Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα...
Το τελευταίο καιρό ρίχνω διαβασμα για να μπώ και εγώ στην quadoφαση!!!
 

Σαν πρώτη σκέψη είναι να πάρω ένα syma X5c-1 για πειραματισμό και εκμάθηση.
ΑΛΛΑ....

Παράλληλα στήνω (προς το παρών) στο μυαλό μου το πρώτο DIY quad και έχω κάποιες απορίες...

Καταρχάς να πώ οτι πάω για κατηγόρία quad "250" low cost... Στην αρχή χωρίς FPV αλλα στο μέλλον κάτι θα γίνει...
Και ξεκινάω...
1) FRAME
Κοιτάω τα Link.png Site: zmr250 , Link.png Site: qav250 , Link.png Site: diatone κτλ κτλ Και η βασική μου ερώτηση είναι η εξής. Αξίζει το διπλό κόστος του cf frame ή όχι και να πάω το diatone?

 

2) FC

Σκέφτομαι για Link.png Site: CC3D γιατι διαβάζω οτι είναι αρκετά user friendly αν και με περιορισμένες δυνατότητες...

 

3) Motor

Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω γιατι εχω χαθεί στις επιλογές... Πολλές μάρκες πολλά μοντέλα...
Κάθε βοηθέια ευπρόσδεκτη. Βλέπω τι προτείνει πχ το Banggood  αλλα ακόμα δεν ξέρω γιατί...

4) ESC

Αντιστοιχα με τα μοτερ... Αφου διαλέξω μοτερ θα διαλέξω και ESC. Σαν κανόνες έχω οτι να είναι μεγαλύτερα κατα 10% σε Αmp και έχουν ενσωματωμενο BEC. Καλά τα λέω??

5) Props

Λογικά για αρχή κάποια 5030. Αλλα να ρωτήσω κάτι εδώ. Η διαφορά απο την πχ 5030 σε 5040 είναι το pitch το οποιό σαν αποτέλεσμα έχει να έχει μεγαλύτερη ώθηση? Αν ναί τότε από που χάνει το σύνολο για να κερδίζει σε ώθηση? Ευστάθεια?Αντοχή? Χρόνο πτήσης? Αντίστοιχα απο 5030 σε 6030 ποιά η διαφορά??

6) Μπαταρίες/Φορτιστές/CAM/Τηλεκατέυθυνση και ολά τα υπόλοιπα αργότερα..

Υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό φόρουμ τύπου rcgroups?
Μεταχειρισμένα εξαρτήματα υπάρχουν??
Απο που ψωνίζουμε?? Banggood/Hobbyking?

Ευχαριστώ και ελπίζω να τα καταφέρω...

 

Υγ.Με ψήνει να προσπεράσω την αγορά του "εκπαιδευτικού" και να πάω κατευεθείαν στο custom build...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα...

Το τελευταίο καιρό ρίχνω διαβασμα για να μπώ και εγώ στην quadoφαση!!!

 

Σαν πρώτη σκέψη είναι να πάρω ένα syma X5c-1 για πειραματισμό και εκμάθηση.

ΑΛΛΑ....

 

Παράλληλα στήνω (προς το παρών) στο μυαλό μου το πρώτο DIY quad και έχω κάποιες απορίες...

Καταρχάς να πώ οτι πάω για κατηγόρία quad "250" low cost... Στην αρχή χωρίς FPV αλλα στο μέλλον κάτι θα γίνει...

Και ξεκινάω...

1) FRAME

Κοιτάω τα Link.png Site: zmr250 , Link.png Site: qav250 , Link.png Site: diatone κτλ κτλ Και η βασική μου ερώτηση είναι η εξής. Αξίζει το διπλό κόστος του cf frame ή όχι και να πάω το diatone?

 

2) FC

Σκέφτομαι για Link.png Site: CC3D γιατι διαβάζω οτι είναι αρκετά user friendly αν και με περιορισμένες δυνατότητες...

 

3) Motor

Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω γιατι εχω χαθεί στις επιλογές... Πολλές μάρκες πολλά μοντέλα...

Κάθε βοηθέια ευπρόσδεκτη. Βλέπω τι προτείνει πχ το Banggood  αλλα ακόμα δεν ξέρω γιατί...

 

4) ESC

Αντιστοιχα με τα μοτερ... Αφου διαλέξω μοτερ θα διαλέξω και ESC. Σαν κανόνες έχω οτι να είναι μεγαλύτερα κατα 10% σε Αmp και έχουν ενσωματωμενο BEC. Καλά τα λέω??

