Προς το περιεχόμενο

CSD Π.Κρήτης VS Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής


Dim360

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ξεχνατε την καταργηση της βασης του 10,την οικονομικη κριση και την φημολογια που ακολουθει την σχολη.

 

 

 

 

ΥΓ.Απο περιεργεια,γιατι καθε φορα που καποιος ρωταει για σχολη στο Ηρακλειο,καποιος θα επισημαινει το ΙΤΕ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι σχέση έχει η βάση του 10 για μια σχολή που ήταν και είναι πάντα πάνω από αυτήν?Όσο για την κρίση το καταλαβαίνω..αλλά δεν δικαιολογείται τέτοια ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά την στιγμή που οι σχολές του Ρεθύμνου μένουν απαράλλακτες με διαφορές το πολύ 1000 μόρια κάτω..και μιλάμε για σχολές υπερκορεσμένες τυπου Φιλολογια,Παιδαγωγικά,Αρχαιολογικο...ακομα και τα Φυσικοχημικά στο ηράκλειο μικρή απόκλιση έχουν και μιλάμε για πολυ πιο κορεσμένα επαγγέλματα και χωρίς την τόσο εύκολη διέξοδο στην αγορά του εξωτερικού όπως αυτή που προσφέρουν οι σχολές της πληροφορικής.

 

Επίσης το σκεπτικό της απόστασης επίσης δεν ισχύει..και γιατί είναι μικρή από την μισή ελλάδα(αθήνα) και γιατί ένα ενοίκιο το δίνεις παντού..και στις μεγάλες πόλεις είναι και μεγαλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όσα είπαν οι προηγούμενοι πιστεύω ότι ισχύουν. Επίσης έχει αυξηθεί αν δεν κάνω λάθος ο αριθμός των εισακτέων.

 

Ως αναφορά το ενοίκιο, ξέρεις πόσοι φοιτητές μένουν στην πόλη τους για να μην πληρώνουν ενοίκιο; Λογικό στις μεγάλες πόλεις να υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση, συνεπώς μεγαλύτερες βάσεις.

 

Άσε που πολλοί δεν την επιλέγουν λόγω δυσκολίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όσα είπαν οι προηγούμενοι πιστεύω ότι ισχύουν. Επίσης έχει αυξηθεί αν δεν κάνω λάθος ο αριθμός των εισακτέων.

 

Ως αναφορά το ενοίκιο, ξέρεις πόσοι φοιτητές μένουν στην πόλη τους για να μην πληρώνουν ενοίκιο; Λογικό στις μεγάλες πόλεις να υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση, συνεπώς μεγαλύτερες βάσεις.

 

Άσε που πολλοί δεν την επιλέγουν λόγω δυσκολίας.

 

Συμφωνώ σε αυτά που λες φίλε μου...απλά τα ίδια ισχύουν και για τις σχολές του Ρεθύμνου και άλλες του Ηρακλείου...αύξηση θέσεων και στο ίδιο μέρος...κρίση κτλπ....αλλά δεν έχει υπάρξει τέτοια καταβαράθρωση βάσης σε καμία άλλη σχολή...ούτε καν σε σχολές τρομερά υπερκορεσμένων επαγγελμάτων (παιδαγωγικά,φιλολογικά,μαθηματικοφυσικοχημικά)

 

Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι αυτό που είπες..ο βαθμός δυσκολίας της ο οποίος ήταν υπερβολικά μεγάλος την έκανε αποτρεπτική...σου λέει ο άλλος τόσες άλλες σχολές υπάρχουν σε ΑΕι και ΤΕΙ...ούτως ή αλλως στην αγορά εργασίας το μεταπτυχιακό μετράει κυρίως σε αυτό τον κλάδο μαζί με το προσωπικό μεράκι,δουλειά και ψάξιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε σοβαρή σχολή Πληροφορικής πρέπει να δίνεται βάρος στα μαθηματικά. Μιλάμε για επιστήμονες Πληροφορικής, όχι για code monkeys, αν το μόνο που θες είναι να προγραμματίζεις, ξεκίνα από τώρα μάθαινε να γλιτώσεις και τόσα χρόνια και χρήμα.

