Προς το περιεχόμενο

ssd samsung 840 evo τοποθετηση!!


katarasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους!Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος για την δημοσιευση του θεματος εδω αν οχι ας το μετακινησουν οι moderators!!To Το θεμα μου εχει ως εξης Μόλις παρελαβα των παραπανω δίσκο και επειδη δεν ξερω κ πολλα απο τοποθετηση ποσταρω εδω!Εχω αυτο το mobo http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z68xp-ud4rev_10'] !Εχω εναν hdd seagate ήδη επανω!Θέλω να βάλω boot disk ton ssd και σαν d: τον seagate!Πωσ το κανω αυτο ?Τι ρυθμισεισ πρεπει να κανω στο bios?Πως τουσ συνδεω στο mobo?εχω ψαξει στο νετ και εχω καταμπερδευτει!!Oποιοσ μπορει να με βοηθησει τον ευχαριστω εκ των προτερων γιατι εχω πελαγ'ωσει!Τα φωτα σας!!!!

Επεξ/σία από katarasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τι εκανα εγω στον δικο μου 830.

Εβγαλα εντελως τον hdd και συνδεσα το καλωδιακη το σατα μονο με ssd.

Ξεκινησα το φορματ με τον κλασικο τροπο με το cd για να βαλω το λειτουργικο στον ssd.Oταν τελειωσε η διαδικασια

(το 1/3 του χρονου μου πηρε απ οτι με τον hdd ) συνδεσα και τον hdd πανω και αυτο ηταν.

Οσον αφορα το boot θα βαλεις first boot τον ssd αφου τελειωσεις τη διαδικασια.

Αυτον ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βάση για να τον βάλεις μέσα στο κουτί? Τι κουτί έχεις? Αφου τον βάλεις μέσα στο κουτί πρέπει να τον συνδέσεις με ενα Sata power καλώδιο και ένα SATA data. Είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που έιναι συνδεδεμένα στον Seagate.  To lik που έβαλες για τη mobo δεν μπήκε σωστά. Ξέρεις να κάνεις φορματ? Το καλύτερο έιναι να κάνεις καινουργιο φορμάτ αλλιώς πρέπει να κάνεις migration δηλαδή κλωνοποίηση του παλιού σκλήρου στον SSD. Aν κάνεις φορματ καλύτερο έιναι να αποσυνδέσεις προσωρινά τον άλλο σκληρό.

 

ΥΓ. Ένα ωραία απλοποιημένο video για να αρχίσεις ΕΔΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βάση για να τον βάλεις μέσα στο κουτί? Τι κουτί έχεις? Αφου τον βάλεις μέσα στο κουτί πρέπει να τον συνδέσεις με ενα Sata power καλώδιο και ένα SATA data. Είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που έιναι συνδεδεμένα στον Seagate.  To lik που έβαλες για τη mobo δεν μπήκε σωστά. Ξέρεις να κάνεις φορματ? Το καλύτερο έιναι να κάνεις καινουργιο φορμάτ αλλιώς πρέπει να κάνεις migration δηλαδή κλωνοποίηση του παλιού σκλήρου στον SSD. Aν κάνεις φορματ καλύτερο έιναι να αποσυνδέσεις προσωρινά τον άλλο σκληρό.

ο evo έχει προγραμματάκι π μεταφέρει το λειτουργικό στον ssd.Δεν είναι ανάγκη να κάνει φορμάτ.

Τs ούτε εγώ βλέπω το link σου.Αλλά αυτά π σ είπε ο xaniared είναι αυτά π κάνεις,επίσης μπαίνεις κ στο βιος και κοιτάζεις αν είναι ενεργοποιημενο το achi(απλά δεν ξέρω σε ποια επιλογή στην mobo σου-εφόσον δεν την βλέπω-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά είναι καλύτερο να γίνεται φορματ με καινούργιο ssd για την μέγιστη απόδοση. Το ACHI ξέχασα να το αναφέρω πριν, πρέπει να είναι ενεργοποιημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mobo einai gigabyte z68xp-ud4 !To κουτι είναι haf 932 advanced!Ακουγεται σχετικα ευκολη διαδικασια!Θα το δοκιμασω!Απο bios μονο ahci?Κατι για raid 0 ραιδ 1 και τετοια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ειναι τα πράγματα , συνδέεις τον δίσκο στην motherboard με καλώδιο sata (δεν εχει σημασία σε ποια θύρα) , μπαίνεις στο bios στις boot devices βάζεις τον ssd σαν πρώτο δίσκο το cdrom σαν 2ο , μετα ψάχνεις για μια επιλογή που λεει αν θα βλέπει τους δίσκους (γενικά οχι μονο τον ssd) σαν ahci ή ide , βάζεις ide κανεις save και ξεκινάς την εγκατάσταση των windows.