 

5) Props

Λογικά για αρχή κάποια 5030. Αλλα να ρωτήσω κάτι εδώ. Η διαφορά απο την πχ 5030 σε 5040 είναι το pitch το οποιό σαν αποτέλεσμα έχει να έχει μεγαλύτερη ώθηση? Αν ναί τότε από που χάνει το σύνολο για να κερδίζει σε ώθηση? Ευστάθεια?Αντοχή? Χρόνο πτήσης? Αντίστοιχα απο 5030 σε 6030 ποιά η διαφορά??

 

6) Μπαταρίες/Φορτιστές/CAM/Τηλεκατέυθυνση και ολά τα υπόλοιπα αργότερα..

 

Υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό φόρουμ τύπου rcgroups?

Μεταχειρισμένα εξαρτήματα υπάρχουν??

Απο που ψωνίζουμε?? Banggood/Hobbyking?

Ευχαριστώ και ελπίζω να τα καταφέρω...

 

Υγ.Με ψήνει να προσπεράσω την αγορά του "εκπαιδευτικού" και να πάω κατευεθείαν στο custom build...

 

 

Καλημερα,

 

 

1)  Εχω το ZMR250, δεν ειναι σε καμια περιπτωση αληθινο carbon fiber, γενικοτερα το carbon frame ειναι πολυ ακριβο γιαυτο και τα frames αυτα εχουν πανω απο 100 ευρω. (blackout, lumenier και τετοια)

Παντως ειναι αρκετα δυσκολο να το σπασεις, πρεπει να το χτυπησεις σε σταθερο σημειο με μεγαλη ταχυτητα

Εχω 2 spare arms, αλλα δεν εχουν χρειαστει.

Για το Diatone δεν εχω αποψη, θα σου πει ο Γιαννης και ο Σαμιοτης

 

2) Εχω το CC3D, δεν θα ελεγα οτι ειναι πολυ ευκολο. Πιο ευκολο ειναι το KK2.1

Παντως με καποιες απο τις ρυθμισεις που εχει o wizard πετας. Απο κει και περα αν θελεις το βελτιωνεις στη σταθεροτητα και στις αντιδρασεις του. Εκει εχει αρκετες δυνατοτητες

Πρεπει να δεις τι τηλεκατευθυνση θα εχεις, και ποιο δεκτη, και πως θα τον συνδεσεις στο controller.

Τα καναλια του δεκτη πρεπει να μιλανε το ιδιο προτοκολο με το κοντρολλερ. (PPM, PWM, S.Bus)

Εγω που εχω Frsky με το CC3D δεν εχω τηλεμετρια, και δεν μπορει να μου δωσει τα βολτ της μπαταριας. Πρεπει να βαλω καποιο αλλο εξαρτημα το οποιο το αγορασα 5 ευρω και θα προσθεσω και ελαχιστο βαρος.  Ο naze32 μιλαει με τηλεμετρια Frsky οποτε δεν εχει τετοιο θεμα. Δεν εχω προβλημα με το πως πεταει, αλλα αμα αρχισεις να σκαλιζεις λεπτομερειες βρισκεις τα υπερ και τα κατα

Οι περισσοτεροι παρατανε το cc3d και το γυρνανε σε naze32, αλλα μπορει και να αλλαξει αυτη η ταση. Στο banggood εχει ενα clone το οποιο ειναι το flip32

 

3) Απεφυγε τη sunnysky. Εχω τα DYS αλλα αν ξαναπαιρνα θα επερνα emax

Για 3 cell σεταπ πας σε 2300kv συνηθως

 

4) Εδω γινεται ψιλοχαμουλης αλλα θα σου πω οτι μαλλον θα επερνα emax και εδω.

Υπαρχουν κατι καινουργια με blheli firmware που υποστηριζει νεες δυνατοτητες. (ολα αυτα μπορει να σε παιδευουν για καιρο στο σεταρισμα!!)

Θα δεις να μιλανε για active braking και damping light και oneshot.

Αυτα ειναι λιγο ψιλα γραμματα για μενα, κυριως τα θελουνε αυτοι που πετανε με 6045 οι οποιες κανουνε το quad να πεταει ακομα και με κομμενο το γκαζι. (λογω περιστροφης της προπελλας και του αερα). Θελουνε κατι να φρεναρει την προπελλα για να χανει γρηγορα υψος το quad. (καλυτερος ελεγχος, βελτιωνει και το yaw)   Ομως αμα πετας με 5030 δεν εχεις τετοιο προβλημα.

