Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση λογισμικου σε FreeDos


tenyson123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδια σήμερα πήρα στα χέρια μου ενα λαπτοπ με freedos και το ανοιξα εγω.Δλδ ολοκαινουργιο,πως θα κάνω εγκατάσταση τα 8 απο cd? δεν μπορω να μπω σε boot menu ωστε να επιλεξω απο κει,μου ανοιγει ενα command screen.TO laptop ειναι το Lenovo G700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να πατήσεις μαζί με το κουμπί που πρέπει να πατήσεις για να μπεις BIOS (νομίζω F2; ) και το Fn-Key.
Είχαν βάλει κάτι στο BIOS για να μπορείς να επιλέξεις να χρησιμοποιείς F1,F2...F12 χωρίς το FN ή να πρέπει να πατάς το FN, ίσως γι'αυτό δε σε υπακούει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψτο στο cd εσυ και λογικα αν δεν εχει τιποτα για να μπουταρει θα βρει μονο το cd.

 

δοκιμασε και απο usb αν δεν δουλεψει

σε cd τα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκα στα bios στο boot tab εχει Boot Mode > Legacy suport

στο boot priority εχει uefi το εβαλα legacy suport αλλα παλι το ιδιο κανει,εχει αυτες τις 2 επιλογεσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το boot mode δε γίνετε UEFI;

γίνεται,να το δοκιμάσω ?

γίνεται,να το δοκιμάσω ?

το δοκιμασα, τωρα αλλαξε,βγαζει checking media,μετα βγαζει ενα μνμ boot device not found.press ok to search,ψαχνει και εμφανιζει efi network 0 to ipv4 και efi network 0 to ipv6,πιρα στο eshop και μου κλισαν ραντεβου με τεχνικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Ίσως καταφέρεις να μπεις στο UEFI BIOS και να αλλάξεις το boot priority από εκεί. Θα λήψω για καμιά ώρα οπότε προσπάθησε να ψάξεις και στο google πληροφορίες αν δεν καταφέρεις κάτι, ή να σε βοηθήσει κανά άλλο παλικάρι εδώ.
Καλή τύχη και καλή δύναμη. :)


για ξανα μπες BIOS, μπαίνει στο UEFI τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας υχαριστω ολους για την βοηθεια,το κανα με λιγο ψαξιμο στο ιντερνετ

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-1982645/urgent-dos-windows-installation.html


fn + f12 ειναι νομιζω ξαναδοκιμασετο

ναι αλλα πρεπει να αλλαξεις και κτ αλλο σχετικα με το λογισμικο που θες να εγκαταστησεις,win8 64 bit ή other os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πληροφοριακα οταν το γυρισες σε uefi και δεν εβρισκε τιποτα,ειναι απολυτα λογικο γιατι το δισκακι που εχεις προφανως δεν ειναι γραμμενο για uefi boot αλλα για το κλασσικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...