 

Μερικά μαθηματικά είναι πραγματικά χρήσιμα ακόμα και μόνο για τον προγραμματισμό (πχ διακριτά μαθηματικά). Βασικά όλα χρειάζονται, πως θα προγραμματίσεις για τηλεπικοινωνίες αν δεν ξέρεις για σήματα και Fourier κλπ κλπ, για να μην αναφέρω πόσο σε βοηθάει στον τρόπο σκέψης. Ενδεικτικά, στη σχολή μου, από τα 49 μαθήματα, γύρω στα 15 ήταν μαθηματικά.

^ αυτό ακριβώς.

Είναι δυνατόν να μιλάς για Πληροφορική και να μην έχεις μάθει να σκέφτεσαι και να 'χεις γνώσεις μαθηματικών?

Πάντως βάλε στο παιχνίδι και τη σχολή ΗΜΤΥ, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, αν και θα φας στη μάπα και πολλά "μη-προγραμματιστικά" που όμως σίγουρα θα σε μάθουν να σκέφτεσαι, γιατί το κυριότερο σε αυτές τις σχολές είναι τα ερεθίσματα που θα πάρεις ώστε να ασχοληθείς εσύ εν συνεχειά προσωπικά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μετονομοσια του Τμηματος του ΤΕΙ Κρητης απο τμημα εφαρμοσμενης πληροφορικης και πολυμεσα σε τμημα μηχανικων πληροφορικης πως την βλεπετε; Εγινε καποια αλλαγη επι της ουσιας στο τμημα ( π.χ. επαγγελματικα δικαιωματα ή προγραμμα σπουδων )  ή απλα το ονομα και μονο;

 

Επισης εχω ακουσει απο αρκετους που φοιτουν αυτη τη στιγμη στο ΤΕΙ οτι ειναι πιο δυσκολο απο το CSD, εχετε καμια γνωμη πανω σε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την μετονομοσια του Τμηματος του ΤΕΙ Κρητης απο τμημα εφαρμοσμενης πληροφορικης και πολυμεσα σε τμημα μηχανικων πληροφορικης πως την βλεπετε; Εγινε καποια αλλαγη επι της ουσιας στο τμημα ( π.χ. επαγγελματικα δικαιωματα ή προγραμμα σπουδων )  ή απλα το ονομα και μονο;

 

Επισης εχω ακουσει απο αρκετους που φοιτουν αυτη τη στιγμη στο ΤΕΙ οτι ειναι πιο δυσκολο απο το CSD, εχετε καμια γνωμη πανω σε αυτο;

 

Σπουδάζω ηλεκτρολογία στο ΤΕΙ Τση κρήτης, και βλέπω τα ΕΠΠίδια και τρέχουν, έχουν σαφώς περισσότερα μαθήματα από το CSD και ώρες/εργαστήρια, η δυσκολία τώρα είναι στον φοιτητή και όχι στην σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Είμαι φοιτητής στο ΕΠΠ (το οποίο φέτος μετονομάστηκε σε μηχανικών πληροφορικής) στο 3ο ετος οπότε θα σου πω κάποια πραγματα μιας και τα γνωριζω απο πρώτο χερι.

 

Καταρχήν όποια και απο τις 2 σχολες κ αν επιλέξεις θα πρέπει να εχεις πολυ καλες βάσεις στα μαθηματικά για να μπορέσεις να ανταποκριθεις. Εγω προσωπικά πέρασα απο επαλ και τα βρηκα σκούρα παρόλο που στις πανελλήνιες ειχα γράψει 20 στα μαθηματικά και αναγκάστηκα να κάνω φροντιστήριο οπως και πολλοί αλλοι(τα μαθηματικά μας ειναι προέκταση της κατεύθυνσης γ λυκειου). 