 

5) 6030 οχι γιατι λενε οτι σπανε ευκολα. Ουτε και οι 5045

Με 5040 εισαι ΟΚ ειναι μια μεση λυση.  Με 6045 εχεις τα θεματα ελεγχου του υψους, που δεν ειναι και τραγικα. Για καποιους που πετανε κοντα στο εδαφος και κανουν ελιγμους για να αποφευγουν εμποδια, ναι ειναι σημαντικο.

Οσο πιο μεγαλη προπελλα τοσο ζοριζει τα μοτερ και τραβαει και ρευμα, αλλα σου δινει περισσοτερο γκαζι

Το δικο μου με 5040 πεταει στο 40% του γκαζιου, και οταν του δωσω τερμα γκαζι "εξαφανιζεται" !

 

Παρε ενα καλο φορτιστη και μια καλη τηλεκατευθυνση που θα σου μεινουν, η εαν θελεις να πουλησεις θα μπορεις πιο ευκολα. Καμερα την mobius

Το banggood εχει συνηθως δωρεαν μεταφορικα και δεν περναει τελωνειο. Απο κει τα εχω ψωνισει κι εγω.

Το hobbyking εχει πολλα μεταφορικα, εχει ψωνισει ο σαμιοτης απο κει ξερει να σου πει.

Επεξ/σία από gpolic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετώ την παρέα...

Το τελευταίο καιρό ρίχνω διαβασμα για να μπώ και εγώ στην quadoφαση!!!

 

Σαν πρώτη σκέψη είναι να πάρω ένα syma X5c-1 για πειραματισμό και εκμάθηση.

ΑΛΛΑ....

 

Παράλληλα στήνω (προς το παρών) στο μυαλό μου το πρώτο DIY quad και έχω κάποιες απορίες...

Καταρχάς να πώ οτι πάω για κατηγόρία quad "250" low cost... Στην αρχή χωρίς FPV αλλα στο μέλλον κάτι θα γίνει...

Και ξεκινάω...

1) FRAME

Κοιτάω τα Link.png Site: zmr250 , Link.png Site: qav250 , Link.png Site: diatone κτλ κτλ Και η βασική μου ερώτηση είναι η εξής. Αξίζει το διπλό κόστος του cf frame ή όχι και να πάω το diatone?

 

2) FC

Σκέφτομαι για Link.png Site: CC3D γιατι διαβάζω οτι είναι αρκετά user friendly αν και με περιορισμένες δυνατότητες...

 

3) Motor

Ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω γιατι εχω χαθεί στις επιλογές... Πολλές μάρκες πολλά μοντέλα...

Κάθε βοηθέια ευπρόσδεκτη. Βλέπω τι προτείνει πχ το Banggood  αλλα ακόμα δεν ξέρω γιατί...

 

4) ESC

Αντιστοιχα με τα μοτερ... Αφου διαλέξω μοτερ θα διαλέξω και ESC. Σαν κανόνες έχω οτι να είναι μεγαλύτερα κατα 10% σε Αmp και έχουν ενσωματωμενο BEC. Καλά τα λέω??

 

5) Props

Λογικά για αρχή κάποια 5030. Αλλα να ρωτήσω κάτι εδώ. Η διαφορά απο την πχ 5030 σε 5040 είναι το pitch το οποιό σαν αποτέλεσμα έχει να έχει μεγαλύτερη ώθηση? Αν ναί τότε από που χάνει το σύνολο για να κερδίζει σε ώθηση? Ευστάθεια?Αντοχή? Χρόνο πτήσης? Αντίστοιχα απο 5030 σε 6030 ποιά η διαφορά??

 

6) Μπαταρίες/Φορτιστές/CAM/Τηλεκατέυθυνση και ολά τα υπόλοιπα αργότερα..

 

Υπάρχει αντίστοιχο ελληνικό φόρουμ τύπου rcgroups?

Μεταχειρισμένα εξαρτήματα υπάρχουν??

Απο που ψωνίζουμε?? Banggood/Hobbyking?

Ευχαριστώ και ελπίζω να τα καταφέρω...

 

Υγ.Με ψήνει να προσπεράσω την αγορά του "εκπαιδευτικού" και να πάω κατευεθείαν στο custom build...

 

Δε παίρνεις κανά έτοιμο να ξεμπερδεύεις.

Εγω το δικό μου με diatone frame το φτιάχνω 3-4 μήνες και ακόμα άφτιαχτο είναι.

Μια τα μοτέρ μια τα esc μια τι άλλο δεν ξέρω. (και δώστου ξανά παραγγελία για κάθε μια απο τις ζημιές και εκ νέου αναμονή κ.ο.κ)

 

Πάρε ενα flying 3d x6 να ξεμπερδεύεις... spare 2 μοτερ - 1 esc - και μια ντουζίνα έλικες και τελείωσες... 

