Προς το περιεχόμενο

Φωτεινή επιγραφή για τα διανυκτερεύοντα σε Φαρμακείο


filarhos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σκέψη είναι να αντικατασταθεί το απλό χαρτί με τα διανυκτερεύοντα φαρμακεία με κάποια οθόνη μέσα στον τοίχο κλεισμένη από γυαλί με κλειδαριά και τρύπα για τα απαραίτητα καλώδια (αυτό το έχουν αποφασίσει οι ιδιοκτήτες).

 

Επιλογές που έχω σκεφτεί:

 

- Μονιτορ ~20" με υπολογιστή (κάποιο φτηνό σετ) αλλά θα καίει πολύ ρεύμα 300+€

- Μόνιτορ ~20" με κάποιο αποκωδικοποιητή που να με φλασάκι να φορτώνει την εικόνα και να την δείχνει (ελπίζω να μην έχουν χρονικό όριο γιατί θα παίζει και 3ήμερα). 200+€

-Ηλεκτρονική κορνίζα ~12" (λένε ότι είναι μικρή αλλά θα πάμε να τις δούμε από κοντά) στα συν ελάχιστη κατανάλωση και πολύ φτηνή αγορά. 80+€

 

Η άποψη μου είναι να προτιμήσουμε την τρίτη επιλογή αφού οι 12" είναι υπεραρκετές αφού θα είναι κολλημένη εσωτερικά σχεδόν στο τζάμι και το κόστος παραμένει μικρό. Γενικά βλέπω ότι στα φαρμακεία βάζουν μεγάλες οθόνες αλλά τις βάζουν μέσα στο μαγαζί (εδώ δεν γίνεται γιατί τα στόρια το κλείνουν τελείως). 

 

Σας ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Γενικά η οικονομικότερη επιλογή σε τιμή απόκτησης αλλά και χρήσης θα προτιμηθεί.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδώ 

αγοράζεις πχ την πρώτη και την συνδέεις με τον κύριο υπολογιστή του φαρμακείου.

επίσης σκέψου και την λύση tablet είτε μόνο του είτε συνδεδεμένο με μόνιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κορνιζα με γυαλι μπρος πισω και εκτυπωση με παχια μαυρα γραμματα σε Α4. Γυρω γυρω απο μεσα λευκο LED και εισαι ετοιμος με κοστος κατω απο 20 ευρω.

 

Παρε και ενα δειγμα απο τη customια του φαρμακειου της γειτονιας.:)

 

post-260294-0-67134700-1398167945_thumb.jpg

Επεξ/σία από Zapee995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή τα διανυκτερεύοντα φαρμακεία τα διαβάζει κόσμος κάθε ηλικίας και πολλοί από αυτούς ίσως και με προβλήμαα όρασης (κυρίως οι μεγάλες ηλικίες), οτιδήποτε σε μέγεθος Α4 και μικρότερο, απλά κουράζει και ταλαιπωρεί.

 

Τουλάχιστον πρίν φύγω από Ελλάδα αν δεν απατώμαι τα χαρτιά με τα διανυκτερεύοντα φαρμακεία ήταν σε μέγεθος Α3 και όχι Α4 και αντίστοιχα μεγάλες ήταν και οι γραμματοσειρές.

 

Αν ο αριθμός των φαρμακείων που διανυκτερεύουν αναπεριφέρεια/νομό έχει παραμείνει ο ίδιος και δεν έχει πέσει στα 5 ανα νομό ας πούμε (ώστε να χωράνε σε μια Α4 με μεγάλη γραμματοσειρά), τότε ο συνδιασμός που θα πρότεινα είναι μια 24-27άρα οθόνη LCD/TV με κόστος γύρω στα 130-200 ευρώ και με δυνατότητα ανάγνωσης από USB κι ένα στικάκι 4-16GB.

 

Είναι κρίμα να βγάζει ο κόσμος τα μάτια του. Διαφορετικά ας μείνει στα χαρτιά το φαρμακείο αν είναι να σκέφτεται το κόστος.

Θα προτιμούσα αν ήμουν κάποιας ηλικίας να βλέπω χαρτιά Α3 κολλημένα, παρά μια ψηφιακή Α4 ή 12" κορνίζα που να με στραβώνει...

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή (π.χ. στις γιορτές ήταν τετραήμερο) έφτανε μια κόλα Α4 για όλα.

 

Το πλεονέκτημα με την κατασκευή αυτή που θα γίνει (μοιάζει με αυτή του Zapee αλλά στον τοίχο) είναι ότι θα μπορείς σχεδόν να πιάσεις την οθόνη οπότε ένα tablet των 7" είναι αρκετό και σίγουρα καλύτερο από μια 32" στα 2 και βάλε μέτρα (που έχω δει σε φαρμακείο).

Για αυτό και λέω ότι μια 12" (διαστάσεις Α4) με μια φωτογραφία για κάθε δύο μέρες να γυρνάει αποτελεί την καλύτερη λύση.

 

Θέλω να φτιάξω μερικές δοκιμαστικές φωτογραφίες και να πάω να τις δοκιμάσω σε κάποιο κατάστημα να δω πως φαίνεται.  

 

Υ.Γ. Επειδή είναι σε περίεργη περιοχή δεν πρέπει να φαίνεται από μακριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...