με τον ίδιο τρόπο που απενεργοποίησες την φόρτιση. Στην πράξη απλώς το ενεργοποιώ, το χρησιμοποιώ με μπαταρία και αν θέλω να μην φορτίσει την μπαταρία απλώς το συνδέω στο ρεύμα (οπότε σου γράφει battery charging is disabled) πριν το κλείσιμο και δεν φορτίζει μέχρι να συμβεί το α ή το β. Είναι πολύ πιο απλό στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόγραμμα της Dell στα windows 7. Στα 8 όμως φοβάμαι ότι το καταργήσαν (πάρα πολύ κακώς). Αν μπορεί κάποιος ας το επιβεβαιώσει. Παρόμοια προγράμματα πρέπει να έχει και η Lenovo, η sony ίσως και η samsung αλλά επειδή ποτέ μου δεν είχα στην κατόχη μου φορητούς των εταιριών αυτών ίσως να μπορεί να το επιβεβεαιώσει κάποιος κάτοχος τους. Acer, HP, Turbo-X, ASUS, MSI δεν πρέπει να έχουν. Ο φορητός μου μετά από 3,5 χρόνια σκληρής εργασίας έχει ακόμα το 75% της αρχικής του αυτονομίας χάρη στο πρόγραμματάκι της Dell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερες!

η Lenovo πάντως εχει το energy manager που περιεχει την λειτουργια συντηρησης δηλαδη να φορτίζει η μπαταρια μεχρι το 50-60%. και κάποιες αλλες λειτουργιες οπως το καθαρισμό από σκόνες του ανεμιστηρα κτλ. έχει αναφερθει και καπου αλλου.

βεβαια για 8.1 απο το site της δεν υπαρχει για download. ομως το περασα απο το δισκάκι με τους οδηγούς εγκαταστασης για τα win7 η 8 δεν θυμαμαι. παντως δουλευει κανονικα και κακως δεν υπαρχει για 8.1, το θεωρω πολυ χρησιμο.

για Sony vaio αν ηξερε κανεις αν υπαρχει καλο θα ηταν να το ελεγε. θα μου χρησιμευε.

η επισης θα μπορουσε να φτιαχτει κατι σαν review τετοιου ειδους προγραμματων απο οσους εχουν στα laptop τους. θα ηταν χρησιμο για πολλους!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει για τα Windows 8.

όταν επαν-εστηνα το laptop με τους οδηγούς απο το site της lenovo ειχα φιλτράρει με 8.1 τα παντα. αρα για αυτο δεν μου το εβγαζε Euclides τοτε, σωστος εισαι. παντως δουλευει μια χαρα απο το cd με τους οδηγους που ηταν στην συσκευασια του laptop.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...