 

Οσον αφορα την δική μου σχολη ειναι πολυ απαιτητική και χρειάζεται πολυ διαβασμα για να πάρεις πτυχίο στα 4 χρόνια. Ο μέσος ορος αποφοιτησης ειναι τα 5-6 χρονια. Σε αυτο βέβαια φταίει και το επιπεδο των φοιτητων(οι περισσότεροι δεν διαβαζουν οσο πρεπει) αλλα και τα δυσκολα θεματα που βαζουν καποιοι καθηγητες. Κατα την γνωμη μου η βάση της σχολης θα επρεπε να ηταν πολυ πιο ψηλα διοτι μπαινουν μαθητές του 10 οι οποίοι δεν μπορουν να ανταπεξελθουν και τα παρατάνε απο το 1ο ετος.

Υπάρχουν μαθήματα-αλυσίδες που αν δεν τα περάσεις σε κρατάνε πίσω και σε καθυστερούν ακόμα περισσοτερο απο το να παρεις το πτυχίο. Επίσης υπάρχουν καθηγητές που σε κόβουν με 4,5. Τωρα πλέον τα μαθηματα χωριζονται σε μονά-ζυγά εξάμηνα(χειμερινο και εαρινο) που αυτό σημαινει οτι εαν κοπεις σε ενα μαθημα θα μπορεις να το παρεις μετα απο 1 χρονο παλι και οχι το επόμενο εξαμηνο. Επισης η θεωρια και το εργαστηριο του καθε μαθηματος ειναι εντελως ανεξαρτητα (δηλαδη μπορεις να περασεις το εργαστηριο και να κοπεις στην θεωρια) και εαν δεν περασεις και τα δυο(δηλαδη Θ+Ε) ειναι σαν να μην εχεις περασει το μαθημα.

Το προγραμμα σπουδών θα αλλαξει απο του χρονου αλλα κανείς μας δεν ξερει ποια μαθήματα θα καταργηθουν ή θα προστεθουν. Λενε οτι θα βγαλουν ανακοινωση σε μερικούς μηνες.

Απο προγραμματισμο κανουμε C, Assembly και Java.

 

Ολα τα παραπάνω δεν στα λεω για να σε απογοητεύσω αλλα καλό ειναι να ξερεις πως εχουν τα πραγματα διοτι δυστυχώς πολυ νομιζουν οτι μετα το λυκειο τελειώνει το πολυ διαβασμα(ήμουν κ εγω μεσα σε αυτούς)

 

Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω ποια απο τις 2 σχολες ειναι πιο δυσκολη(δεν εχω ακουσει και πολλά για το csd) παντως οσον αφορα το εππ ειναι πολυ απαιτητική και θα χρειαστεις αρκετό διάβασμα. Κατα την γνώμη μου δήλωσε πρωτα csd επειδη ειναι πανεπιστήμιο και αυτο ειναι ενα συν.

 

Αν σου αρέσει πραγματικά η πληροφορική και ο προγραμματισμός και έχεις όρεξη να ασχοληθείς, σε όποια σχολή και να περάσεις θα τα καταφέρεις. Στις σχολές πληροφορικής(στην δική μου τουλάχιστον)

μαθαίνεις κάποια βασικά πραγματα και απο κει και περα το ποσο καλος θα γινεις εξαρταται απο το πόσο θα ασχοληθεις σπιτι σου. Σε αυτήν την επιστήμη οι τεχνολογίες αλλάζουν ραγδαία γι αυτό και ενας πληροφορικάριος θα πρεπει να διαβάζει συνεχώς (εαν θέλει να ειναι μέσα στα πραγματα) και αυτά που μαθαίνεις στην σχολή θα ειναι πάντα ένα βήμα ή αρκετά βήματα πίσω.