Άποψη μου.

 

Θα εχεις και το gps που κακά τα ψέματα σε όλους εμάς με τα custom build μας λείπει...

 

Εκτός αν είσαι αστέρι στο moding και στο soldering οπότε αλλάζει το πράγμα.

 

Προς θεού μην αποφύγεις την αγορά ενος toy quad γιατί θα σου στοιχίσει πολλαπλάσια.

Ασε που αμα βγείς εξω με το 250άρι θα κινδυνεύουν όλοι όσοι είναι γύρο σου... 

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@gpolic

 

Τα φλιπς με ratitude ή rate mode

cc3d εχεις και εσυ έτσι δεν είναι;

 

Ναι με cc3d και ειναι με rattitude. Το rate mode το παλευω στον εξομειωτη αλλα.... δεν νομιζω

 

Συμφωνω με το παραπανω. Θελει εξασκηση πριν παει καποιος σε 250ρι γιατι ειναι γρηγορο παιρνει μεγαλες κλισεις και ειναι και πιο βαρυ, αρα πιο επικινδυνο.

 

Βεβαια πεταμε παντα σε αλανες και ποτε πανω απο ανθρωπους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η αγορά ενός RTF είναι πιο οικονομική και πιο εύκολη για τον οποιοδήποτε. Αυτό που με ψήνει πιο πολύ είναι το DIY της ιστορίας. Όσα έμαθα για τα quad από το διάβασμα της τελευταίας βδομάδας θέλω να τα δουλέψω και στην πράξη.

Soldering και modding skills έχω Και δεν με φοβίζουν αυτά.

Το budget με ζοριζει γιαυτό και η αγορά θα γίνει σταδιακά.

 

Το toy quad στάνταρ θα προηγηθεί όλων των άλλων. Δεν είναι να παίζεις με την "μεγάλη" κατηγορία κατευθείαν.

 

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα συμβουλές όλους.

Το ερώτημα παραμένει πλαστικό diatone ή κάποιο cf frame?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε το zmr 250 fiberglass όταν είχα δει του gpolic είχε την carbon version (σίγουρα πιο ευθραστο) μου είχε αρέσει αισθητικά σε σχέση με το diatone.

Στην πράξη το σαντουιτς design προστατεύει αρκετά parts του quad που μένουν εκτεθημένα στο diatone.

Για rtf αφου θες να το συνεχίσεις προς σπορ quad πάρε κάποιο κλώνο του blade nano qx

Φθηνά ελαφριά και ανθεκτικά quad.πχ cg023

Αν πάρεις απο bg δίνουν 1 κουπόνι 10% αν κατεβάσεις το mobile app τους, φρόντισε να το εκμεταλλευτείς παραγγέλνοντας τα περισσότερα ακριβά parts με τη μια. transmitter - receiver - moter - esc - 3s μπαταρίες xt60.

Το πιο μεγάλο μου λάθος ήταν που τσιγκουνεύτηκα σε κάποια parts.

Πχ μπαταρίες 2s μετάνοιωσα και πλήρωσα και 3s με σωστό κονέκτορα xt60.

esc πήρα τα φθηνότερα redbrick 10A και είχα dropout, σπασίματα σε προπέλες και μοτέρ κτλ.

Καλύτερα να έδινα άλλα 10 ευρό και να έπαιρνα κατευθείαν κάτι πιο επώνυμο αντί να τα ξαναδίνω όλα απο την αρχή.

Το ίδιο ισχύει και για τα μοτερ.

Τσέκαρε λίγο και τα combo πακέτα του bg

Πχ http://www.banggood.com/EMAX-Nighthawk-250-Glass-Carbon-Fiber-Combo-CC3D-MT1806-Motor-12A-ESC-p-973127.html

 

+50 tx-rx combo +30 οι μπαταρίες με τους κονέκτορες. Γύρο  στα 200-220 μαζί με το cg023 rtf θα πας.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά μόλις έκανα παραγγελία αυτό εδώ  

http://www.banggood.com/EMAX-Nighthawk-250-Carbon-Fiber-Frame-Combo-CC3D-MT2204-Motor-12A-ESC-p-972723.html

έχω την futaba t8fg και δέκτη R617FS. ξέρει κανένας εάν θα έχω θέμα με τον cc3d ? και περίπου πόσο να περιμένω να μου έρθει μιάς και έχετε πάρει πολλοί από banggood και ξέρετε στο περίπου? είμαι ήδη στην αναμονή για μια κάμερα ccd και fpv καλούδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απότι θυμάμαι gpolic μένεις Γαλάτσι. θα μπορούσες όταν μου έρθει και το στήσω να συναντηθούμε να δείς αν είναι οκ γιατί ξέρεις πολλά περισσότερα από ότι εγώ? να δείς αν θέλει ρύθμισα κ.λ. , θα φέρω και λάπτοπ να το ρυθμίσουμε.  να δώ πώς θα περάσουν οι μέρες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στα παιδια

σκέφτομαι να αγοράσω αυτο εδω απο ebay, παραγγελνω συχνα αλλα μικροπραματα.

