Προς το περιεχόμενο

αγορα αερόψυξης


GTI890

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η h105 θα χωράει στο http://www.e-shop.gr/product?id=PER.806669

 

Σε διάφορα review η θερμοκρασίες είναι καλύτερες της h105 από την h100i. Το πλεονέκτημα της h100i είναι το profiling από ότι είδα (και αν κατάλαβα καλά η h100i έχει καλύτερη κατασκευαστικά CPU block-pump)

 

Ένα καλό review που βρήκα για όποιον θέλει να δει για AIO watercooling.

 

http://www.anandtech.com/show/7738/closed-loop-aio-liquid-coolers

Επεξ/σία από pagratios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ομορφο το block-pump της h105..

Με βάση της φωτογραφίες και τα διαφορα reviews δεν εβρισκα κατι το ιδιαιτερο κ μου φαινόταν πιο άσχημο σε σχεση με την Η100i,

αλλα απο κοντά είναι πολυ πιο όμορφο απο οτι φαίνεται στις φωτογραφίες και στα βίντεο! imho παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα την h100i με λίγη δυσκολία και χρειάστηκε να ανοίξω τρύπες στο πάνω μέρος της θήκης.

 

Τώρα όμως δεν βλέπω διαφορά στις θερμοκρασίες. Με τέρμα τους ανεμιστήρες αλλά και σε quiet είμαι στα 60.

 

Και μέσα από το πρόγραμμα της LINK δείχνει ότι και η θερμοκρασία της h100i πέφτει 1 βαθμό.

 

Σκέφτομαι για υπεύθυνη την πάστα.

 

Με την thermalright 120 extreme που είχα τις ίδιες θερμοκρασίες είχα.

 

Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα την h100i με λίγη δυσκολία και χρειάστηκε να ανοίξω τρύπες στο πάνω μέρος της θήκης.

 

Τώρα όμως δεν βλέπω διαφορά στις θερμοκρασίες. Με τέρμα τους ανεμιστήρες αλλά και σε quiet είμαι στα 60.

 

Και μέσα από το πρόγραμμα της LINK δείχνει ότι και η θερμοκρασία της h100i πέφτει 1 βαθμό.

 

Σκέφτομαι για υπεύθυνη την πάστα.

 

Με την thermalright 120 extreme που είχα τις ίδιες θερμοκρασίες είχα.

 

Τι προτείνετε?

 

Ανεβασε μια φωτο απο HWmonitor με το συστημα σε full load να δουμε τι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετρεξα το prime95 σε maximum speed και quiet mode.

 

O ι5-4670Κ είναι στα 4,2Ghz με 1,22 Vcore.

 

Πριν από την corsair είχα την thermalright 120 extreme οπότε γι αυτό να περίμενα και παραπάνω διαφορές

 

Παρόλα αυτά έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να έχει γίνει σωστή εφαρμογή της thermal paste και δεν έχω βρει χρόνο για να ξανα βάλω. Επίσης η θερμοκρασία της Η100i από το LINK έχει διφορά 30 βαθμών από την θερμοκρασία του επεξεργαστή

 

Quiet Mode:

 

post-71632-0-90457700-1399460829_thumb.png

 

Maximum Speed:

 

post-71632-0-76548500-1399460828_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται πως ναι αλλά στην εφαρμογή μου κουνήθηκε λίγο και δεν ξέρω αν η πάστα άπλωσε αλλά όχι όπως έπρεπε.

 

Η διαφορά μεταξύ επεξεργαστή και H100i στην θερμοκρασία είναι λογική?

Επεξ/σία από pagratios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως ναι αλλά στην εφαρμογή μου κουνήθηκε λίγο και δεν ξέρω αν η πάστα άπλωσε αλλά όχι όπως έπρεπε.

 

Η διαφορά μεταξύ επεξεργαστή και H100i στην θερμοκρασία είναι λογική?

 

Προσπαθησε να ξεβισωσεις λιγο το block και να το πατησεις λιγο πριν το ξανασφιξεις. Μετα ξανακοιτα τι θερμοκρασιες εχεις.

 

Με τη διαφορα που λες μεταξυ H100i Και cpu δε καταλαβα τι εννοεις..:S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα έβαλα πάστα και μάλλον μπήκε καλύτερα είδα μείωση στους 2 βαθμούς. Βρήκα και κάτι εικόνες από το OCCT για PSU όπου έχει και γραφήματα για τις θερμοκρασίες, οπότε δοκίμασα το ίδιο τεστ της ίδια ώρα (~8λεπτά) με την h100i και είδα ότι υπήρχε σε σχέση με την thermalright 120 extreme διαφορά 4-8 βαθμούς οπότε κάτι κάναμε.

 

Στο LINK δείχνει την θερμοκρασία του CPU αλλά και την θερμοκρασία του h100i όπως λέει το οποίο θα είναι η θερμοκρασία του υγρού. Σε αυτό υπάρχει διαφόρα μέχρι και 30 βαθμούς. Δηλαδή να είναι 30-31 το υγρό και 60-64 ο CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν και τώρα ηταν πολύ καλά σφιγμένη δηλαδή προσπαθούσα να την κουνίσω αλλά τίποτα. Αν και έχω δει μερικούν να βάζουν ροδέλες στην βάση ώστε να σφίξει παραπάνω κάτι το οποίομπορεί να είναι και επικύνδυνο όσο αφορά την πίεση που θα ασκίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...