Προς το περιεχόμενο

master/slave connection


androu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ένα cdr(sec. Master) ενα dvd(sec. Slave) και ένα σκληρό (prima Master) . Θέλω να πάρω ένα dvdr τώρα και αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να το βάλω και αυτό πάνω.. Πώς θα πρέπει να φτιάξω την συνδεσμολογία ώστε να δουλεύουν όλα? Περισσεύει ένα Primary slave. Αν συνδεσω το dvdr Sec. master to cdr Prim. slave kai to dvdr sec slave Tha doulepsei?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου και παλι androu. Εξαρταται απο τη χρηση που θα τους κανεις. Οπως και να τα βαλεις θα δουλεψουν (αρκει φυσκικα ο δισκος να ειναι primary Master).

Κατα τη γνωμη μου, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι:

Primary master δισκος

Primary slave DVD-ROM

Secondary master DVD-R

Secondary slave CD-R

Για τους εξης λογους:

1) Μπορεις να κανεις διχως προβλημα on-fly copies απο το dvd-rom στο cd-r

2) Οντας σε διαφορετικα IDE, δισκος/DVD-ROM με το DVD-R, γινεται πιο ανετα η εγγραφη δεδομενων μεταξυ τους.

Μειονεκτημα της συνδεσμολογιας αυτης ομως, η λιγη καθυστερηση οταν θα κανεις ripping την ταινια (απο το δισκακι στο δισκο). Εκτος βεβαια κι αν την κανεις με το Plextor οποτε κανενα προβλημα. Πιστευω ομως οτι δε σε συμφερει, γιατι το Plextor σε ripping λογικα θα ειναι πιο αργο απο το DVD-ROM σου.

Ελπιζω να βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw tha diafwnisw me tin parapanw syndesmologia, dioti ean syndeseis to sklhro sou sto idio kanali me to dvd-rom tha leitourgoun kai oi 2 syskeues san ata66 pou logika einai to dvd-rom sou kai tha kathysterei o skliros, ektos pia kai an exeis palio sklhro(ata66). To cd-r giati theleis na to kratiseis afou me to dvd-r boreis na grafeis kai cd :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw tha diafwnisw me tin parapanw syndesmologia, dioti ean syndeseis to sklhro sou sto idio kanali me to dvd-rom tha leitourgoun kai oi 2 syskeues san ata66 pou logika einai to dvd-rom sou kai tha kathysterei o skliros, ektos pia kai an exeis palio sklhro(ata66). To cd-r giati theleis na to kratiseis afou me to dvd-r boreis na grafeis kai cd :?:

Diladi an syndeseis ena drive(H.D. - CD -DVD) me mikrotero ATA automatos ginete kai h allh syskeyh pou einai sto idio kanali kai auth to idio me thn "pio argh" apo tis 2 ? Auto mporw na pw oti den to gnwrizw..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap ... αφού δεν μπορεί το αργό να τρέξει πιο γρήγορα, το γρήγορο κόβει γκάζια. Και όλα αυτά από το boot ακόμα, πριν καν μπει σε λειτουργικό.

 

sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε κι εγω το γνωριζα. Αρα ο,τι κι αν κανει κανεις, παντα θα ειναι αργος ο σκληρος. Η μονη λυση δηλαδη ειναι ενα pci IDE controller, ή ενα pci RAID controller (ακομα καλυτερο το δευτερο, γιατι σε αυτο δεν εχει σημασια αν συνδεσεις ενα ΑΤΑ66 μαζι με ενα ΑΤΑ100 δισκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...