 

Κλείνοντας πρεπει να σου πω οτι εφοσον θελεις να γινεις προγραμματιστης το χαρτί μετράει μεν, αλλα οχι και τοσο. Αυτό που μετράει ειναι το τι ξέρεις να κανεις πρακτικα και πόσο απο τον ελεύθερό σου χρονο εχεις αφιερωσει(απαραίτητο για όλα αυτά ειναι να σου αρέσει αυτο που κάνεις). Ξέρω πολύ καλούς προγραμματιστές που δεν εχουν καν πτυχίο. 

 

Ελπιζω να σε βοηθησα.

 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη οσον αφορα εμενα ( επειδη ειναι και ο OP που ειχε τις αποριες του ) με καλυψες. Η αληθεια ειναι οτι με βλεπω να δηλωνω το CSD πρωτο και το δικο σας δευτερο. Το μονο που εχω αγχος ως προς αυτα που λες ειναι τα μαθηματικα μιας και δεν ειμαι και του 20 οσο να ναι και δεν εχω την οικονομικη ευχερεια να κανω φροντιστηριο και του χρονου πχ. Απλα ελπιζω με προσπαθεια δικη μου να τα καταφερω.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση παντως! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημητρη οσον αφορα εμενα ( επειδη ειναι και ο OP που ειχε τις αποριες του ) με καλυψες. Η αληθεια ειναι οτι με βλεπω να δηλωνω το CSD πρωτο και το δικο σας δευτερο. Το μονο που εχω αγχος ως προς αυτα που λες ειναι τα μαθηματικα μιας και δεν ειμαι και του 20 οσο να ναι και δεν εχω την οικονομικη ευχερεια να κανω φροντιστηριο και του χρονου πχ. Απλα ελπιζω με προσπαθεια δικη μου να τα καταφερω.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση παντως! :-)

Αν είσαι απο γενικό λύκειο δεν θα έχεις και πολυ μεγάλο προβλημα. Απλά τα μαθηματικά ειναι απαραίτητα σε όλες τις σχολές πληροφορικής γι αυτο δωσε βάση απο τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δημήτρη ευχαριστώ για τη πολύτιμη απάντηση σου!
 

Αν και με τον προγραμματισμό ασχολούμαι από πολύ παλιά σαν χόμπι και γενικά μου αρέσει, στα φετινά μαθηματικά έχω σοβαρά κενά που ελπίζω να μπορέσω να καλύψω, και γενικά τα θεωρώ το πιο απαιτητικό μάθημα που είχα στο σχολείο. 

Αν και ξέρω αρκετά από C, ελπίζω να γλιτώσω το φροντιστήριο του χρόνου στα μαθηματικά. 

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. Γενικά συνηθίζεται να δίνουν τα παιδιά από ΕΠΑΛ πανελλήνιες; Για παράδειγμα πόσους συμμαθητές είχες που έδιναν;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Επεξ/σία από Dim360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω σπουδαζω στο εφαρμοσμενη πληροφορικη και πολυμεσα ειμαι δευτερο ετος και μπορω να σου πω οτι εχει πολλα μαθηματικα .ομως φετος αλλαξε το προγραμμα σπουδων και στα μαθηματικα εβαλαν και εργαστηριο που φανταζομαι οτι θα ειναι πιο δυσκολα και οσοι μπαινουν απο φετος αλλα και αυτοι που μπηκαν περυσι θα επιλεγουν αναγκαστικα κατευθυνση λογισμικου,δικτυων,hardware που αυτο ειναι μια δυσκολη αποφαση να παρεις διοτι θα σε ακολουθει μεχρι να τα περασεις ολα τα μαθηματα .Προσωπικα εγω που σπουδαζω δεν ειναι τρομερα θα ελεγα δυσκολη αν και ειναι λιγα τα μαθηματα τα οποια με εχουν εντυπωσιασει πολυ .Οσο για τα μαθηματικα ειναι πολλα μαθηματα τα οποια χρειαζονται μαθηματικα και πρεπει να εχεις καποιες στοιχειωδεις γνωσεις για να ανταπεξελθεις κυριως ολοκληρωματα.

