Προς το περιεχόμενο

Τηλεκατευθυνόμενα quadcopters και helicopters


Tzimmys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αμα δεν σου σπάσει τα νεύρα μέχρι να είναι ετοιμοπόλεμο, δεν έχει γλύκα :-D

εγώ πήρα το κλασικό AVR programmer μαζί με το 10 σε 6 pin converter με το οποίο έκανα και αναβάθμιση στον cc3d, πήρα το ειδικό για τα afro esc αν και δεν το χρησιμοποίησα ακόμα και περιμένω και άλλα 2 απο banggood για αναβάθμιση της frsky (module & δέκτες)

 

Σε γενικές γραμμες, χρειάζονται και αυτά, ειδικά για τα esc γιατί πολλές φορές μπορεί να μην ταιριάζουν οι συχνότητες με τα μοτέρ και να στρώνει μόνο με αλλαγή fw (μοτέρ με πολλούς πόλους, κομπλάρουν στις απότομες εναλλαγές ταχύτητας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια πολλα παιδια !!

 

Γιαννη, λογικα το ESC ειναι που σου κανει την δουλεια δε παιζει να ειναι κατι αλλο.

Σαμιοτη καλοριζικο το 450αρι!!! το σκεφτομαι και εγω για 450αρι αλλα για ελικοπτερο χαχαχα

Γενικα ολο αυτο τον καιρο μαθαινω ελικοπτερο με το v977 και αρχιζω να το "εχω" :-)

 

Για το φιλο με το v949 καπου διαβασα οτι αν αποσυνδεσεις ολα τα καλωδια απο το FC και τα ξαναβαλεις γινεται καποιο reset. Γενικα υπαρχει μια τετοια αναφορα στο rcgroups. Για reset του gyro δεν βρηκα τιποτα.

Το αλλο ειναι μηπως εχει φαγωθει καποιο γραναζι.

Αυτο μπορεις να το δεις πηγαινοντας το δεξι μοχλο στη γωνια, πχ μπροστα δεξια. Δινεις λιγο γκαζι και αμεσως το κλεινεις. Ετσι βλεπεις αν δουλευει σωστα το μοτερ. Το ιδιο κανεις με το δεξι μοχλο και στις υπολοιπες γωνιες.

 

Σημερα που εκανε καλο καιρο λεω θα παω στην αλανα για να καψω 3-4 μπαταριες

Στην τριτη μπαταρια και ενω ειχα τρελλαθει να κανω κυκλους και στροφες με γκαζια, εφτασαν και καποιοι ελικοπτεραδες. Στα επομενα δεπτερολεπτα μου εφυγε και χτυπησε σε τοιχο πισω μου

.. το αποτελεσμα ειναι ενα σπασμενο μοτερ, και μια στραβωμενη προπελλα.. Δεν βλεπω κατι αλλο με το ματι

 

 

2015-04-11__zpsmruz9usz.jpg

Επεξ/σία από gpolic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάχιμος Γιώργη! Μάχιμος!!! :-D

Έχεις έξτρα μοτέρ ή σε αναμονή τώρα?

Εγώ τελικά συμφώνησα με τον Banggoodη να παραγγείλω άλλα 4 μοτέρ και 4 esc με 60% έκπτωση οπότε θα μου βγεί το δεύτερο πακέτο 30€

Σύνολο για 7 ίδια μοτέρ και 8 esc 100€ - θα έχω και καβάντζα και αν μου την δώσει στήνω και εξακόπτερο!!! :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν το πρώτο μου τρακάρισμα με το 250αρι, αλλά έχω και ασφάλεια!!!

Ήδη το έφτιαξα σήμερα πρόχειρα, και έκανα hover. Αύριο θα βάλω τα θερμοσυστελομενα και είναι κομπλέ.

Το καινούργιο μοτέρ έχει μεγαλύτερο άξονα, ότι να ναι οι κινέζοι.

 

Από ότι κατάλαβα δεν είχες πολλές επιλογές, αλλά έτσι κι αλλιώς τα spare δεν πάνε χαμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμη η mini fpv camera.

 

20150416_184818.jpg

 

20150416_184810.jpg

 

20150416_183721.jpg

 

Ήρθε ο κολλητός και έσωσε την κατάσταση.

Στην δοκιμή που έκανα να το στήσω μόνος μου απλά χάλασα τα connection pads και γέμισα όλη την πλακέτα με καλάϊ.

 

Χωρίς πολύ καλό weight reduction, μακριά καλώδια πολύ θερμοσυστελλόμενο, θερμοσιλικόνη, βαριούς κονέκτορες jst, μπαταρία 150mah γύρω στα 13g.

Η cloverleaf κεραιούλα είναι πολύ ευαίσθητη και ψάχνω τρόπο να την κατεβάσω πιο κάτω ώστε να μην σκάω με αυτήν σε κάθε στούκι.

 

Πρέπει να την κατεβάσω για να στρώσει λίγο το COG γιατί το πολύ καλό πτητικά v929 πέταγε μάπα στις πρώτες πτήσεις.