 

Αφου τελειώσει η εγκατάσταση μπεις μεσα περάσεις drivers κτλπ πρέπει να ενεργοποιήσεις το ahci (που αλλάξαμε πριν σε ide) στο bios αλλα και στα windows , για να το κανεις αυτό ακολούθησε τον οδηγό μου Ενεργοποίηση του AHCI σε Windows 7 / Vista

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλα ειναι τα πράγματα , συνδέεις τον δίσκο στην motherboard με καλώδιο sata (δεν εχει σημασία σε ποια θύρα) , μπαίνεις στο bios στις boot devices βάζεις τον ssd σαν πρώτο δίσκο το cdrom σαν 2ο , μετα ψάχνεις για μια επιλογή που λεει αν θα βλέπει τους δίσκους (γενικά οχι μονο τον ssd) σαν ahci ή ide , βάζεις ide κανεις save και ξεκινάς την εγκατάσταση των windows.

 

Αφου τελειώσει η εγκατάσταση μπεις μεσα περάσεις drivers κτλπ πρέπει να ενεργοποιήσεις το ahci (που αλλάξαμε πριν σε ide) στο bios αλλα και στα windows , για να το κανεις αυτό ακολούθησε τον οδηγό μου Ενεργοποίηση του AHCI σε Windows 7 / Vista

 

Γιατί βρε να κάνει την εγκατάσταση σε IDE και να κάνει μετά την αλλαγή; Δεν υπάρχει λόγος. Βάζει AHCI απ' την αρχή κι αμέσως εγκατάσταση των Windows, που είναι και το ενδεδειγμένο.

 

Η μόνη περίπτωση που θα είχε νόημα αυτό που λες θα ήταν να ήταν από πριν (με το παλιό setup) σε IDE και να ήθελε να κάνει κανα cloning τα Windows από τον παλιό στον καινούριο δίσκο. Αλλά εφόσον μιλάμε για καινούρια εγκατάσταση, AHCI απ' την αρχή.

 

Επίσης η θύρα παίζει ρόλο στη μητρική που έχει. Φίλε μου τον SSD να τον συνδέσεις σε μία απ' τις θύρες SATA_0 ή SATA_1 που είναι οι Sata3 θύρες του controller του chipset. Σε καμία άλλη θύρα μην τον συνδέσεις. Δες εδώ στο manual της motherboard σελίδα 22 θέση 7.

 

Και διάβασε κι αυτό το post πριν ξεκινήσεις.

Επεξ/σία από GiOrGoSk21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ορισμένες motherboard ανάλογα το chipset αν τα windows που θα περάσεις δεν εχουν drivers δεν βλέπουν καν τον δίσκο οταν ειναι σε ahci mode και δεν μπορεις να κανεις εγκατάσταση , για αυτο το βάζουμε σε ide βλέπει τον δίσκο κανεις εγκατάσταση και προχωράς παραπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή διαδικασία είναι να ενεργοποιήσεις το ahci εξ'αρχής.

Μονάχα στην περίπτωση που προκύψει πρόβλημα με τους οδηγούς της μητρικής γυρίζεις σε ide mode και κάνεις την εγκατάσταση.

Αυτό όμως δεν είναι ο κανόνας αλλά η εξαίρεση, την οποία παρακάμπτουμε με το γνωστό τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Windows 7 (και πάνω) και Z68 chipset είναι μάλλον απίθανο να αντιμετωπίσει πρόβλημα.

Και πάλι δλδ, σε καμιά τέτοια περίπτωση, πετάει κατά την εγκατάσταση ένα usb πάνω με τους drivers και ξεμπερδεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν  δεν εχει επιλογη στο ΒΙΟS για ahci και εχει μονο ide?

Κανω την εγκατασταση σε ide οπως λετε και μετα ?

Λειτουργει κανονικα?

Επεξ/σία από farma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απλα ειναι τα πράγματα , συνδέεις τον δίσκο στην motherboard με καλώδιο sata (δεν εχει σημασία σε ποια θύρα) , μπαίνεις στο bios στις boot devices βάζεις τον ssd σαν πρώτο δίσκο το cdrom σαν 2ο , μετα ψάχνεις για μια επιλογή που λεει αν θα βλέπει τους δίσκους (γενικά οχι μονο τον ssd) σαν ahci ή ide , βάζεις ide κανεις save και ξεκινάς την εγκατάσταση των windows.

 

Αφου τελειώσει η εγκατάσταση μπεις μεσα περάσεις drivers κτλπ πρέπει να ενεργοποιήσεις το ahci (που αλλάξαμε πριν σε ide) στο bios αλλα και στα windows , για να το κανεις αυτό ακολούθησε τον οδηγό μου Ενεργοποίηση του AHCI σε Windows 7 / Vista

Εχει σημασια που θα βαλει το δισκο πρεπει να κοιταξει στο manual Ποιες sata ειναι sata 3 (6GB/s) αν θελει να αξιοποιηση της επιδοσης του δισκου στο μεγιστο

 

H η μητρικη του πρεπει να εχει 2 sata 3(6GB/s) και αλλα 4 sata 2 (3GB/s)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σημασια που θα βαλει το δισκο πρεπει να κοιταξει στο manual Ποιες sata ειναι sata 3 (6GB/s) αν θελει να αξιοποιηση της επιδοσης του δισκου στο μεγιστο

 

H η μητρικη του πρεπει να εχει 2 sata 3(6GB/s) και αλλα 4 sata 2 (3GB/s)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...