οσο για μαθηματα προγραμματισμου υπαρχουν assemply,c,c++(η οποια μπαινει απο του χρονου)java,java 2 sql κ.α .Προσωπικα θα σου ελεγα να μπεις CSD διοτι πλεον το τει υπολειτουργει και εχει πολλα προβληματα .Οσο για το csd που λενε οτι ειναι δυσκολο το θεμα ειναι εαν σου αρεσει κατι και το γουσταρεις πολυ θα τα καταφερεις οποτε μην σε νοιαζει εαν ειναι δυσκολη σχολη αρκει να σου αρεσει να το κανεις.Το τμημα που σπουδαζω ειναι πολυ καλο ομως οσο περναει οχρονος ολο και περισσοτερο δυσκολευουν τα πραγματα  σε πιεζουν να τελειωσεις την σχολη γρηγορα δεν γινοται πολλα μαθηματα σωστα .οσοι χρωστανε μαθηματα για να μην παρακολουθησουν το μαθημα τους δινουν Project για να  το περασουν οποτε ετσι δεν μαθαινεις π.χ εγω στο πρωτο ετος που εκανα assemply απο εκει που το εργαστηριο ηταν 2 ωρες το εκαναν 1 και δημιουργησαν περρισοτερα τμηματα για να χωρεσουν οι φοιτητες .αν και το εργαστηριο το περασα επειδη ασχοληθηκα και μου αρεσε δυστυχως το μαθημα γινοταν μεσα σε ενα κλιμα πιεσης δηλαδη ο καθηγητης να πρεπει να προλαβει μεσα σε μια ωρα να πει αυτα που εχει να πει να παραδωσει τις εργασιες κτλ.

 ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.

Επεξ/σία από nikosvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

http://www.csd.uoc.gr/studies/pilot-programm/programme.html

 

Ορίστε εδώ είσαι , εάν δεν έχεις όρεξη για διάβασμα ούτε απ'έξω μην περάσεις . Κοίτα το ενδεικτικό πρόγραμμα και μετά πήγαινε αριστερά και πάτα στον κατάλογο μαθημάτων να δεις και τα επιλογής/"κλάδους"/"κατεύθυνση" .

 

Σχεδόν όλα τα μαθήματα έχουν δικιές τους ιστοσελίδες οπότε αν επιλέξεις για παράδειγμα εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών που είναι C ουσιαστικά θα σου δείξει το site να μπεις να δεις πόσο πιάνουν οι ασκήσεις η πρόοδος το τελικό κ.τ.λ . Λογικά θα μπορείς να δεις και τις φετινές ασκήσεις και τα pdf των διαλέξεων . Συγκεκριμένα για την C η φετινή 5η σειρά που έβαλε ήταν αυτό

http://www.csd.uoc.gr/~hy100/hw5.pdfκαι οι ασκήσεις μετρούσαν 40% όπως κάθε χρόνο . Επίσης δεύτερο εξάμηνο έχει C++ , 3ο java και δομές που γίνονται σε c++ η java ανάλογα ποια γλώσσα γνωρίζεις καλύτερα . Assembly MIPS που την κάνει ένας άνθρωπος που στο διδακτορικό του διόρθωσε τους 3 (αν θυμάμαι καλά) που τον κατασκεύασαν και γενικά είναι πολύ καλός αλλά και πολύ ζόρικος ταυτόχρονα στο hardware . 

Μπορώ να γράψω και άλλα πράγματα αλλά δεν έχει νόημα , εάν έρθεις με στόχους και αντέχεις λίγο την πίεση (κάθε εβδομάδα παραδίδεις υποχρεωτικές ασκήσεις) θα την βγάλεις σε 4 χρόνια . Τώρα αν έρχεσαι με σκοπό να πίνεις ποτάκια κάθε μέρα στα πάρτυ της ΔΑΠ δεν νομίζω να τελειώσεις πριν τα 6 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...