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο το καμερακι ρε. Δεν μπαινει πιο κατω, εξω απο το "μπουκαλι" ;;  ή να βαλεις με καποιο τροπο την μπαταρια απο πανω και την καμερα απο κατω με την κεραια στο πλαι.

 

Το δικο μου ειχε και κατι αλλα προβληματακια, εφυγε ενα καλωδιο απο το προηγουμενο τρακαρισμα.

Εχθες μου εσπασε μια προπελλα εν πτηση, που ειχε ταλαιπωρηθει αλλα θεωρησα οτι ηταν ενταξει.  Επεσε αλλα δεν εγινε καμια ζημια

 

Σημερα πηγε πολυ καλα, εκανα και κατι φλιπ/ρολ!  Το παω λιγο πιο νορμαλ τα εκοψα τα τσιτα γκαζια 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα παιδια !! Εδω και 2-3 μερες με επιασε μανια να παρω ενα τετρακοπτερο ( αν το λεω σωστα ) . Θα ηθελα ομως κατι οικονομικο . Eχω διαβασει οτι το hubson x4 σπερνει . εχετε να προτινετε και κανενα αλλο ? Να πω οτι το θελω αναγκαστικα απο ελλαδα . Επισης ειδα και το syma x12 αλλα εχει μικρη built in Μπαταρια . Εσεις τι μου προτινεται μεχρι 70 ευρω και απο ελλαδα ? Να πω οτι θα με ενδιαφερε και η καμερα για αυτο και ειμαι αναμεσα στο απλο x4 και στο χ4 720p

Επεξ/σία από Theo_Mich
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θελω να ξεφυγω πανω απο 100 ευρω και θελω την δυνατοτητα να παρω απο ελλαδα και το κοπτερ και μπαταριες . εχω βρει το απλο x4 στα 50 με 8 ευρω μπαταρια και τα προστατευτικα στα 7 ευρω . x5c δεν υπαρχει πλεον στο eshop και το βρηκα μονο σε ενα μαγαζι το νεο μοντελο 100 ευρω . αλλα μπαταριες που θα βρω ? τελος θα σκεφτομουν και κατι πιο μεγαλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε το χ1 που είναι flysky compatible τότε απο eshop.

Καλό quad για να μάθεις και μπορείς να απογειώσεις την απόλαυση αν αγοράσεις μελλοντικά μια χόμπιgrade flysky τηλεκατεύθυνση.

π.χ. http://www.banggood.com/FlySky-FS-i6-2_4G-6CH-AFHDS-RC-Transmitter-With-FS-iA6-Receiver-p-922606.html

την εχω και απο την στιγμή που την πήρα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ούτε για πλάκα τις ψευτοτηλ.των φτηνών quad.

Το γεγονός οτι δεν θες να αγοράσεις απ εξω περιορίζει πάρα πολύ τις επιλογές  σου...

 

20150418_150208.jpg

 

20150418_150146.jpg

 

To v929 που χρησιμοποιώ για fpv παρακαλώ είναι πολύ όμοιο με το syma x1.

 

@gpolic

 

Τα φλιπς με ratitude ή rate mode

cc3d εχεις και εσυ έτσι δεν είναι;

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι 13 γραμμάρια ο πομπόδέκτης μαζί με την κάμερα και την 2η μπαταρία. Κάποιοι έχουν καταφέρει να το φτιάξουν και στα 4-5 γραμμάρια αλλά με ελαφρύτερο υλικά (χωρίς προστατευτικα θερμοσυστελωμενα) και με κοινή μπαταρία για το quad και το fpv καμερακι.
Οι ελικες είναι οι gws και είναι πολύ καλοί αλλά πλέον δισεύρετοι.

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμένα.

Σκέφτομαι να αγοράσω κι εγώ ένα quad με καμερούλα.

 

Δεν έχω την παραμικρή εμπειρία επι του θέματος και γενικώς με τα rc δεν εχω επαφή.

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει 2-3 γενικές γραμμές για να αρχίσω να ψάχνομαι;

Για αγορά απ ότι βλέπω πάμε για κίνα μεριά, οπότε προτείνετε και απο εκεί αν θέλετε!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Syma x5c - JJRC H8c - Syma x1 με εξωτερική camera - Syma X11 c - Hubsan x4 c(πιο ζόρικο)

έχουν αναφερθεί ξανά και ξανά.

Να προσθέσω και το wltoys v686g το πιο είναι FPV και δίνει και οθόνη με live feed της πτήσης το οποίο είναι το πιο αξιόλογο που κυκλοφόρησε το τελευταίο διάστημα.

 

Για πολύ καλύτερα αποτελέσματα προτείνεται εξωτερική κάμερα πχ (808 #16 ή mobius) αντί των ενσωματωμένων αλλά χάνεις λίγο απο την ευκολία που παρέχουν οι onboard δεν ξέρεις αν το quad θα αντέξει το βάρος 17-19γρ η 808 - 30γρ η mobius, δεν χρειάζεται να βρείς τρόπο να τις δέσεις στο quad και να αντιμετωπίσεις το jello effect, εχεις on off απο την τηλεκατεύθυνση κτλ κτλ. 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...