Προς το περιεχόμενο

Δικαιώματα ασθενή


Anorymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλα ειχε λεφτα και ηθελε να αγοραζει τα μικροφαρμακα απο την τσεπη του για να μην επιβαρηνει το ταμειο τοσο κακο ειναι αυτο ?

Κακό; Απλά αποδεικνύει ότι ήταν μ@λ@κ@ς

 

Για τις ωρες που δουλευε και τις συνθηκες που δουλευε μια χαρα λεφτα επαιρνε ουτε πολλα ουτε λιγα, τωρα για την συνταξη που λες κωλησε ενα καρο εξτρα ενσημα να παρει καλητερη συνταξη και στην αρχη βγηκε με 1500 και μετα απο λιγους μηνες του εκοψαν 500 ευρω.

Κακώς, έπρεπε να του δώσουν 520. Γιατί 8500 ένσημα αποκλείεται να είχε.

 

Τωρα για το τι θα κανω εγω με τον πατερα μου δεν σε αφορα πρώτον και δευτερον εξυπνε μου φιλε που μας κανεις συνεχεια τον μαγκα ο ανθρωπος πηγε στο νοσοκομειο γιατι επαθε λοιμωξη στον πνευμονα απο αναροφηση λογω ανοιας τι θες να παω να τον ταισω εγω που δεν ξερω να τον ξεκανω ?

Πρώτον, με αφορά από την στιγμή που ανοίγεις θέμα στο νετ και παραπονιέσαι. Δεν θα με αφορούσε καθόλου αν δεν το έκανες.

Δεύτερον ναι θα πας να τον ταίσεις και θα μάθεις πως να το κάνεις. Τάισμα είναι, δεν είναι εγχείριση ανοιχτής καρδιάς.

 

Τελος μια χαρα κριτικη θα κανω γιατι θελω επιτελους να αλλαξουν καποια πραγματα, εσυ κατσε στο εξωτερικο και ασε μας εμας.

 

Δεν κάνεις κριτική, απαιτείς να αλλάξει κάτι προς όφελός σου εδώ και τώρα. Κριτική θα έκανες αν δεν είχες προσωπικό όφελος.

 

 

Y.Γ

 

Στην πτερυγα του πατερα μου ειναι ελαχιστα ατομα ουτε 10 δεν ειναι αλλα λεμε οτι νανε χωρις να ξερουμε.

 

Σε πτέρυγα 10 ατόμων αποκλείεται να υπάρχει πάνω από μία νοσοκόμα. Δηλαδή να ξεκινήσει πχ στις 12 να ταίζει τον πρώτο ασθενή, ενα 20λεπτο να κάνει στον καθένα, ο δέκατος θα φάει παγωμένο φαί στις 3 το μεσημέρι. Μετά τι, θα παραπονιέσαι που δεν ταίζει πρώτα τον μπαμπά σου; Σε κληρωτίδα θα τους βάλουν για την σειρά;

 

Πρωτον τα νοσοκομεια ειναι για να κοιτανε τους ασθενης ασχετα αν υπαρχει συγγενης αν ειναι ετσι εγω που ειμαι ηλεκτρολογος να ερθει ο πελαστης να μου κουβαλαει τα εργαλεια ή να τον βαλω να σκαβει...... 

Τους κοιτάνε. Αν δεν είσαι ευχαριστημένος με την δουλειά που κάνουν, είτε πας σε ιδιωτικό, είτε κάθεσαι και κάνεις τον αποκλειστικό, είτε πληρώνεις αποκλειστικό από την τσέπη σου.

 

Παω εκει του μιλαω του κανω παρεα 6-7 ωρες την ημερα αν χρειασθει κατι του το δινω αλλα ως εκει τα υπολοιπα ειναι υποχρεωση της νοσοκομας.

Το λέει ποιος; Για δώσε την νομοθεσία.

 

Το οτι ειμαι παιδι του δεν λεει τιποτα τα παιδια δεν τα κανουμε για να μας μας ξεσκατιζουν.....περα απο αυτο ενα χρονο ειχα την γιαγια μου την μητερα της μανα μου κατακοιτη εφαγα τρελο λουκι και αλλο ενα χρονο την μανα μου που ειχε καρκινο οποτε δεν εχω αλλα ψυχολογικα το σθενος να τα ξαναπερασω ολα αυτα.

Τότε βάζεις άλλον συγγενή, ή πληρώνεις αποκλειστικό ή απλά τον αφήνεις στο νοσοκομείο να τον κοιτάξουν όσο τον κοιτάξουν. Το θέμα γιατί το άνοιξες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σημερα πηγα τον μπαμπα μου στο νοσοκομειο ημουν εκει απο το μεσσημερι μεχρι πριν κανα μισαωρο και δυστηχως δεν μπορουσα να κατσω αλλο μαζι του ουτε να του εχω αποκλειστικη.  

 

Αν δεν κανω λαθος συμφωνα  (Ν. 2071/92 ΦΕΚ 123/92 τ.α , Άρθρο 47) για τα δικαιωματα του ασθενη εχουμε :

 

Ο ασθενής έχει το δικαίωμα της παροχής φροντίδας σε αυτόν με τον οφειλόμενο σεβασμό στην ανθρώπινη αξιοπρέπεια του. Αυτή η φροντίδα περιλαμβάνει όχι μόνο την εν γένει άσκηση της ιατρικής και της νοσηλευτικής, αλλά και τις παραϊατρικές υπηρεσίες, την κατάλληλη διαμονή, την κατάλληλη μεταχείριση και την αποτελεσματική διοικητική και τεχνική εξυπηρέτηση.

 

Οι νοσοκομες εκει μου μουρμουραγαν και παραλιγο να τσακωθουμε, το θεμα ειναι γιατι στα νοσοκομεια μας πιεζουν κανοντας μας ψυχολογικο εκβιασμο να φερουμε αποκλειστικες ?

 

Το κοινωνικό δικαίωμα της υγείας διεκδικείται στην έκταση που είναι αναγκαία για την προστασία της ζωής. Έτσι λέει το Σύνταγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...