Αυτο ξερετε αν θα ερθει και αν θα πρεπει να παω τελωνειο να το παραλαβω?

Και στο συγκεκριμενο αν θα μπορουσα να αλλαξω μπαταρια?

http://www.ebay.com/itm/Updated-UDI-U818A-Pro-6-Axis-Gyro-FPV-RC-Quadcopter-W-HD-Camera-Free-Battery-2GB-/251732319473?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a9c6a5cf1

Επεξ/σία από ntemhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου είναι μικρη η τιμη για να μπλέξεις με τελωνια. απλα θα κανει κανα μήνα να σου έρθει. τώρα για μπαταρία να σου πεί κάποιος που ξέρει γιατί δεν γνωρίζω. Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ που είναι γνωστή μάρκα και είναι από Ευρώπη που σημαίνει ότι δεν έχει τελωνείο και θα το έχεις σε 10 μέρες. 

 

http://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-Syma-X5C-Explorers-2_4G-4CH-RC-Quadcopter-Mode-2-With-Camera-wp-Uk-913827.html

Επεξ/σία από Thomaszinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thomas, με Futaba θα παιξεις με S.Bus αν το υποστηριζει το receiver. Εριξα μια ματια αλλα δεν βλεπω κατι.

Μπορει να παιζεις με PWM το οποιο ομως θελει 5-6 καλωδιακια αντι για ενα.

https://wiki.openpilot.org/display/WIKI/Receiver+and+Transmitter+Options#Receiver&Transmitteroptions-S-Bus

 

Απο Κινα υπολογιζε 20-25 μερες περιπου. Ναι μπορουμε να βρεθουμε να το δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου είναι μικρη η τιμη για να μπλέξεις με τελωνια. απλα θα κανει κανα μήνα να σου έρθει. τώρα για μπαταρία να σου πεί κάποιος που ξέρει γιατί δεν γνωρίζω. Ρίξε μια ματιά σε αυτό εδώ που είναι γνωστή μάρκα και είναι από Ευρώπη που σημαίνει ότι δεν έχει τελωνείο και θα το έχεις σε 10 μέρες. 

 

http://eu.banggood.com/Wholesale-Warehouse-Syma-X5C-Explorers-2_4G-4CH-RC-Quadcopter-Mode-2-With-Camera-wp-Uk-913827.html

 

 

50m μικρη δεν ειναι η αποσταση?στον ανεμο πως τα παει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50m μικρη δεν ειναι η αποσταση?στον ανεμο πως τα παει?

φιλε μου 50 μέτρα δεν πρόκειτε να το πάς.. πίστεψέ με.. και εμένα μ φαινόταν λίγο και όταν πήγα το πρώτο μου 50 μέτρα η καρδιά μου ήταν έτοιμη να βγεί. απότι βλέπω από το κόψιμό του έχει μικρότερη επιφάνεια από αυτό που έλεγες και στα βιντεο δείχνει ότι πετάει έξω. τώρα μην φανταστείς με πολύ αέρα γιατί και τα μεγάλα δυσκολεύονται.

Thomas, με Futaba θα παιξεις με S.Bus αν το υποστηριζει το receiver. Εριξα μια ματια αλλα δεν βλεπω κατι.

Μπορει να παιζεις με PWM το οποιο ομως θελει 5-6 καλωδιακια αντι για ενα.

https://wiki.openpilot.org/display/WIKI/Receiver+and+Transmitter+Options#Receiver&Transmitteroptions-S-Bus

 

Απο Κινα υπολογιζε 20-25 μερες περιπου. Ναι μπορουμε να βρεθουμε να το δουμε

εγινε φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ.. κάνω υπομονή και όταν έρθει θα σου πώ να το δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση και απο εμενα μιας και εχω πελαγωσει. Οκ το syma x5c ειναι θεικο. Εαν καποιος αρχαριος/ασχετος θελει εως 100€ να παρει απο ελλαδα ή ευρωπη drone με καμερα, τι αγοραζει? X5c? X6 x7 x11 ή υπαρχει και κατι αλλο. Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...