Προς το περιεχόμενο

H Seagate παρουσίασε τον ταχύτερο σκληρό δίσκο χωρητικότητας 6ΤΒ


zanskou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο τοτε που μου χαλασε σε εναμισι χρονο ο 3TB που ειχα και η seagate Μου πε οτι ειχε μολις 1 χρονο εγγυηση, δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαρω σιγκει δισκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικά, δεν μου έχει χαλάσει ποτέ δίσκος WD. Ένας (και μοναδικός) εσωτερικός Seagate μου χάλασε και πήρε μαζί του στον τάφο την μισή πτυχιακή. Ακόμη και ο 3.5" εξωτερικός Seagate 1ΤΒ που έχω (αγορασμένος-έτοιμος εξωτερικός, δεν τον έβαλα εγώ σε θήκη), παρότι είναι 5400 στροφών, σηκώνει κάτι 50άρια από θερμοκρασίες για την πλάκα του, αν και δεν έχει πετάξει κανένα πρόβλημα.

Ειδικά αυτά που έβγαλε το BackBlaze για την αξιοπιστία των δίσκων επιβεβαιώνει αυτό που λέω εδώ και χρόνια:

μακριά από Seagate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω είμαι συνήθως φίλος των WD και πλέον περιμένω έναν Χιτάτσι για το ΝΑΣ (μετά από πολύ ψάξιμο) αλλά όλες τις έρευνες να τις αντιμετωπίζετε με σκεπτικισμό, αν μου επιτρέπετε. 

 

Διαβάστε μια ψύχραιμη ανάλυση των αποτελεσμάτων για να δείτε ότι πολλές φορές κρύβονται πολλά πίσω από γραφήματα και νούμερα.

 

http://www.enterprisestorageforum.com/storage-hardware/selecting-a-disk-drive-how-not-to-do-research-1.html

Από ότι δείχνει πάντως το γράφημα οι WD αντέχουν περισσότερο.

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω όμως πως γίνεται οι RED να αντέχουν μόνο 1 χρόνο;! o_O

 

PS: Τώρα διαβάζω βασικά το άρθρο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπερβολή, της υπερβολής, ω υπερβολή! Κλασικά πραγματάκια!

 

Ρε παιδιά, όλες οι εταιρείες θα έχουν προβληματικές παρτίδες (αξίωμα) και όλοι οι δίσκοι κινδυνεύουν να τα φτύσουν. Εγώ έχω 2 WD που τα παίζουν (ο ένας 320άρης 3.5 εξαετίας και ο άλλος φορητού 500άρης 3ετίας) και ακόμα θυμάμαι τους 320 AAKS οι οποίοι έπεφταν σαν τις μύγες! Πλέον να με συγχωρήσετε, αλλά δεν δίνω τόσο μεγάλη σημασία στη μάρκα του δίσκου. Το θεωρώ απλά δεδομένο ότι κάποια στιγμή μπορεί ο δίσκος να μας αφήσει χρόνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ´ την άλλη, στη δουλειά που γράφουμε 300-500 φθηνούς εξωτερικούς seagate τον χρόνο, ούτε ένας στους εκατό δεν σκάει. Τι να πεις...

 

Με τι χρήση; Συνήθως οι εξωτερικοί δίσκοι απολαμβάνουν πιο ελαφριά χρήση από τους εσωτερικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι χρήση; Συνήθως οι εξωτερικοί δίσκοι απολαμβάνουν πιο ελαφριά χρήση από τους εσωτερικούς.

ναι αλλα καταπονουνται απο κραδασμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια παιδιά είναι ότι οι σημερινοί δίσκοι δεν είναι τόσο αξιόπιστοι όσο ήταν οι παλιοί.

Seagate και WD είναι πλέον για τον λούτσο.

Πιστεύω πως πιό προβληματικοί δίσκοι από τους WD Caviar Green δεν θα ξαναβγούν.

Τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ Hitachi - Toshiba, με τους πρώτους να έχουν ακόμη υψηλά ποσοστά αξιοπιστίας αν και η Hitachi έχει πλέον αγοραστεί από την WD.

Ελπίζω να μην ρίξει την ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ολες οι εταιριες ακομα και οι καλυτερες στον χωρο εχουν προβληματικες παρτιδες..μην τις καταδικαζεται επειδη ετυχε να πηρατε ενα σκληρο και να εκανε τα δικα του.ειναι αναλογως και την χρηση που του κανεις.εγω προσωπικα εχω 2 σκληρους εναν W,D. BLUE 1TB και εναν seagate 1ΤΒ  και δεν εχουν παθει εδω και ποσο καιρο το παραμικρο .απλα μην το λετε επειδη μεσα σε τοσα κομματια το αγορασατε και χαλασε σε 1-2 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξωτερικος σημαινει φορητοτητα.

 

εξωτερικος σημαινει φορητοτητα, όχι shaker.

Επίσης, προς όλους τους κατόχους εξωτερικών δίσκων, απαγορεύεται το πολύ ή/και απότομο κούνημα όταν δουλεύουν.

Το shock resistance όταν δεν δουλεύουν είναι πάρα πολύ μεγάλο (50+ g), το οποίο όμως πέφτει σε μονοψήφια νούμερα όταν δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν οι ταχύτητες των interfaces μετρούνται σε Gbit/sec. Και κατά δεύτερον η Seagate πριν από 2 ή 3 χρόνια κατέβασε τις εγγυήσεις όλων των δίσκων της, με τα γνωστά αποτελέσματα. Και η WD έκανε το ίδιο, αλλά κράτησε τους black στα 5 έτη. Όσο για τους green όσοι λειτουργούν είναι από καθαρή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...